Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale asi už jsem viděl moc Lynchových filmů v příliš krátké době, což vede k tomu, že se mi "Mulholland Drive" prostě nelíbí tak, jak by asi mohlo. Jenže když se na tenhle film dívám, vidím zdě všechna předchozí díla, která Lynch natočil. Je zde něco z "Twin Peaks", je zde něco z "Lost Highway", z "Modrého sametu" a také určitá intenzita "Zběsilosti v srdci". Je skvělé, že si Lynch drží svůj styl, že je to pořád on, ale jeho mind games jsou pro mě spíše utrpením. Nejšílenějším mi přijde, že jsou zde lidé a snaží se ten film analyzovat s tím, že zde existuje jasné vysvětlení toho, co sledujeme. K Lynchovým filmům (hlavně tedy k těm posledním vyjma "Příběhu Alvina Straighta") prostě klíč neexistuje. Nejde o to pochopit, co režisér myslel, ale prostě si z filmu něco vzít, najít si tu svojí vlastní cestu, ale nečekat, že ta vaše je jediná a správná. V tomhle je Lynch geniální, jenže v tomhle je i repetitivní. ()

RAiken

Pokaždý, když sleduju cokoliv od Lynche, dal bych se charakterizovat takto: Naprostá pohlcenost obrazem a zvukem, bezmezný obdiv k formě, následovaný vystřízlivěním a přemýšlením o obsahu, dokud se nedozvím, o čem to ***** bylo. Sám Lynch je jako ta modroučká krabička, ke který nikdo z nás nemůže naleznout ten pravý klíč. MIstr iluze a manipulace, který si asi opravdu tropí srandu ze všech lidiček, co mu to žerou a rozplývaj se nad jeho iluzionistickou vizí. Ale tohle všechno mu odpustí i ti, kteří se k obsahu nikdy neprokoušou, protože je vše zabaleno do tak nádherného hávu, který vás pohltí, ať už je to precizní splynutí obrazu se zvukem a hudbou nebo napínavé rozvíjení děje. A ptáte se, o čem to je? A opravdu to chcete vědět? Já taky, ale vlastně jsem radši, že o tom můžu přemýšlet a jsem rád, že mě mistr Lynch opět dostal a já nemůžu dospat a nemůžu být docela v klidu, protože chci vědět PROČ - a to je to, co miluju a nemůžu dát méně než *****. A nakonec vám stejně zableskne a pochopíte to, věřte mi. Co dodat? Snad jen, že Naomi Watts je úplně z jiný dimenze a v jakémkoli jiném (klidně i Lynchově) paralelním světě je zcela určitě taky tak skvělou a krásnou herečkou, jakou ve skutečnosti v každém světě bez diskuze je. :-) ()

IllIlIlIIl

Já osobně miluju filmy, kde se musí ještě po záverečných titulkách příjemně přemýšlet. Ale Lynchovky vůbec nemusím. Podle mého to jsou filmy, které jsou překombinové a hlavně nesmyslné. Líbí se mi, jak fanoušci rozebírají různé možnosti vysvětlení filmu (to platí pro Lynchovky obecně), ale myslím, že Lynch to tak do podrobna nepitval a nyní se může jen smát, jak si lidé lámou hlavu nad jeho spatlaninou. ()

Remedy

Mrazivé drama, jež mi nedalo dlouho spát a nutilo mě přemýšlet. Opravdu jsem filmu věnoval maximální pozornost a úpěnlivě jsem se snažil, aby mi neunikl sebemenší detail, který by poté mohl chybět jako střípek vysvětlení. Do nějaké 110. minuty vše lze jakž takž chápat, ale to, co se odehrává v závěrečných scénách, je něco neuvěřitelného, pro mě zcela nepochopitelného (i když chvílemi jsem měl pocit, že zde určitá vodítka k vysvětlení jsou, ale v tomhle ohledu jsem byl nakonec "zklamán") a fascinujícího. Ještě půl hodiny po závěrečných titulcích jsem zůstal sedět na gauči a tupě zíral na obrazovku s dvd menu. Na chvíli jsem uvažoval, že bych si to přehrál znovu.) Sečteno, podtrženo - David Lynch je borec, neskutečný borec, režie je naprosto úžasná, stejně tak hudba, zvuk, kamera i herci. Naprosto jedinečný a téměř "mimozemský" filmový zážitek. ()

ext_

Lynchovina. Nepřijde mi nic úžasnýho na filmu, kterej se na první zhlídnutí skoro nedá pochopit. A masturbující Naomi Watts nezachrání všechno :) ps: Tak po provedeném průzkumu, o čem ten film vůbec je a jak jdou jednotlivé scény po sobě, a s přihlédnutím k faktu, že o tom filmu ještě po dvou dnech pořád přemejšlím, zvedám hodnocení z 3* na 5* :) ()

