Tiché místo: Část II

• USA A Quiet Place Part II (více)

Neví se, odkud přišli, ale okamžitě po invazi na naši planetu se postavili na vrchol potravního řetězce. Reagovali na jakýkoliv zvuk a jeho původce bleskově zlikvidovali. Abbottovi přežili i díky tomu, že se kvůli nejstarší dceři naučili všichni komunikovat posunkovou řečí. Jenže ani to jim nakonec nepomohlo, otevřený střet s vetřelci nepřežil otec Lee (John Krasinski) a matka Evelyn (Emily Blunt) zůstala se třemi dětmi (z nichž jedno je novorozeně) úplně sama. Pragmatické ženě je jasné, že přežít dokážou jen s pomocí dalších přeživších. Právě tak začíná příběh druhé části Tichého místa. Abbottovi opouštějí svou farmu, díky systému přísných pravidel relativně bezpečné útočiště.  Vydávají se na extrémně nebezpečnou pouť, na jejímž konci snad čeká někdo, kdo jim pomůže. Během svého putování si však uvědomí, že stejně velké nebezpečí jako od nezvaných hostů z jiné planety, jim může hrozit od jejich vlastních lidí, k nimž se upínali jako k poslední naději na záchranu. Jak říká cynický drsňák (Cillian Murphy), ke kterému se přidají: „Lidi, co zůstali, si zachránit rozhodně nezaslouží.“ (CinemArt)

Gilmour93

Od Depešáků jedině Enjoy the Silence, ovšem pouze do sluchátek! Návrat krvelačných emzáků, co sice hovno vidí, ale slyší i myší prd, byl vzhledem k tržbám neodvratný, jenže nyní se už na Krasinského straně nenachází to, co mu pomohlo před dvěma lety. Moment překvapení.. Snaha jít na to přes audio zážitek, kdy se střídají hudba, ruchy okolí a absolutní ticho je chvályhodná, ale vybrakovaný příběh s ukázkami klišé a paralelní scény napětí už tolik ne. Ta druhá se synchronizovaným akustickým útokem se už pohybovala na hranici legračnosti.. ()

somnar

Kdyby všechna "zbytečná" pokračování vypadala takhle, vůbec bych se nezlobil. Je na tom vidět, že Krasinski je naštěstí o trochu lepší režisér než scenárista, když svoje postavy sice trochu krkolomně rozpojí, aby ale z jejich sólových epizodek složil jednu mistrně gradující a sestříhanou koláž, která je vrcholem filmu. Sice mě trochu překvapilo, že to upozadilo Bluntovou na úkor coming-of-age, díky své poctivosti, preciznosti a nápadům ale tenhle film stoprocentně patří do kin. Na stream ať si jdou Láska a monstra a další generická post-apo. ()

Eliott

Atmosféra domácího kina byla skvělá. I když jsem vážně uvažoval nejít-li na svůj oblíbený film do Cinestaru, tak domácí popkorn, velká obrazovka a hudba na plné koule byla ve výsledku více než dostačující. To vše navíc bez filmových otravů se kterými jsem se již v kinech mnohokrát setkal. Zpět k hodnocení: Na úvod jsme se v perfektním flashbacku dozvěděli něco nového o minulosti a bylo nám naznačeno odkud záhadné bytosti pocházejí. Přestože jsem měl od dvojky ohromná očekávání a v takovém případě je vždy těžké dosáhnout stejného nebo lepšího hodnocení, byl výsledek takový, že dvojka v mnoha ohledech dokonce jedničku předčila. Prvním krokem bylo, že se hlavní postavy vydaly do světa a opustily tak relativně bezpečné zázemí farmy. Dále přítomnost Cilliana Murphyho byla pro dílo velice obohacující, jelikož ten chlap má neuvěřitelné charisma a v průběhu sledování si krůček po krůčku získává divákovo srdce. Dále jsem byl nadšený v jakém stylu zde Krasinski budoval atmosféru a přestože nejsem fanouškem rozdělování klíčových momentů a jejich gradaci do 3 různých rovin a míst, tak zde to fungovalo perfektně. Dvojka tak byla o mnoho lepší a o poznání strasidelnější než jsem vůbec mohl očekávat. Závěr pak optimisticky nasměrován a klidně bych dal za pár let další díl. 83% ()

