Dokud nebudeš ležet bradou vzhůru, musíš bojovat! ... Kapitán John Yossarian je bombometčíkem u 256. letecké eskadry americké armády umístěné na základně u Itálie, která odtud pomáhá při osvobozování Evropy od fašismu. Vlastně měl už být dávno doma, protože vojenským zákonem nařízený limit třiceti misí dávno překročil. Jeho velící důstojník, cynický plukovník Cathcart má však nedostatek pilotů, a tak počet povinných letů neustále zvyšuje, aby žádný z nich nemohl z letky odejít. Yossarian se proto snaží přimět doktora, aby jej z další služby osvobodil kvůli špatnému psychickému stavu a vydává se za cvoka. V cestě mu však stoji „maličkost“. Podle Hlavy 22 musí na své bláznovství upozornit blázen samotný, podle stejné směrnice je takový člověk v pořádku, protože blázen si nepřipouští, že je blázen. A tak je Yossarian lapen v absurdní válečné mašinerii, jež nikoho dobrovolně nepustí, dokud jej nesemele na prach… Film, který natočil legendární režisér Mike Nichols vznikl podle stejnojmenného, úspěšného románu spisovatele Josepha Hellera. Přesvědčivě vypráví o nesmyslnosti válčení a tuposti těch, kteří cynicky nasazují cizí životy pro vlastní cíle. Dodnes patří mezi nejlepší a nejpůsobivější protiválečné filmy. Hlavní postavu Johna Yossariana vytvořil Alan Arkin, jeho nadřízeného, Cathcarta představuje Martin Balsam. Legendární režisér a herec Orson Welles ztvárnil úlohu generála Dreedlea, známý člen popového dua Simon a Garfunkel, zpěvák Art Garfunkel hraje kapitána Natelyho. (Česká televize)

Klajnik

Není to nejhorší film, ale potenciál je mnohonásobně větší. Filmová adaptace z roku 1970 mě ale bavila o trochu více než seriál. Sice trpí stejnými problémy: zkrouhnout vše zajímavé, mnohé dobré vynechat a zaobalit to do bezvýraznosti, takže kvalita předlohy plně nevyzní. ()

hacho

Spousta zajimavych postav sqele vylicenych v knize jakoby ve filmu zanikla. Neni ani divu, v knize plati "co veta, to perla a informace". Presto si myslim, ze zvlasten co do humoru se dalo z predlohy prevzit mnohem vic. A prace z humory knihy byla citit tragika pribehu. ()

Antaeus

Jedna z dvoch adaptácií kníh, ktoré som videl i čítal, čo sa fakt podarili. Mám ale dojem, že kto knihu nečítal, asi sotva pochopí film :) Toto nie je adaptácia, toto je doslovné sfilmovanie úrivkov knihy nie ako predlohy, ale ako scenára. Fakt osm bol unesený pri sledovaní a fakt som nadšený dodnes. Plné hodnotenie nedávam iba preto, že aj keď kniha bola plná sarkazmu a vtipných situácií, film vyznieva viac ponuro. Najmä kvôli (alebo vďaka?) scénam, ktoré sú sfilmované. ()

by_ONDRa

Zvrácený svět Josepha Hellera. Hodně věcí z knihy bylo vypuštěno, jinak by to ani nešlo. Na druhou stranu nevím, jestli bych byl z filmu dvakrát moudrý, kdybych ji nečetl.. ()

andio

Ale, jo. Neni to špatná filmová verze Hlavy XXII. Trochu jí to zjednodušuje a většinu postav dělá průhlednějšími a jednostrannějšími, ale přece jen se ve filmu nedá zachytit všechno jako v knížce. Až na ten konec, který je trochu zvláštní a na rozdíl od knížky působí mnohem méně smysluplně. Samozřejmě proběhlo mnoho retconů, spoustu postav bylo přejmenováno, slito do hromady a předěláno, ale to nijak nevadí v příběhu (například namísto Kida Sampsona byl zabit Hladový Joe, což je, nehledě na mé udivení, naprosto nepodstatné). Jo a Yossarian by měl být svalnatý(!) a nepochopil jsem, proč by Luciana měla pracovat pro Mila a spoustu dalších maličkůstek.. Jinak to byl film dobrý, rozhodně patří k povedenějším. 8/10 ()

pend

Solidní převyprávění knihy, která mě bohužel příliš nezaujala. Prostě dělat si legraci z války mi nikdy nesedělo. ()

