Zítra vstanu a opařím se čajem

• Velká Británie Tomorrow I'll Wake Up and Scald Myself with Tea
TV spot 1
Československo, 1977, 93 min

Kamera:

Jan Kališ

Hudba:

Karel Svoboda

Ravi

Je zvláštní, že ke každému americkému supernápadu, ať už jde o Sci-fi nebo jiné žánry, najdete nápad český, který naši autoři vymysleli mnohem dřív a dokonaleji. Stejně je tomu tak i zde. Vynikající nápad, provedení a obsazení. Svižná hudba vyplňuje místa, která předcházejí dalšímu ději. Musím smeknout, když si tak sesumíruju, v jakých podmínkách se to natočilo, s jakými penězi a přesto jak dobře! 80% = 4/5 ()

Dreadd

Předloha Josefa Nesvatby opět skvěle adaptovaná Milošem Macourkem, stejně jako v případě Einsteina. Zdatně mu konkuruje i hereckým obsazením - Petr Kostka se blýskl v dvojroli dvojčat Burešových, trojice nacistů a jejich vůdce (herecky) též zdařilá. Tentokrát si poněkud zvláštně pohrává s časovými paradoxy, zásahy v minulosti budoucnost prakticky neovlivnily, buď v době vzniku ještě nebyly známy jakési zákony cestování v čase a všichni tvůrci měli volnější ruku nebo se Nesvatba tentokrát držel jiné teorie než při psaní Einsteina, kterou sice přímo otevřeně nepřizná, ale pomocí ní interpretuje celý příběh. Rozhodně bych se nechtěl pouštět do zpochybňování autorova povědomí o mezích sci-fi zrovna u Nesvatby. Na druhou stranu těžko říct, zda lze dogmatizovat nějaké teze ve sci-fi žánru, který je samotný založen na něčem teoretickém, co se nedá experimentálně ověřit. Každopádně tato věc nemá na atraktivnost filmu žádný vliv. Zápletka je zajímavá, vyprávěná ještě o něco lépe a přehledněji než u Lipského Einsteina, což může být ovlivněno i osobou režiséra - všechna čest Lipskému, ale přece jenom Jindřich Polák se ve sci-fi pohybuje lépe. Film stejně dobře obstojí i jako komedie ("Šaty jsou ve skříni?") a přestože ho nedávno Česká televize vysílala jako film pro pamětníky, pobaví snad i mladší generace. ()

mirec88

Jedným slovom VYNIKAJÚCE! Toto je jeden z najlepších podžánrov sci-fi o cestovaní v čase! No fakt! Stretnutie s Hitlerom - to nemá chybu! Vynikajúci Sovák, Menšík, Kostka, Brodský to zahrali úžasne. Nemám tomu čo vytknúť. Na konci som sa v tom troška strácal, kto je vlastne z ktorej časovej doby, ale nevadí, aspoň mám ďalší dôvod si to pozrieť znovu. ()

ghatos

Svým způsobem velká bizarnost (už úvodní znělka). Hned na začátku hajlovačka od takových es jako je Sovák, Menšík, Brodský nemůže nepobavit :) . 72%. ()

Autogram

Kombinácia sci-fi, fašistov a šialeného cestovania v čase sa môže nájsť asi len v českej komédii z čias socializmu. Hitler so svojimi kumpánmi ako komické postavy a svet má zachrániť hrdinstvo jediného človeka. Pri komédii vôbec nevadia niektoré nedomyslenosti a časové paradoxy, a práve vďaka nim tá skutočná zábava nastala až v poslednej tretine filmu. Dovtedy trochu nudné, nepomáhal ani sprej na ozelenenie alebo podobné vynálezy. –––– Aha, to jsem já! –––– A teď ještě musím zabít sám sebe. Nebudeme přece žít dva z jednoho platu. ()

MrMar

Cestování časem a děj, který nemá mezery. A poučení pro všechny, aby si dohodli tajné heslo, které není příliš obecné :-) Prostě paráda! Btw. koukněte na komentáře na imdb.com... ()

pfa

Skvělá, stále více zamotaná komedie, ve které se trošku budete ztrácet, ale to nic. :o) [8/1O] ()

manonfire

Pro splašenost příběhu, ke všemu několikrát nedomyšlenému, komedie zapoměla na to nejdůležitější, hlášky. Přitom z pošahanosti scén, zejména těch z Hitlerova štábu se dalo vytřískat mnohem víc, než předvedl sucho-párek Rosůlková- Šimánek, či trojka hvězdně obsazených fašounských konspirátorů. Nejlépe role sedla Jiřímu Sovákovi. 40% ()

ondrech

Kamera: Jan Kališ.... tohle je komedie, která se s tím zkrátka nesere, když už to tak musím říct. Herecký výkon Petra Kostky je snad to nejlepší, co předvedl. A hlavně ta hudba! Třeba v úvodních titulcích:) Ještěže existují lidé jako Jindřich Polák, jinak by byla česká kinematografie hodně ochuzená o žánr scifi. ()

Cejny

Pěkné československé sci-fi s mým oblíbeným námětem cestování v čase, časových smyček a paradoxů. Film s fajn herci, který rozhodně potěší. 80 % ()

tempus

Bomba (vodíková). Z mého pohledu nejlepší film natočený do roku 89, za který můžeme být pyšní v zahraničí. Úvodní titulky jsou zralé na předělání, hlavně bych k nim vyměnil hudbu, kterynení mojím šálkem kávy (čajem, když je to komentář k tomuhle filmu, a navíc já nepiju kávu). Teda až na písničku, která hrála na pozadí Sovákovy prezentace. První část se zaměřuje (a končí) hereckým výstupem Hitlera, ta druhá část se zaměřuje na Kostkovo zachraňování bratra. Změna chování Kostky od začátku, do konce, je dechberoucí (stejně jako proměna chování Martyho McFly). ()

Maynard.

Jeden z nejoriginálnějších českých filmových počinů... Rejža si vzal celkem velký sousto, páč točit český sci-fi film, to je téměř nadlidský výkon. A hle co z toho vzniklo? Parádní pokoukání, u kterýho sem se skvěle bavil (jako vždy při sledování tohodle ojedinělého kousku). Asi nejvíc sem se chlámal když Kostka nastoupil do auta k popelářovi Nárožnému a ten nějak nemohl rozdejchat jeho telefonování :o). Spousta českých velikánů to zahrálo na jedničku s hvězdičkou. Je to radost se dívat na tolik herců, kteří baví a bavili spousty diváků. Objevilo se zde cestování časem, což je moje velmi oblíbená věc. No, každopádně klobouk dolů před tímhle počinem, páč to jednoduše stojí za to... ()

Sdoom

Jedna z těch spíš lepších bláznivých fantasy/sci-fi komedií, kterých zde v 70. letech vzniklo víc než dost. Kdyby se to více točilo kolem Hitlera a spol. a závěr nebyl opravdu přespříliš vykonstruovaný a nesmyslný, dal bych klidně i 4 hvězdičky, takhle musím zůstat na třech. ()

Jiří K.

S úctou k českému filmu musím konstatovat, že todle se moc nepovedlo. Hafo slavných herců a spousty bakelitových rekvizit ještě nedělá dobré sci-fi. ()

klúčik

Celkom dobrá komédia, aj keď niekedy som mal problém sa orientovať ( keď som to videl po prvý krát). Výborný J.Sovák a dvojica amerických turistov ( Rosúlková, Šimánek). Dávam 65%. ()

bari68

Československé komédie 70. a 80. rokov milujem. Ale sci-fi komédie si myslím, že aj napriek vysokému hodnoteniu nie je pre tento konzervatívny národ to pravé orechové. Než by som sa mal na to po druhý raz pozrieť, tak to radšej zajtra vstanem a oparím sa čajom. ()

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016