Wisting (TV seriál)

Krimi

Norsko, 2019, 7 h 18 min (Minutáž: 42–46 min)

Předloha:

Jørn Lier Horst (kniha)

Sven Nordin, Thea Green Lundberg, Lars Berge, Ulrikke Hansen Døvigen, Gard B. Eidsvold, Irina Eidsvold Tøien, Heidi Goldmann, Thorbjørn Jans, Mads Ousdal, Kjersti Botn Sandal, Jonas Strand Gravli, Sara Claudi Tangø, Daniel Frikstad, Amy Black Ndiaye, Lars Sørbø, Sarah Francesca Brænne, Richie Campbell, Lars Bonnevie Hjort, Carrie-Anne Moss, Mads Sjøgård Pettersen, Christoffer Staib, Fridtjov Såheim, Mariann Hole, Thea Sofie Loch Næss, Ellen Dorrit Petersen, Cato Skimten Storengen, Jon Øigarden, Nils Jørgen Kaalstad, Sigurd Myhre, Henrik Plau, Helge Sveen, Kari Onstad Winge, Helene Angell, Monica Hjelle, Sindre-Benedict Hendrichs, Emilie K. Beck, Helena Buraas, Ingrid Enger Damon, Tone Danielsen, Morgan Davidsen, Dag Hagen, Pål Espen Kilstad, Jannicke Lie Larsen, Bjørn Myrene, Ingebjørg Omsted, Bjørn Skagestad, Kristin Zachariassen, Ola Otnes, Terje Strømdahl, Ravdeep Singh Bajwa, Marit Synnøve Berg, Ingrid Liavaag, Vidar Sandem, Håkon Smeby, Shanti Roney, Jan Grønli, Anders Gjønnes, Dagrun Anholt, Lasse Vermeli, Jan Gunnar Røise, Jens Christian Nørve, Trond Høvik, Sara Faraj, Ghopi Prabaharan, Helene Kvinlaug, Henrik Høie, Dagny Backer Johnsen, Roger Hilleren, Anders Rogg, Finn Schau, Mathias Eckhoff, Ingunn Beate Øyen, Jonathan Thomas Cassidy, Morten Archer Bugge, Jakob Fort, Kirsti Eline Torhaug, Kim Eidhagen, Karoline Gregersen Herlofsen, Amanda Lilleeidet, Oscar Thune-Bergersen, Torfinn Nag, Elg Elgesem, John Nyutstumo

První 3 díly strašná nuda...4 díl se najednou rozjel a 5. díl to ukončil...6-ým dílem začínáme znovu a opět nuda...Ještě mě čekají poslední 3 díly, tak uvidím...Tak nic no...pořád jak na houpačce...Wisting vypadá jak z hororu a je nesympatický...Zatím nejhorší krimi jaké jsem, kdy viděla...Za mě slabých 65%(8.4.2020)

Celkem solidní krimi, které sice postrádá klasický severský rukopis, ale to tady působí docela osvěžujícím dojmem. Samotná série obsahuje dva příběhy a upřímně řečeno ani jeden z nich není nějak převratný. Ale na druhou stranu vyprávění má švih a příliš hluchých míst jsem tu také nenašel, takže i vzdor některým nelogičnostem jsem se dokázal v pohodě bavit. Za pozitivum považují skutečnost, že hlavní hrdina netrpí depresemi, alkoholismem, postižením a já nevím čím vším a ani si neschovává nějakého letitého kostlivce ve skříní. Prostě normální chlápek s odrostlými dětmi, které mu občas dělají potíže. A to se na poli seriálovém zase tak často nevidí. Asi největší kámen úrazu je v castingu. Hlavní hrdina je taková prkennější verze Noaha Emmericha a s přivřenýma očima se ještě dal překousnout, což platí hlavně pro první polovinu série, kdy mu sekundovala Carrie-Anne Moss. Ovšem jeho seriálová dcerunka, což byla vlastně druhá hlavní postava, to bylo dílo. Její postava byla totiž úplná kráva a jako by toho nebylo málo, její představitelka sympatiemi také dvakrát neoplývá. Každopádně dá se to a pokud nebude na co, rád se kouknu i na další řadu. 70%(4.8.2019)

Ráda bych dala vyšší ohodnocení, ale bylo tam takových "ale", že nemohu. Každý tam hrál tak nějak sám za sebe, policie byla na úrovni mateřské školky (v některých situacích) a mátly mě ty velké zvraty, které někdy postrádaly logiku, takže doplňujících otázek bych měla na konci hafo. Navíc výběr castingu nebyl taky zrovna ten nejlepší a to se pak těžko hodnotí, když hlavní postava mně moc nesedla a jeho dcerka mně nesčíslněkrát tak lezla na nervy, že jsem uvažovala o ukončení. Nicméně jsem se nenudila, mnou se nenechte zkrátka odradit.(14.6.2019)

Nóri hľadajú sériového vraha, ktorý privandroval z poza mláky, aby im trošku preriedil ten nadbytočný počet plavovlások, no Ja musím smutno skonštatovať, že napriek tomu narastajúcemu počtu obetí, som očakával väčší des i temnotu. Námet čerpá z dvoch knižných predlôh a presne tak pôsobí aj tento projekt. Prvá polovica je jedna story. Druhá polovica je druhá story, pričom obe spolu úzko súvisia. Prvá baví viac. Druhá baví menej, no ako celok dávajú komplexný pohľad. Čím ale “Wisting” nešetrí, sú v závere každej epizódy “prekvapenia” rôzneho druhu, ktoré takpovediac lákajú diváka nahliadnuť do ďalšej “kapitoly”. Vyslovene som sa nenudil, seriál udržal moju pozornosť i zvedavosť, čiže fanúšik krimi počinov, by zrejme mohol byť spokojný. Čo sa týka vydania nejakého “ortieľu” v podobe hodnotenia. Tak sa to vo mne akosi bije. Námet nie je zlý, je príbehovo pestrý, no od severskej tvorby očakávam viac. Je to tak medzi tri-4. Ľahký, veľmi veľmi ľahký nadpriemer.(7.12.2020)

Mierne rozpaky. Knihy patria k tomu najlepšiemu v žánri "severská detektívka". Seriál začne výborne, ale potom sa ukáže, že sezóna pozostáva z dvoch 5-dielnych prípadov (prvý podľa knihy Jaskynný muž, druhý podľa poľovných psov). Prvý je po všetkých stránkach výborný, druhý uťahaný a akýsi prázdny. Napriek tomu sa teším na pokračovanie, hlavný predstaviteľ je výborný.(15.10.2019)

• - Wisting měl rozpočet 110 milionů NOK (11,4 milionu EUR). Tato částka zahrnovala grant ve výši 1 milionu EUR od společnosti Creative Europe a grant ve výši 26,05 milionu NOK (2,7 milionu EUR) od Norského filmového institutu. Díky tomu je show nejdražším dramatem, jaké kdy v Norsku vzniklo. (Trajektt)