René.girl

Neuvěřitelnej film a to doslova. Stejnými slovy hodnotím i herecký výkon Naomi Watts - NEUVĚŘITELNÝ, NEUVĚŘITELNÝ, NEUVĚŘITELNÝ!!Jen škoda,že to asi nikdo nikdy nepochopí...teda já rozhodně ne!! ()

gojackill

Není reality, je jen množina obsahující nekonečné množtví možností, každá možnost spočívá v interpretaci toho co vnímáme z okolního světa..... Nádherný a neskonale smutný film, na kterém nevidím žádný nedostatek. Zažitek, který se mi vracel ve snech. BEST MOVIE I HAVE EVER SEEN. Hloupý komentář ke geniálnímu filmu. Přidáno uživatelem Mr.Sandman : Jsoucno taje v přítomnosti génia Daveova formátu, je nekonečným orgasmem lidsva a tajemství ještě nebylo nikdy převedeno na stříbrné plátno v tak ryzí podobě. ()

..Lucas..

Už od začátku jsem vůbec netušil, o čem film je a nevěděl jsem to ani po skončení. Film, nad kterým budete přemýšlet a někdy stejně k ničemu nepřijdete. A to se mi líbí, přesně takovéhle filmy mám rád. ()

swed

Jeden z absolutních vrcholů Lynchovy tvorby - provokativní, tajemné a nesmírně vzrušující. Opět se zde střetávají a mažou hranice mezi realitou, snem a tentokrát i filmem. "Mulholland Drive" je jako hlavolam, který je nesmírně komplikované složit dohromady, ale jako u každého hlavolamu jsem přesvědčen, že to lze. Tenhle film vám pořádně zamotá hlavu, to mi věřte (a to nejen díky Naomi Watts :). Pokud film náhodou nepochopíte, nic si z toho nedělejte. U Lynchových filmů jde především o atmosféru a emoce, pochopení smyslu je už jen takovou nadstavbou. 10/10 ()

rockyt

Přiznám se,že vůbec nevím o čem film je,ale o to u Lynchových filmů nejde.I když vůbec netušíte o čem Mulholland Drive je stejně ho dokoukate až dokonce se zatajeným dechem a ještě tyden potom nebudete spát ()

PogoJoe

Film je skvěle, nebojím se napsat bravurně natočený, hudba je ještě lepší, ale já kvůli té druhé půlce filmu musím hodnotit pouze za tři. Co to je? Film nastoupil impozantně a já se těšil, co přinese dál, ale ten konec? Pocit nepochopení, zbytečnosti, střípky, které nedávají smysl, ztráty času. Člověk čeká, kdy mu to doklapne, než spatří závěrečné titulky a pochopí, že toho se zde nedočká. Na film jsem se ze zvědavosti podíval podruhé s odtupem asi čtyř let - a se stejným výsledkem. Po shlédnutí jsem měl špatný pocit, a za to pana režiséra chválit nemůžu. Ať si to zamotává do jakékoli umělecké pavučiny či výmluvy. ()

type_B odpad!

Podle mě film, který naprosto nemá smysl. To, že film schválně vyjadřuje, že nemá smysl, nepovažuju za žádné plus. Nemyslím si, že je to alogický film - to by musel nějaký smysl aspoň pokusit zakládat. ()

Vampireman

Film o Hollywoodu jakožto temné mašinérii a hmoždíři lidské osobnosti a kráse úniku do snů/iluzí v jedinečné výtvarné Lynchově atmosféře (přesně na takové filmy se chci dívat) s rozbitou narativní strukturou podněcující diváka k aktivnímu sledování. Když jsem Mulholland Drive viděl poprvé před 65 měsíci, nebyl bych schopen explicitně vyjádřit oč přesně ve filmu šlo, ale byl jsem jím fascinován, neboť jsem do té doby neviděl nic podobného. S druhou projekcí si myslím, že jsem do podstaty filmu pronikl a dopřál jsem si tak komplexní zážitek. Tvůrčí motiv Mulholland Drivu je navíc podobný z předchozího Lynchova filmu Lost Highway, jen více mozaikovitý. ()

Aiax

Tohle Lynchovi nevyšlo. Co chtěl vlastně natočit? Na to, aby to byl geniální a krystalicky čistý surrealismus jako Eraserhead to není dost úchylné a Lynch do toho zbytečně plete falešné zdání děje, aby měli pseudoinťouši nad čím debatovat. A není to ani velmi osobitě a originálně zpracovaný silný příběh jako Elephant Man, Wild at Heart nebo Duna, protože to nemá žádný smysl ani děj. Totéž v bleděmodrém bohužel platí i o jeho předchozí Lost Highway, které jakoby tomuhle kočkopsu z oka vypadlo, takže můj komentář je pro oba filmy stejný. ()

Bones!