Ulrich

Přiznám se předem, že jsem "Hlavař" a Hellerovu knihu jsem četl asi třikrát. Přesto jsem od filmu neočekával mnoho, jelikož jsem si nedokázal představit, jak někdo může tak zalidněné, absurdně komické a stále v čase přeskakující dílo, jako je Hlava 22 zfilmovat, aby se nevytratilo hlavní poselství a nestalo se to pouze slepencem bizarních příhod. Nicholsovi se to ale podařilo. Jeho film má výpovědní hodnotu a většina důležitých epizod je zachována, i když některé jsou trochu "zrealističněny" (např. pomsta Natelyho děky), spojeny (Kid Sampson a Hladový Joe), nebo upraveny (nálet na peruť). Technické provedení je skvělé a herecké výkony jsou bezchybné - především Arkin v hlavní roli exceluje. Přesto si uvědomuji, že pro někoho, kdo knihu nečetl to může občas působit zkratkovitě a bude mít pocit, jako by tam pořád trochu děje mezi řádky chybělo. Proto bych asi doporučil nejdříve si přečíst knižní verzi, aby si člověk mohl film Hlava 22 plně vychutnat. ()

Wild_man

Na můj vkus až moc zamotaný snímek, jeho protiválečná idea je však velmi patrná, scény a efekty jsou hodně propracované a to je vzhledem k roku výroby velké plus. Jediné, co vím, že tento film stačí vidět jednou, ale Milovi hlášky se směnou zboží jsou hodně povedené. Určitě doporučuji a to i vzhledem k tomu, že snímek patří k povinné četbě :) ()

IBBY

...přes veškerý obdiv k režisérům kteří se pokoušejí přenést psané slovo do filmového obrazu...přes veškerý obdiv k lidem kterým pokora před literaturou s velkým L nebrání pokoušet se téměř o nemožné...a přes veškerý obdiv k filmům kde se to celkem povedlo bych tentokrát doporučila všem...hlavně čtěte protože tahle kniha je něco jako bible pacifisty...bez ní jen těžko pochopíte jaká je válka blbost...a M. N. bohužel není přes upřímnou snahu J. H. ve světě filmu...jeho jazyk je filmově strašně zmatený a tak obsah ustupuje formě a to je při závažnosti příběhu nepřípustné... ()

Saur.us

Velice těžký a neobvyklý antimilitaristický film, ukazující absurdity války v přemrštěné formě. Bohužel právě proto, že byl tak těžký a dalo se v něm celkem dobře ztratit a celé to ještě doplnila občasná nuda, musím této chuťovce dát pouze 3. Klidně mě pošlete před válečnej soud nebo mě rovnou pověste. ()

Jeremiah

Jelikož jsem nejprve četl knižní předlohu, a teprve poté viděl film, tak mojí první myšlenkou bylo - "teda nedovedu si představit , jak se s tím filmaři poperou". Musím říci, že to až tak špatný nebylo. Celá kniha totiž hodně nutí čtenáře, aby se vžil do jednotlivých postav, které jsou psychologicky dosti vyhraněné, a né každý jim musí přijít na chuť. Film je vlastně ukázkou demilitantního postoje obyčejných amerických vojáků v již téměř vyhrané válce, kde jediným cílem je nepřijít nějakou hloupou náhodou o život. Nebudu se snažit vysvětlit co je Hlava 22, ale mám dojem, že takovýchto "Vyhlášek" máme i v naší zemi dosti. Slušný film, ode mě slušné hodnocení. ()

heihatchi

Kdybych nečetl knížku, tak bych neměl ani tucha o co tam vůbec šlo.. Plejáda významných osobností let minulých mě nechala chladným. Pro mě dosti slabá adaptace jinak vynikající knížky. ()

Vesecký

Ostrá satira na válku, na americkou armádu, americké uvažování i politiku. Stále stejně platné... Absurdita vojenských nařízení je zde podána v poněkud jiné poloze než třeba ve Švejkovi, ba právě naopak, u letců sloužících za války v Itálii Hlava 22 znamená,že se z nich blázni stát nemohou, ať se o to snaží jakkoliv. A tak tento článek řádů umožňuje pro větší slávu amerických zbraní zvyšovat počty letů, k nimž se původně piloti zavázali. Ono je to na závěr krásně ukázáno, když Yossarian má možnost odjet domů za podmínky, že bude všude vychvalovat statečnost amerických hochů. Tvářnost americké politiky a směrování Američanů k hmotným statkům se tu ukazuje na příkladu vzniku jakéhosi obchodního sdružení, které chce na válce vydělat jakýmikoliv prostředky (scény, kdy Yossarian zjistí, že mu ukradli padák, nebo kdy je mu nabízeno jídlo z bavlny, to jsou vrcholy absurdity, která ale vůbec není v tomto světě absurdní, bai dnes běžnou), načež aby netratilo za nesmyslné množství nakoupené bavlny, uzavře kontrakt s nepřítelem a nechá vlastními letouny rozbombardovat vlastní základnu. Až člověka napadá, v čem ve skutečnosti spočívala úloha US Army ve 2. světové válce. Humánní cíle byly jistě druhotné, ty prvotní byly ideologické a hospodářské. I proto padlo tolik lidí pod spojeneckými nálety. ()

jesus666

Bohužiaľ kniha nasadila latku priveľmi vysoko a táto adaptácia Hellerovho románu sa jej pri výskoku ani nedotkla. Herecké výkony sú síce výborné, ale problém je, že kniha obsahovala toľko zaujímavých postáv, že keby z toho chceli natočiť naozaj výborný film, musel by trvať aspoň štyri hodiny (príp. urobiť z toho seriál). Takto môže mať človek, ktorý nečítal knihu pomerne zásadný problém s orientáciou v postavách a najmä s časovými skokmi. Osobne mi tam chýbalo viac času a priestoru pre majora Majora Majora Majora, Mila Minderbindera a najmä kaplána A. T. Tappmana a jeho pomocníka desiatnika Whitcomba (vo filme táto postava nebola vôbec). Avšak aj napriek mojim výhradám tento film odporúčam, ale radím prečítať si najskôr knižnú predlohu. Ja sám si ju idem s chuťou opäť prečítať. ()

Galahad

Souhlasím s Gueryelovým komentářem, že film ani po třiceti letech neztrácí nic z věrohodné působivosti, jen bych doplnil, že ještě nabírá na aktuálnosti. Dneska by v Americe takový film možná i zakázali... ()

Akana

Odsouzení nesmyslnosti války a všeho, co s ní souvisí, prostřednictvím stejně nelítostného absurdního humoru. Smích i mrazení v zádech v perfektně vyváženém poměru. Tehdy ještě Mike Nichols točil nekonvenční, působivé filmy a na adaptaci téhle skvělé předlohy si zuby nevylámal. Nemohl samozřejmě postihnout všechno, co je v knize, ale co do filmu dostal, zpracoval na výbornou. Nezapomenutelné figury a situace, nad kterými divák kroutí hlavou, směje se, ale pod tím vším cítí hrůzu z následků lidské zabedněnosti. 90% ()

Zemřel herec Alan Arkin

Zemřel herec Alan Arkin