Bez identity

Shattered

Mysteriózní / Thriller / Krimi

USA, 1991, 98 min

Wolfgang Petersen

Oblíbené téma ztráty paměti po nehodě a snaha o poskládání své vlastní historie, to mě vždy zajímalo. Tenhle film není žádný velký holywoodský trhák, ale diváka vtáhne do děje svým zamotaným a napínavým příběhem, který na konci vyústí v (pro někoho) nečekanou pointu. Herecké výkony standard, výprava taky v mezích, až na tři rozbitá auta, z toho dvě shozená ze skály. Aspoň že to poršátko ušetřili.(8.5.2014)

Trochu mne mrzí, že jsem pointu odhadl po zhruba čtyřiceti minutách, ale to se mi u Šestého smyslu stalo taky. Jen si čloěk pak ten film poněkud jinak užívá, no. Tohle začne jako taková obyčejná tuctovka - manželé mají nehodu, manžel trpí ztrátou paměti, ale postupně se objevují různé nesrovnalosti. Musím uznat, že to má na začátek 90. let skvělou kameru a zvláště záběry v mlze se povedly. Třeba ten u první návštěvy vraku, to je až mystické. A jak jsem věděl, resp. odhadl, co a jak, najednou jsem si i víc všímal detailů a moc mne těší, že jde celý ten příběh ze střípků na konci nejen poskládat, ale nezůstane ani jedna otázka nezodpovězena (možná až na tu, co dál, ale nezapomínejme na sekretářku, že?), a to skutečně i co se drobnějších detailů týče jako třeba povaha manžela.Jen mne mrzí, že mi zabili jednu z postav, kterou jsem si oblíbil, ale co už no, je to thriller. A moc mne potěšilo začlenění mé oblíbené písničky Nights in White Satin.(29.6.2020)

Thriller z rodiny obdobných filmů z počátku 90. let minulého století (Základní instinkt, Mrazivá vášeň, apod.). Možná kromě hlavního zvratu nepřináší nic, čím by se vymykal z průměru. Uvěřitelnost příběhu je sporadická, herecké výkony nic moc, oživením je pouze Bob Hoskins v roli soukromého očka Guse Kleina. Jako víkendová večerní podívaná dobrý, ale stačí vidět pouze jednou.(26.1.2014)

Snímek se na samém počátku tváří jako nevinná autonehoda s následkem léčení hlavního hrdiny. Jenže opak je pravdou a chlapík postupně dává střípky událostí dohromady a za pomoci soukromého detektiva zjišťují, že za událostmi z posledních dní je vypočítavá žena a pár osudových okamžiků, které všem změnili navždy život! 60%(3.6.2018)

Perfektní mystérie. Vážně moc pěkně natočené a zahrané ala Hitchcock, včetně klasické retro hudby. Ta pointa v budoucnosti bude fungovat mnohem lépe než dnes a za několik desítek let budou lidé udiveni, jak daleko předběhl dobu a možná se tento zapomenutý film dočká po letech uznání, které si zaslouží jak svým výborným zpracováním tak i futuristickou pointou. Petersen vlastně počátkem 90. let přinesl vizi, které je stále aktuálnější a hojnou mírou se na ni podílejí v současnosti i Češi. Podívejte se na film a uvidíte sami o čem mluvím. Paráda. ;-)(26.3.2018)