Epizody(3)

Vojvoda Atreides veľmi dobre vie, že vládu nad planétou Arrakis, inak zvanou Duna, nedostane tak ľahko. Barón Harkonnen sa jej bez boja odmieta vzdať. Planéta, ktorá na prvý pohľad neukrýva nič, čo by stálo za boj na život a na smrť. Lenže na piesočnej planéte žijú nebezpečné obrie piesočné červy, vďaka ktorým sa na planéte vyskytuje mystická látka, ktorá umožňuje zájsť na miesta, kde ešte nikto nebol. Je to látka, ktorá pri správnom využití poskytuje neobmedzenú moc. Táto látka je však tým najvzácnejším, čo vesmírna ríša pozná. Vojvodova skupina je v obľúčení Harkonnena, ale Paul Atreides s Jessicou uniknú nebezpečiu a ukryjú sa v púšti. Tu narazia na miestnych obyvateľov, Fremenov, ktorí uveria v dávne proroctvo. Podľa tejto predpovede by mal byť práve Paul Atreides dlho očakávaným spasiteľom... (oficiální text distributora)

Spielbergo

Není to nic extra, nicméně doposud jde bezesporu o nejlepší ztvárnění poněkud silně nezfilmovatelné Duny Franka Herberta. Čeští herci nejsou špatní a kostýmy od pana Pištěka film hodně zvedají, protože tohle by amíci se svým "univerzál-lineár-kopyto-myšlením" nezvládli. ()

xzajox

Vopred sa priznávam k silnému ovplyvneniu hodnotenia vzťahom ku prvej knihe od F.Herberta. Keby nešlo o Dunu (prídavok hodnotenia v zátvorke), pravdepodobne by som hodnotil aj o dve hviezdy nižšie. Tiež sa nevyhnem porovnávaniu s verziou z roku 1984. Takže najprv mínusy: TV miniséria / Béčko je badateľné najmä v tom, že tu je moc moc scén pri animovanom pozadí. Je to tak vidno, že to občas riadne vadí / irituje (na druhej strane interiéry sa väčšinou podarili). Herci neboli až tak hrozní, aj keď Paula mohol hrať niekto vhodnejší a Jessica mohla mať menší nos. Posledné, ale nie najmenšie mínus je angličtina... Hrá tu veľa čechov. Herectvo by ušlo, ale ten jazyk... ! Prinajmenšom iritujúci. Obsah - v mnohých detailoch je táto verzia obšírnejšia ako verzia 84 (však aj má stopáž), ale opomína v knihe dosť dôležité vnútorné pochody a myšlienky postáv. Pozitíva: Hlavným pozitívom je, že zatiaľ neexistuje alternatíva. Musíme sa uspokojiť a užiť si to, čo zatiaľ máme. Napriek všetkým nedostatkom som si to užil. Hodnotenie 56(+33)% - 3(+2)* ()

jungewolf

Tato třídílná sci-fi série byla zčásti natočená u nás - v ČR, zahrála si v ní celá plejáda českých herců. Dávám 4,5 - 5 * a 74 % . ()

blondboss

Tomuto fantasy eposu som trošku prišiel na chuť práve vďaka tejto televíznej minisérii, ktorá prepracúva celý dejový koncept do väčších detailov. Predlohu som nečítal, ale súdiac podľa komentárov, je práve táto zobrazená najvernejšie. Nebyť toho maximálne nevábneho televízneho vzhľadu a katastrofálnych vizuálnych efektov, tak určite by som dal aj lepšie hodnotenie. Treba ale povedať, že miestami to bolo aj zdĺhavé, preto u mňa len jemne nadpriemerné hodnotenie. Pre fanúšikov je toto ale povinnosť. 60 % ()

Gig

Ač Duna o 20 let starší a televizní, tak stejně v něčem vyhrává nad nynějším kinhitem. Má smysluplnější scénář. Co na tom, že triky působí směšně, když vše má hlavu a patu. Navíc mě baví ty barvy. Planeta Duna je červená, žlutá, hnědá a neblitě šedohnědá. Kostýmy našeho mága Theodora Pištěka jsou pestré a nápsdité, i když ne každému můžou sednout. Co potěší, je plejáda českých herců. ()

PaTeXx

Ze začátku jsem byl zvědavostí otevřen jakémukoliv stylu natočení, jaký si mistr Harrison vybral. Problém nastal ve druhé a třetí části, kdy se nám děj v jeskyních extrémně zpomalil a už jsem pouze vyhlížel závěrečný fight jakožto jakousi cenu útěchy za udržení mých očních víček ve stavu vzhůru. Z tohoto důvodu hodnotím Lynchův “flop” jako lepší počin. A s velkým podivem nepomohla ani výrazná česká stopa. Upsík. ()

romulus

Myslím si, že je to výborné převyprávění knihy. Samozřejmě, vždycky platí a bude platit pravidlo: film je film a kniha je kniha!!!!! Dále si myslím že byl dobrý tah udělat tenhle film pouze pro televizi a nikoli pro kina, tím se zamaříil víc na roztáhlost děje, protože knižka má kolem 600 stránek. Nemám nic proti Lynchově Duně, ale přece jenom narvat tenhle příběh do dvou hodin je trochu málo!!!! ()

pcarogers

Toto téma, svým mystyckým přesahem stejně jako např. Pán prstenů, si rozhodně zasloužilo nějaký velký formát. Kdyby se jednalo o penězmi nadupaný film z ambicemi komerčního hitu, bylo by to však jen na škodu, protože kdo Dunu četl, ten ví, že dlouhé rozhovory, popisy děje a vůbec podrobné vyprávění jednotlivých scén a posun děje vesměs velkými dějovými skoky v nové kapitole, jsou pro vyprávění tohoto příběhu charakteristické. A právě pro tuto knihu je formát minisérie naprosto dokonalý. Dostatek času vysvětlit vše, co se vysvětlit má, vytvořit charaktery tak, abychom jim rozuměli, tomuto tématu jen lahodí. Ačkoliv se jedná o seriál a dokonalost triků odpovídá financování, přesto jsem si tuto sérii už několikrát dal na dvd v jednom kuse jako "velkej biják". Takže: kdo má rád velkohrdinské archetypální příběhu s prvky mystiky, neváhejte, máme tu další přírustek:-). ()

Scaevola

Uběhl už jistý čas, kdy jsem shlédnul mé první setkání se světem Duny, ale přesto jsou to vzpomínky uměřené a dějově čisté. Visuální stránka však nutně nese stopy televisního určení. ()

Ronkar

Ještě po druhém díle jsem měl dojem, že se to v mých očích nevyšplhá ani na tři hvězdy, ale naštěstí to poslední díl zachránil. Pozitiva: hodně verné knižní předloze = zůstává myšlenkový rozměr (který je u Herberta sakra široký), některé dialogy replikují přímo knihu, charakter arch ústředních postav je zachován, snaží se to o předložení hlubších myšlenek (někdy dobře, jindy méně dobře). A naštěstí zůstala i celkem zachována podstata varovávní před "vykupiteli" a "zachránci". Pořád dokola slyším, jak je to klasický příběh o hrdinovi, který zachrání utlačované. Pravda nemůže být dál. Dost lidí pořád nechápe, že Herbert knihou varoval, před fanatickým následováním zachránců a mesiášů, kteří se často stávají novými utlačovateli. Casting je dobrý tak napůl. Lady Jessica a baron Harkonnen mi přišli výborní a dost věrní předloze. Horší to je s vévodou Atredidů (nemá charisma a pevnost charakteru předlohy), a bohužel ani samotný protagonista Paul nepřesvědčil výkonem. To že zde má více prostoru princezna Irulan jsem spíš kvitoval, protože ji hraje pěkná holka. Triky pominu. Na svou dobu byly v rámci TV produkce ok. Dnes jsou k smíchu, ale to musí divák oželet. Atmosféru to bohužel díky chudé výpravě má bídnou, asi jako na úrovni seriálu Star Gate a celkově je režie podprůměrná. U dialogových pasážích a těch intimnějších to díky obsahu funguje, ale jak dojde na akci, epičnost, nebo cokoli ačního, je to chabé a to hodně. Duna je epický megalománský příběh s mnoha detaily a obsáhlostí se klidně vyrovná Pánovi prstenů nebo Star Wars, ale potřebuje áčkovej buget hollywoodu, což naštěstí konečně dostane v nové verzi z roku 2020. Kostými jsou naprosto směšné, stupidní a ten, kdo za nimi stál, by měl být vyhozen. Jináč průměr, ale protože mám ke knize pozitivní vztah a tady se celkem snažili alespoň u toho scénáře, dám tři hvězdy. ()

