Útěk

Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery... Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

betelgeuse

Trochu chladný, ale stylový akční thriller s klasickým - tj. fotogenickým a málomluvným - Stevem McQueenem. Že ho natočil Sam Peckinpah, poznáme z výborné řemeslné stránky, excesivního násilí a ponížení, kterých se dostává ženským postavám. Jenom srdce mu Sam nedal... ()

sud

První film Sama Peckinpaha, který jsem viděl a díky kterému jsem se do jeho drsné poetiky zamiloval. Steve McQueen a Ali MacGraw coby jeden z nejcharismatičtějších, nejpohlednějších a nejvyrovnanějších párů filmové historie. Výborný film. 100%. P.S.: Ještě že Sam nerealizoval původně zamýšlený závěr. ()

Falko

Na rok 1972 perfektny akcny film, ale remake UTEK DO MEXIKA (1994) od Rogera Donaldsona s Alecom Baldwinom a Kim Basinger su takmer na vlas podobne, takze som zial nemal z toho taky zazitok, ako by som si zelal. V kazdom pripade je jasne - vidiet takyto film v 80-tych rokoch v kine alebo v telke, zasluzi si u mna jednoznacnych 5 hviezdiciek, pretoze toto su filmy, ktore ma moc bavia... 28.08.2009 ______Steve McQueen - (Doc McCoy) +++ Ali MacGraw - (Carol McCoy) +++ Ben Johnson - (Jack Beynon) +++ Sally Struthers - (Fran Clinton) +++ Al Lettieri - (Rudy Butler) +++ Slim Pickens - (Kovboj) +++ Jack Dodson - (Harold Clinton) +++ Richard Bright - (Zlodej) +++ Hudba: Quincy Jones +++ ()

D.Moore

Autem, vlakem, pěšky, popelářským vozem (ale ne v jeho kabině)... To byl panečku útěk. Chybělo jen letadlo, loď a bicykl, aby byl výčet dopravních prostředků kompletní. Ve filmu najdeme všechny základní poznávací znaky Sama Peckinpaha - skvělé úvodní titulky, zpomalené záběry kdečeho, westernovost, s ní spojené přestřelky a hotelové finále, postavy, které nejsou tak úplně kladné, ženy, s nimiž scénář nezachází zrovna v rukavičkách, je tu i Slim Pickens... Nemůžu přesně říct, co Útěku chybělo, ale pocit dokonalosti jako z jiných mistrových filmů jsem z něj napoprvé neměl.__P.S. Chvílemi nadmíru podivná, ale ve výsledku dobrá hudba Quincyho Jonese. ()

lupuscanis

SAM PECKINPAH, THE GETAWAY (1972) ________ Sam, filmový vagabund, nefalšovaný potomek indiánských předků, milovník chilli, zaprášených cest, proudem tekoucí krve a propagátor kulometu v rukou mexických desperádů, měl k ženám vždy poněkud rozporuplný vztah. Avšak zvěstem o tom, že je nenáviděl, že s nimi zacházel 'jako s dobytkem', těm se mi věřit nechce. Chtělo by to méně předsudků, prah bolestivosti vůči na ladnou líc otisklé mužské dlani, pochopitelně, raději posuňte kamsi mimo běžný 'normál'. ____ Peckinpahovy ženy jsou vášnivé, žádoucí i vyžadující, zrádkyně nebo věrné feny, ale snad pokaždé silné, až pevné, připravenější přijímat, co život dává a bere, a zejména to druhé. V sedmdesátkové peckinpahovské klasice The Getaway se v prvním plánu objevuje jedna úlisná děvka, co jakmile zjistí, že do té doby užitečný manžílek to má spočtené, zareaguje na nabitý kolt padoucha bezostyšným 'zvlhnutím' ; nelze ji tak ani politovat ve chvíli, kdy ji tvrďák McQueen prostě a jednoduše pošle pěstí k zemi uprostřed přestřelky, aby nepřekážela. Je tu však ještě druhá, úplně jiná 'samice', Ali McGraw, shodou okolností v době natáčení budoucí Stevova žena. Peckinpah, aby se nám to nepletlo, nechá McQueena pro jistotu facku vrazit i jí, jenže co je po takové facce, která má svůj popud ve Stevově slabosti? Ali vnitřní silou převyšuje geroje i s jeho naštvanou brokovnicí, zatímco on se ztrácí ve svých pocitech z toho, že plán na jeho propuštění z vězení se neobešel bez jisté podoby 'nevěry' jeho milované. V tom, jak jde v této situaci Ali nekompromisně za svým, což zrovna tady znamená za láskou, jí ani Steve nemůže konkurovat... ()

