Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Zajímavé téma na svou dobu zvládnuté obstojně. Ze všech Philů - důležitý, arogantní, sucharský, svádivý, promiskuitní, sarkastický, ironický, agresivní, sebevražedný, smířlivý, lidumilský - se mi líbil nejvíc v poloze sarkasticko-agresivního sebevraha. Tahle pasáž neměla chybu, bohužel byla nejvtipnější a nejkratší ze všech. Billův výkon i tak patřil k tomu lepšímu v žánru a kdo neocení anděla Ritu s nádhernou hřívou, ať se těší na šestou hodinu ranní! Nicméně poslední role supermana spasitele poslala zatím docela využitý potenciál do romanticko-klišovitého průměru, přesně ve stylu made in America. "...dokud tenhle svišť uvidí svůj stín..."(19.11.2011)

Fajnová podívaná, ale na plné hodnocení to není. Kdo by neměl rád časové smyčky. Je to parádní téma jak v dramatech, tak také, jako v tomto případě, v komediích. Pěkné, romantické, zábavné, ale ne až tak zábavné a zajímavé, aby to bylo něco, na co bych nedokázal zapomenout. Za pár let si dám tuto komedii určitě s chutí znovu. 80%(24.6.2010)

Tak jsem se k tomuto snímku konečně dostal i já. Dlouho jsem odolával. Ale nemohl sem odolat Billu Murraymu a zápletce ohledně časové smyčky. Takových filmů přece jen moc není. Možná ale mohli z tohoto nápadu vytěžit víc. Zápletka ohledně lásky je dnes dost ohraná... Moc filmů s Andie MacDowell jsem sice neviděl, ale tady je vážně okouzlující. Meteorolog Phil Connors se vydává se svým štábem do malého městečka jménem Punysutawney, kde každý rok svišť jménem Phil věští, jak bude dlouhá zima. Po nezajímavé reportáži se spolu se štábem vydá domů. Na cestě je ale stihne sněhová bouře a oni musí ve městě přespat. Druhý den se ale Phil probudí do předchozího dne. Nejdřív je zmatený a pak mu to všechno dojde. Po řade komických pokusů nakonec přijde na to, co je jeho poslání a jak se z této svízelné situace dostat. Ve filmu se objevuje i řada dalších známých herců. Taky to mohlo být o něco kratší. "Jsem bůh!" :D(3.2.2017)

Nejdřív jsem u téhle záležitosti měl o stupínek nižší hodnocení, ale cca. po tisícovce hodnocení jsem zjistil, že o mnoho lepších (čistokrevných!) komedií jsem moc neviděl. Bill Murray v ní doslova kraluje, a hlavně díky němu neomrzí ani na několikáté zhlédnutí. Navíc může fungovat i jako humorné ohlédnutí za životem. Schválně, přiznejte se, kdo jste ani na chvilku po Philově handicapu nezatoužil?(22.10.2005)

Nepátrejte po logice, není tam. Přesto je to výtečná komedie s nepřetržitou řadou humorných zápletek a situací, které umožňuje a vytváří základní šťastný nápad, že se jeden den opakuje pořád dokola, ale jen pro jednoho z jeho protagonistů. Samozřejmě všechno stojí a umocňuje se s výtečným Billem Murray.(5.4.2010)

• - V městečku Punxsutawney, ležícím asi 100 km severovýchodně od Pittsburghu, skutečně existuje tradice, kdy Punxsutawnský svišť Phill předpovídá příchod jara či delší zimu. Tradice, stejně jako městečko, přišla do širšího povědomí až díky filmu. (myloush)

• - Bill Murray opravdu hrál na piáno v domě učitelky skladbu „Rhapsody on a Theme by Paginini“ Sergeie Rachmaninoffa. (HellFire)

• - V audiokomentáři zmiňuje režisér Harold Ramis, že délka Philova (Bill Murray) "exilu v čase" je deset let. (Terva)