V moderním westernu hraje Paul Newman Huda Bannona, nelítostného mladého farmáře z Texasu, který zničí všechno, na co sáhne, a každého, s kým přijde do styku. Napjaté vztahy mezi ním a jeho přísným, zásadovým otcem vyústí v hořký konflikt... Hud Bannon (Paul Newman) je mladý texaský farmář, který žije se svým otcem Homerem (Melvyn Douglas), ošetřovatelem dobytka, a synovcem Lonem. Hud je nemorální, bezcitný muž. Jeho otec, který dává Hudovi za vinu smrt svého druhého syna, se snaží Lonovi vštípit základy slušnosti a odpovědnosti za druhé, Lon je však oddaný Hudovi a svému dědovi není příliš ochotný naslouchat. Když jedna z Bannonových starších krav onemocní kulhavkou a slintavkou, Hud chce mermomocí prodat celé stádo dřív, než to zjistí vládní inspektoři. Ale Homer místo toho nařídí stádo porazit (jde o nejtrýznivější sekvenci z celého filmu), čímž mezi sebe a Huda vrazí ještě větší klín. Nakonec Hud překročí všechny meze, když se pokusí znásilnit Almu (Patricia Nealová), jadrnou, ale dobrosrdečnou hospodyni. (Cinemax)

tomtomtoma

Do hloubky prokreslené drama o revoltě syna vůči svému otci. Rebelie a vzdor mají v tomto případě rozvětvené kořeny díky času, místu v životě i osamělostí duše. Hlavní postavou je bouřlivý Hud Bannon (skvělý Paul Newman), který se pod tlakem svého zásadového otce staví do věčné opozice. Nemohu souhlasit s tím, že on je pouze nemorální a bezcitný muž. Za každou cenu se snaží pokořit toho, kdo mu již tolik let dává najevo své opovržení. Pokořit a ponížit i za cenu ničení sebe samotného a svého okolí. Ve svých slabých chvilkách dokáže projevit svůj cit a lásku, ale veškerá jeho snaha v tomto směru vždy naráží na nepřátelství, které dostává místo otcovské lásky. Jeho duše se utápí v osamělosti, v lahvích lihovin a náručích znuděných manželek bližních. Jeho chyby a přehmaty ho v očích ostatních stavějí do stále horšího světla. Napravit své osudové chyby, i přes určitou svou snahu, nedokáže a to ho jen utvrzuje v jeho cynickém postoji a náhledu na život. A tak dál boří a utápí sám sebe v beznaději další várky alkoholu a odmítání všeho, co představuje životní postoj jeho otce. Hudův otec Homer Bannon (dobrý Melvyn Douglas) až úzkostlivým způsobem lpí na svých představách o životě a snaží se za každou cenu držet svých zásad. Nesnaží se, a snad se ani nikdy nesnažil, pochopit svého syna. Zdá se, že jen čeká na každou jeho další chybu, aby mu vrazil další morální políček a plivanec opovržení. Neuvědomuje si, že jeho tvrdost nemá výchovnou sílu, ale adresáta pouze utvrzuje v jeho opozičním postavení za každou cenu. Jeho svět ovšem končí dříve, než by si každý myslel. Hudův synovec a Homérův vnuk Lonnie Bannon (zajímavý Brandon De Wilde) je především pozorovatelem, který by rád usmířil oba tvrdohlavce. Je uprostřed válečného střetu starých hodnot a víru bouřlivého života. Nakonec se musí přiklonit na jednu stranu. Dále je zde především hospodyně na ranči Alma Brown (šarmantní Patricia Neal), laskavá a samostatná žena, která si nechce nikoho připustit k tělu. Z dalších rolí stojí za zmínku snad jen veterinář Burris (Whit Bissell), lehkovážná Lily Peters (Yvette Vickers), a její podváděný manžel Truman Peters (Curt Conway). Likvidace nakaženého stáda dobytka vyvolává tísnivý pocit. Zkáza dobytka je předobrazem konce starého světa a rozkladu jedné rodiny a jedné osamělé duše, která toužila vždy především po lásce. Lásku nedostává, lásku není ochoten dávat a s cynickým úsměvem se dívá na zkázu všeho starého, na všechno, co mělo svůj zavedený řád hodnot, za jejichž hranici se nechodí. ()

danecek24

21. Zlatý Glóbus za rok 1963 - nominace (5) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Paul Newman, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Patricia Neal, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Melvyn Douglas, Nejlepší režie - Martin Ritt ()

zette

Role Huda byla Newmanovi psana na miru a neskutecne mu sedla. Spatna neni ani Patricia Neal. Spise nez o western se jedna jen o zivot farmaru v Texasu, ve druhe polovine 20. stoleti. Cista rezie a dobra kamera urcite zaujme, pribeh se ale celkem vlece, neprinasi nic noveho a ani v zaveru scenar negraduje. Pro fanousky Paula Newmana povinnost, jinak spise prumerny nez vyborny film. ()

andrii

Rodinná kovbojka aneb další z /H/áčkových rolí slavného vysokého blondýna. Cynicky a zpříma, rázná frajeřina od Paula. Tatam je pověst vznešeného sympaťáka. Má v sobě kus Brandova výtržníka, kainovské krve Jamese Deana.. Nezdárný syn otce, zpovykaný strýc synovce, kterému není nic svaté. Hádavý, hladový, stálý potížista. Hlídá si, co se mu hodí. Příležitostně u žen žádaný, ale nemilovaný, oči barový, co rád s flaškou i po ránu kamarádí. Vyhýbající se charakteru zodpovědnosti, v jeho povaze skotačí rarášci divocí. Zevnitř uzamkl Hlavní Uzávěr Dobra. Co chtěl, to teď má. Dýchá volný vzduch, sám. Jeho dům, jeho hrad. ()

LeoH

Westernově vyhraněné postoje k morálce a cti vtělené do newesternově životných, plasticky napsaných i zahraných postav. Moře nostalgie – za žánrem ustupujícím z někdejší slávy, za mizejícími hodnotami, ztracenými stády, promarněnými šancemi na porozumění a spolubytí. Nostalgie, ale ne ubrečenost, na tu je Newmanův ničema příliš zabejčený, jeho otec příliš hrdý, Alma příliš nezávislá, Lon příliš dychtivý vybrat si cestu a začít žít. Nejen Howeho kamera dala vzpomenout na Bogdanovichovo o pár let mladší Poslední představení – podobné obrazy ploché maloměstské krajiny, podobná nálada, podobné pocity vytrácení, ale u Ritta pro mě naléhavější a sdělnější, v neposlední řadě díky spolehlivému Bernsteinovi a jeho nevtíravě melancholickému soundtracku. — I'll remember you, honey. You're the one that got away. ()

Motinski

Film ktorý sa nikam neponáhľa a rozbieha silnú drámu až v poslednej tretine. Dovtedy je Hud príjemná jazda o vzťahových problémoch kde sa na malom priestore ukázalo ako vie film vtiahnúť aj bez nejakého veľkého deja. Veľmi sa mi páčila aj kamera a v prvom rade herci, tí boli úžasní všetci a to sa nevidí až tak často. Z celého filmu na mňa sršala prirodzenosť a odľahčenost, no aj hlboký rozbor problémov medzi postavami, ktorý dodal hlavne na konci veľkú silu a výpovednú hodnotu ()

senor

Ani ne tak western, jako americana, nebo psychologické drama. Oscarové herecké výkony a jeden z nejlepších filmů Martina Ritta. ()

farmnf

Vydržel jsem se na to dívat poměrně dlouho. Uznávám, že film by mohl být i dobrý. Bohužel krávy mě naprosto nezajímají a Newmanův postoj k životu i podnikání nedovedu skousnout. Vysvětlil to hezky. Všichni kradou a podvádějí a americká demokracie je jenom nepravdivý postoj. Přesto se mi na tento novodobý western nedařilo dodívat. Prostě mě to ničím nechytlo. Nepravdivé demokracie mám po zuby v ČR, tak asi proto... ()

