Kdyby tisíc klarinetů

• angličtina If a Thousand Clarinets
TV spot 2
Československo, 1964, 130 min

Waldemar Matuška, Jana Brejchová, Hana Hegerová, Eva Pilarová, Karel Gott, Jiří Šlitr, Jiří Suchý, Jiří Jelínek, Jana Malknechtová, Pavlína Filipovská (více)

Mají hudební nástroje a nebojí se je použít! Vojín Schulze (J. Menzel), smolař a klarinetista v jedné osobě, jednoho dne dezertuje před vojenským drilem. Na chvíli najde azyl ve škole nedalekého lázeňského města Alkalis. Tam právě přijede štáb nezávislé televizní společnosti Televis, vedený režisérkou Terezou (J. Brejchová). Ta má natočit reportáž o odhalení sochy J. S. Bacha. Mrtvý velikán však toho dne způsobí neobvyklý zázrak: zachrání klarinetistu Schulzeho před zastřelením, a to tak, že promění zbraně všech zdejších vojáků v hudební nástroje. Tereza tak místo původní nezáživné reportáže odvysílá senzační zprávy o zázraku. A protože vysílání má mimořádný divácký úspěch, dostane dívka za úkol uspořádat do druhého dne velkolepou televizní revui. Pomohou jí k tomu populární pěvecké hvězdy (K. Gott, H. Hegerová), členové televizního baletu, ale také někteří vojáci, kteří našli v hudbě zalíbení (W. Matuška, J. Šlitr, J. Suchý…). Nepřátelé z ministerstva války však nezahálejí. Kují různé diverzní plány a mimo jiné vysílají do kasáren elitní přepadový oddíl, ovládající balet… Slavný český muzikál z roku 1964 vznikl podle stejnojmenného divadelního „leporela“ Jiřího Suchého, které mělo premiéru v prosinci 1958 v Divadle Na zábradlí. (Česká televize)

foils

Zvláštně rozporuplný a nesoudržný film. Na jedné straně ambiciózní snaha o absurdní drama proti vojenskému drilu a vůbec jakémukoliv útlaku ze strany vrchnosti, na druhé estrádní herectví a nesmyslný scénář (tento rozpor může souviset s tím, že jsou pod filmem podepsáni dva režiséři). Snímek nepostrádá některé filmové kvality (dlouhé záběry v hudebních číslech) a povedené nápady, ty jsou ale místo rozvíjení jen periodicky opakovány. Zajímavé také je, že se film neubránil některým nešvarům, z nichž si sám utahuje (omezené bavičské schopnosti, topornost, nadužívání slovní vaty). I přes úctyhodné množství hitů lze velkou část více než dvouhodinové stopáže těžko označit jinak než jako neúnosné tápání (např. song Tereza zazní dokonce třikrát). ()

hostivít

Předně nejsem žádný pamětník, ale tenhle film považuji za nejlepší český muzikál vůbec. Originální nápad, ale hlavně skvělá hudba J.Šlitra. Narozdíl od jiných muzikálů zde zpívají a hrají jedni lidé, takže žádné dabování. Výborní jsou Gott, Matuška, Pilarová, Hegerová, Suchý, Šlitr a Filipovská. Z ostatních, opravdových, herců zde vyniká hlavně Brodský, Růžek nebo Lohniský. A ty písně! Samé hity - Babetta, V opeře, Tereza, Kapitán, Míč, Spím, Tak abyste to věděla, Motýl ... ()

X-256

Příběh ani zpracování se mi zase až tak nelíbily. Děj vcelku chudý, Brejchová až příliš afektovaná, film na můj vkus příliš uřvaný. V dnešní době překonaný snad ve všech směrech. ALE TA HUDBA! Suchý a Šlitr, Gott, Pilarová, Matuška... Mám rád tuhle dobu, dodnes u nás nevzniklo tolik kvalitní muziky jako ve "zlatých šedesátých"! - - Snad jen tehdejší móda působí dnes úsměvně. Můj táta říká, že když se podívá, jak tehdy ženské vypadaly, nejde mu do hlavy, jak se mohl narodit. : ) Nejlepší příklad toho budiž Šlitrův Motýl... Celkově za písničky 90%. (22.2.2009) ()

