Kdyby tisíc klarinetů

• angličtina If a Thousand Clarinets
TV spot 1
Československo, 1964, 130 min

Waldemar Matuška, Jana Brejchová, Hana Hegerová, Eva Pilarová, Karel Gott, Jiří Šlitr, Jiří Suchý, Jiří Jelínek, Jana Malknechtová, Pavlína Filipovská (více)

Mají hudební nástroje a nebojí se je použít! Vojín Schulze (J. Menzel), smolař a klarinetista v jedné osobě, jednoho dne dezertuje před vojenským drilem. Na chvíli najde azyl ve škole nedalekého lázeňského města Alkalis. Tam právě přijede štáb nezávislé televizní společnosti Televis, vedený režisérkou Terezou (J. Brejchová). Ta má natočit reportáž o odhalení sochy J. S. Bacha. Mrtvý velikán však toho dne způsobí neobvyklý zázrak: zachrání klarinetistu Schulzeho před zastřelením, a to tak, že promění zbraně všech zdejších vojáků v hudební nástroje. Tereza tak místo původní nezáživné reportáže odvysílá senzační zprávy o zázraku. A protože vysílání má mimořádný divácký úspěch, dostane dívka za úkol uspořádat do druhého dne velkolepou televizní revui. Pomohou jí k tomu populární pěvecké hvězdy (K. Gott, H. Hegerová), členové televizního baletu, ale také někteří vojáci, kteří našli v hudbě zalíbení (W. Matuška, J. Šlitr, J. Suchý…). Nepřátelé z ministerstva války však nezahálejí. Kují různé diverzní plány a mimo jiné vysílají do kasáren elitní přepadový oddíl, ovládající balet… Slavný český muzikál z roku 1964 vznikl podle stejnojmenného divadelního „leporela“ Jiřího Suchého, které mělo premiéru v prosinci 1958 v Divadle Na zábradlí. (Česká televize)

offlineman

Sice trochu divný děj, avšak tenhle film není o ději, ale o písničkách a jejich skvělých interpretech, kteří nám tu pomalu, ale jistě, bohužel, ubývají...! Jímá mě hrůza, když si pomyslím, že něco podobného by chtěly natočit produkty Superstar, X-faktorů, Hlasů a jiných pofiderních úkazů! ()

Jehan

I s tou naivní "dějovou" linkovou, komickou stylisací a hurá dobovou atmosférou je tento film v podstatě dokonalý. Zejména díky neuvěřitelně nadupané atmosféře. Poprvé jsem ho viděl coby adolescent v 2. půli 70. let ve filmovém klubu a moc se na něj těšil, už jen kvůli tomu, že jsem vyrůstal na oné muzice. Z kina jsem šel v naprosté euforii a dlouze to pak probíral s rodiči, kteří byli velmi překvapeni, že ta zarostlá mánička milující Led Zeppelin je z toho zcela na větvi. V té trapné normalizační dusné době to bylo něco jako litr osvěžující a energie plné čepované kofoly. Hudba samozřejmě hraje zásadní roli a větší nářez než Pilarová s Gottem v písni o spadlých hvězdách asi těžko hledat. A báječný Jiří Jelínek v písni o Satchmovi! Komorní Hegerová s Luďkem Hulanem za zády, Matuška v černých brýlích, Suchý se Šlitrem ve svém zlatém věku, nádherná Brejchová... Vitalita doby, radost z hudby, nějaké to poselství k tomu. Pouštět to dětem ve škole místo biflování té obludné Erbenovy Kytice! Ale ono by to možná dopadlo podobně jako s tou Kyticí. Vždyť je to černobílé a ty písničky mají nápad a jsou bravurně zahrané a nazpívané. Koho by to dnes bavilo, že? ()

Pitryx

Tak tomuhle „filmu“ jsem se vyhýbal léta jako čert kříži, ale dnes jsem do něj tedy bezhlavě vrhnul. A nebylo to tak špatné, jak jsem očekával. Dokonce se tu našly i celé dvě scénky se slovním humorem. Některé písničky se daly poslouchat. O ději se snad ani raději rozepisovat, takovým tragédiím je lépe se vyhnout. A ta stopáž je šílená. Podruhé ani omylem. ()

ilclassico

Ani dva režiséři, dva dramaturgové, plus scénárista, nedokázali zabránit dramaturgické bezradnosti. Kvalita filmu stojí jen na písničkách a profesionální kameře. Suchému nikdo nevysvětlil, že film není divadlo, jako režisérům nevysvětlili, že film není televizní varieté. V rámci žánru za 3. ()

ostravak30

Kdyby tisíc klarinetů je z mnoha pohledů zajímavý muzikál. Krom faktu, že se v něm objeví plejáda tehdejších hvězd, mnohé z nich byly neznámé, teprve začínaly, nebo se hvězdami stávali postupně, je zde i příběhová rovina. Vojsko, které přijde o své nástroje. A těch politických narážek zde byla fůra. „Věnujme vzpomínku vynálezci ostnatého drátu. Naštěstí někdo vynalezl i způsob dorozumění přes ostnaté dráty." Máme zde ministerstvo války, které chce zamezit vysílání soukromé stanice, jež chce podle nich zesměšnit armádu. Proběhnou zmínky o Americe a také zazní jméno Mickey Mouse a Kačer Donald. Celá řad písní se později stala obrovskými hity. Na druhé straně se ani nedivím, že film režíroval Ján Roháč, neboť byl velký specialista na estrády. A bohužel to chvílemi estrádu připomíná, tím netvrdím, že byly estrády něco špatného. J. Roháč vytvořil spoustu legendárních pořadů, které jsou dodnes oblíbené a rád se na ně dívám. Jenže toho křepčení na mě místy už bylo trochu moc a při své stopáži tím tuplem. ()

yntelygent odpad!

To je len blby estradny program, generacia , ktoru toto mozno oslovi je uz z vacsej casti po smrti,alebo tesne pred...nie ze by sucasna zabava bola nejako na urovni,to ani omylom,ale toto tiez nie je nic co by bavilo aj dnes.... ()

curil

Pánové Ján Roháč a Vladimír Svitáček natočili opravdu jeden z nejlepších českých filmů. Revuální pásmo převedené z jeviště do filmové podoby se vydařilo. Nádherné a dodnes populární písničky v podání těch nejlepších zpěváků; ve filmu prakticky vystupovali všichni herci a zpěváci tehdy nejpopulárnějších pražských divadel Semafor a Rokoko, snad s výjimkou Helenky Vondráčočkové, což u mě zvyšuje kvalitu filmu. ()

Limetka_M

Miluji tvorbu divadla Semafor! Je mi jasné, že pro většinu mladých lidí je tato tvorba absolutně neatraktivní a nicneříkající, avšak já si písně Suchého a Šlitra pouštím velice ráda (taková "Babetta", to je paráda!). Tento film na nich stojí a ačkoli mě místy malinko nudil, hodnotím 4*. Jo a Walda je (byl) naprosto úžasně charismatická osoba, ten jeho kukuč, podobný čertíkovi, je naprosto luxusní! :) ()

Max Q.

Zdlouhavé, ale pěkné. Písničky sice staršího data vzniku, ale obávám se, že se současnou produkcí by se už nic podobného natočit nedalo. ()

harycek

Muzikál pro pamětníky a tedy i pro mne, ač mi bylo v době vzniku bylo pouhých 6 let , ale ty písničky se táhly mým dalším životem až do teď a tento snímek je oproti mě , nesmrtelný a víc než vynikají s humorem sobě vlastním!!!! ()

teplic

Prýšti z toho radosť zo 60. rokov -- doby, kedy si konečne mohol počúvať prehnitú hudbu a pozerať plesnivé filmy z imperialistického západu. Z toľkého optimizmu z budúcnosti som mal chuť zaškrtiť toho netalentovaného režimového hurvínka (rozumej maestra gotta). Dobré pesničky, ale film ku koncu trochu stráca dych (chápeš lebo klarinety lol). ()

FISSSH

Film stojí a padá s písničkami a obsazením jejich interpretů, ale moment, kdy má vojín Hubert sám obklíčit prostor, taky nemá chybu. ()

whimsy

Tento film mal pre mňa presne tú atmosféru, ktorú sa márne snažia zachytiť súčasné retro-komédie zo 60-tych rokov. Tie vtipy a dialógy síce občas vyznejú trápne, ale celkovo to filmu vôbec nevadí. (pretože za všetkými tými efektnými choreografiami, masovými scénami, pesničkami, či originálnymi hláškami je cítiť akúsi úprimnosť, či nadšenie - ktoré si v súčasnosti v podobnom projekte ani celkom predstaviť neviem...) Tí ľudia si zo seba úplne prirodzene robia srandu, občas majú tie pesničky detsky naivné texty a stále to ide ďalej a ďalej... A úplne perfektná práca s kamerou (fakt skvelá)... pre mňa rozhodne prekvapenie a jeden z najlepších muzikálov... (a všimnite si reklamu v telke na limonádu :-) ()

Mukl007

Film námětem sice velmi naivní, ale co není v ději to dohání skvělou hudbou. Šedesátá léta byla z hlediska muzíkálního něco, co se asi jen tak opakovat nebude. Matuška a spol prostě nemají konkurenci a jejich písničky jsou živé i 40 let po vydání. To si o dnešní tvorbě, při vší úctě, nemyslím. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel