Bez identity

Shattered

Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1991, 98 min

Wolfgang Petersen

Trochu mne mrzí, že jsem pointu odhadl po zhruba čtyřiceti minutách, ale to se mi u Šestého smyslu stalo taky. Jen si čloěk pak ten film poněkud jinak užívá, no. Tohle začne jako taková obyčejná tuctovka - manželé mají nehodu, manžel trpí ztrátou paměti, ale postupně se objevují různé nesrovnalosti. Musím uznat, že to má na začátek 90. let skvělou kameru a zvláště záběry v mlze se povedly. Třeba ten u první návštěvy vraku, to je až mystické. A jak jsem věděl, resp. odhadl, co a jak, najednou jsem si i víc všímal detailů a moc mne těší, že jde celý ten příběh ze střípků na konci nejen poskládat, ale nezůstane ani jedna otázka nezodpovězena (možná až na tu, co dál, ale nezapomínejme na sekretářku, že?), a to skutečně i co se drobnějších detailů týče jako třeba povaha manžela.Jen mne mrzí, že mi zabili jednu z postav, kterou jsem si oblíbil, ale co už no, je to thriller. A moc mne potěšilo začlenění mé oblíbené písničky Nights in White Satin.(29.6.2020)

Thriller z rodiny obdobných filmů z počátku 90. let minulého století (Základní instinkt, Mrazivá vášeň, apod.). Možná kromě hlavního zvratu nepřináší nic, čím by se vymykal z průměru. Uvěřitelnost příběhu je sporadická, herecké výkony nic moc, oživením je pouze Bob Hoskins v roli soukromého očka Guse Kleina. Jako víkendová večerní podívaná dobrý, ale stačí vidět pouze jednou.(26.1.2014)

Perfektní mystérie. Vážně moc pěkně natočené a zahrané ala Hitchcock, včetně klasické retro hudby. Ta pointa v budoucnosti bude fungovat mnohem lépe než dnes a za několik desítek let budou lidé udiveni, jak daleko předběhl dobu a možná se tento zapomenutý film dočká po letech uznání, které si zaslouží jak svým výborným zpracováním tak i futuristickou pointou. Petersen vlastně počátkem 90. let přinesl vizi, které je stále aktuálnější a hojnou mírou se na ni podílejí v současnosti i Češi. Podívejte se na film a uvidíte sami o čem mluvím. Paráda. ;-)(26.3.2018)

Vidieť dnes film, kde ma ešte prekvapí pointa, je vždy veľmi príjemné. Shattered nie je ani tak 90kové béčko typu Mrazivá vášeň, ani neonoir (i keď ten proste je), ako klasický noir zo 40. rokov. To sa týka vlastne všetkého vo filme (nejedná sa napríklad o erotický triler, všetko je v náznakoch), i keď bary nahradili domácnosti. Rodiny sú ale stále rozbité a zápletka komplikovaná a zamotaná až do úplného záveru. Film môžete odsúdiť ako lacnú produkciu, vhodnú najmä do televízie, ale práve tie styčné prvky s klasickým noirom (Petersen sa pohráva aj s úlohou detektíva, ktorým je aj nie je Merrick) sú na ňom to najchytrejšie a robia film aspoň trochu nadčasovým.(20.8.2015)

Když jsem šoupl levné vapeťácké dvd do přehrávače, určitě jsem nečekal, že na mne vykoukne starší snímek (po filmu MŮJ NEPŘÍTEL teprve druhý čistě americký) Wolfganga Petersena. A vůbec to nebylo špatné. Poctivé řemeslo, ve své předvídatelné pointě trochu přitažené za vlasy, ale přesto velmi divácky vděčné. Natočit podobný námět v 50. letech Alfred Hitchcock, byla by z toho dnes milovaná klasika žánru. II Scénář: Wolfgang Petersen (podle románu THE PLASTIC NIGHTMARE Richarda Neelyho). Hudba: Alan Silvestri. 70%(15.7.2010)