Jen se přidám k tomu, co tu již bylo mnohokrát řečeno(resp. napsáno), do určité části se film jevil celkem pochopitelným, ale pak nastalo něco, co mému"pochopení"zasadilo nevzpamatovatelnou ránu...Film skončil a to, co se mi honilo v hlavě se dá popsat jednou větou...Nejsem schopen nikomu říct,popsat, o čem Mulholland Drive vlastně je...Otázkou ovšem zůstává, jestli tohle může být důvod proč dát filmu"jen" 4*?!Nutno podotknout, že mě v rozhodnutí, třeba jen dočasném, podporují nepříliš kvalitní vizuální podmínky, v jakých jsem film viděl...Pokusím se tedy dát mu ještě druhou šanci pomocí DVD, nicméně zatím je to tedy za 4* Edit: O 16 let a stovky filmů (mezi nimi i další od Davida Lynche) později... Navíc po projekci zrestaurované verze na obrovském plátně Thermalu tu poslední hvězdičku cítím povinnost přidat. ()

Gianni_B

Na rozdíl od Lost Highway je zde celý příběh vysvětlen naprosto jasně a úplně. Jenže zkrátka způsobem, který dělá nám, běžným filmovým divákům, problém... ()

Mr.Pumpkin

Na Mulholland Drive jsem se chystal opravdu dlouho. Několik měsíců DVD s tímto snímkem čekalo ve stojanu, než jsem se konečně odhodlal si ho pustit. Několikrát jsem ho už držel v ruce, ale pak jsem se rozhodl, že projekci neuspěchám a počkám na vhodný okamžik, který přišel právě dnes. Moje očekávání bylo vysoké. David Lynch je můj režisér číslo jedna a stejně si vede i Naomi Watts mezi herečkami. Musím říct, že mě David nezklamal. Opět se mu povedlo vybudovat ponurou a napínavou atmosféru, která mě po několika minutách pohltila. Ve filmu se objevilo několik tajemných a podivných postav, které ještě podpořily hutnost atmosféry. Poslední půlhodinka mi hodně zamotala hlavu(ne že by se mi to stalo u Lynchova filmu poprvé:) ) a vždycky, když jsem už už měl pocit, že vím, kde jsem, tak Lynch udělal obrat a já zas jen nechápavě přihlížel dění na obrazovce. Angelo Badalamenti složil hudbu, která můj dojem z filmu ještě vylepšuje. Jeho hudba se k Lynchově tvorbě neskutečně hodí. Ani Naomi rozhodně nezklamala, naopak! Její výkon mě zase potěšil. Nevím, jestli se jedná o nejlepší Lynchův film, jak tu někteří uživatelé zmiňují, to si ještě musím nechat rozležet v hlavě, ale je možné, že pak s nimi budu souhlasit. Zkrátka 5* jako hrom:)..........28.11.2010- Od první projekce uplynuly již téměř tři roky, během nichž jsem Mulholland Drive viděl ještě dvakrát. Nyní už můžu říct, že se jedná nejen o můj nejoblíbenější film od Davida Lynche, ale o jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec! Rozhodně si netroufám tvrdit, že chápu každou scénu nebo dokonce každý záběr, ale už jsem si ujasnil, jaký je podle mne základní koncept, a už si vůbec nepřipadám zmateně, a to ani během závěrečné půlhodinky. Byť samozřejmě mezery ve výkladu určitě mám. A ani není mým cílem pochopit všechno, protože o tom ani Lynchovy filmy nejsou! Při každé další projekci jsem objevil nové vodítko nebo pochopil novou souvislost, což ještě zvyšuje můj prožitek z tohoto mistrovského díla. Už se zase těším na další projekci a vím, že si to opět setsakramentsky užiju!! :) 100% ()

FilmFan24

Vidím, že nejsem sám, koho zase Lynch dostal anebo podvedl...nebo mu spůsobil mozkovou příhodu z neuchopitelného a nepochopitelného? Tak vážně nevím...když jsem si před závěrečnou asi půlhodinou naivně myslel, že vím, vzápětí jsem musel prohlásit, že teda nevím! Jedno ale vím určitě...pocit z ČEHOSI zůstal... ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti