Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Kdysi dávno jsem byl z tohoto snímku v kině nadšen. Nedávno jsem ho viděl znovu na HBO. Mé hodnocení asi bude ovlivněno tím, že jsem byl nucen se dívat na dabovanou verzi. Dabingzcela vymazává komediálnost Billa Murraye. Jestliže v originále Murray září, tak v dabované verzi pouze je a to sráží film tak minimálně o 50%. Dabing je zlo. Jinak si myslím, že nápad s opakujícím se dnem mohly být o něco využitější.(9.7.2007)

Bill Murray ztracen tentokrát v čase a prostoru. Originální nápad bez vysvětlení příčiny (což ji minus především u plytkého a pitomého zakončení). Hrdina rozpuštěn v stereotypně plynoucí peně dní, plajáda reakcí jeho uvězněné psyché (ironický škleb, nihilismus, altruismus, božství, superhrdinství). Reklama na píseň "I got you babe" od Cher.(25.4.2006)

Zajímavé téma na svou dobu zvládnuté obstojně. Ze všech Philů - důležitý, arogantní, sucharský, svádivý, promiskuitní, sarkastický, ironický, agresivní, sebevražedný, smířlivý, lidumilský - se mi líbil nejvíc v poloze sarkasticko-agresivního sebevraha. Tahle pasáž neměla chybu, bohužel byla nejvtipnější a nejkratší ze všech. Billův výkon i tak patřil k tomu lepšímu v žánru a kdo neocení anděla Ritu s nádhernou hřívou, ať se těší na šestou hodinu ranní! Nicméně poslední role supermana spasitele poslala zatím docela využitý potenciál do romanticko-klišovitého průměru, přesně ve stylu made in America. "...dokud tenhle svišť uvidí svůj stín..."(19.11.2011)

Naprostý fakt - snad nejlepší crazy romantická komedie, která kdy vznikla a rozhodně to nejlepší ze sklizně americké kinematografie 90. let... Velmi originální nápad (později tolikrát variovaný - viz třeba 50x a stále poprvé), skvělý scénář a především pak Bill Murray!(29.7.2011)

Příjemná nápaditá komedie, která ale na plný počet nemá. Její jedinou výhodou je totiž jen ten originální příběh a samozřejmě Bill Murray. Legrace samotná už je trošku mimo. U komedií je to prostě tak, že buď vám sednou naplno, nebo se prostě líbí a jsou sympatické. Na Hromnice o den více je přesně ten druhý případ. Když dám komedii pět hvězdiček tak počítám s tím, že se na ní příště zase podívám a vidím jí stále dokola a nepřestává mě bavit. Tady bych to asi úmyslně nevyhledával, ale sympatické to rozhodně bylo.(1.12.2009)

• - Snímek obsadil v roce 2008 v žebříčku nejlepších fantasy filmů sestaveném Americkým filmovým institutem 8. příčku. (TheDude)

• - V jedné scéně se Connors vrhne ze zvonice. Tato budova byla ve skutečnosti budovou opery ve Woodstocku v Illinois (kde se natáčel celý film). Místní legenda praví, že se v budově prochází duch mladé dívky, která zemřela po pádu z balkónku. (HellFire)

• - Francouzskou bášeň, kterou Phil recituje v restauraci, napsal Danny Rubin, inspirací mu byla „Bachelor's Dance“ Jacquese Brela. Báseň se dá přeložit jako: Dívka, kterou chci milovat / je jako jemné víno / které je každé ráno lepší a lepší. (HellFire)