Franki69

A tohle mě potěšilo. Vůbec jsem netušil, že se s českou účastí točila na přelomu milénia Duna v i našich končinách!  Televizním zpracováním zamířila patrně rovnou na DVD a trikově je, jak to říci co nejslušněji, komická. Namalovaná plátna pouští, polystyrenové kulisy, levné rekvizity a hlavně !ty fremenské modré oči! Chvíli modře září jako sperma v detektivce a jen herec v záběru pootočí hlavou, efekt je pryč, fremen má běžné lidské duhovky. Velice trapné, mno. Ale na druhou stranu…scénář se velice zdařile drží Herbertovy předlohy a i přes časté toporné herecké projevy vypráví čtyřhodinový film (rozdělený do několika celků) příběh o velké zradě na rodu Atreidů a přerodu chlapce Paula ve vůdce planetárního povstání s jasnozřivými schopnostmi v tomhle prapodivném zpracování velice věrně. Velké body pro Báru Kodetovou, která v roli Chani předvedla opravdu maximum. Ostatní čeští herci v rolích předních postav (Táborský, Dobrý) už toho zas tak moc neukázali. Budiž jim ovšem ke cti, že režie je dost nenápaditá a v podstatě divadelní výkony předvádějí v těch papundeklových kulisách úplně všichni. Ale viděl jsem to rád a fanouškům příběhu Franka Herberta doporučím, ať se taky „guilty pleasure“ pobaví.  A teď jsem narazil na pokračování, kůvli Báře Kodetové si ho asi pustím!! Za mě je to za 51% ()

veere

Ano Lynch to zjebal, tato verze je mi o to sympatičtější, že se drží poměrně přesně knižní předlohy. Škoda, že to působí tak nanicovatě, místy nudně a lacině. Osobně by se mi to líbilo trochu víc béčkově natočený venku a ne v ateliéru, každopádně těch pár českých herců potěší. ()

zjs

Nádhera, prostě krása. Stará Dune na dnešní dobu má už opravdu staré efekty. Toto je překrásné oživení. ()

P0dbi

Pěkné zpracování. Na televizní poměry slušně provedené. Potěší přítomnost českých herců v menších i významnějších rolích. Líbila se mi zejména Barbora Kodetová. Věrné předloze, hluchých míst málo. Nenudil jsem se a to je hlavní. ()

Matej031 odpad!

Tento film byl naprosto nudný, málem jsem u něho těch 137 minut ani nevydržel, přišlo mi to jako věčnost, alespoň že jsem nesáhl po režisérském sestřihu... Herecké výkony byly celkově na nízké úrovni, film nemohl zachránit ani Patrick Stewart. Korunu tomu nasadil ten scénář. ()

Gustlik

Film se snaží držet co nejvíce knize. Rozdělení na 3 díly tomu pomáhá. Bohužel je kniha natolik složitá a děj propletený, že ho asi nikdy nikdo nepřevede do filmu úplně. Na filmu je také znát nižší rozpočet. Což je vidět hlavně na krajině a prostředí celkově. ()

rigpa

Duna (Dune), sci-fi ze silným příběhem. Třídílná sága o politických a mocenských bojích o kontrolu nad těžbou vzácného koření, jenž umožňuje bezpečnou mezigalaktickou přepravu. Navigátoři Gildy dokážou díky účinkům koření řídit kosmické lodě při nadsvětelných rychlostech. Koření se vyskytuje jen na jedné planetě ve vesmíru, na Arakisu. V průběhu ságy se začíná odvíjet ještě jiný příběh, příběh duchovní cesty mladého Paula Atreida. Rod Atreidů byl pověřen uklidnit nepokoje na Arakisu a postarat se o těžbu koření. Spiknutí stovky let staré sekty Bene Gesseritu, záhada obrovských pouštních červů a další úžasné nitky příběhu se v seriálu věrně odvíjí podle knižní předlohy. Tento seriálový počin je rozhodně zdařilejší než Duna v režii Davida Lynche z roku 1984. Za pozornost i stojí, že v trilogii hraje spousta českých herců a vše bylo vytvořeno v Barrandovských ateliérech. Příběh ještě nekončí  http://www.csfd.cz/film/83759-deti-planety-duna/ ()

malyLibor

Musím říct, že tohle zfilmování Duny se mi líbilo ještě víc než to od Lynche z roku 1984. Ačkoliv i já jsem přesvědčen, že Duna se nedá dokonale zfilmovat, toto televizní zpracování je podle mne docela zdařilé. Navíc mne potěšili i čeští herci jako Miroslav Táborský, jehož mentant byl skvěle pragmatický, a hlavně Barbora Kodetová byla prostě naprosto skvělá. Vím, triky nebyly dokonalé, akce bylo málo a podobné kraviny... Ale Duna prostě není akční film, bezmozkové se holt musí smířit s tím, že ne vše na světě je jen akce a že někdy někdo také myslí... a že to Paulovi Atreidovi chvílemi sakra myslelo :-) Pro mne je to jasných 5 hvězdiček. ()

Zemřel herec William Hurt

Zemřel herec William Hurt