Tajemství Ocelového města

Kamera:

Jan Němeček

Hudba:

Luboš Fišer

Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka, Jan Potměšil, Taťjana Medvecká, Tomáš Holý, Josef Somr, Petr Čepek, Vilém Besser, Bořivoj Navrátil (více)

Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel… Spisovatel Jules Verne napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. (Česká televize)

MirkaP

Jako dítě jsem na tom byla v kině a dodnes si pamatuju, jak mě to vyděsilo. I dnes při sledování pociťuji nepříjemně tísnivou atmosféru. (První setkání s Honzou Potměšilem.) ()

ostravak30

Tajemství Ocelového města je jedním z mála filmů natočených v Česku Čechy podle románu Julese Verna. Trochu jsem se divil, že si filmaři více nevyhráli s triky, ale dočetl jsem se v zajímavostech, že právě tomu se chtěli vyhnout. Těžko říct, jak by snímek vypadal, kdyby to tak neudělali. Umím si na jedné straně představit ten technický paskvil. Na straně druhé tak z filmu zůstaly jen dvakrát či třikrát zahlédnuté kulisy komínů a pár budov. Zbytek zůstává na fantazii diváka. A pak na atmosféře jako takové. A tu se podařilo přenést docela dobře. Zpočátku jsem si říkal, že flm dělal nejspíš Karel Zeman, ale hodně jsem se spletl. Teď se spíš ptám, proč se do toho nepustil. Film by jistě vypadal jinak. I tak je ale v kombinaci s kvalitními herci na hodně vysoké úrovni. ()

Tominni

Ocelové město vs Fortuna - film podle knihy J.Verna, který se Ludvíkovi Rážovi povedl. Každý divák si může vybrat, koho reprezentuje Ocelové město a koho Fortuna, nicméně nejdůležitější je pojetí této verneovky, což je nejsilnější složka filmu (ruku v ruce s dobrým hereckým obsazením). ()

gargamel22

Legendární Tomáš Holý. Jeho přítomnost mne nutí tahat o hvězdičku nahoru. Opravdu povedená adaptace knižní předlohy. ()

honzic

Tenhle film je velmi zdařilý, asi nejlepší film, co Ráža kdy natočil. Dívat se na to dá i několikrát a opakovaně, skvělé herecké výkony, kamera, hudba, zvuk a samozřejmě režie. Provedení působí přesvědčivě a zaujme, při filmu se nenudíte a to je fajn. Kam se hrabe současné česká kinematografie s chabými hereckými výkony a bez nápadu. Takovéhle filmy se už dneska bohužel netočí. Na filmu oceňuji také dobré kostýmy či výpravu. V zásadě mu není moc co vytknout, u mne je to 85 procent. ()

pOne

Komorně laděné zpracování "velkého tématu". Otázkou je, jestli by rozmáchlejší výprava nebyla ku prospěchu věci. ()

Max Q.

Z dětství jsem si matně pamatoval hrůzyplné scény zmrzlých mrtvol - no, s odstupem času to zas taková hrůza není, ale film je to pěkný. ()

kolacky

Typově výborně obsazené a natočené tak, že místy připomíná Krakatit... Brr, to mi přejel mráz po zádech. Věrohodné a strašné. Klasika, sice ne přesně podle pana Verna, ale myslím, že by nebyl proti takovým úpravičkám, protože poselství zůstalo. ()

Danulinda

Ačkoliv spousta Verneovek je poměrně nudných a utahaných, tak pan Ráža odvedl velmi solidní práci nejen skvělým obsazením herců, ale i slušným zpracováním scénáře, na kterém se podílel. Tři a půl bodu. ()

route60

Verneovky četl v dětství asi každý z nás a zpracováni Tajemství ocelového města Ludvíka Ráži je jednoduše excelentní. ()

carl.oesch

Nemůže si pomoct, ale pominu-li už Verneův typicky francouzský přístup ke světu v jeho době (latentní, byť úporně skrývané anglofobství v kombinaci s francouzským šovinismem) a jeho falešně utopistických představách o světě, pak ta "využitelnost" tématu pro propagandistické účely z filmu vyzařuje mnohem víc, než třeba u Vynálezu zkázy. Přitom, tomu se podobá námětově, ale zdaleka (jak v literární verzi, tak filmovém zpracování) jeho kvalit nedosahuje. Ráža má k Zemanovi setsakramentský daleko, odfláknuté prostředí obou proti sobě stojících měst (zejména Stahlstadt šel udělat zajímavěji...- kostymér např. modifikoval až příliš okatě pruskou uniformu, představa průmyslového gigantu v prostředí úzkých a svažitých uliček působí stejně špatně, jako tehdejší vizualizace - kopec a mraky komínů, na kterých je vidět, že se jedná o "obrázek") se vhodně doplňuje s poněkud komicky působícím Jaromírem Hanzlíkem, který je v bondovské dvojroli prostě až trapný, zatímco ostatní - Vinklářem počínaje a Bláhou konče hrají pouze nezbytné a chvílemi až klišoidní minimum. Prostě, žádná sláva, žádný zázrak, ale existuje řada mnohem horších paskvilů na téma verneovek a asi taky záleží, jak kdo bere a prožívá samotného Verneho. Podle mně se jedná o spisovatele, který mimo jiné napsal asi desetkrát tolik knih, na kolik měl zajímavých témat.... ()

harycek

Kvalitní zpracování výborné předlohy! Za dvorního tvůrce "Verneovek" sice považuji Karla Zemana, ale myslím si , že jím zpracovaný tento příběh by asi nebylo to pravé ořechové, obávám se že jeho humor , objevující se v jeho filmech by v tomto příběhu nebyl na patřičném místě , takže toto dobrodružně/detektivní pojetí je pro toto dílo více než přijatelné, nehledě na to , že Verne detektivní příběhy psal ( např.Drama v Livonsku), takže Rážovo zpracování příběhu spíš prospělo!!!! ()

Gig

Nejen Karel Zeman uměl u nás točit Verneovky. Raža nemusel ani využít vyltvarné fantazie Zemana, aby ztvárnil mrazivou atmosféru příběhu. Navíc se tu mihotá Tomáš Holý, který svým šibalstvím vždy okoření film, kde se objeví. ()

Mamutol

Jako malej kluk jsem nikdy nevynechal, když šel tenhle film v televizi. Je nadčasový a parádně natočený. Jedna z životních rolí Josefa Vinkláře. Dodnes si pamatuji hlášku : " Zvyšte nálož o dvacet procent ! " ()

sharka.68

vždycky jsem měla slabost pro Tajuplný ostrov s Omarem Shariffem..a panem Zemanem zfilmované příběhy..ovšem Tajemství Ocelového města u mne vede už od dětství..vtisknutá v křesle jsem se bála o malýho Vítěnku a fascinovalo mne zlo a chlad, čišící z Januse.. Zodiak a Moltke, byl zase Hanzlíkův koncert..a tak trochu pitomý (pardon) novinář Petr Kostka, to byla taková maličká třešnička...a u tohoto filmu,jsem Martinu Růžkovi (Sarrasin), odpustila krále Kazisvěta... dnes se ráda podívám..zase se vmáčknu do křesla.... ()

miza

Vynikající adaptace díla J.Verna.Škoda jen,že se film objevuje jen tak sporadicky.Tohle platí o všech filmech,kde byl předlohou román J.Verna.Žeby někdo bál.... ()