Blade je statný černoch, napůl člověk a napůl upír, který s pomocí starého a nemocného učitele Whistlera bojuje proti upírům. Vtrhne na obrovskou upíří diskotéku, všechna monstra zlikviduje a zmizí dřív, než se objeví policie. Mezi oběťmi je také zuhelnatělé tělo upíra Quinna, který však na patologii obživne, vysaje patologa a poraní jeho kolegyni. Potom uteče před Bladem a policií do opuštěné továrny, kde má základnu. Mezitím dochází ve společenství upírů ke sporu. Mladý ctižádostivý Frost lidmi pohrdá, protože je považuje pouze za potravu, a chce neomezenou moc. Karen je napadena policistou, který upírům slouží. Podaří se jí ubránit a Blade se jeho sledováním dostane na stopu další upírské komunity. Blade s Karen proniknou do archívu, kde zabijí zrůdného strážce a zjistí, že Frost chystá rituál, kterým chce oživit boha krve Le Magru, s jehož pomocí by ovládl lidstvo. Frost pronikne do továrny, kde se zmocní Karen a smrtelně zraní Whistlera. Blade se vydá za Frostem a likviduje všechny upíry, kteří se mu postaví do cesty. Je poražen, když se před ním objeví jeho matka. (TV Nova)

castor

Žízniví upíři se svými dlouhými řezáky útočí, samozvaný spasitel Wesley Snipes se tak musí zatraceně rychle otáčet mečem. Je napůl člověk, napůl upír, ale nepatří ani do jednoho tábora. David S. Goyer napsal poměrně originální kousek, ve kterém jde kromě hektolitrů krve a drsných hlášek i o docela zajímavé motivy a překvapivé cesty. Potěší kvalitní řemeslo (kamera, výprava), naopak triků je tolik, že se asi některé úplně nemohly zaplatit a je to na nich znát. Herecky je to fajn, ať už mluvíme o tvrďákovi Wesleym nebo sebejistém Stephenu Dorffovi. Dynamické béčko. ()

MM_Ramone

Pre mňa, ako veľkého fanúšika horrorových filmov, je Blade takmer až urážajúcou záležitosťou. Pretože takto vypočítavo sprzniť vampírsku tématiku je niečo otrasné. Negroidný polovampír loviaci upírov. V hlavnej úlohe s príšerným Wesley Snipesom, ktorý dokáže presvedčivo zahrať jedine Wesleyho Snipesa. Jednu hviezdičku dávam tomuto braku za dobre natočené akčné scény a druhú za odvahu touto formou podať vamp-horror. ** ()

Niktorius

Stephen Norrington má kliku, že jeho Blade byl ten úplně první. Jelikož, dřevěný kolík na srdce, jeho režie nenese sebemenší stopy nějaké nadprůměrné kvality, či nedejbože dokonce invence. Blade je prostě takový akční standart, což platí i pro scénář, který lze považovat za nadprůměrný puze, pokud jej budeme pozuvat vrámci žánrové škatulky. To co dělá z Bladea akční nátřesk odměnitelný čtyřmi hvězdičkami je samotné pojetí akce. Z řad upírů se sice ozývají negativní reakce, jak neschopně je jejich plémně vylíčeno, když zubatí bojovníci padají pod Bladeovými ranami jako Windows XP na podzim, ale prostě zábavné sledovat tu krásnou vyváženost akční elegance, dynamiky a čiré brutality. ()

Faustka

Na rozdíl od "kovanejch zastánců" klasik-upířin beru "Blade" jako razantně, až na drť namakanou, akčně krvavou comicsovou záležitost. Wesley Snipes (tvrdej jako skála, ale neoprostěnej od lidskejch citů).. je prostě W. S. a Kris Kristofferson, jako ten ochranitelskej "taťka od ponku", kterej je vždycky ve správnou dobu na správným místě na umravnění rozparáděně žížnivý zlatý upíří omladiny... probůh jsem asi ulítlá, ale pro mě to v žádným případku nebyly dvě nevyužitý hodiny... třeba čirou náhodou natrefím na tmavýho sexy fešáka v černých brýlích. ()

pepo

Pre mňa ohromné sklamanie.Najhoršie na tom je že milujem takéto filmy ale tento mi proste nesadol.Sorry 5/10 ()

Xmilden

Natočeno prakticky neznámým a dnes možná již zapomenutým Stephenem Norringtonem. Wesley Snipes se ještě tolik neoháněl mečem, to vše mělo teprve přijít. Přesto je první díl jakýsi nový pomyslný start pro komiksové snímky. 70% ()

sepp

Originalni snimek se skvelymi efekty a odsejpajici akci. Scenar je celkem pochopitelne slabsi, presto je Blade skvela oddechovka. ()

darkrobyk

Zejména v porovnání s dalšími pokračováními je jednička opravdu povedená! A to nemluvím o současné vlně vyměklých emo rádoby upířích slátanin. Upír je prostě temná a drsná bytost na pokraji dvou světů. Nemá slitování, nezná soucit. A chcete-li upíry lovit, musíte se jim co nejvíce přiblížit. Hned zkraje říkám: vyrostl jsem na punku, pak gothice, poslouchám heavy metal, hardrock, hardcore, alternativu......ale rozhodně ne techno. Ovšem! Úvodní scéna z klubu nemá chybu a já se přistihl, že na takovou diskošku bych klidně mohl. A pak, sprchy s lidskou krví - jak geniální. Rozjezd kruťáckej, nasednutí na horskou dráhu, zahození utržené brzdy a jízda do pekel..... ()

Hrabka

Tak toto není příliš můj styl. Chvílemi dobrý a napínavý, ale jinak mě to nijak neoslovilo. Tohle vymítání duchů a vraždění zombie mě moc nebere. Když to už musí být, tak jedině Constantine! 45% ()

Jamal

Trailer plný děsivosti a akce, film také, ale v bohužel ne takovém tempu, který by se mi líbil a hltal bych ho stejně jako trailer s velkým T. tři a půl bohužel dát nemůžu, nejde to : ( ()

Shakers

Dobre ladený akčný horor, ktorý predovšetkým dokázal skĺbiť akčnú stránku a hovorovú atmosféru upírskeho podstavia. Wesley Snipes a jeho životná rola Bladea! 85% - 4* ()

filmfanouch

Že byl Black Panther první sólovkou černošského komiksového hrdiny? Ale kdeže. Tou byl přece Steel z roku 1997 se Shaquillem O'Nealem v hlavní roli! A ten samý rok ještě vznikl Spawn s Michaelem Jai Whitem! Na ty by se ovšem (především na Steel) mělo radši zapomenout. Opravdu první povedená komiksová adaptace s afroamerickým hrdinou v hlavní roli je ovšem Blade. Zabiják upírů se dostal na plátna kin v době, kdy po slušně vyšlapané cestě Supermanem Richarda Donnera či Batmanem Tima Burtona zažívali komiksové adaptace krušnější časy. Jenže naštěstí právě v roce 1998 do kin dorazil právě Blade a začalo se svítat na lepší časy. Blade byl vlastně první podařenou adaptací komiksů ze stáje Marvel Comics, která snadno dala zapomenout na všechny ty bizarnosti jako Punisher s Dolphem Lundgrenem, Kačer Howard z produkce George Lucase, Captain America točený v Jugoslávii nebo první Fantastická čtyřka (která se pro jistotu radši nikdy nedočkala oficiálního uvedení). Zásadnějšími milníky komiksového filmu jsou sice první X-Meni Bryana Singera nebo první Spider-Man Sama Raimiho, Blade si ovšem nezaslouží opomenutí. Jeho úspěch totiž dokázal, že to skutečně jde. Na tehdy poměrně vedlejší komiksovou postavu, kterou Wesley Snipes přijal jako náhradu za tehdy nerealizovanou adaptaci Black Panthera velmi slušný úspěch. Už úvodní akční scéna na diskotéce dokázala, že diváky čeká pořádná divočina. Scénáře Davida S. Goyera se ujmul režisér Stephen Norrington a natočil dodnes funkční akčňák, který vlastně z dnešního pohledu vůbec nepůsobí komiksovým dojmem. Blade má skutečně daleko k Batmanovi či Supermanovi a už právě vynikající úvodní akční scéna ukázala, že se zde nikdo nepokouší Bladea vyměknout. Což je i díky obsazení Wesleyho Snipese moudré rozhodnutí. Wesley Snipes do role Bladea naprosto padl, měl tehdy už za sebou Přepadení ve vzduchu či  Demolition Mana a nebyl tak důvod k obávám, že Snipes jako akční hrdina fungovat nebude. Fungoval skvěle. Ať už díky ryzímu charismatu či výtečné formě. Snipesův Blade se už pouhou úvodní akční scénou postaral o to, aby z něj šel jako z obávaného lovce upírů respekt. Stephen Norrington se Bladea chopil a natočil ho neskutečně kreativním způsobem. Blade dodnes působí neskutečně stylově, jeho akce se očividně inspirovala, kde to jen šlo a především ten film dodnes působí neskutečně kreativně. David Fincher, který se tehdy okolo filmu motal by dost možná natočil ještě o poznání výraznější a zapamatovatelnější komiksovku, jím doporučený Norrington ovšem rozhodně odvedl slušnou práci. Kromě Snipese byl výtečnou castingovou trefou i Stephen Dorff. Ten byl v roli hlavního záporáka Deacona Frosta vyloženě skvělý a byl až tak skvělý, že mohl v jistý čas dostat celou vlastní prequelovou trilogii. Na tu již nikdy nedojde, přesto je Dorff v té roli naprosto fenomenální a Blade těžko mohl dostat lepšího záporáka. Role upírského bídáka mu naprosto sedla a skutečně vytvořil padoucha, který funguje jako hrozba. Dorff navíc tu roli hraje jako takového upírského mafiána, který ze sebe zároveň dokáže šířit menší charisma a je dost možná škoda, že na tu jeho vlastní trilogii fakt nedošlo. Vznikl výtečně šlapající akční brutální film se strhující stylizací,  který doprovází parádní soundtrack Marka Ishama. Choreografie akčních scén neskutečně šlape a celkově akční scény výtečně fungují i po více než 20 letech. Kromě Snipese a Dorffa se velmi též vyvedl casting Krise Kristoffersona jako Bladeova mentora Whistlera. N'Bushe Wright jako hlavní ženská hrdinka Karen sice nepatří mezi nejsilnější elementy filmu, vyloženě ovšem film neshazuje. Blade pochopitelně trochu zestárl díky efektům, které nejsou vždy (především ve finální akční scéně) světoborné a zestárli skutečně rychle. Samotný scénář celého Bladea také dost možná není nejsilnější a pořád šlo v podstatě jen o ryzí béčkový akční film, přesto právě svojí stylovostí si Blade všechny své lehké nedostatky vykupuje. První Blade má k dokonalosti možná daleko, stylovější komiksovku z konce 90. let byste ovšem hledali těžko. Právě Blade poprvé dokázal, že má Marvel na filmových plátnech budoucnost, což ještě výrazněji potvrdili právě X-Meni, Spider-Man nebo celé Marvel Cinematic Universe o několik let později. Právě Blade byl ale tím prvním a toto postavení mu navždy zůstane. Po povedené dvojce v režii Guillerma del Tora a tragické trojce v režii Davida S. Goyera nás již brzy čeká reboot s Mahershalou Alim v hlavní roli. Uvidíme, co nám Blade ve světě Marvel Cinematic Universe předvede, je ovšem jisté, že se vydá zcela jinou cestou než původní Blade. A i proto původní Blade jen tak nesejde z mysli...... () (méně) (více)

DaliX

Naozaj slušné. Akčný upírsky thriller o osamelom bojovníkovi proti upírskemu pokoleniu. Je to drsné, akčné, krvavé, vtipné, jednoducho radosť pozerať. ()

JohnnyD

Jeden z mála znesiteľným zmodernizovaných upírych filmov a to najmä vďaka komiksovému námetu s drňákovi Kristoffersonovi. Wesley Snipes je strašný. ()

Boogeyman

Já moc nemusím tyhle ultra cool drsný hrdiny v černých brýlích (jediný, kde jsem to fakt žral byl Matrix) a stejně tak nemusím tupounský projev Wesleyho Snipese (jediný film, kde mi nepřijde jako posluhovač Knížete Ignora je Demolition man)! Přesto jde o slušnou akční zabavu u které jsem se ani moc nenudil. ()

Nin

Po mnoha letech jsem se znovu podíval na tuhle komiksovou akčňárnu, na kterou lidi rádi nostalgicky vzpomínají, protože pro starší diváky to byl jeden z prvních (ne-li úplně prvních) filmů podle komiksu, který byl doopravdy moderní a cool. Moderní už samozřejmě teď není, ale "hustej" je hodně, což ale vlastně dnes, když nejsem v pubertě, působí občas dost přehnaně. Může za to hlavně Wesley Snipes, který je na jednu stranu opravdu dobrej frája, ale na druhou stranu se bere šíleně vážně, a to i ve chvíli, kdy se raduje z toho, že přeseknul šest upírů naráz. Akce je v každém případě pořád dobrá a občas se vyskytne nějaká ta působivá scéna. Padouši jsou taky zábavní... ale obzvlášť oni ukazují to, že tenhle film je opravdu spíše hloupější a připomene akční béčka. Sem tam se ale objeví nějaká scéna či nápad, který film táhne z vod béček trochu výš. Bohužel ke konci už je těch hloupostí trochu moc, hlavně dějová linka ohledně Bladeovy matky. Pořád ale dobrá klasika, na kterou stojí za to se podívat. (7/10) ()

Vrátí se Blade s Wesley Snipesem?

Vrátí se Blade s Wesley Snipesem?

31.08.2018

Akční trilogie Blade s Wesley Snipesem (Demolition Man) patří k málo filmům předmarvelovské éry, za které se nemusí fanoušci komiksů tak úplně stydět. Od té doby se však plno věcí změnilo, tak… (více)

Vládci vesmíru od Goyera?

Vládci vesmíru od Goyera?

01.12.2017

Když má scenárista (a občasný režisér) David Goyer dobrý rok, nadělí nám Bladea nebo Batman začíná. Když má špatný rok, vypadne z něj Blade: Trinity nebo Ghost Rider 2. Hollywoodská studia ale tohle… (více)

Koho přinese mrchožrout ze záhrobí?

Koho přinese mrchožrout ze záhrobí?

16.04.2011

Remake gotického akčního hororu Vrána si původně vydupal z hřbitovní země Stephen „natočil jsem Bladea a pak jsem zešílel“ Norrington. Nakonec kvůli sporům se studiem Relativity odstoupil a s ním… (více)

Hledá se režisér!

Hledá se režisér!