Tajemství Ocelového města

Kamera:

Jan Němeček

Hudba:

Luboš Fišer

Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka, Jan Potměšil, Taťjana Medvecká, Tomáš Holý, Josef Somr, Petr Čepek, Vilém Besser, Bořivoj Navrátil (více)

Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel… Spisovatel Jules Verne napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. (Česká televize)

Brejlil

Oceňuji, že se Rážovi podařilo s minimem prostředků navodit tísnivou atmosféru průmyslového kolosu 19. století. Fortuna naproti tomu není představena vůbec, což vytváří zvláštní kontrast. Podobné je to se vším ostatním. Postavy se často ztrácejí, některé, kdyby nebyly, také se nic nestane. A právě tato polovičatost, občasné zlomy ve vyprávění a celkový dojem televizní inscenace, byť dobově relativně nadprůměné, pro mne celý film sune směrem k průměru. ()

MIMI.kry

Film s neopakovatelnou, sugestivní atmosférou totalitního, šedého průmyslového města. Zvláštní poetika s tajemnou náladou. Dávali ho za mého dětství několikrát do roka v televizi. Dodnes ho považuji za nevšední dobrodružství nejenom pro děti. Za málo peněz se odehrálo opravdu hodně dobré muziky. Když tento obrat vezmu doslovně, příběh zde navíc dobře podkresluje dobře zvolená hudba. Jeden z mála filmů, který mi přišel ještě o něco lepší než samotná předloha. Vyrovnala jsem se i s obsazením tehdy ještě dětského herce Jana Potměšila, který kdo ví proč nikdy nepatřil mezi mé oblíbence ani mezi mně sympatické herce. (Svým osobním přístupem k životu a k jeho překážkám u mě později jako člověk stoupl v ceně). Tento film mám ráda i s jeho lacinějšími dekoracemi, jako celek totiž funguje dobře a dokáže se mi dostat pod kůži. Je to dobrá práce, k níž mě napadají slova jako upřímnost a poctivý přístup k filmovému kumštu. Je to kvalitnější a silnější film než ty předražené, bezduché a brakovité kýče pro současné náctileté, které se na mladé diváky i na nás v současné době valí ze všech stran. ()

Saur.us

Moc pěkný steampunkový film podle románu J. Verna, který mnohé znal a předvídal...Ráža není Zeman ale tady mě to ani nepřišlo.... ()

zdeny99

Tajemství Ocelového města je trošku jiný Verne, než kterého známe. Ačkoliv třeba s Vynálezem zkázy toho má hodně společného. I v něm Verne varuje před zbrojením. Své Ocelové město napsal Verne ve druhé polovině 19. století jako varování před masivním zbrojením Bismarckova Německa. A to ještě ani netušil, jak jeho román bude reálný v následujícím století... Samotné na mě zanechalo rozporuplné pocity. Špionážní příběh Marcela Zodiaka (Jaromír Hanzlík) mě tolik nenadchnul. Za to mě uchvátily ty dokonale propracované kulisy Ocelového města, přenesení temné až mrazivé atmosféry z knihy do filmu a především vyobrazení toho, co dokáže holomráz. Ze samotných rolí se mi nejvíce líbil Erik Janus (Josef Vinklář), který nechal postavit obrovskou zbrojní továrnu, aby zlikvidoval nedaleké město Fortuna. Pro mě je to jeden z nejlépe zahraných Verneových padouchů, ne-li vůbec ten nejlepší. Ben Cross či Jiří Adamíra jakožto představitelé kapitána Nema mu nešlapou ani po kotníky. [5471. hodnocení, 180. komentář, 78%] ()

tragos

Páni, on to nerežíroval Zeman? To jsou mi věci. Stydím se :) ||| Ačkoliv to není nejlepší film podle Verneovy předlohy, stojí za vidění. ()

Ydrosten

" Věnováno památce Julese Verna, který mnohé znal a předvídal " Jo, takové filmy už se dneska netočí. Nádherná práce. ()

RedDuck

Od toho prvního útěku přes kopečky (tady řeku) jsem nechápal, jak tohle mohlo dostat povolení. To se fakt komunisti na sebe dívali jako na Fortunu? ()

Denny

Zajímavá adaptace dobrodružného Vernova románu s výkvětem českých herců, zajímavá konfrontace "zlého" Ocelového města a ideální Fortuny. ()

panoramix

Méně známá Verneovská adaptace, ale pozornost si určitě zaslouží. Výborně zahrané především od Josefa Vinkláře a Josefa Somra. ()

Pořez

Holomrazy!!! Dlouho jsme si z tý hlášky dělali srandu, ale s odstupem času musím říct, že jsem z tohoto filmu pořád nadšenej. Skoro mi začíná být líto, že z Verna vykrádaj jen Nema. A přitom toho napsal tolik... ()

AxelWers

Kedysi veľmi dávno sa mi tento film páčil oveľa viac ako teraz keď som si ho pozrel nedávno. Knihu som nečítal, ale keďže zopár verneoviek som už prečítal, tak myslím, že kniha by bola určite lepšia. Film nehodnotím zle, práve naopak, celkom fajn, ale niečo tomu ešte chýbalo. ()

tranquill

Po letech jsem se rád znovu podíval na kultovní českou Verneovku a stále neztrácí nic na své působivosti. Zpracování a animace dodávají filmu punc komiksu, což ale vůbec není na závadu a kontrast života v obou městech lépe vyniká. Vykreslení chladné a temné atmosféry Ocelového města může v současnosti jen většina režisérů závidět. ()

kluzo

Skvělá adaptace dobrého románu Julese Verna. Standardně kvalitní herecké výkony klasiků českého filmu tentokrát skvěle vedení Ludvíkem Rážou.. ()

Kakho-oto

Není to špatné, ale na Vernovu literární předlohu (Ocelové město, případně 500 miliónů od Begumy) se to opravdu nechytá. Mnoho z Vás se mnou jistě nemusí souhlasit, ale můj dojem je prostě takový. Film je chvílemi i nudný, zatímco kniha je po rozvláčném rozjezdu o 30 stranách na dalších 105 jak rozjetý vlak, který nedovolí čtenáři oputit pohovku či křeslo. Film je průměrný - 60 procent. ()

DAPDO

Výborné zpracování jedné z Verneovek, tahle mě chytla jednoznačně nejvíc. Jako malej kluk si pamatuju, že při celkovém záběru na Ocelové město jsem měl mrazení po těle. Skvělý Jaromír Hanzlík v dvojroli a celá plejáda skvělých herců kolem něj doplněná depresivní atmosférou města. A scéna s holomrazem, kdy Srstka leze zmrzlej po schodech ve mě zůstala až tak, že dnes když je venku kosa říkám holomraz a když je pařák, tak holovedro :-) ()

papaguy

Jedna animovaná ilustrace dokázala v časech Karla Zemana vykouzlit iluzi Ocelového města! Jak příjemné bylo zjištění, že film je z výtvarného hlediska svěží i pro oči dnešního diváka. Nicméně nějaký ten remake, upravený na aktuální technické možnosti, by bylo zajímavé vidět. Každopádně hlavním těžištěm je příběh a hutná atmosféra. Ideální vzdělávací thriller pro malé (i nedovzdělané velké) diváky. Pochopí na něm fungování totality i psychopatů v čele. Dvojznačný výklad zřejmě umožnil, že film prošel u tehdejších cenzorů. Socialistický tábor byla přece hodná mírumilovná Fortuna a Ocelové město zlý kapitalistický imperialistický Západ. Akorát, že vůbec. ()