Robin Hood: Král zbojníků

Robin Hood - Kráľ zbojníkov

Kráľ zbojníkov Robin Hood

Robin Hood: Prince of Thieves

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

USA, 1991, 135 min (Director's cut: 149 min)

• MM_Ramone

Nech sa na mňa nikto nehnevá, no túto filmovú verziu o známom stredovekom, anglickom rebelovi zo Sherwoodskeho lesa som nemal nikdy rád. Kevin Costner je ako Robin Hood otrasný. Vlastne nie len on, ale celá jeho zbojnícka družina, vrátane podivného saracéna v podaní Morgana Freemana. Mary Elizabeth Mastrantonio je najškaredšia lady Marion s akou som sa doteraz stretol. Dokonca ani herci v záporných úlohách neboli presvedčiví. Ďaľší preplatený prepadák s Kevinom Costnerom. V jeho prípade ma to už však ani nijak moc neprekvapuje. **(18.6.2011)

Jako malí kluci jsme milovali televizní seriál a pak přišlo najednou tohle. Americká produkce, černoch, děj malinko jinačí a Robin Hood, který dožije konce. Pro mě jednoznačně nejlepší filmový Hood. Kevin Costner byl na začátku devadesátek borec, za kterým byste šli kamkoliv. A šerifa z Nottinghamu si tady střihnul luxusní Alan Rickman. Tohle kdysi běželo v obyváku do zemdlení. PS: a jako třešnička na dortu jedna z nejlepší filmových písní ever https://www.youtube.com/watch?v=N5nyqxgBj_g 80%(20.2.2019)

Příběh anglického lidového hrdiny, který bohatým bral a chudým dával, byl povzbuzením pro saské obyvatele středověké Anglie pod normanskou nadvládou a ztělesňoval volnost a nespoutanost odedávna spojovanými s lesy samotnými, zaujal filmaře už nesčesněkrát, ale v paměti většiny z nás už zůstane především tato verze. Příběh je zde zredukován na obvyklé schéma láska-zrada-nenávist-pomsta, ale způsobem, za který není třeba se stydět (až tedy na ty Kelty coby barbarské nástroje výkonu moci šerifa a jeho čarodějné pomocnice) a s velmi dobrým obsazením. Diváka ale spíš než hlavní dvojice zaujme kouzelně ďábelský šerif Alana Rickmana nebo z opačné strany barikády Morgan Freeman a Sean Connery, naservírovaný divákovi jako pomyslná třešnička na dortu.(13.7.2007)

Tento film som videl nespočetne veľakrát a stále ma neprestal nudiť. Časom sa stal legendou, ku ktorej sa mnohí z nás radi vracajú. Určite najlepšie filmové spracovanie povesti o tomto zbojníkovi. Úžasné herecké výkony a skvelá dobrodružná zábava, čo viac dodať? Iba ak tak želanie, aby sa každý pri tomto filme bavil tak ako ja, rozhodne to za to stojí.(10.4.2013)

• Mi Nü-Chai

Koukala jsem Robina Hooda jen kvůli šerifovi z Nottinghamu a jeho prý údajně povedeným replikám, naneštěstí se tam výše zmíněný vyskytuje o dost méně často, než jsem doufala. Zbytek filmu už za mnoho nestojí. Postavy, včetně hlavního slizouna Robina, jsou nesympatické až běda, patosu nemálo (i na zrození nového života, pravé chlapské přátelství, věrného služebníka a šťastné rodinné shledání dojde), černý vzadu ovládá snad všechny vědy na světě a nejvíc mě dojala postupná dementizace lady Mariany - na začátku ovládá meč suverénněji než kdekterý žoldák a na konci se nezmůže na nic než na zoufalé vřeštění "Robiiiin!" Podobně neuvěřitelné je prostředí, les vypadá jako příměstský parčík a všechny tři hrady je nejspíš jedna a ta stejná papundeklová dekorace. Šerifovi i jeho zavilému bratránkovi sice všechna čest, leč záporná strana, to je to jediné, co je na tomto slaboučkém zpracování legendy o sherwoodském lapkovi povedené.(13.4.2008)

• - "Sadiq", jméno, kterým oslovuje Azeem Robina znamená "pravda". (don corleone)

• - Ve všech dabingových verzí filmu dabuje hlavní roli Robina Hooda Zdeněk Mahdal, mimo dabingové verze z roku 1996, kdy roli Hooda daboval Vladimír Dlouhý. (Varan)

• - Ve filmu se původně mělo objevit více scén s Alanem Rickmanem coby Sheriffem z Nottinghamu. Na popud Kevina Costnera byly však některé jeho scény dodatečně vystříhány. (TheJoker)