V kriminálním dramatu se představuje Bradley Cooper jako mladý ambiciózní umělec s nadáním zmanipulovat lidi díky vhodně zvolených slov, který se spojí s psychiatričkou (Cate Blanchett), která je však mnohem nebezpečnější než on sám. (Falcon)

campix

Vizuálně to má Guilermo del Toro samozřejmě v malíku. Bohužel to je asi jediná věc, ve které Ulička přízraků nějakým způsobem vyniká. Dobové prostředí kočovného cirkusu na první dobrou uchvátí, ale téměř dvouapůlhodinová stopáž obnaží jak je pod tím pozlátkem všechno tak nějak prázdné. Nemůžu se ubránit pocitu, že Bradley Cooper na tohle prostě nemá a podobný kousek prostě nedokáže utáhnout. ()

FrankSusta

Guillermo del Toro je mnou zvaný režisérem psychologických hororů. Ano, starým hororovým režisérům (i když si na žádného nevzpomenu) dělá čest tím, že jeho filmy perfektně budují atmosféru a navíc mají téměř neuvěřitelnou výpravu hodnou mnoha ocenění, se kterou si dokáže tento hravý režisér perfektně vyhrát v jakémkoliv momentu. A těch že tam je, ve strašlivé stopáži 151 minut! Ještě s tématikou typického artového filmu tady máte charakter, tady prostředí, teď si něco vymyslete, a ať to na maximum vytěží dané zadání. Tím tento film nechci zchazovat, má totiž mnoho a mnoho kladů, včetně samotného oblíbeného režiséra, který délku (filmu) dokáže perfektně využít ve svůj prospěch. Ale to utíkám od toho psychologického hororu. Tímto oslovením jsem totiž chtěl říci, že stejně jako ve Tváři vody, oslovení horor (zde thriller) není míněno jakože lekačkama, nýbrž tím, co tento řemeslník ovládá perfektně: detailní rozebrání každé postavy, její mnohdy chlípné choutky a balancování na hraně lidskosti a zrůdnosti. Jakousi metaforou zde proto býti role Paula Andersona, v titulcích jednoduše označena jako Zrůda #1. V budování takové atmosféry tedy obstojí skutečně jen mistr. A když ten mistr dokáže udělat ještě skvělou retro stylizaci kamery, hudby, střihů, kostýmů, soundtracku... no prostě wow. Tenhel film del Torovi neuvěřitelně přeju a mé očekávání dalších takovýchto projektů snad budou vyslyšena. 8/10 ()

angel74

„Některým zvlášť otrlým jedincům zkrátka není pomoci.” - Bezprostředně po zhlédnutí snímku Ulička přízraků mám silný pocit, že by to klidně mohlo být motto tohoto zdařilého výletu do žánru film noir... Představitel hlavní role Bradley Cooper se tentokrát vážně překonává, v tak skvělé herecké formě jsem ho zatím ještě neviděla. Avšak nutno podotknout, že všichni ostatní mu zdatně sekundují. Zejména pak Cate Blanchett coby lstivá psychiatrička je velmi věrohodná. (80%) ()

majo0007

Jediné čo za niečo stálo bol vynikajúci dobový retro štýl. Ináč je to tuctový príbeh cirkusového ojebávača ala "madam Sibyla" z TV obrazovky. Viem si živo predstaviť, že aj dnes by mu päť zo šiestich Slovákov na tie parapsycho teatrálne žvásty skočili. ()

NiWi

Nightmare Alley je film, který působí spíše jako jeden dlouhý seriál převedený do filmové podoby. První polovinu snímku sledujeme, pro del Tora typickou, krásnou dobovou atmosféru cirkusu v USA 30. let, ve které poznáváme spoustu zajímavě a zapamatovatelně vykreslených postav. Celou dobu film spíš tak jako běží, nikam vyloženě nesměřuje, diváka však nechá v napětí co vlastně z toho vzejde. Následný posun v čase i prostředí však nechá všechny tyto očekávání nenaplněny, pokračuje v dobové atmosféře, okouzlujících detailech, výrazných postavách, a dějově uzavře oblouk hlavního hrdiny s ironickou grácií. Jako fanoušek del Tora sem si všechnu tu řemeslnou dokonalost a vypiplanost užil, dějově však ne tolik zajímavé a věřím tomu, že ne každému může dvou a půl hodinová stopáž nevyplněná téměř žádným výrazným momentem přijít zdlouhavá. ()