Compadre

Asi jsem čekal něco trochu jinýho. Neni to tak úplně western,ale přdevšim drama mezi panem otce a jeho synátorem. Vlastněto bylo furt dobrý, ale druhá půlka byla přeci jen nuda...mohlo to bejt lepší,no.. ()

JohnSmith

Generační drama s koncem jednoho ranče. Nebýt Newmana nebylo by se na co koukat. Newman si střihl namachrovanýho drzýho floutka a střihl si ho opravdu pěkně.Jinak film poměrně nudí. ()

Autogram

Western ako psychologický film a strieľa sa len na zvieratá. Podstatou je konflikt medzi tromi generáciami rančerov a filmu na to stačí len minimum postáv. Tá hlavná, Newmanova, je najproblematickejšia a to priam neznesiteľne. Dopozeral som, ale veľa mi to nedalo, osobne nie som na postavy týchto zlých amerických chlapcov, ktorí sa cítia ukrivdení a tak sú na celý svet zlí. –––– Jednoho mizernýho grázla už jsem zažila a dalšího nehledám. ()

Aqualung

Konflikt, a nejen generační, mezi otcem a synem.Newman hraje negativní roli, myslím, že jako vždy dobře.Místy jsou dialogy protagonistů dosti tezovité, nepoužívám záměrně slovo schematické.Newmanovi však sluší (ely) jiné role.Nicméně film má daleko k takovým počinům jako Na východ od ráje.... ()

vitekpe

Dost dlouhe, bezne sedesatkove rodinne drama, tentokrat z prostredi dobytkarske rodiny. Potesila ucast me oblibenkyne Patricie Neal. Film - bezny prumer. ()

Arkanoid

„Nobody gets of life alive.“ Nosili sa kovbojské klobúky, košele, rifle, kazetové prehrávače v prsnom vačku, mince sa nechávali na pulte, kým si predavačka vzadu niečo vybaví. Frajerské jazdy autom s cynickým komentovaním vlastností hlavného hrdinu dotvárajú atmosféru filmu rovnako ako pig scramble alebo spievanie Clementine v kine. Problémový, hrdý a nekompromisný Paul Newman absolvujúci tréning pred Cool Hand Luke v úlohe, kde sa vie pozrieť aj na temnú stránku ľudskej osobnosti. Táto úloha je jednou z jeho najlepších. Pokojnú atmosféru rančerskej Ameriky šesťdesiatych rokov naruší chorá krava a možnosť zahubenia ostatných, kde sa naplno prejavia názory a myšlienkové nastavenia zodpovedného, zákon dodržiavajúceho starého otca a rebelantského syna. Kamera je správne dynamická, ako pri perfektnej scéne po prvej hodine na schodoch a chodbe. Film je pretkaný Hudovými hláškami a úsečnými odpoveďami. Odlišné postavy otca a syna sú ako anjel a diabol na pleciach Hudovho dospievajúceho synovca, vnuka jeho otca, ktorý je presne vo veku formovania osobnosti a názorov, hľadá si vzor. Vďaka nezodpovedaným otázkam ich starých konfliktov a konfliktov nových diváka uvádza do deja, je pomyselnými vážkami medzi jednou a druhou postavou a odhaľuje kostlivcov v skrini. Skĺbenie silných charakterov na jednom mieste spolu s ich nejednotou je hlavnou devízou filmu, no rozoberá sa ešte aj alkoholizmus, neuvážené jednanie, zaobchádzanie mužov so ženami či v závere aj otázka viery. Výsledkom je kvalitná statkárska dráma s nezabudnuteľnými scénami, v ktorých sa divák dokáže nájsť a plne si vychutnať ich emočný dopad. Občas by som bol ale rád za väčšiu dynamiku vo filme menšiu predvídateľnosť, čo sa týka konania postáv. Melancholická nálada filmu o zániku starých hodnôt je síce krásna, ale občas aj trochu nudí. Podmanivá úvodná znelka je použitá aj v závere a doznieva vám v ušiach ešte dlho po dopozeraní filmu. ()

Zagros

Rodinné drama farmářů z Texasu, kteří jsou těžce zkoušeni různými životními peripetiemi. Každý z nich řeší problémy po svém, a jak už to bývá, syn většinou úplně obráceně než jeho zásadový otec. Když se k tomu připočítají nezhojené šrámy z minulosti, je jasné, že vztahy budou velmi napjaté. Filmu prospívá černobílá kamera, která pomáhá dotvářet tíživou atmosféru. Velmi se povedlo i obsazení, každá postava skvěle padne do celkové mozaiky. Z ní vyčnívá Paul Newman a jako už tradičně v podobných rolích, které mu padnou přímo na tělo, exceluje. ()

Han22

Zhruba jak to píše Rob Roy. Paul Newman byl ze začátku zaškatulkován v rolích rebelů v amerických rodinných velkodramatech - ať už jižanských, farmářských či z lepší společnosti. Tohle je dobytkářské drama (ne western, protože se to odehrává v "současnosti") a o třech generacích na jedné farmě, která čelí epidemii slintavky a kulhavky. To je tu ale víceméně na okraj, jde tu hlavně o 4 postavy - dědu, jeho syna, jeho synovce a služku Almu. Skvělé postavy, dialogy, herci - Melvyn Douglas i Patricia Neal si Oskary zasloužili, jen Patricia Neal rozhodně není hlavní postava. Jediný problém mám s hlavním hrdinou - Paul Newman totiž hraje do morku kostí prohnilého a zkaženého zmetka, děvkaře a hajzla, který se neštítí ničeho a když celou dobu přejete hrdinovi aby zařval, těžko se pak takový film užívá na 100%. Takže 4*. Drama roku 1963. ()

Rozjimatel

"All right, what turned you sour on me? Not that I give a damn. Just that, Hud. You don't give a damn. That's all." Akýsi moderný western zo zaprášeného Texasu, ktorý je ale na "western" prekvapivo hlboký a hodnoverný. Skôr by sa preto film dal charakterizovať ako medzigeneračná psychologická dráma. Ústrednou postavou je Hud Bannon, bezcharakterný, bezzásadový podliak a zároveň sukničkár s neodolateľným šarmom, v dokonalom prevedení Paula Newmana. Hud ale našťastie nie je jedinou zaujímavou postavou, veľmi zaujímavá je aj gazdiná Alma, skvele zahratá Patriciou Neal (Oscar). Z ďalších hercov ešte musím spomenúť výborného Melvyna Douglasa (Oscar) ako Homera Bannona, Hudovho otca. Celkovo má film výborné dramatické stvárnenie (množstvo silných scén) s výbornou psychológiou postáv a vycibrené dialógy so štipkou kvalitného štipľavého humoru. O audiovizuále sa tiež dá písať iba v superlatívoch, čiernobiela kamera je nádherná a hudba Elmera Bersnsteina výborná. Ešte sa mi na filme páčili viaceré múdre myšlienky, ktoré v ňom zazneli (všetci chcú byť ako Hud, pre všetkých je vzorom, lenže keď sa také správanie rozšíri, s krajinou bude zle). SPOILERY: Jedine záver trochu kazí tú spomínanú hodnovernosť, keď prichádzajú ťažko uveriteľné zvraty (dedko umiera na želanie, chlapec, ktorý celý čas strýka obdivuje, ako lusknutím prsta nim zrazu začne opovrhovať). ()

Klajnik

Filmy je vlastně vztahovým dramatem jedné poškozené rančerské rodiny, kterou utváří tři muži tří různým generací. Koukám však, že se film řadí mezi westerny, ač se neodehrává na Divokém Západě ani jiné hranici, kam zákon a právo ještě pořádně neprostoupili, tudíž zde nejsou ani žádné přestřelky. Je zde ale cítit jistý stesk po dřívějších dobách a film obsahuje linie děje zaměřenou na ranč, který zde není ohrožen nájezdníky, nýbrž nákazou postihující dobytek. Tato linie však není strhující, protože se jen čeká na výsledky testů, které potvrdí, co je předvídáno. Snad by šlo Huda označit za revizionistický nebo neo-western. Hlavně je to ale film o rozbitých vztazích uvnitř rodiny, což je podstatně zajímavější linie a divák v průběhu filmu odkrývá, proč jsou postavy takové, jaké jsou, proč k sobě zaujímají dané postoje a co se stalo v minulosti. Nejde to však do takových nuancí a hloubky jako lepší vztahová dramata, která jsem již viděl (Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Scény z Manželského Života...), takže to nebylo tak poutavé, protože za vším byl poměrně jasný a jednoduchý důvod a divák se do toho nemůže natolik ponořit a rozjímat. Podle mě to je dobrý film, ale nepříliš zvládnutá adaptace: Film má sice přesnou režii a skvělého Newmana (závěrečná scéna je skvělá, taková třešnička na dortu), avšak příběhové změny, které byly učiněny, činí film příběhově méně funkčním, řekl bych. V předloze je Hud vykreslen negativněji (hospodyni třeba fakt znásilní), zatím co ve filmu je z něj spíše antihrdina - Hud také není hlavní postavou děje, jako je tomu ve filmu: Na jednu stranu je to dobře, protože Brandon De Wilde by to asi herecky neutáhl (sral m už v Shanovi a do role by se hodil někdo mladší). Z hlediska děje však dává větší smysl, když je protagonistou právě Hudův synovec, který vzhlíží jak ke svému zásadovému dědovi, tak k charismatickému strýci, Hudovi. Oba reprezentují jisté kvality. Děda však ve filmu správně poznamenává, že tvář světa utváří to, k jakým lidem vzhlížíme a Hud je přes svůj šarm jen cynickým ignorantem. V závěru by to měl pochopit a jít si svou vlastní cestou, což ale podle mě není natolik zdařile vypracováno, protože... Spoilery: Hudův synovec nakonec Huda opustí, protože ho přestane mít za vzor kvůli akcím, jež vykonal. Jednou z těch akcí je pokus o znásilnění hospodyně. To, že mu zabil otce, když řídil opilej, přejde a zavrhne Huda až v samotném závěru, kde je jaksi řečeno, že svým chováním poslal dědu do hrobu. To je právě to, co moc nefunguje. Dědu totiž poslal do hrobu pád z koně a podlehnutí zraněním, nikoli Hudův úmysl převzít ranč skrze právo. Hud měl totiž pravdu, že když dědek koupí nemocné krávy a zničí tím celé stádo, tak že mu to už nemyslí a musí zmizet. Pokud ho něco citově sejmulo, nebyl tím Hudův úmysl, nýbrž to, že kvůli nákaze musel utratit veškerý dobytek, tedy vše, co vybudoval a na čemž si velmi zakládal. Nedává mi tedy příliš velký smysl, proč by synovec měl zaujmout takové stanovisko. A pokud ho zaujmout má, měli scénáristé ze synovce udělat většího debílka a z Huda menšího alkoholika. Jeho příkrost k členům rodiny by mohla být motivována i tím, že členové jeho rodiny jsou tupý (senilní otec a otravně naivní synovec). Klidně bych ponechal Hudovi jeho cynismus, záletnictví i nějakou nečestnost, kdyby viděl, jak způsoby jeho otce vedou jen ke krachu podniku. Takhle by mi přišla smysluplnější ta závěrečná scéna, kde se Hud jen pousměje nad tím, jak ho všichni opustili. Jednak bych s tou postavou více sympatizoval a jednak by nevadilo, že neprojde žádnou subverzí toho, jakým se od počátku jeví a zůstane tedy takový, jaký je. () (méně) (více)