Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Jako obvykle jsem sto (resp. 17) let za opicemi, ale tahle hra, v níž Bill Murray musí projít všechny levely od začátku, aby se dostal tam, kde včera skončil, evidentně nestárne. Samotné téma proměny arogantního egoisty k lidumilnému gentlemanovi by v jiném aranžmá působilo nechutně didakticky, ale situační vtípky, škodolibý humor a neodolatelný Murray snažící se vyprostit z časové smyčky to zachraňují. Když se nemůže pohnout z místa a času, musí se pohnout vnitřně. A navíc to divákovi pokládá zrádnou otázku: co byste dělali, kdyby vaše rozhodnutí neměla konsekvence a každý den začínal stejně jako ten předchozí? Škoda, že to nelze provést ve velkém měřítku jako vědecký experiment. To by totiž v dostatečně reprezentativním vzorku odhalilo mnoho tajemství o lidské nátuře.(26.1.2010)

Naprostý fakt - snad nejlepší crazy romantická komedie, která kdy vznikla a rozhodně to nejlepší ze sklizně americké kinematografie 90. let... Velmi originální nápad (později tolikrát variovaný - viz třeba 50x a stále poprvé), skvělý scénář a především pak Bill Murray!(29.7.2011)

Spoiler: Co je mi na Groundhog Day v konečném závěru nejsympatičtější, je fakt, že do života egocentrického hrdiny nezasáhl osud proto, aby z něj udělal lepšího člověka. Narozdíl od Freaky Friday, kde matka a dcera musí dosáhnout smíření, není úkolem Billa Murrayho zachránit někomu život, stát se lepším člověkem nebo porozumět lidem ve svém okolí. Jeho zasetknutí v jediném dnu je produktem pouhé náhody a je tedy čistě na něm, co si z věčnosti plné příležitostí, které na nikom nezanechají následky, vlastně odnese. Což v konečném důsledku činí jeho transformaci o to pronikavější a sympatičtější.(15.11.2016)

Tento film stojí a padá na hereckém výkonu Billyho Murraye (jako Phil Connors) a originální zápletce nekonečně se opakujícího dne. Je pěkné, jak je každý den stejný, ale vyvíjí se jinak v závislosti na chování hlavního hrdiny. Počáteční šok a snahu vymanit se z nekonečné smyčky postupně nahrazuje zneužívání této „výhody“ k vlastnímu prospěchu. Když už je postupně dokonale seznámen nejen s prostředím, ale i s lidmi, které se v jeho okolí během opakujícího se dne vyskytují, rozhodne se pokusit získat svou tajnou lásku Ritu. Zjištění, že toho ani při znalosti všech okolností není schopen, ho uvrhává do beznaděje, kdy cynicky zkouší sebevraždy na všechny způsoby. Nakonec uspěje teprve v okamžiku, kdy se nesnaží vylepšovat svět pro sebe, ale zkouší ho vylepšovat pro ostatní. Je to takové skryté poselství filmu. Člověk až žasne, co všechno kolem sebe svým jednáním může (by mohl) ovlivnit, kdyby nezůstával čistě sebestředně sobecky uzavřen sám pro sebe, tak jako na začátku Phil Connors. Příjemná oddechová podívaná s hlubší myšlenkou a šťastným koncem. Asi nejlepší role Billyho Murraye. 83%(29.11.2010)

Velice příjemná, laskavá a inteligentní romantická komedie s velmi originálním scénářem. Při sledování jsem si sám podal otázku co bych dělal kdyby se stále opakoval jeden a tentýž den??? Přiznám se, že mě napadlo spoustu různých věcí :-). Bill Murray je opravdu Pan Herec a opět podal výkon, kterému nelze nic vytknout. Nabalování Andie MacDowell by určitě potěšilo nejednoho muže :). Jedna z nejkrásnějších komedií jakou jsem viděl......(11.4.2008)

• - Dne 2. února roku 1993 vyšlo slunce v Pennsylvánii až v 07:25. Ve scéně, odehrávající se v 6 hodin ráno, tak měla být ještě tma. (Mr.Hudson)

• - Chyba v časové ose Philova (Bill Murray) rána: v první den, kdy se vše opakuje, stráví Phil v hotelu jistý čas hovorem s tlouštíkem a majitelkou, načež venku potká ženu s červenou taškou. Druhý den se však s tlouštíkem a majitelkou vůbec nebaví a přímo jde před hotel, v důsledku čehož je na ulici dříve než  předešlý den, přesto vidí paní s červenou taškou jít po ulici, respektive dokonce již odcházet. (velkyvezir)

• - Film je uschován v Národním filmovém registru USA. (HellFire)