Doktor Spánek od Stephena Kinga

• USA Doctor Sleep (více)

Film navazuje na děj filmu Osvícení (Stanley Kubrick) popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt. (Vertical Entertainment)

mac000

Film vyzrává minunu po minutě a nezůstává "prequelu" Stanley Kubricka - co se tísnivé atmosféry týče - nic dlužný. Postupně oživi léty pozapomenuté dějové momenty z The Shining a zasazueje do soudobého kontextu. (ale tomu, kdo Kubrica neviděl, to nebude chybět). Umocněno výbornými výkony E. McGregora a R. Fergusson ()

Pohodex

Pokud bych to hodnotil jako samostatný film, hodnotil bych asi lépe. Ale není tomu tak a já měl nějaká očekávání, které film absolutně nenaplnil. Atmosféra původního filmu je tatam. Napětí a strach tu nehledejme, vůbec nechápu, že tohle má být horor. Na druhou stranu film i přes svou stopáž docela plyne a rozpracování univerza okolo Shining není vůbec špatné. ()

jprmusic

No tedy - jako relativně dobrý znalec Stephena Kinga - jak knih tak filmů - si troufám říct, že Doktor Spánek je brilantní zážitek. A Abra ... možná se jí rovná Millie Bobby - ale jen tak tak. ()

George8

Vzdycky jsem doufal, ze Doktor Spanek neudela legendarnimu Osviceni ostudu. Chcete znat moji odpoved ? Tak dobre, odpovim vam.... neudelal!☝️ ()

Tominni

Za mě pro M. Flanagana palec nahoru. On už knižní návrat k Osvícení od Stephena Kinga se velmi vydařil, i proto jsem měl z filmu trochu obavy (včetně délky), ale to bylo zbytečný. Skvělý zvuk (včetně větru při titulkách), dobrá chemie mezi herci. Příběh je fajn, ale o tom jsem po přečtení knihy nepochyboval. Zase jedna velmi zdařilá adaptace knihy od Mistra. ()

adamix

Ja som do pokračovania najlepšieho hororu všetkých čias nevkládal veľké očakávania. Kingove knižné adaptácie neznášam, i keď na plátne sa do nich lepšie vžijem a THE SHINING sa preslávilo hlavne vďaka Kubrickovej genialite a Nicholsonovmu šialencovi so sekerou. Tento film je o čosi dlhší a pomalší. Na McGregorovej postave Daniela nie je bádať výraznejšieho hereckého talentu, ale časom si jeho postavu obľúbite, keď tušíte, aké miesto bude musieť ešte raz navštíviť. Klobúčniková feťačka Ferguson spočiatku otravná, nevýrazná, aj keď robí zo seba najmocnejšiu bytosť sveta. Avšak, po prvej mdlej hodine sa dej konečne niekam hýbe, postavy naberajú na sympatiách (mojou favoritkou je sympatická Abra) a ono vás to reálne vtiahne, i keď záporácka skupina je tu tentoraz v menšej nevýhode kvôli svojej predvídateľnosti. Ku koncu, keď vidíte panoramatické zábery idúceho auta naprieč zasneženou krajinou za pochodu slávnej zvučky, viete, že sa ide TAM a práve TAM je to najlepšie. Film tu niektoré zábery a symboliku používa schválne, aby sa zvýraznil ich význam a potešil fanúšikov pôvodného hororu. Čiže mňa :). Scéna v hotelovom ,,zlatom sále" je geniálna, keď zbadáte, kto nalieva Dannymu whiskey. Za mňa sa nejedná o zbytočnosť, ale o jedno z najlepších a najčerstvejších pokračovaní, ktoré si dotvára niečo nové pre seba a recykluje momentky zo slávneho predchodcu. U mňa 4* a 80%. ()

Dejvecd

"There is a place... A dark place." Dve a pol hodiny filmu, dve a pol hodiny, pri ktorých som sa ani chvíľu nenudil. Mike Flanagan dokazuje, že je v hororovom žánri ďaleko preč od veľkej časti jeho konkurentov. Namiesto na lacné ľakačky, sa spolieha temnú, napínavú atmosféru a dlhé prechádzanie sa chodbami, pri ktorých nevieš čo ťa za rohom čaká. Toto nebola jediná dobrá vec. Výborná hudba, fungujúce postavy a štýlový vizuál dotiahli film takmer k dokonalosti. Hovorím takmer, pretože aj tak sa tu našlo zopár vecí, ktoré mi úplne nesadli. Podľa traileru ste vedeli celý dej filmu, takže vás máločo prekvapilo, ale hlavne mi vadil koniec. On nebol zlý, ale zdal sa mi trochu, ako taký fanservis pre fanúšikov Osvietenia. To však neznamená, že ide o zlý film, práve naopak. Odporúčam každému, kto si chce užiť zaujímavý a napínavý snímok so skvelými hercami. 8/10 ()

hrumsrt

I přes absenci atmosféry, kterou horory nutně potřebují, to vcelku nějak obstojí. Obzvláště díky výborné ústřední dvojici - McGregor a super potenciál Ferguson. Samostatně se mi to jeví poměrně slabě, ale právě skrze ty neustálé odkazy na legendární Osvícení si to nějak sedá. Ano, ta závěrečná čtvrtina už je hodně for fans. 65% ()

koty2201

Pred týmto pokračovaním legendárneho filmu Shining musím dať klobúk dole. Takáto situácia sa veľmi často nestáva. Narážam na fakt, že sa takto prirodzene a citlivo pokračovania známych filmov nezvyknú natočiť. Bez toho, aby nejakým spôsobom zneuctili alebo pošpinili pôvodné dielo. Michael Flannagan je skutočne veľmi kvalitný hororový tvorca, ktorý miluje diela Stephena Kinga a už viackrát dokázal, že je majster svojho remesla. Najväčší odklon je tu prakticky len v žánri, pretože zatiaľ čo The Shining bol akýmsi psychologickým hororom, tak toto pokračovanie je skôr mysteriózne hororvé fantasy. Príbeh je veľmi prirodzene a so zmyslom pre detail napojený na hrôzy, ktorými si prešiel chlapec Danny pred 40 rokmi v hoteli Overlook, kde jeho aj mamu chcel zabiť jeho otec Jack. Dlho mu trvalo, kým sa s tým vyrovnal a naučil sa bojovať so svojimi creepy vidinami toho, čo ostatní nevidia. Snaží sa nejak zapadnúť do spoločnosti. A tu ho kontaktuje dievčatko Abra, ktoré tvrdí, že nejaká šarlatánka Rose je určitou bytosťou, ktorá žije stovky rokov len vďaka tomu, že spolu s ďalšími jej zotročenými priateľmi vysávajú žiarenie, ktoré má v sebe Danny aj Abra a mnohí ďalší. Spoločne ju aj jej partiu musia zastaviť. Doktor Spánok prakticky výrazne rozširuje lore a mytológiu okolo ľudí, ktorí žiaria a majú nadprirodzené schopnosti. Majú šťastie, že stavajú na kvalitných základoch predlohy S. Kinga, ale aj Stanleyho Kubricka a teda prvého filmu. Zároveň (hlavne ku koncu, keď sa vraciame do opusteného a spustošeného hotela Overlook) na vás dýcha neustále príjemný závan nostalgie. Nie len že tu máme použitý štýl záberov od Kubricka, kedy kamera od zadu a v širokom zábere sleduje protagonistu, ale aj plynulé prechody medzi scénami namiesto klasického rýchleho prestrihu z jednej scény na druhú. A to ani nehovorím o samotnom hoteli Overlook a to čo sa v ňom odohrá. Nebudem to spoilerovať, pretože toto je stále pomerne čerstvý film. Poviem iba toľko, že som nečakal ako si vo veľkom každý divák zaspomína na prvý diel. Všetko vyzerá a aj sa udeje tak, ako sme toho boli svedkami pred 40 rokmi. Preto oceňujem tú neskutočne detailnú mravenčiu prácu, aby si uctili pamiatku režiséra Kubricka. Ešte dodám, že práca s postavami sa vydarila na jednotku. Získajú si vaše sympatie veľmi rýchlo, celý čas im fandíte a podávajú veľmi solídne herecké výkony, kedy hlavne medzi duom Danny a Abra funguje veľmi príjemná chémia. Ako keby boli skutoční strýko a neter. Na druhej strane taká Rose je ako záporáčka úplne obyčajne stvárnená a ničím výnimočná. Nie je to však ani sklamanie. Vizuálne je to veľmi príjemný film na pohľad, či už ide o zábery alebo o farebnú paletu. Rovnako CGI pôsobí dosť slušne vzhľadom na rozpočet. Aj keď ja by som na mieste tvorcov využil rok 2019 tak, že už keď som nezohnal pôvodných hercov z rôznych dôvodov, tak by som v PC upravil ich tváre a využil podobizne obsadenia zo Shiningu. Dočkali sme sa však skôr len hercov, ktorí si sú s ich predchodcami dosť podobní a pohrali sa s nimi v maskérni. Čo je za mňa škoda. Hudobne poňali Doktora Spánka dosť moderným a súčasným spôsobom v rámci hororového žánru. Preto sa mi to aj napriek zmene oproti 80. rokom páčilo viac a hororovú atmosféru som si vedel zároveň viac užiť. Tým nechcem uraziť pôvodné dielo, pretože aj tam má hudba nejaký zámer a ten sa vydaril. Len už som navyknutý na súčasné podanie a štýl. Takže Doktor Spánok je za mňa veľmi vydarené a kvalitné pokračovanie diela Stanleyho Kubricka a Stephena Kinga. Myslím, že každý milovník žánru a fanúšik filmu Shining si aj toto dielo užije. Čomu však nerozumiem je fakt, že prečo Doktor tak výrazne finančne v kinách prepadol. Veď hodnotenia to má skvelé a ľudia si to pochvaľujú. Je to škoda pretože ten chystaný a nakoniec zrušený prequel by som chcel vidieť. () (méně) (více)

Hyperbolic

Návrat do Overlooku done right. Původně jsem si chtěl nejdříve přečíst knižní předlohu, ale pořád jsem to odkládal, až jsem si teď prostě řekl, že se podívám na film. Příběh naprosto výborný, jako fanoušek knihy Osvícení jsem byl v ráji. Oproti Kubrickově adaptaci, se zde, podobně jako v knize, více zaměřujeme na nadpřirozeno, a to se mi líbilo hlavně. Po síle lačné duchy vystřídá skupiny prastarých bytostí, které se živí "párou", mladý Danny "Doc" Torrance postupně stárne a vyrovnává se se svými démony. Alkoholem, podobně jako tatínek. Ewan McGregor je tahoun, naprosto exceluje, to ovšem neznamená, že zde ostatní (hlavně Rebecca Ferguson) nepředváději kvalitní, na horory nezvyklé, herectví. Když už mluvím o hororech, pár chvil to mělo, ale podobně jako hodně nynějších "Kingovek" se jedná o thrillerovou detektivku s drsnými prvky.  Motiv závislosti prostupuje celým filmem a za mě je to mnohem lépe zpracované než např. v grálu závisláků. Moc příjemně strávený čas (ano, dal jsem si 3hodinový režisérský cut) a děkuji Kingovi i Flanaganovi za to, že jsem se znovu mohl setkat s tímto univerzem. ()

nula87

Danny se vrací v příběhu o dobru, zlu a minulosti. Bohužel film není zdaleka tak propracovaný jako kniha a celou závěrečnou cestu k vyvrcholení značně odbyde. 60% ()

jokino

Velmi sa vnútorne bijem s hodnotením, ale dávam za 4*. Na 5 to u mňa nemá ani náhodou a 3 sú zasa málo. Aj keď musím povedať, z filmu mám velmi rozporuplné pocity. Dĺžka mi vôbec nevadila, práve naopak, nebolo to vďaka tomu nejako "odfláknuté" a ani neviem, ako mi pri sledovaní ubehol čas. Na 2 stranu, sa zasa vďaka nej film dosť vlečie, čo nedávam ako negatívum, ale dejovo to bolo, podľa mňa, hlavne asi v 1/3 riadne nezáživné. Flashbacky do minulosti Dannyho síce čiastočne potešili a vniesli do sequelu nejakú tú logiku, no pre mňa je hrozná škoda, že nemohli byť použité skôr zábery z originálu "The Shining", ktoré takéto v tomto prípade zrejme ani neexistujú, asi ani v rámci vystrihnutých scén a tak boli proste akoby z originálu umelo dotvorené. Čo mi ale zasa neprišlo, ako najleší nápad, keďže museli byť samozrejme nahradení pôvodní herci. Čo u mňa film trochu degradovalo, nakoľko Kubrickov "The Shining", považujem za kultový horor. A rovnako tak aj CGI hotelových duchov, bolo pre mňa mínus filmu. Vyzerali proste umelo. Mohli to byť aj reálni herci. Film mal pre mňa ako svoje pozitíva, ako voľné pokračovanie, tak aj negatíva. Film si ale určite pozriem ešte minimálne raz. ()

Frca

Jasně, nebylo to jako Osvícení, ale stále to byl solidní horor, který jsem si užil asi nejvíc z těch, na kterých jsem v průběhu letošního roku byl (horor/thriller Úniková hra či nový Halloween) Drželo se to docela věrně knižní předlohy a Ewan McGregor odvedl jako dospělý Danny Torrance skvělou práci. Co se mi ale asi líbilo nejvíc, bylo ztvárnění hlavní záporačky "Kloboukové Rosie", kterou hrála agentka IMF z Mission Impossible Rebecca Ferguson. Když jsme se na konci filmu ocitli na známém místě a začala hrát hudba ze začátku filmu Osvícení, doslova mi běžel mráz po zádech. Možná to není na pět hvězd, jako Osvícení, ale stále to byl dost dobrý film. ()

J.Mayen

Vyborny napad, vyborne filmove zpracovano, atmosfera houstne, az jsem mel kolikrat dojem ze jde opravdu o volne pokracovani meho oblibeneho osviceni,ale co me celou dobu zralo a nedokazal jsem se od toho odtrhnout, byl velmi chaby herecky "vykon" ten male cerne, velmi nesympaticke "herecky". Ostatni herci hrali na jednicku,ale tahle jim to kazilo, chapu, ze v posledni dobe je az povinnost genderove a rasove vyrovnavat vse co se natoci, ale melo by se rozumem a ne vybirat nekoho bez absolutni spetky talentu, tim ze jsem ji neveril ani nos mezi ocima mi cely dojem z filmu pohrbila. Navic jsem mel dojem, ze to byla spis Rose, kdo byl ve vsem bite a ze to mohla byt prave ona, kdo si mela davat bacha a krejt svoje zadat, protoze takovej rychlej konec s hlavnim zaporakem jsem velmi dlouho nezazil a nevidel. Skoda. ()

GOGAN

Film je zcela odlišně pojat nežli Osvícení od Stanley Kubricka. Je to akčnější, předvídatelný, poutavý a více vysvětlující. Film hodně reflektuje otrlost dnešní doby, kde děti jsou již více odolné vůči strachu a moc věcí je z míry nevyvede. Co určitě nedoporučuji je shlédnutí Ready Player One: Hra začíná v krátké době před návštěvou kina :-) . Jinak když jsem slyšel úvodní hudbu, měl jsem stejně hřejivě nostalgický pocit jak u Fantastických zvířat, když zazněla hudba z Harryho Pottera. ()

newmeex

neskutečná slátanina, totální zprznění odkazu jednoho z mých nejoblíbenejších filmu vubec, Kubrick musí v hrobe rotovat rychlostí neutronové hvezdy a Flanagana bych nenechal už režírovat ani porad na Slagr TV. Teto kravine bych zakazal se jakymkoliv zpusobem spojovat s filmem Shining a marketingove na nem ryzovat. Totální ztrata času, vubec nevim za co si tenhle film zaslouzi tu jednu hvezdu a nedavam mu rovnou Odpad. ()

ZHODNOTITEL

Jako psycho dobrý. Ale prakticky bez atmosféry, bez napětí, bez jasného cíle. Prakticky všechno, co by film měl mít tady abstinuje, protože všechno přebírá sen. A ve snu se může stát cokoliv jakkoliv. Tím bych asi charakterizoval scénář. Hezká kamera, hezké světlo, fajn obsazení a dál nic. ()

klichem

Nechcem cely svoj komentar venovat len porovnavaniu ale nepomozem si, oproti osvieteniu je to nezaujimavá a nezapamätateľná snímka, bez štipky napätia. Okrem toho povodny film to dost vykrada. Zbytocne dlhe, cele sa to dalo vyriesit za pol hodinu. Pointa sa straca niekde v oblaku rozpakov ktory ma vyprevadzal zo saly. Ewan tiez tento raz nezabodoval a bol skor laxným sklamaním. ()

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

Netflixovský dům Usherů našel nového patriarchu

01.05.2022

Jsou tomu přibližně dva týdny, co filmový svět obletěla zpráva o vyhození legendárního herce Franka Langelly z probíhajícího natáčení netflixovského hororového seriálu The Fall of the House of Usher… (více)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (více)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů