Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

viperDavid

Velice dlouhý nehororový horor, ale poklona Stephenovi Kingovi, který občas píše hrozný kokotiny, ale někdy se mu povede obrovský kousek. Ano spinkej spinkej v hrobečku, krev ti stříká z mozečku se sem celkem hodí a je důkaz toho, že pokud je skvělá předloha, film bude také. ()

Johnny.ARN

Ok, toto mi sadlo viac ako Zvieratká. A aj keď je to ukrutne dlhé, nemal som ten pocit. Pútavé, dobre obsadené a hlavne inovatívne, čo sa príbehu týka. Miestami správne hororové, ale držalo sa to v nejakých hraniciach a ja som zo zdesenia nemusel sťahovať zvuk. Ten tu bol úžasný. 4 z 5 ()

Sfinkter

Kvalitně zpracovaná Kingovka, která válcuje druhé pokračování TO a bez hanby navazuje na kultovní Osvícení. Dostal jsem mnohem více než jsem čekal, příběh je perfektní, McGregor trefně obsazený a některé scény doslova výborné a děsivé. Podařená záležitost. ()

Mrkvič

Horůrek jsem si dlouho nedal. Doktor Spánek ale zase až tak moc horor není. Spíš Thriller. protřelý divák by čekal hodinku vaty a náznaků a drsný rozjezd až ve druhé polovině. Zde se ale všechny hororové prvky rozjedou už v prvních minutách. Lákat tedy fanouška Osvícení na pokračování je trochu kontraproduktivní, protože jde o naprosto jiný film. na závěr potěší prostředí finále a odkazy na první film série, ale přijde mi to takové laciné a samoúčelné. Jen aby se filmy trochu více propojily. Jako thriller ale film funguje skvěle. Skupinu "zabijáků" labužníků a jejich střet se zářícími hrdiny. Nadpřirozeno a vlastnosti některých padouchů. Chvílemi zdánlivě bezvýchodné situace. jsou to ve výsledku takové dva slepené filmy. Jeden poctou legendě a druhý (který by fungoval možná lépe sám o sobě) nadpřirozeným thrillerem o umírání a vyrovnávání se s ním. ()

ungbaru

Tento film splnil veškerá má očekávání a ještě mnohem více. Bála jsem se, že Flanagan akorát znehodnotí Kubrickův Shining, který mám velmi ráda, ale opak byl k mé radosti pravdou. Vytvořil pokračování, které je zlatým středem mezi Kingem a Kubrickem a na to, jak průměrné snímky za sebou má, se mu to velmi povedlo. Důležité prvky Osvícení jako pomalé záběry, perfektní zvukový podkres, napjatá atmosféra, kombinuje s novými tak perfektně, že si člověk vůbec neuvědomí, jaká doba mezi natočením obou filmů uběhla. K hereckému obsazení jen to, že Rebecca Ferguson byla teda naprosto perfektní a jinak nemám co vytknout. Už se těším, až se na Doktora Spánek podívám znovu. ()

oveckaoa

Nepatřím mezi velké fandy Osvícení viděl jsem ho tuším, že jednou a nějak mě neuchvátilo tudíž další díl z jiného pohledu mě nějak nebere. Úvod je v pohodě pak je cca 30minut scén úplně o ničem pak se to trošku rozjede a závěr už je fan servis , který mě nějak neuchvátil. Čekal jsem, že Dan bude mít více prostoru, ale je zde víceméně do počtu (neřeším jestli je to tak v knize nebo ne) záporáci jsou v poho akorát od té hlavní jsem čekal daleko více a ten před ní brzo chcípne tak moc nepředvede navíc je to starý seschlý páprda. Nedivím se, že to na sebe nevydělalo jelikož je to komplikovaný film s jedinou hororovou scénou zabíjení malého kluka s totálně přemrštěnou stopáží a hodně vatovitým dějem. Co se mě hodně líbilo byly scény s tou kočkou, úvod a vražda toho kluka. 60 procent více ani omylem. ()

Karin.Kiss

Napriek tomu, že film skutočne bol o žiarení viac ako prvá časť, a aj keď som skrze neho lepšie pochopila Kubrickovu víziu, Doktorovi chýbal svojský režijny prístup, ktorý v Osvícení naopak prevládal. Vadilo mi záberové napodobňovanie v prvej polovici snímky; nevnímam to ako poctu režisérovi, ale akési pripomínanie divákovi toho, čo mal kedysi rád, dnes už v inom šate. Kamera, réžia aj iné zložky pracujú s kráľovským mainstreamom - spájajú Stanleyho svojráznosť a ľahko chápateľné, zaužívané postupy. Najmenej môžem vyzdvihnúť vedľajšie herecké výkony a dialógy, ktoré smrdeli patetizmom. Za silnú časť vnímam návrat do hotela Overlook v závere, i keď nerozumiem dramaturgickým odôvodneniam. Osobne sa radšej uchýlim k divákmi často nenávidenej, Kubrickovej verzii. ()

uiu

Tak tomuhle "hororu" jsem moc šance nedávala a podívala jsem se jen proto, že teda je to "pokračování" Osvícení a musím uznat - WOW. Když se vás někdo zeptá, o čem bylo Osvícení, tak 99% lidí řekne, že o fotříkovi, kterýmu ruplo v bedně a ve strašidelném hotelu chtěl zabít svou manželku a syna. Ale jaksi nikdo už si nevzpomene na to "osvícení" - to, že jeho syn Danny měl nadpřirozené schopnosti. Tohle Stanley Kubrick naprosto ve svém hororu z roku 1980 strčil do pozadí a zapatlal nánosem artového nádechu a výkon Jacka Nicholsona zastínil nevýrazný herecký výkon představitele Dannyho - už chápu, proč si Stephen King ve své době stěžoval, že tento film je totální brak a vůbec nestojí na jeho knize. Ale Doktor spánek, ač je název jak knihy tak filmu trochu připitomělý, to je už jiné kafe. Danny je už dospělý chlap, tak trochu alkoholik - aby zahlušil své schopnosti - a začne s ním navazovat kontakt malá holka, která má schopnosti jako on a do toho tam jsou další lidi, kteří mají také takové schopnosti, ale požírají ostatní se schopnostmi, aby jim ty jejich vydržely a aby nestárli. Namísto hororu, tenhle žánr fakt zase vyškrtnout ze zdejšího škatulkování, jsem se dočkala 2 a půl hodiny dlouhého mysteriózního thrilleru, který příjemně mrazil a kde si k postavám naleznete vztah a fandíte jim. Film měl hooodně nízký marketing a trailery byly vážně o ničem, knihu jsem nečetla, takže jsem neměla představu, co očekávat a byla jsem velice překvapena výsledkem. ()

mickyreed

V první řadě to není horor, ale spíš temnější fantasy. Dále je silně poznat, že Flanagan není Kubrick. Hudba ani kamera není zdaleka tak epická a vymazlená jako v Shining, ale Ewan byl dobrej, zbytek hereckýho ansáblu nic moc ... asi to neurazí, ale ani nenadchne. ()

ivan bohatyr

Bylo to nějaké divné, pomalu by člověk řekl že to byla nějaká divná verze x-men - jakési ovládání mysli, pohybování věcmi atd. Do toho to taky byla docela nuda, kdo čeká nějaké krváky, tak se určitě nedočká. Raději než tohle se podívám na předchozí The Shining. ()

Pavlínka9

152minut, kdy jsem nemohla odtrhnout oči od obrazovky. Některé scény jsem si pouštěla víckrát a jsem z toho i po několika týdnech dost zaskočená, jelikož mě to určitým způsobem poznamenalo...Nic jsem si dopředu nezjišťovala, nic jsem si nepropojovala a byla jsem ohromně překvapená, jak se mi to líbilo. King je můj oblíbenec a plno jeho děl mám sama vytvořené v hlavě a když se objeví filmové ztvárnění, beru to jako další formu tvorby a neříkám, že to neodpovídá knížce - naopak - mám to pouze jako další dílo, které někdo ztvárnil určitým způsobem, třeba zcela odlišným než ta moje verze. Tomu se říká interpretace :) Doktora spánka chci rozhodně vidět znovu a stejně jako poprvé - ve 22.00 v prázdném bytě ;) ()

Jazzzz

Rozhodně se mi víc líbil první film, I přes nepochopení jeho titulu byl film příjemně strašidelný a místy překvapivý. Zatímco v tomto volném pokračování se ona atmosféra vitrácí a film působí dojmem, že se tvůrce nechal inspirovat až příliš okatě několika známými horori. Onu návaznost na první film vnímám jako neprirozenou. V momentech jsem tu našel, že lidi oceňuji větší pochopení a podobnost s knižní předlohou. Já jakožto nečtenář jsem byl filmem zklamán. Jedna hvězda je za skupinu kolem kloboucnice, která jakožto variace na upíry působí velmi originálně a nebýt tak zbytečně protahovaneho filmu, mohl se film stat velmi úspěšným. Už v téhle verzi v jaké je by mu prospělo mnohem drastictejsi stříhání, protože obsahuje mnoho zbytečného a nudneho materiálu. ()

noriaki

Doktor Spánek je na tom podobně jako 2010 Druhá vesmírá odysea. Když se oprostíte od znalosti že existuje Kubrickem režírovaný první díl, můžete si ten druhý v klidu užít. Dlužno dodat, že Mike Flanagan to divákovi nijak neusnadňuje. K tragédii hotelu Overlook se často vrací, případně na ni alespoň odkazuje. První hodina se navíc úmorně táhne a když se děj konečně rozběhne, je film spíš napínavý než strašidelný. Tísnivý pocit jsem zaznamenal jen ve dvou izolovaných scénách, což je na horor málo. Scénář by si zasloužil větší péči, protože jsem občas zapochyboval, jestli je dospělý Danny vůbec hlavní postavou. Nicméně Kyliegh Curran je překvapivě fajn, takže mi ona rozháranost zase tak nevadila. ()

elanius

(95/2022) / The Shining. Stanley Kubrick. Jack Nicholson. Kubrick vytvoril filmársky dokonalé dielo. Precíznosť vizuálu v pôvodnom filme je ozaj dychberúca, spolu s diabolským Jackom a zúboženou Shelley Duvall, ktorá zjavne netrpela len ako postava. Ktorý blázon by si dovolil spraviť pokračovanie?!?. Našiel sa. Mike Flanagan. Ono keď sa nad tým človek zamyslí, je to logická voľba. Jeho filmy často krát nie sú dokonalé. Ale sú dostatočne pútavé s jasným rukopisom. Ja mu tlieskam rovno dva krát. Za to, že si trúfol a za to, že to dokázal uhrať takmer, takmer remízu s legendou. Doctor Sleep by veselo fungoval aj ako stand alone film, spojenie s legendou hororového žánru ale spravilo tomu filmu strašne dobre. Flanagan si od začiatku ide svoje a namiesto snahy imitovať originál si ide vlastnou cestou. Pekne vybudované postava dospelého Dannyho Torrance, pomaličké odkrývanie príbehu, logiky filmu. A keď už to začína dávať zmysel, sledujeme ako pôvodný The Shining postupne pohltí svoj sequel. A končíme tam kde to všetci chceme. Lokalitou (Overlook), hudbou, vizuálom. A pri tom si Doctor Sleep stále udrží svoju vlastnú tvár. Naozaj vydarené. Ja myslím, že jeden z hlavných dôvodov je Evan McGregor. Pred pozeraním som sa trochu obával, ako mu táto, rola vo veľmi špecifickom filme sadne, ale musím uznať, že kasting to bol dokonalý. Ťažko hľadať vyslovené negatíva, ak tam sú, sú dobre prekryté pútavosťou. Rozmýšľam, či film viac sadne tým ktorý prvý Žiarenie zbožňujú, majú radi, alebo vyslovene nemusia, ale tipujem, že spokojní by mohli a mali byť všetci. Na záver by sa ešte patrilo zanalyzovať prečo divácky a marketingovo ten film tak zlyhal, ale to je konec koncov možno jedno. Kto chce cestu si k tomuto podarenému projektu nájde. (9/10) ()

drake31

Mike Flanagan servíruje ďalšiu z jeho perfektne natočených hororových sond do rodinnej traumy. Doctor Sleep je skvelou kombináciou Kubrickovej vízie a zároveň rešpektuje Kinga a obe! jeho knihy, čo len ukazuje akým veľkým fanúšikom oboch je Flanagan. Podobne ako The Shining film sa môže v niektorých chvíľach trochu vliecť, no ani raz som nepociťoval náznaky nudy. Technická stránka filmu je brilantná. Flanagan nie je na len na vrchole hororových režisérov, a rozhodne patrí do TOPky súčasných režisérov bez ohľadu na žáner. Skvelé herecké výkony od prvého mena v titulkoch až po to posledné, s tým, že napriek tým skvelých výkonom, Rebecca Ferguson si tento film ukradla pre seba. To ako som si nedokázal poriadne užiť The Shining (z rozličných dôvodov uvedené v mojom komentári pre ten film), sa na plno obrátilo pri tomto filme. Vydesený som nebol ani raz (čo sa nestalo ani pri The Shining), no isté témy filmu vo mne rezonujú aj toto ráno ako píšem tento komentár. Horor má veľa podôb a práve tie ktoré si vyberá Flanagan či Aster na mne zanechávajú väčší impakt než len nejaké lacné ľakačky či hektolitre krvi. Jedna scéna obzvlášť zanechala na mne veľký dopad ako som film sledoval, tým aká bola surová. A jedna sa viacej a viacej rozvetvuje v mojej hlave ako hodiny ubiehajú. Doctor Sleep je skvelým filmom, ktorý nie je len cashgrab a nádherne buduje na The Shining a rešpektuje obe jeho podobizne, a ja som si tento film nadmieru užil 4.5* ()

