Robin Hood: Král zbojníků

Robin Hood - Kráľ zbojníkov

Kráľ zbojníkov Robin Hood

Robin Hood: Prince of Thieves

Akční / Dobrodružný / Drama / Historický / Romantický

USA, 1991, 135 min (Director's cut: 149 min)

Costner... Freeman... Rickman... Slater... Connery... Takové herecké osobnosti v jednom filmu? Výsledek musí být super... A je... řekněme... moc dobrý. Trochu mi sice irituje hlavní ženská hrdinka, ale to nic nezmění na krásné hudbě, našlapaném ději a kvalitních výkonech některých herců (Rickman, Freeman aj.). Věrnost předloze vem ďas, hlavně když je to tak zábavné...(23.7.2006)

Robin Hood patří k těm snímkům, k nimž je vytvořeno více dabingů. V tomto případě konkrétně čtyři. Já měla to "štěstí", zhlédnout ho s dabingem od MGM, který je, až na Kevina Costnera a Mary Elizabeth Mastrantonio nadabován docela úděsně. Morgana Freemana s hlasem Pavla Vondry bych ještě dokázala snést, největší ohyzdnost však "schytal" Alan Rickman, kterému z nepochopitelných důvodů přidělili Marka Liberta. Nyní k ději:) Robin Hood je zpracován na docela vtipném podkladu. Humor se rozprostírá do všech stran. Od postav, až po dialogy. Vše je však podáváno umírněně, a tak jsem i díky tomu neměla pocit, že by se snad mohlo jednat o komedii:) Kevina Costnera mám ráda, ale za to, co provedl Alanu Rickmanovi, k němu mé sympatie docela opadly. Na druhou stranu i chápu jeho obavy o svou "hvězdnou" pozici. Jakkoli je Šerif z Nottinghamu v podstatě groteskní postavou, je dost možná zároveň tou nejvýraznější v celém filmu. Alan v ní strhává veškerou pozornost na sebe a v závěrečném "epic fight" tváří v tvář Kevinu Costnerovi se stává naprostým a jediným "scene stealer." Naprosto ho zazdil a oproti Alanovi působí Kevinova "snaha" jaksi marně. Zde už nehraje snad ani ty druhé housle:) Takže docela rozumím tomu, že s takovým postojem nebyl Costner spokojen a nechal proto nějakých těch 20 minut Rickmanových kreací vystříhat. V tehdejší době se lidé dívali na film kvůli jménům Kevina Costnera a Morgana Freemana. Věřím, že v nadcházejících časech, i těch současných, se najde stále více těch, kteří se na Robina Hooda podívají především kvůli Alanu Rickmanovi.(2.1.2013)

Dumas se obrací v hrobě, ale za Alana Rickmana jsem musela dát pět hvězdiček (Proč lžíci? - Protože to víc bolí, ty tupče!). Ani jedna scéna navíc, ani jedna nechybí. Jednou větou: Dokonalost v romantickém žánru. Na začátku PRÝ (nemám to nijak ověřeno, ale zní to dobře) existoval jeden producentský tým, který se neshodl, a každý šel svým směrem. Jeden vytvořil Robina Hooda s Patrickem Berginem v hlavní roli a druhý tuhle lahůdku. Kevin Costner se pak na konci natáčení neshodl s režisérem Reynoldsem a celý film sám přestříhal. A povedlo se mu to, co říkáte?(18.2.2003)

Určitě nejlepší zpracování Robina Hooda, jaké jsme mohli zatím spatřit. Jeden z mých nejoblíbenějších dobrodružnáků. Co dělá tento film neodolatelným, je ta radost, která z něj přímo čiší. Krásné prostředí v kterých se odehrává, hrady, panství, les ve kterém "straší", hudební doprovod, dějové zvraty, všechno, co má výborný film obsahovat. Určitě také výborné herecké výkony jak Costnera a Freemana a ostatních zůčastněných. Jeden ovšem vyčnívá nad všemi a to Alan Rickman. A nakonec hezké překvapení v podání nezmara Conneryho. Klasika "starší" doby, takové už se bohužel netočí. Ještě před pár lety jsem měl v pokoji obrovský plakát (napnutý hořící šíp), přesně takový jako tady ten obrázek xD, bohužel při malování šel dolů.(4.12.2005)

Ve svém žánru romantického dobrodružného filmu klenot nad klenoty, sympatický hlavní hrdina, krásná(no tady to opravdu trošku pokulhává) hlavní hrdinka, hnusný zlý (tady se to zase srovnává) záporák, napětí, akce, krásné exteriéry...všeho kopec, klasická hollywoodská produkce, prostě komerce jak má být....(30.11.2004)

• - Ve všech dabingových verzí filmu dabuje hlavní roli Robina Hooda Zdeněk Mahdal, mimo dabingové verze z roku 1996, kdy roli Hooda daboval Vladimír Dlouhý. (Varan)

• - Sean Connery dostal pôvodne ponuku zahrať si Lorda Locksleya (Brian Blessed), ale odmietol to z dôvodu, že za posledné roky má už tých úloh otcov akurát dosť. (beso74)

• - Johnny Depp odmietol úlohu Willa Scarletta. (beso74)