Spiker01

Tak prý je to to samé jako jednička. S tím můžu jenom souhlasit, jedná se o pokračování příběhu nám známé rodinky z jedničky a jakožto fanoušci samozřejmě chceme vidět více. John Krasinski i tentokrát doručil napínavou a v akčních pasážích vyloženě strhující jízdu, škoda jen, že sám do filmu nemohl zasáhnout i herecky, jelikož neskutečně dozrál. Osobně si myslím, že bez jeho tvůrčího vkladu již potvrzená trojka nebude taková šleha a bude mít přes 2 hodiny. Přitom těch 90 minut je naprosto optimálních, pokud člověk viděl jedničku, má perfektní představu o tom co dostane. Ovšem s tím rozdílem, že tentokrát už se nešetřilo a monster si nyní užijeme do sytosti. Zachraňte Paramount, kinaře i lokálního distributora a jděte na to. ()

Kaka

Skoro stejně jednoduché a přímočaré, jen s výživnějšími a více over-the-top momenty, které jedničce povětšinou chyběly a nebo se nesly v trochu jiném, více komorním duchu. Některé věci jsou zajímavě vyobrazené (ostrov, přístavní vyvrhlové), ale trestuhodně opomenuté je jakékoliv vysvětlení "kde, jak, proč". Stejně tak se vlastně nedozvíme nic o emzácích. Je to zase jenom survival s rodinnými hodnotami. Avšak velmi suverénně natočené s několika senzačními kamerovými prostocviky bez střihu, které to přece jen strhávají směrem vzhůru. ()

castor

Mírný propad ano, ale John Krasinski to zvládl i napodruhé. Poznáváme další prvky postapokalyptického světa, logicky přicházejí nové situace a nové postavy, po řemeslné stránce je to znovu velmi solidní kus. Ústřední (oslabená) rodinka opouští bezpečí svého proti predátořím krasavcům vybaveného domu a vydává se vstříc neznámému. Ještě předtím se podíváme, co se dělo na úplném začátku, kdy se tahle monstra se sakra vyvinutým sluchem objevila. A pak se vrátíme do současnosti. A pochopíme, že nepřítelem nebudou jen obří zabijáci. Už to ovšem není takové atmosférické, plíživé, napínavé, účinné. Navíc v „tišší“ jedničce musely postavy vše držet neustále v sobě. Tady je všechno čitelnější. Fajn je aspoň to, že se rozdělené linie (tam matka, tam dcera s rodinným přítelem…) vždy „sejdou“ v jeden moment. Ale celkově spokojenost, jen je prostě škoda, že jsme přišli o (minule) zdaleka nejvýraznější složku celého díla. Práce s tichem je ve dvojce už prostě jiná. ()

D.Moore

Všechno (a vlastně i všichni), co se nám minule líbilo, je zpět a je to pořád skvělá podívaná i poslouchaná. Hlavní novinka Tichého místa: Části II se pak jmenuje Cillian Murphy a je to snad ten nejlepší možný herec, kterého mohl John Krasinski obsadit, protože z něj prakticky není možné spustit oči, ať dělá, co dělá (nebo nedělá). Druhé Tiché místo těsně navazuje na první, takže jsem měl pocit, že se dívám na další díl výborného seriálu a rád jsem se setkal se známými postavami, během následující, příjemně střídmé hodinky a půl jsem se navíc dozvěděl víc také o celém tom podivném ztichlém světě... Závěr filmu opět jasně ukazuje směrem k dalšímu, což mi ani v nejmenším nevadí. ()

Davies182

Za mě 97 minut napětí, užil jsem si to jak se sluší a patří v pořádné svalové křeči, a to v podstatě od začátku až do konce. Správnej infarktovej film! Šup sem s trojkou, a hned. ()

petero

Vydarené pokračovanie parádneho prekvapenia ktoré však už stratilo kúzlo v tom že sa v ňom už aj rozpráva a len recykluje to čo bolo v jednotke objavné. ()

Xmilden

Nesdílím názor, že bych si přál druhý díl, protože už tenhle mě dlouhou dobu nebavil. Přestal mě bavit v okamžiku, kdy ta mladá holka zjistila co těm emzákům vlastně vadí. Jednička se mě moc líbila, prakticky se neustále něco dělo a postavy se snažily zkrátka nějak v tom hrozném světě přežít. Druhý díl sice dějově přesně navazuje, tam kde první skončil a začíná moc pěkným trošku vysvětlujícím prequelem, ale postavy už nejsou tolik zajímavé a putování někam dál najednou nevnímám jako něco co mě u tohoto filmu zajímalo. Třetí díl určitě vznikne a asi všichni tuší jak se bude dějově vyvíjet a právě tohle mě už nebere. Jednička byla skvělá, svým způsobem jedinečná (přestože zde existuje hodně podobný Bird Box), další díly vše podstatně rozmělní. 60% ()

sepp

Po skvělém úvodu hrozné zklamání. Takže se domnívám, že "děkujeme, ale odejděte", tímto už se téma vyčerpalo a další pokračování není již třeba... Ale je mi samozřejmě jasné, že trojka bude. Pokud ale scénář budou psát ti samí lemplové, tak už to bude vyložený průšvih. ()

darkrobyk

Pokračování Tichého místa je až příliš podobné jedničce a na můj vkus až příliš tiché s useknutým koncem, aby si zajistilo diváky na další pokračování. Řemeslně perfektní, triky velmi dobré, hudba solidní. Solidní, jelikož v některých scénách bych čekal temnou, nikoliv zvučnou plnou naděje, když ta byla někde hodně daleko. Jestliže byla Simmondsová v první části sympatická, tak zde mi svojí umanutostí lezla na nervy. Tak hluchá se vydá hledat záchranu. Jak to asi mohlo skončit? A Marcus? Blb na kvadrát. Já chápu, že skrze něj se nabídla smrtonosná akce, ale v mých očích byl trouba, co si ani výrazně nepolepšil činem s pistolí. Nejlepší jsou akční scény - úvodní, útěk do areálu a v přístavu. Příšer více, gore se smrsklo na rozstřelené hlavy vetřelců. To by mi nevadilo, kdyby měl film vyvážené napětí. Osobně bych minimálně 20 minut vystřihnul. Pokud jsem u jedničky psal, že za pár dní děj nejspíš zapomenu, pak zde to bude obdobné. Zklamaný nejsem, ale k nadšení to má hodně daleko. V podstatě jsem dostal, co jsem očekával. ()

Hrabka

Velmi dobré pokračování, které si udržuje prakticky stejné tempo a atmosféru jako má jednička. Příběhově je to celkem dobře provázáné a film nenudí. 70% ()

Fiftis

Po zvukovej stránke je dôležitou zložkou aj hudobný sprievod. Skladby stupňujú už aj tak vyhrotenú náladou a napätie, ktoré by sa dalo krájať a energicky do nich dodávajú život. A toho spomínaného napätia tu nie je pomenej. Ba naopak, Tiché miesto: Časť II je na ňom závislé, rovnako ako jeho predchodca. Lenže tu, zdá sa, tvorcovia stavili na ešte väčšiu mieru intenzívnosti. To je na jednej strane dobré, pretože tým neustále drží pozornosť divákov, na druhej strane sú potom niektoré až zbytočne príliš vypäté. To však nič neuberá z faktu, že ide o kvalitné predstavenie a rovnako ako Tiché miesto, sa aj jeho pokračovanie zaradilo medzi najlepšie horory súčasnosti. Veľký podiel na tom má aj herecké obsadenie, kde nemožno nájsť slabý článok. Všetci podávajú silné a kvalitné výkony. Film má všetko, čo sa dá od uspokojujúceho hororu očakávať, zrozumiteľný a naplňujúci príbeh, vybudovaný svet, veľa napätia, efektné ľakačky a silné zaujímavé postavy, ktorým stojí za to fandiť, ​​aby prežili. (30.4.2022) ()

