Nad kolébkou novorozeného Urbana stojí tři sudičky: dva dobří duchové osudu mluví o bohatství a lásce, zlá sudička o chudobě a nekonečných strastech. Čí sudba bude silnější? Z Urbana se brzy stává sirotek, kterého se ujme lakotný mistr hodinář a vezme ho do učení. Když Urban dospěje, zamilují se do sebe s hodinářovou dcerou Laurou a svatba je na spadnutí. Mistr proto pošle svého učně do světa s úkolem hledat bájné hodinky, které umí varovat před smrtí. Nikdo neví, jestli hodinky vůbec existují, ale pokud je Urban nepřinese, Laura se jeho ženou nikdy nestane. Hodinářův učeň se tedy vydává na dalekou cestu plnou překážek a úkolů, které musí překonávat statečností, hodinářským umem a dobrým srdcem. Láska k milované Lauře ho žene vpřed, zatímco v patách má své tři sudičky, dvě pomáhají a jedna škodí. (Bontonfilm)

HonzaBez

"Uvidíme, co bude příště...." Tahle vskutku originální pohadka má svým závěrem možná zaděláno na pokračování. A musím tedy říct, že pokud Jitka Rudolfova, scenárista a režisérka v jedné osobě bude pokračovat ve svých originálních kreacích ve stylu, co ještě snese klasická pohádka, tak se má dospělý divák asi na co těšit. Ten dětský ale možná bude trošku tápat, protože občas to už celé s klasickou pohádkou, jak ji známe, fakt nemělo moc společného. Oba typy diváků by si ale asi oddychly, kdyby se již napříště nemusely dívat na vrcholně nesympatickou a děsně přehrávajicí Janu Plodkovou v roli zle sudičky. No ale uvidíme zda vůbec nějaké příště bude... Být dramaturgem a producentem tohoto případného pokračování Hodinářová učně, tak si to tedy ještě pořádně rozmyslím. A zdaleka nejen proto, že napříště by už pohádka asi nemohla těžit z hereckého mistrovství Viktora Preisse. ()

UhLee

(5/10). Netradiční pohádka na Boží hod. Přišla mi místy dost natahovaná a stopáž byla bezesporu na pohádku přepálená. Kdo si jednoznačně zaslouží obdiv za herecký výkon, tak to je Jana Plodková, která si to neskutečně užívala a já jsem jí naprosto žral. Kolem a kolem se rozhodně nejednalo o ostudu České televize a příští rok se zase podívám na novou pohádku. ()

Skuby47

Tato pohádka mne na rozdíl od mých dospívajících vnoučat, nezaujala. Vkus dětí se změnil. Příběh byl sice nápaditý, ale takový ponurý, téměř hororový. pro malé děti nevhodný. Mužské sudičky jsem jako inovaci ještě překousla, ale Plodková mne svým přehráváním rozčilovala. Zamilovaná dvojice byla nevýrazná a o jejich vzájemné lásce, která vyhnala ženicha do světa, jsem pochybovala. Žádné jiskření se nekonalo, vzájemný cit byl někde hluboko uložený v jejich herecké duši a na povrch se mu nějak nechtělo. Jediný, kdo dobře fungoval byl Viktor Preiss. ()

jedna_vrana

Mali by vôbec rozprávky hodnotiť dospelí? Človek má totiž tendenciu porovnávať tieto dnešné diela so starými kultovými kúskami, bez ktorých si nevieme predstaviť Vianoce. Musím uznať, že natočiť rozprávku musí byť náročné. A tak tejto konkrétne nemožno uprieť snahu o skvelé kulisy a kostýmy. Zaujali herci Plesl - Neužil ml. Dokonale im to spolu klapalo a boli vtipní. Aj ich vydarená sestrička Jana Plodková vyzerala, že si svoju rolu užíva a bola písaná priamo pre ňu. Už len spôsob, akým chodila! Takže mierne nadpriemerné dielo. ()

Lachtaan

Díky Bohu, že tu máme vedle Novy a její přihlouplé Řachandy či Primy a jejího proklatě špatného Když draka bolí hlava stále Českou televizi, která vedle pravidelných televizních kousků sem tam pošle nějakou pohádku i do kin a stále se v takovém případě jedná o koukatelný počin. V porovnání s loňským Čertím brkem je Hodinářův učeň co se týče výpravy, triků i pointy hodně laciným zástupcem svého žánru, musím ovšem uznat, že jsem se u něj nenudil a třeba za ten rok v premiéře na ČT se na něj mrknu znovu. ()