filmmovier

Nejslabší a nejméně zajímavý Del Torův film. Po vizuální stránce sice naprosto opulentní a nádherný, stejně tak výprava a parádní herecké výkony filmu náramně svědčí, ostatně i Del Torova režie stále patří k zárukám kvality, ovšem problémem je všechno ostatní, v tomto případě tedy hlavně šíleně přepálená stopáž a neskutečně dlouhé tempo celého filmu. Děj je sice poměrně zajímavý (místy více než dost), ale ne natolik, aby tu stopáž utáhnul. Škoda. Na film jsem se docela těšil, a místo toho jsem se jím pronudil od začátku do konce. Nudnější film jsem opravdu dlouho neviděl, nádherný vizuál v tomhle případě bohužel opravdu příliš nevytrhne a nezachrání vůbec nic. Snad jen celkové hodnocení filmu, díky tomu je o něco lepší. ()

UhLee

(7,5/10). Guillermo del Toro si odskočil od svých příšerek, které všichni tak moc milujeme a naservíroval nám něco dosti odlišného. Dostali jsme potemnělou podívanou, která sází především na precizní kameru a jistou ruku režiséra. Co se týče herců, tak s Bradleym v hlavní roli nemám žádný problém, ale přišel mi v té roli docela zaměnitelný. To Willem Dafoe se role jakéhosi principála zhostil na výbornou. Klenotem celé Uličky přízraků pro mě však zůstává bezesporu Cate Blanchett, která je neskutečná. To ona dokáže zamotat divákovi hlavu a vyvolat v něm nejistotu. Film je rozdělený na dvě poloviny a každá má své plusy a mínusy. Na té první mě bavilo se dozvídat jaké další představení má cirkus v rukávu. Na té druhé zase dravější tempo, které bylo umocňováno výbornou hudbou Nathana Johnsona. Atmosféra je hlavním pilířem Guillermovy Uličky přízraků. Přestože příběh sází na závěrečnou gradaci, tak si nemyslím, že divák prožívá to, co by si režisér přál. Bumerang funguje, ale jenom z části. Navíc mimika Bradlehyho se vůbec nemůže rovnat tomu, co předvedl například Timothée v Duně. Ulička Přízraků je takovým černým koněm v Oscar nominacích. Je naprosto rozdílná a má své kouzlo, které se jí nedá odepřít. ()

Johnny.ARN

Tak to ma pojeb s takým filmom. Prvú hodinu som sa absolútne nechytal a potom, potom mi to už bolo jedno. A čím dlhšie to išlo, tým viac som chápal, prečo to nominovali na celkové. Milujú a vyžívajú sa v takýchto píčovinách. Nenechajte sa zlákať názvom, nechodte na to do kina. O nič, ale že absolútne o nič neprídete. Herecky fajn, kamera fajn, kostýmy a výprava WTF? Najslabší del Toro a úplne zbytočne vyhodené peniaze na kino. 1 z 5 ( CinemaCity Polus ) ()

Qitek

Kdyby se z filmu v první třetině vyhodilo dvacet minut a z druhé klidně i čtyřicet, bylo by to na úplně průměrný oukej tři hvězdy a člověk by si alespoň nevyhodil panty z toho neustálého zívání. Nevím co se to těm velkým filmům poslední dobou děje, ale mám takové podezření, že dramaturgy někdo během natáčení buď vyhodil, nebo je k projektu pro jistotu ani nepřizval, jinak si tu pocitovou nekonečnost nedokážu vysvětlit. Nicméně Nightmare Alley je rozhodně jedním z nejslabších článků nejen v sekci nominovaných nej filmů za tento rok (kterej považuji za jeden vůbec z nejslabších posledních x let). A jestli se dle recenzí a komentářů má jednat o Del Torovo nejdospělejší a nejkomplexnější dílo, pak jedině že "nejdospělejší" rovná se - bez monster a kouzelných bytostí a "nejkomplexnější", že dvakrát až třikrát poskočí film v čase? Pffff. Tři zásadní ženy v příběhu kolem postavy Coopera. Tři zásadní ženy, které mají i své místo na plakátě. A přitom ani jedna z nich není využita, pamětihodná nebo nedej bože pro příběh ve své hlubší podstatě, byť se tváří že ano, nějak (nijak) důležitá. Velmi špatný film. Krásně nasnímané, designové, prázdné nic. ()

Tosi

Dvě hodiny šplhá pout'ovej podvodník Cooper nahoru, aby pak v poslední dvacetiminutovce sletěl dolů. Dokonalej vizuál, trochu těžkopádnej děj, nabubřelá délka filmu a závěrečná scéna, jako odměna pro diváky, co to vydrželi. Dobrej film? Asi jo. ()

Lachtaan

Opět musím zvolit kritičtější cestu, opěvovaný, byť ne zcela všemi pozitivně přijatý kousek maestra del Torra působí na první pohled dost ambiciózně, aby na poli silně přetažené stopáže nedokázal ukočírovat divákovu pozornost a já se místy upřímně pekelně nudil. Bradley Cooper standardně výborný, to samé lze říct i o Rooney Mara, kterou člověk zas tak často nepotkává. V poslední době se trend natahovat filmy za hranici dvou hodin bohužel dost rozmohl a já toho fanouškem rozhodně nebudu. [viděno na Disney+ 17.2.2023] ()

Pavlínka9

Možná budu znít jako blázen, ale když film začal - několik minut jsem si myslela, že je tam Jeremy Irons... V životě by mě nenapadlo, že mi Cooper bude evokovat Ironse :D Del Toro je hodně specifický režisér, kterému každý není po chuti...Toto za mě na něj byla "pohoda". Temnota, kterou tu tak krásně ztvárnil byla skvělá :) Herecké obsazení luxusní a jen jsem čekala, kdy až se to konečně zvrtne a vyjde to na povrch...A do toho se tam objevovaly chvíle, kdy jsem nechápala, zdali to nechápu já či postavy :D Za mě působivý. Na konci ukázkla skvělého životního kruhu ;) Co se mi vrylo do paměti ale nejvíce je ukázka toho, jak dokázaly v té době "oblbnout" a zmanipulovat lidi - je to pro mě pochopitelné - v té době to bylo něco nového, neznámého....Ale scéna, kdy zhrzelý a smutní rodiče, kteří ve válci přišli o syna, tedy spíš jeho matka - nedokázala bez něj žít a tak vzala sebe a jeho otce "za ním" pěkně v zahradním altánku... Oscar - kostýmy bych tomu klidně dala,ale víc ne... ()

elanius

(41/2022) / Pôsobivo natočené, výborne zahrané, Bradley Cooper bol parádna voľba. Celým filmom sa ťahá taká mysteriózna, trochu bizarná atmosféra, mne to veľmi sadlo. Príbeh nie je nič závratné, podstatná je naozaj hlavná postava. Cez jej psychológiu sa nám odvíja veľká časť príbehu. V tejto dobe, keď väčšina z filmov prichádza so silnou témou a sociálnym posolstvom je však Nightmare Alley skôr takým filmom trošku z minulosti, bez väčšieho presahu. Už záleží len na divákovi ako mu to sadne. (8/10) ()

hanagi

Už když jsem se na film dívala, věděla jsem jistě, že chci vidět i jeho noirovou černobílou předlohu, že by se mi mohla líbit víc. A nemýlila jsem se. Původní snímek mi připadá čitelnější, čistší, uvěřitelnější. Del Torova obrazová opulentnost odvádí pozornost, mate smysly a svou výraznou stylizací celý příběh posouvá mimo realitu. Má ale jednu přednost, dokázal příběh utnout včas, a tak je konec drsnější a údernější. ()