DJ_bart

"There are people out there. People worth saving." ______ Narozdíl od prvního dílu už pokračování hororové hitovky 'Tiché místo' sice nemá onen signifikantní moment překvapení, ale stále jako málokterý žánrový souputník neskutečně inovativně operuje s diegetickými prvky a normativy postapokalyptickýho mikrosvěta, kde byť jediný rámus znamená okamžitý ortel smrti. Režisér a scenárista John Krasinski, manžel jedné z protagonistek Emily Blunt, navazuje přesně tam, kde jednička kontroverzně skončila, a jako minule opět nabízí velice konzistentní a z hlediska koncepce nesmírně originální žánrovou podívanou - ačkoliv je oproti předchozímu dílu míň komorní, zato víc akčnější a všeobecně dobrodružnější, díky čemuž divák společně s protagonisty zkoumá kontury onoho fikčního univerza a prohlubuje tak jeho kuriózní komplexnost. Akorát místo dospělých, kteří byli u kormidla v prvním díle, nyní v mnoha případech přebírají otěže děti, na kterých stojí jak příběh, tak i herectví - k nim se připojila herecká posila v čele s irským sympaťákem Cillianem Murphym, který si celý film mimoděk a zcela legitimně krade pro sebe.... 'Quiet Place Part II' má nesčetný množství superlativ který nelze vynachválit, ale stěžejním gró je opětovně doopravdy geniální práce se zvukovou složkou a principem ticha, s čímž se automaticky pojí perfektní využití šponování napětí umocněné bravurním soundtrackem Marca Beltramiho - divák je posléze sám připosrán strachy, aby pod nátlakem adrenalinu nevydal byť jedinou hlásku - což platí dvojnásob pro neuvěřitelně napínavý finále, z něhož jsem si málem urval obě koule.... Tenhle filmový experiment by si upřímně řečeno nejlíp zasloužil samostatnou seriálovou adaptaci od Netflixu - nejen z toho důvodu, že expanze tohoto dystopickýho univerza má nezměrný potenciál - navíc metráž 97 minut je pro celovečerák kurevsky málo. Snímek se samozřejmě nevyhne typickým žánrovým klišé ani scenáristickým koninám, který jsou fakticky jedinou vadou na kráse, ale nehledě na negativa je druhá část 'Tichého místa' bez jakýchkoliv pochyb nadstandard hororovýho žánru, nezapomenutelný akustický zážitek, a celkově plnohodnotný sequel tematizující sílu lidský rezilience, na jehož závěrečný akt se mimořádně těším. Lepší rodinný film který je zároveň alegorií o tom, že děti jsou patrony budoucnosti a médium zvaný rádio umíráček rozhodně nehlásí, letos nehledejte - myšleno (ne)ironicky.... // VERDIKT: svět patří dětem. 8,6 decibelů z 10 // ()

Shakers

Výborný začiatok, slabší koniec. Tiché miesto 2 je podobné dobrá hororová záležitosť ako jednotka, akurát v niektorých častiach slabšia. Dvojka ponúkne zaujímavý flashback, znova dobré lakačky, či drsné a krvavé scény. Nestojíme na jednom mieste, ale hýbe sa naša rodinka tvarov v tvar svetu, takže vidíme aj viac ľudí aj viac akcie, a celkovo vidíme ako svet po invázii funguje. Mne osobne tu chýba dobrá postava akou bol v jednotke Krasinski. Cillian Murphy je fajn, ale nie je to taký sympťák. Taktiež aj akcii v závere došla pára a už to toľko nestrhlo. Každopádne sa jedna o dobrý príspevok do serie, ktorý určite obohatil túto sériu. Aj keď mohol aj viac. 75% - 4* ()

filmfanouch

První Tiché místo bylo v roce 2018 skutečně velkým překvapením. A to nejen kvůli tomu, že šlo o masivní hit, který při rozpočtu 20 milionů dolarů vydělal dohromady 341 milionů dolarů. Šlo totiž opravdu o skvělou podívanou, kdy John Krasinski nejen výtečně uměl pracovat s atmosférou, ale zároveň ve světě plném nebezpečných vetřelců, kteří jsou citliví na zvuk dokázal vytvořit silný emocionální příběh, který se točí kolem jedné rodiny. Už kvůli vysokým tržbám a lehce otevřenému konci se pokračování tak trochu nabízelo. A ve finále na něj skutečně došlo. Otázka je ovšem pochopitelně důležitá: Stojí návrat do světa Tichého místa za to?   John Krasinski si opět jako scenárista a režisér uvědomil, co přesně dělá film dobrým pokračováním. Nejen, že je Tiché místo: Část II dle očekávání mnohem větší (akčnější, výpravnější, emocionálnější), ale skutečně se daří přijít s něčím novým. Dostaneme nový pohled na svět Tichého místa, pracuje se s jistými tématy, které použilo již první Tiché místo a skutečně se přitom daří i něco více než vaření z vody prvního filmu.   Tiché místo: Část II je skutečně větší. Více akce, více nebezpečných vetřelců, více obětí a větší rozšiřování mytologie. Jenomže Tiché místo: Část II to vše používá způsobem, kterým to skvěle funguje. Díky Krasinskiho scénáři a režii přitom opět fungují emoce, daří se opět nahnat tu správnou atmosféru, je to celé neskutečně intenzivní a především se opět mistrovky pracuje se zvukem. Což je u filmu, který se jmenuje Tiché místo a jeho zápletka se točí kolem co nejmenší přítomnosti zvuků tak trochu důležité.   Hlavní děj Tichého místa: Část II začíná přesně v momentě, kde skončili události předchozího dílu. Ještě předtím ovšem následuje prolog, který se odehrává ještě před událostmi prvního filmu a funguje skvěle nejen díky představení nové postavy Emmetta v podání Cilliana Murphyho, ale především i skvěle prezentuje, jak nenadálá invaze vetřelců zničila veselí rodiny Abbottů. Jenže Tiché místo: Část II nadále dokazuje, že tahle rodina prostě drží při sobě a díky své vzájemné lásce a s ní spojenou silnou vůli jsou společně schopni velkých věcí.   Abbottovi zůstávají očividně milující rodinou. Emily Blunt je nadále naprosto skvělá, stejně tak mladá (skutečně hluchá) Millicent Simmonds, která v Tichém místu: Část II dostává ještě zásadnější úlohu. I Noah Jupe je ve své roli nadále skvělý a i on dostává v Tichém místu: Část II výraznější úlohu. V Tichém místu: Část II je ovšem především skvěle zapojena postava Emmetta v podání Cilliana Murphyho. Murphy nezklamal a daří se mu prodat silný herecký výkon, kdy je motivace jeho postavy skvěle vykreslena, Murphy do své role skutečně dává vše a je k rodince Abbottů připojen výtečným způsobem. Obsazení Tichého místa: Část II je jednoduše skvěle a to i díky ověřené sázce na jistotu z předchozího filmu, tak i v sázce na nové postavy. I takový Djimon Hounsou ve své menší roli je opravdu výtečný.   Tiché místo: Část II je brilantně napsaným filmem. Dá se to velmi snadno potvrdit i tím, že snad neexistuje pomyšlení na to, že by z toho Krasinski mohl vymlátit ještě o poznání víc. Tiché místo: Část II má daleko od toho, aby působilo jako na rychle slepené pokračování. Jde o skvěle napsaný hororový thriller. Díky délce, která nepřesáhne 100 minut se především v Tichém místu: Část II pořád něco děje a přesto Krasinski dokáže vše schopně vyprávět za pochodu. I té akce ve finále ovšem není tolik a dojde na spoustu momentů, kdy si postavy navzájem povídají a funguje přitom emocionální náboj. Přitom všem se skutečně daří vybudovat atmosféra apokalypsy, Krasinski ve scénáři několikrát přijde se správně mrazivými momenty a pak dojde na finále, kde velmi snadno dojde k husině a vyloženému nepříjemnému napětí. Je to ukázka naprosté intenzivní podívané, kde se dá intenzita krájet.   Scénář Tichého místa: Části II neodpoví na všechny otázky, které divákovi naskočí. Divák je v podstatě ohledně invaze nebezpečných vetřelců ve stejném obraze jako hlavní hrdina. A díky tomu to tak moc dobře funguje. Když tak dojde na nějaké to odhalení o nepřátelích z vesmírů, divák je stejně tak překvapen jako hlavní hrdinové. Když dojde na lámání chleba a hlavním hrdinům jde o krk, divákovi velmi pravděpodobně bude bít srdce. Krasinski s atmosférou dokáže pracovat stejně jako v prvním díle, tentokrát dost možná i o ždibec silněji. A i kvůli tomu musí divák Krasinskimu složit pomyslný klobouček.   Kameramanku prvního filmu Charlotte Bruus Christensen nahradila kameramanka Polly Morgan. Stejně jako v případě prvního filmu se ovšem film točil na 35mm film. A je to prostě neskutečně krásný. Divák dost možná při sledování těžko rozezná rozdíl mezi klasickou filmovou surovinou a digitálem, přesto ovšem ty rozdíly existují. A Tiché místo: Část II ukazuje, že hororová podívaná může vypadat jednoduše skvěle. Morgan si hraje s dlouhými záběry, skvěle pracuje s osvícením i použitím jeřábů a na Tiché místo: Část II a jeho vizuál se prostě nedá vynadívat. Kamera hodně pomáhá onu budování té nepříjemné atmosféry a v případě téhle výměny kameramanek nemohl Krasinski jednoduše šáhnout po lepší náhradě.   Díkybohu se opět skvěle pracuje se zvukem. Vrátili se stejní mistři zvuku Erik Aaadahl Ethan Van der Ryn a naštěstí se drží nastavené úrovně předchozího dílu. Ten zvuk je očividně neskutečně vypiplaný, při děsivých scénách správně nepříjemný a husí kůže tak moc funguje i díky němu samotnému. Především momenty, kdy dojde na lekačky fungují opravdu skvělým způsobem. Zvuk je u Tichého místa důležitý a tvůrci si to naštěstí uvědomili i druhého dílu.   Vrátil se i skladatel Marco Beltrami a opět jeho hudba stojí za to. Dochází na ní sice opatrně a to právě kvůli oné práci se zvukem, jakmile na ní ovšem dojde, ta hudba je tak správným způsobem mrazivá v momentech, kdy tomu má být, dojemná v momentech, kdy tomu má být a a napínavá v momentech, kdy tomu má být. Krasinski si naštěstí udržel většinu svých spolupracovníků a i díky tomu Tiché místo: Část II nejspíš tolik funguje.   Tiché místo: Část II je jednoduše příkladem skvělého pokračování. Emocionální, děsivý a napínavý zážitek, který těží ze svého výtečného castingu, brilantního scénáře, skvělé režie a celkově výtečného zpracování. Tiché místo: Část II dost možná patří mezi nejlepší hororová pokračování všech dob, kdy se skutečně skvělým způsobem rozvíjí motivy staré a zároveň přichází i něco nové. Tak trochu se mění způsob vyprávění, smysluplně se rozšiřuje mytologie a ukazuje se, že tohle pokračování rozhodně není zbytečné. Těžko říct, zda i další film ze světa Tiché místo ukáže, že se potenciál nadále nevyčerpal, minimálně po Tichém místu: Části II tomu ovšem nic nenapovídá.   Snad tedy kromě plánovaného spin-offu bude i potencionální třetí díl stát za to. Tiché místo: Část II zatím ovšem nezávazně na svém potencionálním nástupci funguje jako ideální prostřední díl trilogie. A Krasinski jednoduše odvedl opět výtečnou práci a o poznání větší ukousnuté sousto zkousl s plnou parádou. Při detailnějším rýpání by se možná lehké vady na kráse našli, přesto je Tiché místo: Část II nejen skvělým pokračováním, ale především skvělým filmem...... () (méně) (více)

Třetí Tiché místo mění režiséra

Třetí Tiché místo mění režiséra

12.01.2022

Po komerčním úspěchu hororu Tiché místo z roku 2018, který s rozpočtem 17 milionů dolarů vydělal celosvětově 350 milionů, i jeho loňského pokračování, které stálo 60 milionů a utržilo i navzdory… (více)

Z Black Widow je megahit

Z Black Widow je megahit

12.07.2021

Navzdory přetrvávajícím dopadům pandemie Covidu začínají kina pomalu ale jistě ožívat. Důkazů byste jen za poslední dva měsíce našli hned několik, ať už souboj legendárních monster Godzilla vs. Kong,… (více)

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

28.06.2021

Reynolds a spol. diváky do kin nepřitáhli

Reynolds a spol. diváky do kin nepřitáhli

21.06.2021

Do amerických kin tento víkend vtrhlo pokračování Zabijáka & bodyguarda s názvem Zabijákova žena & bodyguard v hlavních rolích s Ryanem Reynoldsem, Samuelem L. Jacksonem a Salmou Hayek – na… (více)