Johnny.ARN

Možno trošku prekombinované, ale dobre zahraté, Plodková kraľuje, priame charaktery bez nejakeho nelogickeho konania, príjemné prostredie a rozumná minutáž. 2 z 5 ()

RonaMidu

jak to slovo nemám ráda, iritovala mne sudička tak, že jsem několikrát málem vzdala sledování.... nakonec jsem rozdýchala, ale jsem z toho filmu značně rozpačitá ()

oveckaoa

Tento rok je v rámci českých filmů nesmírně vyvedený. Zatím jsem neviděl žádný, který byl vyloženě sračkovní (zdravíme Renče). Je zajímavé, že Čt posílá na Vánoce do televize 3 nové pohádky z nichž tak 1 je maximálně koukatelná a do kina pošle jednu a takhle kvalitní. Plusové body za slovanskou mytologii (Morena,Živena) za scény v cirkuse (pokud se nepletu nic takového jsem v pohádce ještě neviděl) a za toho psa mínus za ty dva teplouše nebo co to bylo za hulibrky. 80 procent ()

fabecc1222

Už dlouho jsem neviděl náš film, kde by hlavní role byla obsazena tak tragickým nehercem, jako zde (Balcar). Těch výtek by se tu našlo dost, tou hlavní je to, že tohle je ten typ filmu, který má sice na délku 100 minut, ale pocitově u něj strávíte nejméně o hodinu více. Rozvleklý příběh, rozdělený do mnoha mikroscén, které nedokáží ani v jednom případě rozjet a využít svůj potenciál (snad nejhorší časová smyčka, co jsem kdy viděl). Jako nápad dobré, ale na místě režie to chtělo někoho mnohem schopnějšího. ()

LEGACY

Rozhodně střeštěnější pohádka než ta včerejší. Každopádně je velmi nestabilní. Jsou zde části, které člověka pohltí a miluje tu hru, co tvůrci vytvořili, pak se ale najednou člověk nestačí divit, co je to za brak. Tak jako tak je to fajnový počin, který mi zpříjemnil svátky, Dejvické divadlo stojí za to a troufám si tvrdit, že je to i v mezích dosti neotřelá originální pohádka. ()

ghatos

Silnější v jednotlivých momentech a napsáno (včetně závěru) je to také dobře. Stylem více hloubavější...58%. ()

Autogram

Rozprávka, ktorá možno pretrvá dlhšie ako jedny sviatky, ale stále.mi v nej niečo rozprávkové chýbalo. Krčma s večnou bitkou ma dostala, ale to je z trochu iného žánru. ()

KASUGI

Tématicky originální, provedení zmatené. Plodková jako hospodská výpitka, co si občas šňupne koks a ti dva Dejvičtí nýmandi jako sudičky? Spoiler: Líbila se mi akorát ta pointa se zlatým pokladem, což vlastně nebylo nic jiného, než hodinářovy vlastní nahamižněné peníze. ()

ilonaho

Bezduché naplnění tradice vánočních pohádek, nesnesitelně přehrávající Plodková aneb gothic pavlačová hysterka... Jedna hvězdíčka za psa, ten si to sám nevybral... ()

giovanni3

Taková další průměrná Vánoční pohádka. Sympatičtí herci, krásné exteriéry a solidní hudba film táhnout avšak děj moc ne. Ten je sice originálně pojatý a pulzuje mezi pohádkou a modernějším příběhem, ale celý jej netvoří ústřední Urban. Co mu neřeknou rádci to neví a do toho děsně přehrávající sudička, či jak ji nazvat. Tudíž slušná pohádka, ale nic co bych potřeboval vidět vícekrát i tak 3z5. ()

Akret

Začali točit horor a prodali to jako pohádku. Plodkové se bojím doteď a mrtvý hodinář na konci pohádky... Temné, roztříštěné, velká řada nesympatických postav. Osobně se mi to vůbec nelíbilo a dětem bych to nikdy nepustila. ()

jefff

Na jednu stranu zajímavý bizár v dobrém slova smyslu, na straně druhé příšerné duo hlavních hrdinů, o kterých to vlastně moc není a mnohdy silně nezvládnutá režie. Herecky ale jinak zajímavé od Preisse v roli hodináře až po cameo Krobota. ()

Luteka

Pohádka naprosto o ničem. Logika? Chybí. Postavy? Otravné a nevěrohodné. Herci? Preisse mám ráda a proto jsem se podivila, že se upsal takovéto nicce ... No nic, naprosto to zapadá do tragédie současných pohádek, kdy natočit pohádku alespoň lehce koukatelnou je evidentně umění, které tuto pohádku minulo o celý vesmír. ()