V dobrodružném snímku Pevnost Alamo se setkává Oscarem oceněný Billy Bob Thornton (Nejlepší převzatý scénář, Smrtící bumerang, 1996) s Dennisem Quaidem (Traffic) a Jasonem Patricem (Spáči). V tomto impozantním výpravném snímku spolu tvoří skvělý tým. Na jaře roku 1836 se ze všech sil snaží po 13 dní bránit malou texaskou pevnost. Má však méně než 200 obyčejných mužů šanci proti neuvěřitelné převaze tisíců vojáků vedených mexickým diktátorem? Tento příběh, založený na skutečné události, líčí odvážné volání po nezávislosti a hrdinský boj za svobodu! (Warner Home Video CZ)

Skip

Vcelků průměrný film, který o té slavné bitvě nic moc nevypovídá. Špatné až zoufalé herecké výkony, slabá režie, bojové scény bez napětí a akčnosti... Jediné docela efektní byly zásahy dělovými koulemi, což je dost málo na víc jak dvouhodinový film. ()

Dont

Sice v leckterých ohledech věrnější historické skutečnosti než předchůdce z roku 1960, ale celkově nepříliš vydařené zpracování. Hodně se nepovedl scénář, skřípala režie a herecké obsazení se mi taky nezdálo ideální, takže povedené dobové kulisy už to nemohly zachránit. Crockettova věta: „Je úžasné, co dokáže hudba“ má něco do sebe, ale bohužel právě hudba se mi nelíbila, ve srovnání s hudbou Dimitri Tiomkina z verze Johna Wayna se jedná dokonce o propastný rozdíl. Některé dialogy byly vyloženě plytké, snaha o emoce a dojetí diváka občas až příliš násilná, vyvolalo to spíše můj odpor. Táboráková historka o pečených bramborách byla dost nechutná. :)) Jinak tohle byl spíše dobrodružný historický film, verze z roku 1960 je daleko blíže westernovému žánru. Sedělo mi to k tomu Texasu víc. ()

Trevor

Zbytočne natiahnutý film o nepochybne hrdinskom čine skupiny ľudí natočená už pod vplyvom rôznorodosti na americký spôsob. Ak by to v niektorých momentoch nepôsobilo tak strašne naivne a povedzme o čosi viac podobalo filmu Patriot bolo by to podstatne lepšie. ()

kinderman

Přes znepokojivé zprávy o problémech s natáčením, hereckým obsazením i postem režiséra nakonec výsledná podoba filmu není uměleckou prohrou. Pro ty, kteří nepřekousnou přímočaře politické zabarvení eposu Johna Wayna, je tahle „realističtější“ verze ideální možností, jak se seznámit s pro Američany zásadní kapitolou historie jejich národa. ()

Martin741

Tolko nudy, reziserskeho amaterizmu a spatne zostrihanych scen pokope -- to sa sa len tak lahko nevidi. Necudujem sa komercnemu prepadu. 5 % ()

C0r0ner

Mrzí mě místní nízké hodnocení, protože Pevnost Alamo je pro mě velmi dobrým válečným filmem, který vypráví o odvaze, hrdosti a cti navzdory okolnostem. To, že se jedná o inspiraci skutečnou událostí, je jen třešničkou na dortu. Jediná škoda je podle mého malinko amatérského vzhledu, jinak nemám jakékoli výhrady. 90% ()

Juto

Úctyhodný a niekedy vzrušujúci film, ktorý by mal osloviť mužov všetkých vekových skupín a milovníkov histórie. 7/10 ()

tom88

Viem, že to asi nieje na čisté 4*, skôr 3,5*, možno keby bol film o 20 až 30 minút kratší, bolo by to na čisté 4*. Niektoré scény boli dosť naťahované a niektoré tam ani nemuseli byť, ale dá sa to odpustiť, lebo Billy Bob to tam celé zachraňoval (Billy je čím ďalej lepším hercom) . Je to film na dlhšiu chvíľu, ale ku koncu bojové scény celkom potešia. 72%. ()

andrii

Stačilo tak málo... Nebít bílá oblaka, ale... Á la morte. Krkavčí morytát. Spojeni po krvi. Po/u/tem štítů bolavých. ()

Mrkvič

Nevím na co tu všichni nadávají. Když amíci natočí podobně laděný film, je to pořád "jak se plácaj po zádech, jaký to jsou borci, mávaj vlajkama atd". Režisér John Lee Hancock se tomu všemu dokázal vyhnout. Ale většině to tu přijde najednou nudné. Neviděl jsem prvních 20 minut filmu a i tak mi přijdou postavy dostatečně vykreslené na to, aby si získali mé sympatie. V tom směru je na tom nejlépe asi Billy Bob Thornton, kterého jsem nikdy moc nemusel, ale tady je to rozhodně nejzdařilejší postava. Vrcholem filmu je samotná bitva o pevnost Alamo. Nejdříve ji předznamená vystoupení s houslemi Davida Crocketta (Thornton). Výsledek jsem dopředu nevěděl, o to víc zamrazí zvrat v bitvě a stoupající masakr amerických vojáků. Po roce 2001, kdy jsou podobné americké filmy spíše k smíchu, je to nejlepší historický film! ()

lennyd

Před mnoha a mnoha léty, Texas. Pevnost Alamo. Nedostavěný kostel obehnaný nedokonalými hradbami, je z kdovíjakého důvodu cílem jak mexické tak americké armády, takže boje zde nikdy neutuchají. Hrstka obránců, vedena Davy Crockettem (Billy Bob Thorton) a dvěma vochechuly, kteří nemají nic jiného na práci než se hádat o kompetence, proti mnohonásobně silnější mexické armádě vedené generálem Santa Anou.... Uhm, jeden z velkých propadáku roku 2004, i když - moc nechápu proč, jistě byly i horší. Celková bitva byla docela dobře ztvárněná, a Billy Bob Thorton byl ve své roli dokonalý. Bohužel film bitvou o Alamo nekončí, a celé je to (asi z historických důvodů) ještě doplněno "pomstou" generála Sama Houstona, která celý film natáhla a pokřivila... Škoda, vynechat ten konec (i když je mi jasný, že tak by to Amíci do distribuce nepustili)... ()

VanTom

Letmé nastínění politické přetahované v Texasu a zúčastněných postav s jejich drobnými starostmi před neočekávaným příchodem tisícihlavé mexické armády připravilo půdu slušně, ovšem pak to šlo od desíti k pěti. Filmaři již během prvního útoku vytáhli vlastenecký prapor obdivného patosu do nesnesitelné výše, protože přece oslavují hrdiny, co "vytvořili národ". V jinak opravdových, neošizených kulisách se navíc hlavně nudně povídalo, mezi krátkými útoky nastávaly dlouhé (celodenní) pauzy. Epická finální bitva nicméně do toho umírání trochu, ehm, života vlila. ()

Spock

Vybudování autentické kopie původní pevnůstky Alamo bylo pro samotný film nadmíru přínosné. Dodalo to celému filmu na autentičnosti. Jinou stránkou už pak ovšem je cena filmu a otázka jestli to za těch pár pochvalných slov stálo. Nečekal jsem žádnou hlubokomyslnou záležitost, což se z mého polhedu ukázalo jako správný krok. Film by mohl být o takových 30 minut zkrácen, potom by získal větší tempo. Nic není dokonalé, a tak buďme rádi za to, co je. Výsledek mohl být mnohem horší. ()

JohnSmith

Novodobé Alamo je samozřejmě hodně slušně natočené a je vidět kam se za 40 let posunula technika. Jinak podobně jako v případě originálu, je zde velice pomalý a nudný začátek, než se začne něco skutečně dít. Druhá polovina filmu, která je jednou velkou bitvou a masakrem na jedné i na druhé straně je velice svižná a opravdu výborně natočená. Je to tak lehce nadprůměrný válečný snímek. ()

SjamK

Začátek se trochu vleče, sem tam nějaká ne_příliš_nutná (možná chci říct nudná?) scéna, příběh není nijak složitý, většina postav je napsána tak, že vás svým šarmem nejspíš neoslní a k srdci zrovna hned nepřiroste (čestnou výjimkou Thorntonův Davy Crockett..?), přestože herci jsou určitě vybráni zajímavě. ...A přeci, jak zábavné a napínavé to je! Výpravu by Pevnosti Alamo mohl závidět lecjaký film, kameru též, a co potom tak atmosférické bitevní sekvence! A nejlepší nakonec, totiž nádherný soundtrack Cartera Burwella, skvěle ve filmu využitý. Motivy s trubkou zní k nezaplacení originálně a dodávají hudbě přesně to nepopsatelné nenápadné napětí, jiné, než na které je člověk zvyklý od smyčců. Ty se tu ale objevují také, představeny neméně pozoruhodně (míšení mexického mariachi -jak jen já ho mám ráda!- s americkou kántry western hudbou music :). ...Tohle přece vůbec nezní špatně! ()