VasaX

Tak tohle bylo milé překvapení. Doctor Sleep rozpracovává okrajový prvek z The Shining a utváří tak vlastní svět, který je opravdu zajímavý. Přitom se také pravidelně ale velmi elegantně přímo či nepřímo odkazuje na samotné The Shining. Filmy na sebe krásně navazují, tudíž se to dá brát jako přímý sequel, ale zároveň je Doctor Sleep jiný a funguje i sám o sobě. Je to opravdu skvěle natočené, funguje to výborně, děj je skvěle komponovaný, takže ty dvě a půl hodiny zmizí ani člověk neví. Flanagan v průběhu filmu výborně pracuje s napětím, strachem, ohrožením a odpouští si prvoplánovost a stupidní lekačky (takové momenty jsou tam snad dva a oba jsou udělány a použity velmi dobře, než klasické stupidní "baf"). Flanagan začíná být hororový kádr vysoké kvality a to co tvoří mi jde krásně do vkusu. Navíc má výborný cit pro použití nadpřirozena, jeho dávkování a definování. The Haunting of the Hill House bylo skvělé i přes ne tak silný casting, Doktor Sleep je také naprosto skvělý horor i film obecně a já se už těším, co přijde příště. ()

hroubek

Velká spokojenost. Mám rád knihy od Stephena Kinga, i přestože jsem jich tolik nepřečetl. Mám velmi rád Osvícení, které považuji skoro za geniální dílo. A v neposlední řadě se mi dost hodně líbí jakým způsobem Mike Flanagan režíruje. Flanagan moc dobře ví, jak vyprávět horory. O nějaké obyčejné lekačky mu nejde. Jde mu o postavy, vystavění příběhu a vnitřní logiku daného světa. A nevadí mu do toho investovat čas a stopáž filmu. A díky těmto věcem, které Flanagan dělá ve svých filmech, o něm mohu tvrdit, že výborný vypravěč. Je to hodně důležitý přístup, který se mi líbí, oceňuji ho a baví mě. To, že to divácky není vděčné, vymyká se to běžné hororové stavbě je věc jiná. Přesto já jsem za to velmi vděčný a díky tomu jsou Flanagan, Ari Aster a Robert Eggers nejzajímavější hororoví tvůrci současnosti, kteří dokáží své projekty dostat i k mainstreamovým divákům. Doktor Spánek má pomalejší tempo, ale neměl jsem pocit, že bych se nudil. Film má parádní atmosféru, výborně buduje napětí mezi postavy, a parádně skládá poctu Osvícení, ať už stejnými scény nebo odkazy. Naštěstí má Flanagan v rukávu více triku a nespokojí se jen s odkazování na jeden z nejslavnějších hororů. Doktor Spánek si jde svou cestou, a ta cesta je zajímavá a taky hodně dobrá. Ewan McGregor tuto roli zvládl s přehledem a je v ní dobrý. Rebecca Ferguson je skvělá, a její výkon mě překvapil a bavil, protože jsem jí v záporné poloze ještě neviděl. Kyliegh Curran neznám, přesto je její výkon velmi dobrý a určitě má potenciál do budoucnosti. Cliff Curtis zde má dobrou úlohu a zahrál to parádně. Emily Alyn Lind je pro mě opět velká neznámá, ale svým výkonem mě hodně uzemnila. Bavil mě i Zahn McClarnon se svým výkonem. A nakonec mě potěšil Carl Lumbly, který krásně navázal na svého předchůdce. Film má spoustu zajímavých momentů a scén. Umí být děsivý, nepříjemný a i správně dojemný. Osobně by se mi více líbilo komornější finále, a taky mohl být film o pár minutek kratší. Nicméně i tak jsem hodně spokojený. Doktor Spánek je poctivá filmařina a hlavně dobrý film, a co je nejdůležitější, nedělá Osvícení ostudu. ()

Skeksis

Takto drzo sa obtierať o výborné Kubrickovo Žiarenie! Ech! Ale názov je príznačný - Doktor Spánok mi konštantne privodzoval spánok, a keď som nezaspávala, tak som sa rehotala na tom, aká je to sprostosť! Celá tá vec s dušami a nadprirodzenými schopnosťami... také divné nedomyslené abrakadabra. Herecké výkony nesympatckých hercov dobré - za to dve hviezdy. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů