Potrhlý a ušlápnutý bankovní úředníček Stanley Ipkiss jednou v noci uvidí z mostu něco ve vodě. Myslí si, že se někdo topí, a chce mu pomoct, ale zjistí, že tam plave nějaké smetí a v něm se chytila podivná zelená maska. Když si ji doma zkusí nasadit, začnou se s ním dít úžasné věci. Vládne nadpřirozenými schopnostmi. Hned toho využije a vyřídí si účty s lidmi z nejbližšího okolí, kteří mu něco provedli nebo ho nemají rádi. Stanley netuší, že na banku, ve které pracuje, se chystá parta mafiánů v čele s Dorianem Tyllerem, který chce ovládnout celou mafiánskou scénu ve městě. Půdu mu připravuje krásná zpěvačka Tina, která Stanleyho okouzlí. Stanley v masce banku vykrade sám. Potom v baru, v němž Tina zpívá, předvede úžasné věci a Tina se do něj zamiluje. Po muži se zelenou maskou jde policie i investigativní novinářka Peggy, která předstírá ke Stanleymu lásku, ale zradí ho Dorianovi. Ten se zmocní masky a s její pomocí si chce vyřídit účty s kmotrem mafie. Stanley se Tině přizná, že muž v zelené masce, který ji okouzlil, je on sám, ale Tina ho miluje i tak a masku nakonec hodí zpátky do řeky. (TV Nova)

ajuska

Film založený na gumovém obličeji Jima Carreyho. Není to ani tak nějaká supervtipná komedie, ale prostě taková ztřeštěná bláznivina, která nemusí sednout každému v každém okamžiku. Na odregování je tenhle snímek určitě dobrá volba, jako děti jsme to milovali a koukali se pořád dokola, teď už to sice není tak úplně ono, ale k nudě má Maska stále dost daleko (uvidíme za pár let :) ()

Big Bear

Rozhodl jsem se Masku pustit jednomu z potomků a sám jsem byl zvědav co po těch mnoha letech co jsem to naposledy viděl, řeknu na to já sám. Dneska je to už fakt retro a asi nejhezčí na tom všem je mlaďounká Cameron Diaz. Na svoji dobu ale celkem zaujmou trikové scény po nasazení masky a pak i některé pasáže, třeba ta před získáním Oscara :-). Když jsem se na konci ptal potomka co on nato, dozvěděl jsem se: ,,Blbost, ale hezký!'' No, a když si stejnou otázku položím já, odpovím v podstatě v tom stejném duchu. :-). Dávám tedy za 3 tanečky s Cam. * * * ()

JohnnyD

Jeden z najkultovejších filmov mojho detstva, ktorý mimo iné (spolu s filmami Ace Ventura a Dumb and Dumber) spôsobil to, že Jim Carrey je už dlhé roky na vrchole môjho top hercov. Jim tu podáva skvelý výkon - tak v komických i "vážnych" scénach. Ako Maska je neodolateľný - jeho mimika a pohyby nemajú chybu a aj cez kilá make-upu je to stále ten a ten istý Jim. Vo "vážnych" scénach (ehm, lepšie povedaném v scénach bez masky) je tiež úžasný - je taký milý romantický dobrák - ako aj sám seba vo filme Stanley Ipkiss opisuje. Očarujúco mu sekunduje Cameron Diaz, ktorá je neskutočne sexy. Chuck Russel (Nightmare on Elm Street 3) sa réžie zhostil so všetkou cťou - vytvára občas veľmi dobrú temnú atmosféru (ktorej dopomáha tajomný soundtrack). A ku prelomovým trikom sa nie je potreby vyjadrovať. ()

Indiana

Jeden z největších kultů mých dětství, na tohle jsem jako prcek opravdu koukal na videu furt a teď si to občas z nostalgie tak jednou do roka připomenu. ()

petaspur

Zamindrákovaný úředníček Stanley Ipkiss se po připlácnutí nalezené masky na obličej proměňuje v superrychlého frajera, jehož sebevědomí se zdá býti nekonečným. Srdce mu přitom vyskakukje z hrudníku, čelist padá spontánně na zem, jazyk zvesela roluje z dutiny ústní a to vše zásluchou techniků ze společnosti ILM, kteří svého času vybavili prostý příběh nadstandartním vizuálem. ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Efekty 8/10/// +Jim Carrey, Maska, pes Majlou a kráska Cameron Diaz, jinak zábavné a vtipné -možná by se našlo pár drobností, jo už jsem na to přišel, chybý tady krev/// Masku jsem viděl asi po páté. Dnes už jsem se jen díval, ale kdysi jsem se za břicho popadal a strašně se chlámal těm scénkám a hláškám: "Maska nebo placka" jsem asi jako 12ti letý kluk kdysi časo vykřikoval. Nebo asi nejlepší je proměna psa v něco hodně obludného, i když on je výtečnej i bez masky :-) Tehdá to všechno bylo aji docela drsný, dnes už mi to tak nepříjde. Zato mi čas přinesl něco jiného, konkrétně Cameron Diaz, kterou jsem tehdy pochopitelně nemohl znát. Kvli ní jsem si ten film teď zopakoval. Nyní už Maska tolik nepobaví, ale napoprvé je to jiné./// Celkem 78%/// ()

Vančura

Pustit si po letech znovu tento film, je svým způsobem takovým nostalgickým návratem do starých dobrých devadesátek (v nichž je ten film dokonale zaseklý). Ačkoli mi to osobně nepřijde zase jako taková řachanda, jakou ten film asi chtěl být, určitou zábavnost tomu upřít nelze, a něco do sebe ten film má. Ať už je to samotná maska jako taková (resp. podoba, kterou na sebe Jim Carrey bere), nebo úchvatný zjev tehdy debutující 22 leté Cameron Diaz - ve většině scén je zcela dechberoucí. Chuck Russell toho sice moc nenatočil, ale myslím, že minimálně z jeho Masky a především pak Noční můry 3 se už dávno stala naprostá klasika, která svého tvůrce bezpečně přežije. ()

mzss1

Zas tak velká pecka to teda není. Je to spíše průměrná záležitost na jedno zábavné shlédnutí. Jim Carrey exceluje, je dobrej, příběh nevím, nevím, vtipné scény jsou obstojné. Nic víc v tom nevidím. 55% = *** ()

kingik

Carrey zvolna stoupal nahoru a vzal roli v průměrném snímku, který vlastně stojí za zhlédnutí jen díky jeho neutuchajícímu elánu, a pak tu zde ve své první roli zazářila Cameron Diaz s pěknýma nohama a Peter Greene je solidní záporák. Tak tedy herci ok a příběh horší, místy o ničem. Asi takhle. Chlápek si nasadí masku a dělá se sebe vola. Moc dlouho se to vydržet nedá. 60% ()

Legas

Role pro komickou stránku Jima Carreyho jako stvořená. Jinak zdařilá komiksová adaptace. Bohužel Carreyho ksichtíky vážně moc nemusím. ()

Anderton

Ťažko po čase hodnotiť objektívne, ale aj po dlhých rokoch mi pri spomienke na niektoré scény z tohto filmu naskakuje na tvár úsmev podobný hore zobrazenému plagátu. Maska je prekvapivo originálna komédia, ktorú možno označiť za rodinnú. Čiže je vtipná ako pre najmenšie deti, tak aj pre ich starých rodičov a rodičov, ktorí skonštatujú, že najlepšie sa dá zasmiať na totálnej blbosti. Tou je tento film mimochodom tiež. ()

Frajer42

Žil jsem s pocitem, že už mám tento film ohodnocen a okomentován. Nebylo tomu tak. Námět je samozřejmě absolutní sračka, Ovšem pokud obsadíte do sračky Jima Carreyho, tak máte rázem ze sračky velmi solidní snímeček. Pozor! Naopak to funguje jen zřídka, a to se musí sejít celá řada šťastných náhod. Když jsem býval o metr menší, tak jsem tento film žral. Carrey háže nejrůznější rypáky a i animátoři se docela vyřádili. Na rok 1994 to nebylo marné. Dnes už bych možná hrábl i po odpadu, ale to bych si tento snímek musel pustit, a to absolutně nehrozí. Dávám tři nostalgické a budu tiše doufat, že tento komentář opět nezmizí. ()

Kothy

Barevná klasika s Jimem Carreym. Jeho první pořádný film. Prostě je to pěkná taškařice plná různě střelených scén. ()

Smok

Jimo sa pre túto úlohu narodil, o tom neni pochýb. Skvelé spojenie klasických filmových a komixových postupov zaručuje divákovi skvelú zábavu po celý čas. Krásna Cameron je už len čerešňou na torte. ()

AllShallFall

Maska je jako komiks, akorát že zde bylo přidáno i spoustu parodie a toho amerického "debilního" humoru. Jenže ten "debilní" humor v podání Jima Carreyho mě rozesmával tak, že jsem se málem potrhal smíchy. Dokonalý snímek. Jen škoda, že opravdu Oscara nedostal. Určitě by si ho zasloužil. ()

nascendi

Pomerne jednoduchá základná idea, ktorej premenu na zábavný a svižný film si nedokážem predstaviť s nikým iným, než s Jimom Carreym, poteší aj po rokoch. Prirodzene, ak divák nehľadá okrem zábavy aj nejaké myšlienkovo bohaté posolstvá. Vynaliezavé sú aj triky, ktoré film približujú k jeho zdrojovému komiksu. Nesklamávajúci trojkový film s päťkovým Jimom, ktorému táto úloha sadla rovnako dobre, ako drevená maska. ()

Vrátí se Carreyho Maska?

Vrátí se Carreyho Maska?

28.01.2020

Snímek Maska z roku 1994 nastartoval kariéru herečky Cameron Diaz a patří mezi nejikoničtější role Jima Carreyho, celosvětově pak vydělal 351 milionů dolarů na 23milionovém rozpočtu, o to větší… (více)

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

Další dobrodružství s režisérem Pirátů

01.07.2010

Gore Verbinski pořád hledá projekt, kterým by navázal na veleúspěšnou karibskou trilogii. Příští rok uvidíme jeho digitálně animovaného Ranga, ale co dál? S adaptací videohry BioShock to kvůli… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala