Klér (festivalový název)

Klérus

Kler

Polsko, 2018, 132 min

Tomasz Madejski

Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak, Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Mateusz Więcławek, Izabela Kuna, Iwona Bielska, Miroslaw Haniszewski, Bartosz Bielenia, Michał Gadomski, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar, Mariusz Zaniewski, Adrian Zaremba, Helena Sujecka, Kamil Panas, Roman Skorovskiy, Wojciech Urbański, Przemysław Redkowski, Paweł Kumięga, Bartosz Kopeć, Jarosław Gruda, Marta Waldera, Jakub Wróblewski, Magdalena Smalara, Stanisław Brejdygant, Michał Jarmicki, Jacek Beler, Zacharjasz Muszyński, Mikołaj Kubacki, Delfina Wilkońska, Agnieszka Matysiak, Ewa Serwa, Bartłomiej Firlet, Bartłomiej Topa, Włodzimierz Matuszak, Juliusz Chrząstowski, Bartłomiej Bobrowski, Piotr Różański, Andrzej Słabiak, Wojciech Duryasz, Zbigniew Waleryś, Andrzej Konopka, Michał Sitarski, Grzegorz Mikołajczyk, Ryszard Łukowski, Marek Kossakowski, Andrzej Deskur, Elżbieta Jarosik, Mirosław Kropielnicki, Marek Jera, Izabela Kapiasová, Vladimír Javorský, Leonardo Lacaria, Dariusz Toczek, Julia Wyszyńska, Marcin Czarnik, Aleksandra Terpińska, Olaf Marchwicki, Matylda Baczyńska, Antoni Barłowski, Marek Bogucki, Bohdan Graczyk, Dorota Zięciowska, Marcin Juchniewicz, Jacek Milczanowski, Piotr Urbaniak, Olga Bończyk, Anna Grycewicz, Piotr Michalski

Jacek Rzehak

Scénografie:

Jagna Janicka

+4* českých titulků jsem se nedočkal, tak jsem to nakonec zvládl i se slovenskými, za což tiež ďakujem. V katolickém Polsku byl tento film hodně sledovaný, čemuž se nedivím a věřím že názory na něho se různily - zejména podle toho, jak silného je divák náboženského přesvědčení. V první řadě však není tento film o náboženství, ale hlavně o kněžích, kteří jsou v první řadě lidmi s podobnými povahami jako my všichni. A tak není divu, že ne každý svoje povolání dělá z přesvědčení a jen své postavení využívá ke svým potřebám. Ve filmu je dobře vidět jak je církev obrovskou a mocnou organizací se všemi svými zákoutími. Není podstatné, zda je něco z toho pravda, ale princip fungování je přesvědčivě ukázán. Bohužel jako vždy jsou na tom nejhůř ti, kdo to bere vážně i přes pochybnosti. Chválím poláky, že se jim to podařilo natočit (samozřejmě díky Čechům ;). Předem chci jen potencionální diváky varovat, že film na Vás přenese depresivní náladu. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ](13.11.2019)

Tak nevím, jestli to bylo víc zábavný, nebo šokující. Určitě to ale bylo hodně negativní zobrazení katolické církve, která má v Polsku jedinečné místo. Film má sice své "hrdiny", tři kněze, ale jsou to křiváci jeden jak druhej, notorici, vyděrači a pedofilové, takže tahle soda musela s Polskem pěkně zahejbat. Herecky bezvadné, téma burcující, holt režisér Volyně ví, jak na sebe ve světě upozornit.(5.3.2019)

Polský Spotlight, s jiným konceptem a dramaturgií, ale stejnou intenzitou. Snímek tak okázale antiklerikální, že ze své jednostranosti v podstatě udělal ctnost - má být takovým mementem mori, zvlášť ve svém symbolickém závěru, propagandistickým plakátem s tomu uzpůsobenými výrazovými prostředky, který má rozbouřit veřejné mínění a rozrazit neudržitelný status quo římsko-katolické církve a jejího krytí pedofilních skandálů, jakož i mnoha dalších hříchů - ovšem i obecněji celého korupčně-klientelistickému systému a prorůstání církve, byznysu a politiky. Režisér Smarzowski se tomuto tématu nevěnuje poprvé, prohnilost policie už kupříkladu tepal ve svých velmi povedených Dopravácích. Současná polská kinematografie je světelné roky před tou českou, ten rozdíl v kvalitě, ale i odvaze, je až propastný. A je neuvěřitelné, že takovýhle film mohl být v současném Polsku natočen a dostal se do polské distribuce, se svobodou slova to tam zjevně ještě nebude až tak špatné! (Pokud se režiséru Smarzowskimu nestane u příštího filmu to, co se v Rusku stalo třeba Andreji Zvjagincovovi po natočení snímku Leviathan)(16.3.2019)

Silný zážitek, něco nevídaného. Je to komplexně polské a skutečně to tne do živého. Černé svědomí Polska Wojtek Smarzowski natočil další skvělou pecku, právem nejnavštěvovanější polský film loňského roku. V kontextu se současnou antiliberální kampaní PiSu je Klér ještě důležitější. Film o pokrytectví a děsivé minulosti, které se není možné zbavit.(19.3.2019)

V Polsku je katolická církev vlastně největší politickou stranou a jako taková si i počíná. Korupce, výhružky, intriky a následné zastírání všech prohřešků. Kler ukazuje že máslo na hlavě nemají jen nejvýše postavení preláti, ale i venkovští kněží, učitelé na církevních školách a vlastně i jeptišky spravující sirotčince. Nicméně pokud pominu ty nejvýše postavené, kterým jde především o mediální obraz církve i jich samých, nejsou postavy černobílé. Jsou to lidé s vlástními démony či s obyčejnými lidskými slabostmi, které si ale jako kněží nemohou dovolit a tak se topí v alkoholu nebo v neustávajících výčitkách. Smarzowski mě opět totálně uzemnil a dost dobře nechápu, proč se jeho filmy nepromítají v našich kinech. Každý z nich by si to zasloužil. 100%(17.3.2019)

• - Na LFŠ 2019 režisér Smarzowski prohlásil, že považuje polskou katolickou církev za organizaci mafiánského typu. (klukluka)

• - „Kdybychom čekali na povolení natáčet v polských církevních budovách, tak na něj čekáme dodnes. Proto jsme natáčeli v České republice. Povolení jsme dostali do 14 dnů,“ prohlásil režisér Smarzowski na LFŠ 2019 v Uherském Hradišti. (klukluka)

• - Sdružení katolických novinářů prohlásilo, že za filmem stojí nepřátelé Polska, a dodalo: „Vyzýváme všechny, kteří se každou neděli modlí k Bohu, aby bojkotovali tento film ponižující katolíky. Braňme naše duchovní před veřejným haněním! (JoranProvenzano)