pepo

McQueen opäť dokázal, že bol najviac cool borec, ktorý sa zjavoval na striebornom plátne.Veľká škoda, že prvý som videl remake, aj keď celkom slušný, tak sa na toto nechytá.Výborný oldschool akčňák 9/10 ()

Xmilden

Po Divoké bandě pravděpodobně druhý nejlepší Peckinpah. Svým způsobem je tohle na poměry toho co předváděl známý režisérský ožrala v minulosti velmi normální snímek. Steve McQueen zde střílí stejně často jako v našich milovaných 80tkách Sly/Arnold. Je pravděpodobné, že mimo westerny byl tohle nejakčnější snímek své doby. 80% ()

lesumir

Viděl jsem jako první remake, takže mě Peckinpahův kultovní originál nemohl příběhově překvapit, avšak po ostatních stránkách jsem víc než spokojen a pana režiséra považuji za jednoho z nejgeniálnějších, jeho finesy miluji a proto jsem věděl, že nemůžu být zklamán. Steve řádí a Ali MacGraw byla opravdu totálně sexy. Je to syrovější, tvrdějí a stylovější, přesto mi remake s Baldwinem přirostl k srdci víc. ()

LiVentura

Dobrý akční film plný přestřelek ve stylu Peckinpaha.. Ale ženský element je zde mimořádně tupý a zhovadile kazící nadprůměr snímku, možná je to schválně..! ()

cheyene

Steve McQueenovi role uprchlíků a nepoddajných tvrdých mužů sedí. Ve snímku Sama Peckinpaha Útěk pak opět dokazuje, jak výborný je herec a i přesto, že jeho postava tu není úplně kladná, divák ji musí fandit. Film má atmosféru, brutalitu, napětí, zvraty, ale také skvělé prostředí a jednoho z nejlepších herců minulého století v hlavní roli. Sekunduje mu zde půvabná Ali MacGraw a jako pár jsou dokonalí. Pro mě osobně je tohle zatím jednoznačně nejlepší Peckinpahův počin, který jsem viděl. ()

kinej

Útěk mě sice neoslovil, coby autorsky působivé dílo svého tůvrce, z něhož by jeho osobitý styl a ego tryskalo z každého záběru, jako je tomu u jiných jeho filmů. To mi ale vůbec nezabránilo užít si tento snímek coby, byť obyčejnou, ale prostě tak nějak po všech stránkách dobrou a nenáročnou akční kriminálku ze staré školy. Steve McQueen je prostě machr a díky jeho charismatickému vystupování zde, je patrné, že se stal legendou oprávněně. Dobře herecky a uvěřitelně funguje i chemie mezi jím a jeho hereckou parnterkou a skvělé jsou i scény s počínáním hlavního záporáka. Něco takového si představuju pod pojmem „kultovní klasika“. ()

lamps

Další z řady svižných, zábavných a poměrně surových kriminálek, kterými jsou 70.léta pověstné. Sam Peckinpah opět předvedl kus brilantní filmařiny a příběh o manželském páru prchajícím s pěkným balíkem peněz vystřihl tak nonšalantně, jak by to dnes už nikdo nedokázal. Kromě pronásledování a přestřelek vévodí filmu právě vztah McQueena a MacGraw, mezi kterými to krásně jiskří a akční scény v jejich podání mají své specifické kouzlo. Výborná závěrečná přestřelka a řada povedených dějových odboček, jako je sledování ukradených peněz ve vlaku, udělalo z této kriminálky jedinečnou podívanou, na kterou se dobře dívá i v dnešní době. 80% ()

Big Bear

Klasická americká sedmdesátková záležitost. Zatímco u nás se normalizovalo o stošest, Amerika byla plná zkorumpovanejch poldů. Jak jinak si vysvětlit všechny tyhle filmy z té doby. Buď je to nebohý řidič projíždějící nějakým tím zapadákovem, nebo trucker, prostě hodně zápletek končí setkáním s nějakým zkorumpovaným poldou... Tady jich byla celá smečka. Z hlediska postav film trochu hapruje, chování některých jsem nechápal. Ona už sama milá Doktora se chovala divně, ale kdo teda nejvíc vyšiloval byla žena nebo sestra či co to bylo toho veterináře. Takhle rychle se skamarádit chce buď velký strach, nebo IQ nula nula nic. Z hlediska akce film nijak nevybočuje z řady. Honičky obřích policejních křižníků, přestřelky v hotelích, kde by dnešný pozorný divák fakt přespal jen ve stavu krajní nouze. Špinavé zdi, plesnivá koupelna... Tohle byla ta naše vysněná Amerika ? :-). Mně ale docela zaujala ta popelářská zápletka v kuka vozu a také prohlídka jednoho z amerických klasických dálkovlaků spol. Amtrak během honičky v jehož vagonu s prosklenou vyvýšenou vyhlídkou bych se také chtěl jednou projet. Steve mi tu v brýlých občas připadal starý. Já vím, je to ode mně neskutečná drzost vůči této ikoně, ale občas mi to tak přišlo. A kdo by tehdy tušil, že natočí ještě pouhých 8 filmů a přijdeme navždy o něj. Házím tedy 4 okousaná žebírka a to okousaná zdůrazňuji schválně a jestli útěk se Stevem, tak hlavně ten Velký ! . * * * * ()

petaspur

Bankovní loupitel Doc McCoy si měl ještě nějaký čásek pobručet ve vězení, ale je nečekaně propuštěn na svobodu. Za ukončením pobytu za mřížemi není prezidentská amnestie, ale dobrá vůle mocného gangstera Benyona, který potřebuje odborně provést přepadení banky. Po této fušce Doc překvapeně zjišťuje, že jeho milovaná manželka Carol za propuštění nabídla Benyonovi svou maličkost, z čehož po lehkých matematických úvahách vychází Docova smrt. Taková rovnice se však Docovi nelíbí, takže přichází se změnou programu: 1. zabít Benyona, 2. výlet do Mexica s rozhádanou manželkou, 3. zbavit se zabijáků, kteří pořádají výlet po jejich stopách. Plány však nikdy nefungují tak snadno, jak by si jejich stvořitelé představovali. ()

Aky

Krimi drama, jak se patří. Dějové zvraty jsou vskutku překvapivé, příběh je vedený velice vynalézavě a herecký ansámbl v čele s MacQueenem je skvělý. Opravdu je radost film sledovat, není chvilka, kdy by nudil, a téměř není chvilka, kdy by člověk mohl říct: to jsem čekal, že se to tak stane. ()

S.Quentin QUALE

Skvělá bank robbery nonstop naháněčka se Stevem McQueenem v nekopromisní póze. Ani bych se nedivil, kdyby se Coenovci inspirovali právě zde pro svou Zemi pro starý. 85% ()

Javert

Tohle je podle mně snad nejlepší útěkový film, co kdy byl natočen. Steve McQueen se k Ali MacGraw dokonale hodí. Příběh je sice jednoduchý, ale o to zábavnější a ubíhá příjemným tempem. Ani chvíli se nenudíte. Odejít na záchod v průběhu filmu by se vám nemuselo vyplatit.:-) Sam Peckinpah je opravdu Pan Režisér! P.S. Steve to s brokovnicí fakt umí. ()

sochoking

Doc McCoy je gangster, ktorý má nervy z ocele a som presvedčený o tom, že Sam Peckinpah by dokázal natočiť i cestu hovna z hajzlu potrubím až do žumpy a bola by to neuveriteľná akčne drsná záležitosť. Hned' dávam ťahať ďalšie filmy od neho! ()

Šakal

Samův majstrštyk, kterému " starší datum výroby " neubralo naprosto nic na DOKONALOSTI ( ba právě zcela naopak! ). Mezi Stevenem a Ali to neskutečně jiskří a já po opětovném shlédnutí po delší časové odmlce ( s nesmírnou radostí ) zvedám o * více na plné hodnocení! To často nedělám....... ()

IQ Tiqe

Příběh není špatnej, ale některé scény by nemusely být tak natahovaný, místy jsem se nudil. Hudba by mohla znít častějc. ()

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)