Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Spoiler: Co je mi na Groundhog Day v konečném závěru nejsympatičtější, je fakt, že do života egocentrického hrdiny nezasáhl osud proto, aby z něj udělal lepšího člověka. Narozdíl od Freaky Friday, kde matka a dcera musí dosáhnout smíření, není úkolem Billa Murrayho zachránit někomu život, stát se lepším člověkem nebo porozumět lidem ve svém okolí. Jeho zasetknutí v jediném dnu je produktem pouhé náhody a je tedy čistě na něm, co si z věčnosti plné příležitostí, které na nikom nezanechají následky, vlastně odnese. Což v konečném důsledku činí jeho transformaci o to pronikavější a sympatičtější.(15.11.2016)

Bill Murray ztracen tentokrát v čase a prostoru. Originální nápad bez vysvětlení příčiny (což ji minus především u plytkého a pitomého zakončení). Hrdina rozpuštěn v stereotypně plynoucí peně dní, plajáda reakcí jeho uvězněné psyché (ironický škleb, nihilismus, altruismus, božství, superhrdinství). Reklama na píseň "I got you babe" od Cher.(25.4.2006)

Když jsem viděl tuhle „nadpřirozenou“ komedii prvně, nijak zvlášť mě neoslovila a nechápal jsem, proč je tak vychvalovaná, když jde o ukázkový příklad nevyužitého potenciálu. Od té doby uběhlo spoustu let a když jsem jí teď viděl zhruba pošesté, musím obrátit. Originální námět je nejen nesmírně zajímavý a nutí diváka myslet na „Co bych dělal já?“, ale je opravdu využit a vymačkán do poslední kapky. Skvělý Murray v jedné z posledních rolí jeho „staré“ kariéry, než se vrátil na výsluní jako přemýšlivý postarší bohém, předvádí uvěřitelný přerod postavy z nafoukané primadony, přes zoufalou trosku až po napraveného dobráka. Andie McDowell hraje svou klasickou nevýraznou a rozhodně nijak femmefatalózní oduševnělou romantickou hrdinku alá Zelená karta. Naštěstí ačkoli je vztah těchto dvou hrdinů hlavní kostrou příběhu, nemá ve filmu moc prostoru. Mnohem zábavnější jsou eskapády člověka, kterému se stále dokola opakuje tentýž den, on zažívá stále stejné situace, ale trochu jinak a postupně ztrácí zábrany. Prostřední část filmu je jasně nejvtipnější, nicméně humor je zde spíše jen úsměvný než výbušný. 8/10(7.1.2008)

Tuhle zdánlivě beznadějnou komediální smyčku už viděl zřejmě každý. I tak dokáže po letech znovu a znovu překvapit/potěšit/dojmout. Co je podle cynického moderátora počasí horší – svišť, sněhová bouře, vězení, Dylanova ranní píseň z rádia, otravný spolužák ze školy nebo ledová louže, které se musí naučit vyhýbat? Tenhle den už tu jednou byl, všichni se chovají stejně jako minulého dne a vypadá to, že ráno se vše bude opakovat. Uvízl v nekonečné sérii stejných čtyřiadvaceti hodin. Výhody: může zamachrovat ve vědomostní televizní soutěži, využije předchozích informací ke sbalení opačného pohlaví, pořádně se nacpat, ukrást peníze bez následků… jenže zaujmout krásnou producentu, na které mu skutečně záleží, a navíc za jeden jediný den, to je docela oříšek. Originální nápad dělá z téhle milé a inteligentní látky nezapomenutelný kus, kterému ani nevadí to, jak je americký a plný morálního poselství. Bill Murray a Andie MacDowell jsou k nakousnutí. Podle toho, jakého je divák pohlaví. Tohle se prostě musí líbit..(3.2.2012)

Moc milej a příjemnej film. Jedna z nejlepších romantických komedií, co jsem viděl. Snímek se rozjíždí velmi pomalu, ale od chvíle, kdy se Phil probudí znovu 2. února, chytne to velmi slušné tempo, které vydrží až do konce. Groundhog day se opírá o moc sympatickou hereckou dvojici Murray (škoda, že není moc takovejch herců, kteří dokážou hrát třeba i jen mimikou v obličeji) a MacDowell, inteligentní a zajímavej příběh, decentní humor (diváka sice nečeká jedna salva smíchu za druhou, ale v každém případě se baví), pohodovou hudbu a v neposlední řadě i originální myšlenku. "Nemáte déja vu paní Lancasterová?" - "Nemyslím si, ale zeptám se v kuchyni."(10.6.2010)

• - V audiokomentáři zmiňuje režisér Harold Ramis, že délka Philova (Bill Murray) "exilu v čase" je deset let. (Terva)

• - V městečku Punxsutawney, ležícím asi 100 km severovýchodně od Pittsburghu, skutečně existuje tradice, kdy Punxsutawnský svišť Phill předpovídá příchod jara či delší zimu. Tradice, stejně jako městečko, přišla do širšího povědomí až díky filmu. (myloush)

• - V jedné scéně se Connors vrhne ze zvonice. Tato budova byla ve skutečnosti budovou opery ve Woodstocku v Illinois (kde se natáčel celý film). Místní legenda praví, že se v budově prochází duch mladé dívky, která zemřela po pádu z balkónku. (HellFire)