Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Tak konečně, poté, co jsem si u Edge of Tomorrow tisíckrát přečetl, že je to Na Hromnice o den více v bleděmodrém. Skvělý Bill Murray, který si s časem uvědomuje, že když už žije - z bůh ví jakého důvodu - ten samý den pořád dokola, tak by ho pořád dokola nemusel prožívat jako arogantní kokot... 100%(6.1.2018)

Když americká romantická komedie, která není úplně jednotvárná a dějově pitomá, "Na Hromnice o den více" bude jednou z hlavních kandidátek. Zajímavý nápad, naprůměrná atmosféra a především Bill Murray ve svůj průměr vysoce převyšující roli a ideálně romantická Andie MacDowell. Pro Jiřího K.: máte pravdu, co se týče psychologie postav i logiky děje, avšak na to bych si u romantické komedie většinou nestěžoval. Trochu kontroverznějších názorů není nicméně nikdy dost.(20.4.2005)

Když jsem viděl tuhle „nadpřirozenou“ komedii prvně, nijak zvlášť mě neoslovila a nechápal jsem, proč je tak vychvalovaná, když jde o ukázkový příklad nevyužitého potenciálu. Od té doby uběhlo spoustu let a když jsem jí teď viděl zhruba pošesté, musím obrátit. Originální námět je nejen nesmírně zajímavý a nutí diváka myslet na „Co bych dělal já?“, ale je opravdu využit a vymačkán do poslední kapky. Skvělý Murray v jedné z posledních rolí jeho „staré“ kariéry, než se vrátil na výsluní jako přemýšlivý postarší bohém, předvádí uvěřitelný přerod postavy z nafoukané primadony, přes zoufalou trosku až po napraveného dobráka. Andie McDowell hraje svou klasickou nevýraznou a rozhodně nijak femmefatalózní oduševnělou romantickou hrdinku alá Zelená karta. Naštěstí ačkoli je vztah těchto dvou hrdinů hlavní kostrou příběhu, nemá ve filmu moc prostoru. Mnohem zábavnější jsou eskapády člověka, kterému se stále dokola opakuje tentýž den, on zažívá stále stejné situace, ale trochu jinak a postupně ztrácí zábrany. Prostřední část filmu je jasně nejvtipnější, nicméně humor je zde spíše jen úsměvný než výbušný. 8/10(7.1.2008)

Moc milej a příjemnej film. Jedna z nejlepších romantických komedií, co jsem viděl. Snímek se rozjíždí velmi pomalu, ale od chvíle, kdy se Phil probudí znovu 2. února, chytne to velmi slušné tempo, které vydrží až do konce. Groundhog day se opírá o moc sympatickou hereckou dvojici Murray (škoda, že není moc takovejch herců, kteří dokážou hrát třeba i jen mimikou v obličeji) a MacDowell, inteligentní a zajímavej příběh, decentní humor (diváka sice nečeká jedna salva smíchu za druhou, ale v každém případě se baví), pohodovou hudbu a v neposlední řadě i originální myšlenku. "Nemáte déja vu paní Lancasterová?" - "Nemyslím si, ale zeptám se v kuchyni."(10.6.2010)

Fenomenální Bill Murray hrající jako bůh (ostatně nebyl on v tomto filmu vlastně bůh?) :-) Nádherný příběh s hlubším poselstvím, má nejoblíbenější americká komedie všech dob. I po 20 shlédnutí nacházím jemné Billovo herecké niance a drobnosti, které mne opět dostanou a rozesmějí až do slz. A nad myšlenkou, že i tam, kde to nenávidím, lze nakonec najít štěstí a lásku, mi oči vlhnou opět. Snímek má celou řadu humorných scén vypointovaných k dokonalosti...(5.8.2005)

• - Scéna, kdy Phil praští s budíkem o zem, původně vůbec nevyšla. Budík se nerozbil, a tak jej musel štáb rozbít kladívkem. (HellFire)

• - Dne 2. února roku 1993 vyšlo slunce v Pennsylvánii až v 07:25. Ve scéně, odehrávající se v 6 hodin ráno, tak měla být ještě tma. (Mr.Hudson)

• - V jedné scéně se Connors vrhne ze zvonice. Tato budova byla ve skutečnosti budovou opery ve Woodstocku v Illinois (kde se natáčel celý film). Místní legenda praví, že se v budově prochází duch mladé dívky, která zemřela po pádu z balkónku. (HellFire)