Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Velice dobrá romantická komedie, jedna z nejlepších z období 90. let, která se může pochlubit výborným scénářem, nepostrádajícím vtip, originalitu a absurditu. Režisér Ramis zároveň obsadil do hlavních rolí ideální dvojku - předního charakterního herce a komika Billa Murraye a půvabnou a sympatickou Andie MacDowell, pro níž byl film patrně vyvrcholením kariéry. Náročnější byla pochopitelně role Murraye a ten se jí díky dlouholetým zkušenostem zhostil se ctí. Jeho Phill je cynický, sebestředný, unuděný a životem unavený profesionál, který je přesvědčený, že ho už nic nemůže překvapit...Jeho postava pak prochází vývojem a na konci je někdo jiný. Díky zápletce postavené na práci s časovým paradoxem je možné film považovat i za komediální sci fi. Celkový dojem 80 %.(30.12.2007)

Fajnová podívaná, ale na plné hodnocení to není. Kdo by neměl rád časové smyčky. Je to parádní téma jak v dramatech, tak také, jako v tomto případě, v komediích. Pěkné, romantické, zábavné, ale ne až tak zábavné a zajímavé, aby to bylo něco, na co bych nedokázal zapomenout. Za pár let si dám tuto komedii určitě s chutí znovu. 80%(24.6.2010)

Zajímavé téma na svou dobu zvládnuté obstojně. Ze všech Philů - důležitý, arogantní, sucharský, svádivý, promiskuitní, sarkastický, ironický, agresivní, sebevražedný, smířlivý, lidumilský - se mi líbil nejvíc v poloze sarkasticko-agresivního sebevraha. Tahle pasáž neměla chybu, bohužel byla nejvtipnější a nejkratší ze všech. Billův výkon i tak patřil k tomu lepšímu v žánru a kdo neocení anděla Ritu s nádhernou hřívou, ať se těší na šestou hodinu ranní! Nicméně poslední role supermana spasitele poslala zatím docela využitý potenciál do romanticko-klišovitého průměru, přesně ve stylu made in America. "...dokud tenhle svišť uvidí svůj stín..."(19.11.2011)

Skvelá, neskutočne vtipná komédia so zápletkou točiacou sa okolo časovej anomálie, ktorá ma vo filmoch a seriáloch doteraz neomrzela, a zjavne ani neomrzí. Jedna z najlepších romantických komédií vôbec (podobne sa mi páčila asi jedine Láska nebeská) s bravúrnym Murrayom, ktorý tu predvádza svoj všestranný talent v najrozličnejších hereckých polohách, s výdatnou podporou v podobe rovnako skvelej (a mimo toho aj krásnej) Andie MacDowellowej. Film, ktorý jednoducho MUSÍTE vidieť.(4.12.2013)

Nepátrejte po logice, není tam. Přesto je to výtečná komedie s nepřetržitou řadou humorných zápletek a situací, které umožňuje a vytváří základní šťastný nápad, že se jeden den opakuje pořád dokola, ale jen pro jednoho z jeho protagonistů. Samozřejmě všechno stojí a umocňuje se s výtečným Billem Murray.(5.4.2010)

• - Režisér Harold Ramis byl velmi překvapen, že si film získal pozornost několika náboženských skupin, guru léčitelů a skupin zajímajících se o metafyziku. (DareDeer)

• - Pesnička, ktorá zaznie, keď zazvoní budík, je I Got You Babe od Cher. (Fabrinka)

• - Bill Murray opravdu hrál na piáno v domě učitelky skladbu „Rhapsody on a Theme by Paginini“ Sergeie Rachmaninoffa. (HellFire)