Kapitan Hergot

Klasika, ktera ze sveho BW havu za ta leta neztratila ani spetku.. Nadherne pisnicky, ktere ma generace uz nezazila live, ale s o to vetsim nadsenim je ted objevuje... Mnam. ()

JARDAHONDA

Legendární filmový muzikál slaví svůj úspěch již u několik generací českých diváků. Jeho příběh se odehrává v nejmenované zemi, v lázeńském městě Alkalis, v jehož vojenské posádce se přemnění zbraně v hudební nástroje. . . A vojáci, jak se zdá, v těchto zbraních nacházejí daleko větší zalíbení než v čemkoliv jiném. Proti posádce je podniknuta trestná výprava, leč bezvýsledně. Kdyby tisíc klerinetů je skvělá hudební show s písničkami Suchého-Šlitra se známými herci a zpěváky. ()

Kosir

Suchý měl jednak jméno, jednak věděl kam až může zajít. Pro mě je špičkou duet Pilarové a Gotta. ()

bombit odpad!

Jiří „Suchý" Suchý, mistr svého řemesla: sebehlasitější úpění z uranových dolů dokáže přehlušit svěží písničkou o tetě Kláře, která brnká na kytáře. ()

dalia

Můj dojem je trochu rozpačitý. Na jednu stranu skvělé písničky, dnes notoricky známé, tehdy nové, takže v takovéto koncentraci musely nadchnout. Zároveň opravdu nadprůměrný počet hvězd ve velmi mladém věku, což je podívaná sama o sobě. Námět je zajímavý a na začátku filmu se děj pěkně rozbíhá, aby se ovšem poté rozmělnil v podstatě do zdlouhavé řady hudebních čísel, jen chabě navzájem propojených. Je to podle mne škoda, protože nápad tu je a určitě by se dala vymyslet řada vtipných situací, které by písničky propojily lépe a dodaly filmu švih. Tak jak film je působí v dnešní době už dost rozvláčně... ()

Jeff_Geiger

Suchého nemám rád, jeho humor mi přijde odporný a písničky vyloženě stupidní. Takže ani tento film nemůžu hodnotit kladně ()

kinoholik

Po letech jsem musel snížit hodnocení. Není to film, jen estráda, která zajímavý ústřední motiv nechává zaniknout. ()

milos.bradik

Tento muzikál doslova miluji. Opravdu je to pro mne srdcová záležitost. Nejlepší písničky šedesátých let a z mého pohledu nejlepší muzikál všech dob. ()

natykarb

Velmi kvalitní, leč často opomíjený snímek nabytý hvězdami tehdejší kultury. Chytlavé písně, předních československých umělců zakomponované do antimilitaristické humorné komedie. Originální a zábavné. Znalci jistě ocení Hanu Hegerovou v roli zpěvačky Edity, což mně osobně přijde velice milé, že její postava dostala zrovna toto jméno. ()

Verbudrak

Je tam několik (no dobře, hodně) velmi iritujících postav a výstupů, zejména Tereza na čtvrtou (jednou jako osoba a třikrát jako píseň, děs), jako celek to taky nestojí za mnoho. S dětmi jsme nedávno projížděli slavné muzikály, a o tomto kousku jsem pro ně neuvažoval ani na chvilu. Každopádně platí, že jsem ho sám rád viděl několikrát a ještě to asi párkrát klapne, a taky si jednotlivá čísla občas najdu na Youtube. To nemůžu říct ani o West Side Story! ()

pantokrator

Myslím, že na tento hudební nemuzikál naprosto přesně platí Vodňanského Slovo o fabuli. https://youtu.be/HacQjHqG9QY Hudba přitom špatná není. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel