Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Skvelá, neskutočne vtipná komédia so zápletkou točiacou sa okolo časovej anomálie, ktorá ma vo filmoch a seriáloch doteraz neomrzela, a zjavne ani neomrzí. Jedna z najlepších romantických komédií vôbec (podobne sa mi páčila asi jedine Láska nebeská) s bravúrnym Murrayom, ktorý tu predvádza svoj všestranný talent v najrozličnejších hereckých polohách, s výdatnou podporou v podobe rovnako skvelej (a mimo toho aj krásnej) Andie MacDowellowej. Film, ktorý jednoducho MUSÍTE vidieť.(4.12.2013)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jedna ze 140 nejlepších komedií - 140 Greatest Comedy Movies www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Komedie s časovou smyčkou a poutavými a nepředvídatelnými zápletkami, aneb kterak se egocentrický televizní rosničkář naučil užívat života a dělat i druhé šťastnými. Hromnice 2. února stokrát jinak, se zaslouženým bonusem na závěr. A nejlepší byl stejně ten pojišťovák. Trailer krátký český zde: http://www.sms.cz/film/na_hromnice_o_den_vice/ukazka a dlouhý anglický zde: http://www.youtube.com/watch?v=T_yDWQsrajA(11.10.2009)

Tak jsem se k tomuto snímku konečně dostal i já. Dlouho jsem odolával. Ale nemohl sem odolat Billu Murraymu a zápletce ohledně časové smyčky. Takových filmů přece jen moc není. Možná ale mohli z tohoto nápadu vytěžit víc. Zápletka ohledně lásky je dnes dost ohraná... Moc filmů s Andie MacDowell jsem sice neviděl, ale tady je vážně okouzlující. Meteorolog Phil Connors se vydává se svým štábem do malého městečka jménem Punysutawney, kde každý rok svišť jménem Phil věští, jak bude dlouhá zima. Po nezajímavé reportáži se spolu se štábem vydá domů. Na cestě je ale stihne sněhová bouře a oni musí ve městě přespat. Druhý den se ale Phil probudí do předchozího dne. Nejdřív je zmatený a pak mu to všechno dojde. Po řade komických pokusů nakonec přijde na to, co je jeho poslání a jak se z této svízelné situace dostat. Ve filmu se objevuje i řada dalších známých herců. Taky to mohlo být o něco kratší. "Jsem bůh!" :D(3.2.2017)

Originální variace na téma cestování v čase ve velmi osobité a divácky vstřícné formě. O tomto filmu se zajímavě zmiňuje Pierre Bayard ve své knize "Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli" (česky 2010). Autor se zaměřuje na jedno z rizik plynoucích z nečtení knih, a sice to, kdy hrozí, že ... "nedokážeme získat osobu, do které jsme se zamilovali, protože jsme nečetli její oblíbené knihy." Cituji z knihy: "Na náš milostný život mají vliv především románové postavy: vykreslují nedostupné ideály, kterým se snažíme - většinou bezúspěšně - přizpůsobit ostatní. Milované knihy načrtávají celý svět, který tajně obýváme, a přejeme si, aby v něm náš partner mohl zaujmout místo jako jedna z postav. Sdílet stejnou nebo alespoň společnou četbu s partnerem je jednou z podmínek dobrého milostného porozumění. Z toho pramení potřeba naplnit od začátku vztahu očekávání milované osoby tím, že jí dokážeme blízkost našich vnitřních knihoven... Film "Na hromnice o den více" vytváří za pomoci složitých vyprávěcích prostředků iluzi celistvosti a jasnosti vnitřních knihoven, díky níž spolu mohou dvě bytosti mluvit o svých knihách, a tím sami o sobě, aniž by se v konverzaci z jejich světa něco ztrácelo. Aby mohl nastat skutečný rozhovor o kultuře a následná dokonalá shoda vnitřních knih, musel by ale člověk věnovat čas pečlivému studiu knih, které jeho partnera nejvíce ovlivnily. Použitá metoda by tedy skutečně mohla v situacích, ve kterých chceme někoho okouzlit, přesvědčit druhého, že s ním sdílíme společný kulturní prostor. Tím, že se Phil seznamuje s Ritinou oblíbenou četbou a co možná nejlépe i s jejím osobním světem, pokouší se vytvořit iluzi, že jejich vnitřní knihy jsou identické. Dokonalý milostný vztah by měl možná nakonec skutečně umožňovat přístup k partnerovým nejtajnějším textům."(29.5.2011)

Bill Murray, zprvu lehce arogantní a nevrhlý, později neodolateně šarmantní a úžasně sympatický předvádí ve svém nejlepším filmu (a ano znám i Lost in Translation) doslova spanilou jízdu, ve které se snaží dobýt srdce překrásné Andie MacDowell a my nemůžeme jinak, než mu s konstantním úsměvem na tváři držet palce... Originální námět, vychytaný scénář a inteligentní humor jsou základní ingredience této nezapomenutelné komedie, která snad až na jeden trochu patetický výlev lásky v posteli (bez sexu samozřejmě, tak hluboko bychom zase neklesli) nemá chybu. 9/10(14.8.2008)

• - V audiokomentáři zmiňuje režisér Harold Ramis, že délka Philova (Bill Murray) "exilu v čase" je deset let. (Terva)

• - Navzdory skutečnosti, že film je natočen ve standartním formátu, je v závěrečných titulcích uvedeno, že je natočen v Panavision. (Mr.Hudson)

• - V jedné scéně se Connors vrhne ze zvonice. Tato budova byla ve skutečnosti budovou opery ve Woodstocku v Illinois (kde se natáčel celý film). Místní legenda praví, že se v budově prochází duch mladé dívky, která zemřela po pádu z balkónku. (HellFire)