hroubek

Velké zklamání. Půlku filmu jsem si myslel, že je chyba u mě, a že třeba až to někdy uvidím znovu, tak mi to sedne více. Pak jsem si uvědomil, že pokud mám čas na takovéto přemýšlení u nového filmu, na který jsem se dost těšil, tak je něco hodně špatně a chyba asi nebude na mé straně. Film má krásnou vizuální stránku a na pohled vypadá moc hezky. Po řemeslné stránce všechno šlape, tak jak má a jediné, co se filmu může vyčítat, že má až moc digitálních efektů (násilí a oheň). Největším problémem filmu je ten, že je to nuda. Nuda, která hezky vypadá, ale pořád je to nuda. Po scénáristické stránce je to hrozně ploché, většina postav je nezajímavá a předvídatelná, chybí tomu moment překvapení a je to zbytečně dlouhé. Nejvíce mě mrzí, že z toho filmu necítím del Torovo srdíčko, kterém jsem cítil ze všech jeho předchozích filmů, jenž jsem od něho viděl. A přitom je evidentní, že jde o projekt, který chtěl sám dělat. A je to obrovská škoda, jelikož del Toro si sehnal špičkové obsazení (Cooper, Mara, Dafoe, Blanchett, Collette, Jenkins, Strathairn), zápletka taky nezněla marně a investoval do toho svůj čas a nápady. Osobně nevím, kde se to mohlo pokazit (scénář, producenti??), ale pokazilo se to. PS: Tohle nikdy nemohlo komerčně uspět, alespoň ne v této podobě. PPS: Původní film jsem neviděl a ani jsem nečetl předlohu. PPPS: I přestože jsem z filmu zklamaný, pořád má filmařské a řemeslné kvality, několik nápadů, pár dobrých scén, takže v žádné případě nelze říci, že je to srajda. Nicméně, velké zklamání to je. ()

Steny94

Ach, na Nightmare Alley som sa ozaj veľmi tešil. Guillermo Del Toro je jeden z mojich obľúbencov, herecké obsadenie je tu absolútne úžasné a trailery vyzerali rovnako sľubne. Do filmu som teda išiel s veľkým nadšením, no skončil som znudený a sklamaný. Celé je to samozrejme nádherne natočené, výborne zahrané a prostredie cirkusu vyzerá úchvatne. Príbeh je to však podľa môjho názoru veľmi slabý a to aj napriek veľkému potenciálu. Vzťahy medzi určitými postavami boli podľa môjho názoru vytvorené veľmi unáhlene a neuveriteľne. Bradley Cooper a Rooney Mara sú obaja úžasný herci, no ich spoločným scénam som absolútne neveril, a to dávam za vinu práve scenáru. Najväčším ťahačom tu pre mňa bola ale Cate Blanchett, ktorá si svojím neodolateľným šmrncom a talentom pre seba kradla každú scénu v ktorej sa objavila. Škoda len, že do príbehu vstúpila až v druhej polovici filmu. Nightmare Alley hodnotím ako veľký, nudný priemer a teda sklamanie. Film je to síce krásny, no zároveň až na pár svižných momentov veľmi nezáživný a zbytočne dlhý. Škoda. ()

Eleanor05

Neúměrná stopáž dvou a půl hodiny na nezajímavý, nudný a odtažitý děj. Nesympatické, umělohmotné postavy, nesympatičtí, umělohmotní herci a vyústění, které se dá odhadnout nejméně půl hodiny před koncem. Naprosto zbytečný film a další důkaz, že se Guillermo del Torro už nikdy nepřiblíží genialitě svého Faunova labyrintu. Nominace na Oscara za nejlepší snímek, je v tomto případě téměř šokující. 1*. ()

JohnSmith odpad!

Del Torův rukopis je znát v každém záběru, ale to je trochu málo. Nudná cirkusová podivnost, u které jsem vydržel jen 40 minut. Víc to nešlo. ()

Godzilla -1.0 dostane i černobílou verzi

19.03.2023

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

29.12.2022

Nominace na Oscara zveřejněny!

Nominace na Oscara zveřejněny!

08.02.2022

Jedna z nejvýraznějších hollywoodských ceremonií roku, tedy předávání prestižních Oscarů, se pomalu ale jistě blíží a dnes ve 14:18 místního času začal přímý přenos vyhlašování kompletních nominací… (více)