Na Hromnice o den více

Na Hromnice o deň viac

Groundhog Day

Fantasy / Komedie / Romantický

USA, 1993, 101 min

Velice příjemná, laskavá a inteligentní romantická komedie s velmi originálním scénářem. Při sledování jsem si sám podal otázku co bych dělal kdyby se stále opakoval jeden a tentýž den??? Přiznám se, že mě napadlo spoustu různých věcí :-). Bill Murray je opravdu Pan Herec a opět podal výkon, kterému nelze nic vytknout. Nabalování Andie MacDowell by určitě potěšilo nejednoho muže :). Jedna z nejkrásnějších komedií jakou jsem viděl......(11.4.2008)

Skvelá, neskutočne vtipná komédia so zápletkou točiacou sa okolo časovej anomálie, ktorá ma vo filmoch a seriáloch doteraz neomrzela, a zjavne ani neomrzí. Jedna z najlepších romantických komédií vôbec (podobne sa mi páčila asi jedine Láska nebeská) s bravúrnym Murrayom, ktorý tu predvádza svoj všestranný talent v najrozličnejších hereckých polohách, s výdatnou podporou v podobe rovnako skvelej (a mimo toho aj krásnej) Andie MacDowellowej. Film, ktorý jednoducho MUSÍTE vidieť.(4.12.2013)

Velice dobrá romantická komedie, jedna z nejlepších z období 90. let, která se může pochlubit výborným scénářem, nepostrádajícím vtip, originalitu a absurditu. Režisér Ramis zároveň obsadil do hlavních rolí ideální dvojku - předního charakterního herce a komika Billa Murraye a půvabnou a sympatickou Andie MacDowell, pro níž byl film patrně vyvrcholením kariéry. Náročnější byla pochopitelně role Murraye a ten se jí díky dlouholetým zkušenostem zhostil se ctí. Jeho Phill je cynický, sebestředný, unuděný a životem unavený profesionál, který je přesvědčený, že ho už nic nemůže překvapit...Jeho postava pak prochází vývojem a na konci je někdo jiný. Díky zápletce postavené na práci s časovým paradoxem je možné film považovat i za komediální sci fi. Celkový dojem 80 %.(30.12.2007)

A půl. Exkluzivně pojatá, kouzelně magická a inteligentně úsměvná komedie o jednom opravdu dlouhém dni, který trval nekonečně dlouho. Film hezky přesně ukazuje, jak se může člověk během (několika) dní změnit k lepšímu a poučit se ze svých chyb. To se stane Billu Murraymu. Něco hodně zvláštního. Každý den se vzbudí a každý den je stejný. Pořád dokola. Postupem času si v tomto "daru" najde svůj řád a naučí se v něm žít, prožívat ho pořád dokola. A zlepšovat se. V jedné chvíli na tom bude dost mizerně, lapen v časové smyčce a neustále se opakujících okamžiků, a tak si řekne, že to musí skončit, což se mu ovšem nepovede. Otázkou zůstává, proč se v této smyčce ocitl a co se musí stát, či co musí udělat, aby se vše zase vrátilo do těch správných kolejí? A chce to vůbec? Film je plný humorných momentů a dialogů. Excelentní je taktéž návaznost jednotlivých situací v průběhu času a Billova postupná perfektní orientace a nadvláda nad nimi. Snad malinkou výtku mám jen k tomu, že se mi nedostalo alespoň nějakého vysvětlení, proč ona časová smyčka vznikla a co způsobilo, že opět zanikla. I když, možná je to takto i lepší. Aby se divák sám zamyslel...(3.5.2010)

Tak jsem se k tomuto snímku konečně dostal i já. Dlouho jsem odolával. Ale nemohl sem odolat Billu Murraymu a zápletce ohledně časové smyčky. Takových filmů přece jen moc není. Možná ale mohli z tohoto nápadu vytěžit víc. Zápletka ohledně lásky je dnes dost ohraná... Moc filmů s Andie MacDowell jsem sice neviděl, ale tady je vážně okouzlující. Meteorolog Phil Connors se vydává se svým štábem do malého městečka jménem Punysutawney, kde každý rok svišť jménem Phil věští, jak bude dlouhá zima. Po nezajímavé reportáži se spolu se štábem vydá domů. Na cestě je ale stihne sněhová bouře a oni musí ve městě přespat. Druhý den se ale Phil probudí do předchozího dne. Nejdřív je zmatený a pak mu to všechno dojde. Po řade komických pokusů nakonec přijde na to, co je jeho poslání a jak se z této svízelné situace dostat. Ve filmu se objevuje i řada dalších známých herců. Taky to mohlo být o něco kratší. "Jsem bůh!" :D(3.2.2017)

• - V pôvodnom scenári bola za Philov (Bill Murray) "kolotoč času" zodpovedná jeho bývala priateľka, ktorá ho zakliala pomocou mágie z čarovnej knihy, po tom čo sa s ňou rozišiel. Postava jeho expriateľky bola však zo scenáru vystrihnutá a scenár pozmenený. Vo filme je preto dôvod, prečo sa vlastne Phil v časovom kolotoči ocitol, neobjasnený. (ekogarniza)

• - V audiokomentáři zmiňuje režisér Harold Ramis, že délka Philova (Bill Murray) "exilu v čase" je deset let. (Terva)

• - Píseň, která hraje během montáže, kde se Phil (Bill Murray) pokouší o Ritu (Andie MacDowell), je „You Don't Know Me“ od Raye Charlese. Samotná píseň je o jednostranné lásce, podobně jako Philova neopětovaná láska k Ritě. (sator)