Prvok, Šampón, Tečka a Karel

• Slovensko Prvok, Šampón, Tečka a Karel (více)
Česko, 2021, 118 min (Alternativní 112 min)

Režie:

Patrik Hartl

Předloha:

Patrik Hartl (kniha)

Scénář:

Patrik Hartl

Kamera:

Tomáš Sysel

Martin Pechlát, David Švehlík, Hynek Čermák, Martin Hofmann, Jana Kolesárová, Zuzana Norisová, Kristýna Boková, Petra Polnišová, Daniela Kolářová (více)

V příběhu Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla si čtyři kamarádi ve středním věku přiznají, že nežijí tak, jak si představovali. A rozhodnou se vyřešit svou krizi provokativní hrou a plněním odvážných úkolů. Jak čtyřicátník zjistí, jestli je opravdovej chlap? Jak zabrání korozi svých ideálů, rozplynutí snů a scvrkávání varlat? Prvok, Šampón, Tečka a Karel se pokusí najít v sobě odvahu udělat pořádnou kravinu jako zamlada. Nebo aspoň odvahu za všech okolností říkat to, co si opravdu myslí. Kdo splní úkol, není sráč… (Bontonfilm)

Jirkacek

Před 48 měsíci jsem si přečetl knihu (jako první od Patrika Hartla) a v lednu 2022 jsem shlédl i film Prvok, Šampón, Tečka a Karel, který si spisovatel sám režíroval a navíc si k němu napsal i scénář..!!! Smekám klobouček za takovou tvůrčí činnost a nechápu, kde na to pan Hartl bere energii. Vzhledem k tomu, že mne kniha bavila, tak jsem se na film velice těšil a sotva se objevil na NETFLIXU, ihned jsme se na něj doma podívali a to i s manželkou, která pro mne Patrika Hartla objevila. Na začátku jsme si znovu po letech připomněli postavy čtyř stárnoucích kamarádů ve středním věku Prvoka, Šampóna, Tečky a Karla, kteří si chtě nechtě museli na třídním srazu přiznat, že nežijí vlastní životy tak, jak by chtěli. Prvok (Martin Pechlát) byl sice v osobním životě úspěšný a s manželkou Lubicou (Zuzana Norisová) očekávali příchod na svět již čtvrtého potomka, v pracovním životě se mu ale nedařilo a potýkal se s finančními problémy. Šampón (David Švehlík) byl známý a oblíbený režisér nekonečných seriálů a reklam, měl velký úspěch u žen, nicméně s žádnou nevydržel v dlouhodobém vztahu. Tečka (Hynek Čermák) se právě vrátil z vojenské mise v Afghánistánu a začal učit na vojenské škole. Bydlel v bytě se svou matkou (Daniela Kolářová), která ho neustále nutila najít si ženu, což se mu kvůli jeho neohrabanosti nedařilo. Karel (Martin Hofmann) byl milionář, který vedl úspěšnou IT firmu, jeho manželka Klára (Jana Kolesárová) ovšem byla nešťastná z toho, že se téměř nevídali a nedařilo se jim mít dítě. A tahle čtveřice se zničehonic rozhodla, že změní své životy a že musí něco podniknout, aby se z nich nestali usedlí dědci, řečeno jejich sprostou mluvou – sráči. Vytyčí si první úkol, jímž bylo strávit jednu minutu na veřejnosti mezi lidmi zcela nahý bez oblečení, který se jim podařilo za cenu různých ztrát. Prvok ztratil jisté místo učitele na základní škole, když se svlékl před ředitelkou (Petra Hřebíčková), Šampon zase pohoršil matku (Kristýna Boková) svého nechtěného syna, Karel díky nahotě neprodal Američanům svou firmu a Tečka se zase svlékl uprostřed bojového cvičení, čímž udivil své podřízené. Již u druhého úkolu se začnala jednota kamarádské party rozpadat, když Šampon nedokázal říkat jeden nic jiného než pravdu. Naopak Karel spřed televizními kamerami přiznal, že jeho firma kvůli vyšším ziskům záměrně mate spotřebitele a prodává nekvalitní výrobky, leč toto doznání pro něj bylo zřejmě zcela nevýznamné, neboť snímku ani nestálo za to zmínit se v příběhu o tom, jestli mělo na úspěšnost či popularitu jeho firmy nějaký efekt. Tečka sklidil posměch kolegů u policie a také rozhořčení maminky, když se ptala, co celý den dělal. Odpověď totiž byla, že ráno onanoval, aby odevzdal vzorek spermatu. Dopoledne pak jako zoufalec civěl na prsa studentkám u boxovacích pytlů. Odpoledne se styděl na urologii, protože při poslední návštěvě uroložku neúspěšně pozval na rande hned potom, co mu strčila prst do zadku. Pro mne to byl asi nejvtipnější moment filmu, nicméně jinak jsem se moc nezasmál, stejně jako při čtení knihy. Pro mne to byl spíše smutný úděl dlouho ženatých mužů nebo naopak těch, kteří si z nějakého důvodu dosud žádnou nenašli. Otázka tedy je, co je lepší ? Těžko říct, zda vyšumělý nebo žádný vztah. A když už Šampon věděl co a jak, dopadlo to s ním, tak jak to dopadlo. Z dalšího děje bych ještě vypíchnul scénky s Prvokem, při kterých zpíval v transvestit kapele. Jinak mne ještě překvapila velká účast slavných českých herců v malinkých rolích. Nicméně film to byl k zamyšlení a nikoliv jako komedie, což mne velmi zklamalo a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, český film Prvok, Šampón, Tečka a Karel ode mne získal tři šamponové hvězdy ***. () (méně) (více)

Syrojed

nelíbilo, nemám rád filmy, kdy je mi trapně z toho co se děje a jdu raději luxovat ledničku. Luxoval jsem několikrát a pak mi začalo být jedno co se těm postavám, které vlastně nemám rád stane ()

les62

Komedii si představuji docela jinak. Jde o skvělej film o chlapech, kteří nevědí přesně, co se svými životy, ale pod pojmem komedie si fakt představuji něco, u čeho se budu hodně smát. A to se mi tady nestalo. Bohužel a bohudík. ()

Hansolo35

Zhruba do půlky jsem se královsky bavil nad čestnými sázkami a s obavami čekal na zlom "do vážna". Ten opravdu nastal, ale nebyla to taková trága... když tedy pominu smrt jednoho z týpků. Víc mě překvapil konec - nekonec. Nic vysvětleno, ukončeno... prostě šlus. Škoda, mohlo to být lepší. ()

Stingray

Předlohu jsem bohužel nečetl, ale doženu to. Všichni čtyři ve svých rolích skvělí. Pechlát nejlepší a Švehlík Šampona zahrál skvěle. Jsem stejná věková kategorie a z každýho z nich jsem si kousek prožil. ()

Lalaith22

Na to, že se jedná o českou komedii je to velký nadprůměr. Ve filmu nejsou téměř žádné trapné momenty, díky hercům, kteří neumí hrát (až na Lagmajera: Jeho vrchol byl Copak je to za vojáka a pak měl hraní nechat). V každém případě se po dlouhé době jedná o českou komedii, která zvládne být jen vtipná a ne trapná. I situace okolo Tečky a jeho trapnosti s ženami jsou pojaty s humorem a ne sprostostí a trapností. ()

kavralajka

Velmi příjemné překvapení. Konečně komedie, která není debilně infantilní a má dokonce nějakou myšlenku. Musím se přiznat, že od P. Hartla jsem nečekal tak dospělý film. ()

jabbo123

Je to nejlepší český film snad od dob Pelíšků. pan Hartl dobře ví, co masy chtějí a tak jim to dává. Jenomže jako desítky dementních českých romantických komedií, ani zde se nevyhneme asi tomu jedinému, čemu český divák rozumí - přišukávání, sex a erotika a z toho plynoucí "hahaha" třeskutě vtipné situace. Postavy jsou drobet prokreslenější, než jsme zvyklí, humor není vždycky úplně prvoplánový a laciný a technicky (až na zvuk, ten prostě u nás asi už nikdy nebudeme schopní dát do pořádku - i když zesílíte tak, že vám pomalu praskají ušní bubínky, postavy mumlají, huhlají a blábolí a kdo ví co ještě a některým větám není prostě rozumět) to bylo celkem ucházející. Ženské charaktery jsou ale zase buď úplně blbé, děvky nebo příšerně duševně rozervané (čímž se zde opět jako ve všech českých filmech obhajuje nevěra). Bavila mě docela linka se zpívajícím tátou a veterán z vojenského konfliktu byl místy ... snesitelný. Ale příšerně ale opravdu příšerně je to celé jedno obrovské klišé. Uf, co dodat, nejlepší český film za poslední dobu, kterému dám 40%... to je hrozná bída co my tu děláme za odpad, když je tohle ten nej film za poslední dobu. ()

zden_o_chmel

Nemám rád českou tvorbu posledních mnoha let. Je to všechno kýč a zoufalost. Ale tento film mě dostal. Nečekal jsem to. Dokážeme udělat film, který se dotkne mnoha sráčů dnešní doby, mě nevyjímaje. Díky. ()

Gattolino

Výborná natrpklá komedie o snaze opustit pakárenský způsob vnímání a obnovit ideály mládí, a to snaze přes všechny zvraty v 75% úspěšné. Koncovka však taková být musela, jinak by příběh zůstal roztřepený. Film který pobaví, inspiruje, varuje i nakopne. Také oslava čistého kamarádství. Přitom trapně nemoralizuje, neprudí, a je pěkně vnitřně provázaný. Klobouk dolů, takových počinů více! ()

Zaks

Pár vtipných momentov sa aj našlo, ale vo výsledku prevládala skôr trápnosť. Bez pretáčania sa to dopozerať nedalo. Nechápem celkom, načo tam tvorcovia napchali čo najviac známych hercov a dali im epizódne roličky? Kvalita tým rozhodne nestúpla, akurát minuli kopu prachov za nič. ()

aa05

"Ha ha ha". Trapný film plný mužských i ženských stereotypů, který bohužel není o nic lepší než kniha. Smát se tomu, že mít čtyři dcery nazývá postava "pičí farmou", mi přijde vysloveně ubohé. V roce 2021 zfilmovávat sexistickou knihu z roku 2012... za mě fakt ne. Jedna hvězdička za obsazení vedlejších rolí. ()

h4

Očakával som dômyselnejší humor. Pôsobilo to na mňa prvoplánovo, charaktery postáv boli odfláknuté, okrem nehody ma v tom nič neprekvapilo. Všetko zachraňovali herci, ktorí účinkovali v oveľa lepších filmoch a seriáloch! ()

Montmorency

Ne, ani tohle nevybočuje z řady současných českých komedií - plnění bobříků odvahy je strašná trapárna (navíc okopírovaná z jinýho filmu), nazývat své dcery "pičí farmou" je asi (ubohá) snaha o jakýsi "nekorektní" humor...no nebavilo ani trochu....Prosim, nechte příště Kolesárovou mluvit slovensky, to její český šišláni se nedá poslouchat ()

Sejkorka

Shodou okolností jsem si během jednoho dne pustil tento a pak oblíbený film Martha, Frank, Daniel a Laurence. Čili podobné názvy, rozdílné hodnocení. Tuhleten Prvok je průměrný film. Hlavní hrdinové solopiko fungují celkem dobře, ale jak se dají dohromady, je to nepravděpodobná slátanina. Ke konci jsem váhal nad 3* , byl docela vydařený, včetně přidrsnělých totalitních perel vyššího populáru. Taky oceňuju snahu režiséra (a ochotu účinkujících) obsadit i nejmenšími štěky známé herce. Nicméně, film nemá hlubší poslání, zmíněné anglické komedii nesahá po kotníky. ()

valeri2501

Podle toho, jak o tomto filmu vypraveli pratele, jsem se tesila na fakt vtipnou komedii....hodne velky zklamani, ale komedie fakt ne. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+