Útěk

Steve McQueen vede soukromou válku proti zkorumpovaným policistům... Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při  návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži banku. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení, než prchat s manželkou a s penězi před gangstery... Kriminální thriller se Stevem McQueenem a Ali MacGrawovou (známou především z Love Story z roku 1970, kde si zahrála po boku Ryana O´Neala) v hlavních rolích patří k nejlepším filmům klasika akčních žánrů Sama Peckinpaha a na přesvědčivosti mu neubral ani čas. Vedle brilantní režie na tom mají lví podíl herecké výkony obou protagonistů. Ali MacGrawová se nedlouho po natáčení tohoto filmu za McQueena provdala. (TV Prima)

Marat

Přemýšlel jsem, jestli dám 4 nebo 5 hvězdiček. ale čím více jsem o tomto uvažoval, tím více jsem si uvědomoval, že mě vlastně na tomto filmu vůbec nic nezklamalo. Rád se podívám na filmy 60.-70. let obzvláště odehrávajících se v Texasu a toto je jeden z nich. Nezklamal mě vždy skvělý Steve McQueen. ()

ozzman111

Tentokrát nijaký western, ale poctivé krimi z Texasu, El Pasa a Mexika 70. rokov. Drsnosť tak typická pre Sama Peckinpaha je zachovaná, Steve McQueen je perfektný a keď som v snímku Wild Bunch hovoril o ,, Mr. Machine Gun " , musím spomenúť asi najlepšiu prestrelku s brokovnicou vo filme. Niet čo dodať, len ten povestný krôčik, ktorý vedie k absolútnemu hodnoteniu. ()

kubilov

Manžel, Steve McQueen, díky manželčině pomoci propuštěn po čtyřech letech z vězení, přičemž se ihned zapojuje do další akce. Manželka, Ali MacGraw, svého manžela milující, avšak poněkud zvláštním a nejasným způsobem. Spolu prožijí díky dokonalé Peckinpahově režii a nápaditému Hillově scénáři neobyčejné dobrodružství plné střílení, utíkání, podvádění, romantiky i dobrosrdečnosti. To vše ve velice elegantním oldschoolovém balíčku, který i přes několik málo prázdnějších míst nestačí ani na malou chvilku nudit, s pečlivě budovanou atmosférou a bezchybnými dílčími scénami. ()

mac000

Jedna z nejlepších akčních rolí Steve McQueena, Sam Peckinpah ve skvělé formě, dramatický a napínavý děj v době, kdy se nemohl spoléhat na digitální triky a kaskadéři museli dělat co umí. Bohužel se film (jako většina Peckinpahových snímků) nedostal do našich film, bylo jej ale možno vidět v Brně na Filmfóru 1972. ()

horor2

Parádní zábava. Drtivá jízda a nepříjemné dívání se přes rameno na každém kroku a jak je u Peckinpaha zvykem geniálně sestřihané a ty zpomalovačky - láhůdka! Steve McQueen se nebojí vypléskat babu ani projet se popelářským autem mezi odpadky. Když ale přijde na věc, ohání se s brokovnicí o sto šest :-) ()

subic

Já filmům Peckinpaha asi nerozumím. Celkově to není pro mě zase takové terno, jak to tu místní znalci popisují. Svižný je vlastně až konec, když už se blíží k hranici s Mexikem. ()

0verseer

“That's a walk-in bank. You don't have to be Dillinger for this one.” “Dillinger got killed.” “Not in a bank.” Film, pri ktorom mi veľmi chýba možnosť hodnotiť s pol hviezdou, pretože tri mi v tomto prípade prídu málo a štyri veľa. Na jednej strane napriek pomerne bohatej náloži akcie sa na môj vkus film miestami dosť ťahal a v niektorých parametroch nepríjemne zostarol (napr. predramatizovanosť hudobného podmazu pri každom zlomovom momente pôsobí až rušivo). Na druhej strane skvelá nápaditá záverečná prestrelka a niekoľko originálnych nápadov ako útek v smetiarskom aute. V rámci ústredného páru je Steve McQueen podľa očakávaní dostatočne chlapácky a Ali MacGraw dostatočne krásna, chémia medzi nimi funguje a príjemným dojmom pôsobí aj emancipácia postavy manželky, ktorá tam nie je len pre krásu, ale dokáže sa aktívne podieľať na zbesilom unikaní. 3,5/5* ()

ilclassico

Proč je dobré vykrást banku a na útěku postřílet pár lidí... no nevím, nevím. Konec mě sklamal, vůbec se k filmu nehodí. V rámci žánru za 4. ()

JosefTomas

Příjemný film, který má spád, nechybí mu hvězdy jako McQueen a zároveň tam nechybí akce. Výborně odvedená práce, při které možná zamrzí finále, které je trošku uspěchané a hlavní padouch je zde jen pouhá loutka a skoro nic neudělá. Jinak jde ale o skvěle zvládnuté řemeslo. ()

Pete

Hele, je to trochu vyčpělý, ale pořád fakt dobrý, Steve skvělej. Jenže je to ten typ filmu, kde když se něco může podělat, tak se to po*ere, a to jediné vlastně tvoří celou tu B-čkovou zápletku. To mě trochu štvalo, a ta jeho žena, ta byla tak blbá, až to fyzicky bolí. Člověk si každopádně užívá už jenom tu autentickou výpravu a dobovou společenskou nekorektnost, protože co si budem - takhle to dneska už přes veškerou snahu a digitální triky nikdo nenatočí. V několika nejzábavnějších momentech Útěk sahá po čtvrté hvězdě. ()

ostravak30

Steve McQueen dodal svým rolím vždycky trochu šťávy. Tento jeho film má tempo, napětí i akci. A líbil se mi, ačkoli dvojice časem připomínala Bonnie a Clyda. Tento akční film se též zabývá myšlenkou, že návrat z vězení nemusí být nutně jednoduchý, tím spíše, když má člověk v hlavě pocit nespravedlnosti. Mezi S. M. a Ali MacGraw to jiskřilo a člověk jim tak trochu vlastně i fandil, ačkoli šlo o zločince. Rozhodně povedená akční zábava. ()

Dejvecd

The Getaway je poriadny akčný hit, s parádnym McQueenom, ktorý je parádne napísaný Walterom Hillom a parádne zrežírovaný Samom Peckinpahom, u ktorého sme nečakane dostali happy end namiesto masakru, ktorý som pôvodne (keď som film videl prvý krát) očakával (čakal som niečo v štýle: Doc a Carol dorazia na hranicu, kde ich budú čakať strážci zákona na štýl Bonnie a Clydea). Okrem toho je film preplnený štýlových scén a cool hlášok (Doc a Carol kráčajúci po smetisku, Doc a Carol v hotely v El Pasu, Doc rozbíjajúci drevenú loďku), hlavne úvodné titulky, ktoré skutočne vtiahli diváka do deja, deja ktorý bol veľmi zábavný na sledovanie (celý romantický podtext). Celkovo sa teda jedná o príjemnú akčnú jazdu, ale je tu jedna vec, ktorá ma ako človeka, ktorý čítal knihu od Jima Thompsona trošičku vyvádzala z miery. A nie, nie je epilóg a nie je to ani fakt, že vo filme sa protagonisti zbližujú, ale v knihe sa vzďaľujú (vzťahovo). Naopak sa mi páčilo, že film sa vydal pozitívnejšou a blockbusterovejšou cestou, ktorá takto sadla McQueenovi viac. Avšak úplne mi nevyhovovalo obsadenie Ali MacGraw ako Carol, ktorá skrátka nedokázala zahrať túto postavu tak, ako by sa hodilo (trochu viac badass). 8/10 ()

PlayEasy

Tohle musela být Smrtonosná past sedmdesátek! Samozřejmě, ani Útěk se nevyhnul mírnému ohlodání zubem času. I přesto jsou akční scény dodnes působivé, Steve výborný a Ali krásná - a to je něco, co ani 50 let nezmění... 80% ()

patsandor

McQueen v roli drsňáka to je ono, super kamera a hudba. Feministky z přístupu k ženám v tomto filmu asi šílí, ale film je to skvělej, rozdoně lepší než remake. ()

rysafi

inspirace? možná. Každopádně jsem dlouho do noci uvažoval o ... Prošel jsem si zajímavosti a zjišťuju, že překvapení nebo jakási katarze během scény, kdy Steve fackuje u silnice Ali je oprávněná. Ten film je prostě o svobodě - o limitách svobody. ()

Wheatley láká známá jména

Wheatley láká známá jména

26.10.2014

Několik let si svými malými britskými filmy hledal diváky ve festivalových kruzích a dělal jméno mezi kritiky, mimo tuto ale režiséra Bena Wheatleyho málokdo znal. Ovšen zdá se, že jeho vyhraněný… (více)