Drama muže odsouzeného na smrt a ženy, která hledá způsob, jak ulehčit poslední dny jeho života. Sestra Helen pracuje jako sociální pracovnice v černošské čtvrti v New Orleansu. Ve vězení se setkává s cynickým a brutálním vrahem Matthewem Ponceletem pár týdnů před jeho popravou. Její úsilí o pomoc člověku v nouzi se postupně mění ve snahu dosáhnout alespoň zmírnění jeho trestu. Mezi Helen a Matthewem se přitom vytváří zvláštní vztah. Zatímco ona těžce hledá cestu jak překonat vlastní pochyby, musí vězeň přiznat svoji vinu... Silné drama vzniklo podle stejnojmenného bestselleru, v němž jeptiška Helen Prejeanová vypráví osobní zážitky při setkáních s vězni z cel smrti. Scénář k filmu napsal scenárista a režisér Tim Robbins (Bob Roberts, The Cradle Will Rock). Hlavní postavu pozoruhodným způsobem ztvárnila Susan Sarandonová (Atlantic City, Čarodějky z Eastwicku, Thelma a Louise, Nebezpečný klient a Soumrak), která byla za svůj výkon v hlavní roli oceněna Oscarem. Vězně čekajícího na poslední den svého života si zahrál Sean Penn (Nejsme žádní andělé, Hra, Tlumočnice, 21 gramů, Milk). Za svůj výkon v Robbinsově snímku byl oceněn Stříbrným medvědem na 46. MFF v Berlíně v roce 1996. (Česká televize)

Biopler

Provokatívny film, ktorý ukazuje, že aj odsúdeniahodný vrah, obrovský hriešnik, dokáže nájsť pokoj v duši skôr ako pozostalí, ktorí sa cynicky chodia presvedčiť či zločinca skutočne popravia. Všeobecne veľmi vkusne predkladá pred diváka otázky o treste smrti a tam aj zostáva, nedáva jasné odpovede. Snímka je známa kvôli fenomenálnym výkonom Penna a oscarovej Sarandon, ktorý v závere španujú emócie do obrovských výšin a nedá sa nepodľahnúť a neprežiť si to celé s nimi. Páči sa mi, že príbeh sa vrství a sleduje aj pozostalých a ich vyrovnávanie sa so situáciou. To sú zaujímavé momenty, ktoré okorenili snímku. Šokujúco vyznieva na konci hláška sestry, že to ako viedla mŕtveho muža počas jeho posledných dní nebolo podopreté vierou, ale že to bola len jej práca. To mi skazilo zážitok a nechápem ako sa táto veta dostala do scenára. Podobne ako sa odklepol príšerný Pennov účes pre tento film. ()

waska

Dokonalý zážitek v podání Susan Sarandon a Seana Penna. Tomuhle se říká dokonale se vžít do své role. Vynikající film, ve kterém mi ale trochu vadilo, že se řádová sestra snaží uchránit od smrti člověka, který je vrahem a nanapravitelným deviantem. Jinak je to strhující drama od kterého se nejde ani na chvíli odtrhnout. ()

Shaleman

Aby zase rychle odešel.dobrý scénář a čistá režie drží na výkonech hlavně hlavních představitelů a to převážně na ženské části které věříte snad absolutně všechno zatímco penn mi do této role nejako nesednul.i když se přiznám že nevím kdo by se tam hodil víc pennovi jsem nevěřil prakticky nic o jeho závěrečném pláčí nebudu ani mluvit.celý závěr mi poté zkazil celkový dojem z filmu který se předtím tak hezky budoval a hlavně kvůli písní která odsouzeného doprovázela a natažené paži sestry a taky mi chyběl závěrečný doslov co s kým kde a jak. Detaily pro mě dulezite bez nichž mi chybí takový ten pocit morálního a emocionalniho uspokojení.u takových filmu musíte brečet jak malý a právě kvůli těmto detailum já neplakal a jak jsem se na to těšil...v takovémto stavu dobře natočený a skvěle zahraný snímek který však ničím jiným nevybočuje z průměru ()

Tyna31

A já bych ho popravila! Soucítila jsem s rodičema, ne s brutálním vrahem. I když o tom ten film asi úplně nebyl... ()

Brinkley

Time, ty chlape, úplně jsi mě odboural... Výborně napsáno, zrežírovano, sestříháno a skvostní Susan Sarandon se Seanem Pennem dílo dokonali. Rozhodně jsem Mrtvého muže nevnímala jako agitku proti trestu smrti. Vždyť bylo ukázáno hned několik pohledů na věc, postoj jeptišky dostal pochopitelně největší prostor. Pokud někdo (např. MATTY) nechápe její motivaci k podpoře odsouzence Matthewa, neznamená to, že nebyla nastíněna. Osobně jsem si ji vysvětlila jako snahu skutečně věřící osoby neuhýbat před nepříjemnými úkoly a jednat dle Kristova učení. Jsem nejistá ateistka a nemám ani vyhraněný názor na trest smrti - tento film mi naopak přidal ještě mnoho dalších otazníků navíc. ()

007.

Film mě nevtáhl do děje, jak jsem očekával a silnější emoce se nedostavily. Sean Penn a ty jeho vlasy, Susan Sarandon na mě celý film působila uměle, jako by se jí ten případ místy netýkal. 58% ()

lakart

Morální dilema ohledně trestu smrti a všech jeho úskalích mě nadchl. Susan Sarandon potvrzuje nesmírně kvalitní herečku a Sean Penn už tehdy předváděl neuvěřitelný výkon. Film se dotýká mnoha témat spojených s tímto činem a nenabízí jednoznačnou odpověď, což je na celém snímku to nejlepší. Člověk si to prostě musí přebrat v hlavě sám a sám si naložit odpovědi. 90% ()

mira.l

Já nevím, asi jsem na to neměl tu správnou náladu nebo nevím, kde je jinde chyba, ale mě to za prvé tak nějak extra nebavilo celkově a za druhé tahle citová ždímačka na mě nějak nefungovala. Susan Sarandon sice podala slušný výkon, ale jeptiška bez hábitu byla tak nějak ne zcela věrohodná, Oscara jí za to přeju, ale mně osobně by se víc líbilo, kdyby byla ozdobená soškou z Thelmy a Luisy. ()

Tipko

Pútavý príbeh o vrahovi, ktorý dostal trest smrti a rehoľnej sestre, ktorá sa ho snažila pripraviť na smrť. Oceňujem tiež dobré herecké výkony týchto 2 hlavných hrdinov (S. Penn, S. Sarandon). Veľmi silný dojem u mňa zanechalo zvlášť vrahovo ospravedlnenie sa pred smrťou rodičom zosnulých detí. Film zároveň vedie k úvahe, či zrušiť, alebo ponechať trest smrti. Trochu mi tam však vadilo spájanie niektorých citátov zo starého zákona Biblie s Novým zákonom, v ktorom sa už neaplikujú. Tiež mi vo filme chýbal dôraz na ľútosť zo strany odsúdeného nad spáchaným hriechom pred Bohom a prijatie Ježiša za Spasiteľa. V tomto by mala spočívať hlavná úloha cirkvi v príprave ľudí na večnosť. Keďže film však nie je vyslovene kresťanský, je pochopiteľné, že to museli urobiť po svojom. ()

porky93

Musím říct, že mně ani nepřišlo, že by se tento film snažil nějak agitovat proti trestu smrti, jak tu píší někteří komentující. Naopak se na tuto problematiku snaží nahlížet relativně objektivně a to se mi líbilo. Na mě osobně nejvíce zapůsobily scény s rodinami obětí a pak také ústřižky ukazující průběh vražd. Jako zastánce trestu smrti mě Mrtvý muž přichází pouze utvrdil v tom, že monstra, která jsou schopna spáchat takovéto zločiny, si ani nic jiného nezaslouží. Rozhodně si nezaslouží můj soucit. Možná proto mě scény mezi Pennem a Sarandon nechávali zcela bez emocí. Celkově to ve mě nezanechalo silnější dojem, i když herecký výkon Susan Sarandon jsem si užil. ()

winstonik

Zrejme to mal byť príspevok k rozprave o tom, či vláda má alebo nemá právo zavraždiť človeka. Škoda premrhanej príležitosti a hlúpeho melodramatického náboja, ktorý kladie hlavnú obhajobu zákazu trestu smrti na vzťahu mníšky k odsúdenému. Kvantá banálneho klišé som prestal počítať po prvej polhodine. Málo presvedčivé, plytké, triafajúce úplne mimo podstaty témy. A studené ako psí čumák. ()

polonius

Vynikající herecké výkony v hlavních rolích v celkem povedeném filmu, který klade otázku, kde je hranice odpuštění a lze-li ji překročit. ()

Svetlusacek

Tak z tohoto filmu mě mrazí ještě teď. To byl naprosto intenzivní a hluboký zážitek. Ke konci už to bylo opravdu silné. Myslím si, že člověk, až z něho spadne trošku taková ta "depka" z toho zážitku, začne trošku přemýšlet nad tím, jestli my, jako společnost, máme právo rozhodovat o lidském životě. A i když někdo zabil takovým způsobem, že je to taky lidská bytost. A jestli máme právo říct: "Zabijeme Tě, protože Ty jsi taky zabil." Navíc i v tomhle snímku byla vidět trošku ta "nepsravedlnost", kdy zabijí dva, ale odsouzen je pouze jeden, protože ten druhý měl lepšího právníka... ()