Tajemství Ocelového města

Kamera:

Jan Němeček

Hudba:

Luboš Fišer

Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka, Jan Potměšil, Taťjana Medvecká, Tomáš Holý, Josef Somr, Petr Čepek, Vilém Besser, Bořivoj Navrátil (více)

Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel… Spisovatel Jules Verne napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. (Česká televize)

Peabody

Na to, jaká herecká sestava se dala panu Rážovi dohromady, mi něco chybí, je to takové trochu studené a vyprávěné (šetřilo se?). Ale pořád velice solidní řemeslo, není to Zemanovský styl, ale jiný, nicméně pořád dobrá adaptace. ()

Cesty timem

Osobně mám toto velmi, velmi povedené zpracování Verneovky raději, než klasická Zemanova díla, byť jsou provedením unikátní. Vinklář byl excelentní. A od mého dětství, kdy jsem byl na tom s mamkou v kině, jsme říkávali v zimě, že přijde "holomráz" z Ocelového města :-) ()

Hombre8

Zdařilá adaptace této jinak nepříliš zdařilé verneovky. Dobře natočené, dobře zahrané. V podstatě není co vytknout. Možná bych si lépe dokázal představit na Hanzlíkově místě Čepka, ale co už včil... ()

Marčus

Na tento film se vždy rád podívám. Excelentní herecké výkony a na svou dobu zajímavě technicky provedené. 90 % ()

Mydlan

Jules Verne, vynikající herci (a herecké výkony), sugestivní atmosféra daná výbornou a citlivou režií a výpravou (bohužel bývá srovnáváno se Zemanem, což v tomto případě není příliš šťastné), odvěký rozpor dobra a zla (v tomto případě demokracie a diktatury). Prostě starší česká špička. ()

VMa

Knižní předlohu jsem četl před příliš dlouhou dobou, ale jsou věci, které mi i přesto trochu vadí. Některé více, některé méně. Z těch věci, které mi vadí více je především stylizace Ocelového města a jejího osazenstva na Německo. A pak, kapalný kysličník uhličitý (nebo po novu oxid uhličitý, jak kdo chce) má "jen" -80°C, nikoliv -100°C. Samozřejmě na účincích to nic nemění. Přesto mu musím dát čtyři hvězdičky, které však znamenají více než 80%, neboť fantazie pana Vernea byla z dnešního pohledu velmi reálná a chemické zbraně se vyplnily - stejně jako jiné vynálezy, které předpověděl. ()

teodor81

Tyhle poloanimované verneovky mají svoje kouzlo. Jako malý kluk jsem to hltal a napjatě sledoval. Možná taky proto, že Jules Verne patří mezi mé oblíbené spisovatele. Toto filmové zpracování se mi opravdu libilo. ()

Liya

"Památce Julese Verna, který mnohé znal a předvídal..." Lépe to ani napsat nemohli. Jako mě kdysi ohromilo vizionářství Karla Čapka ve filmu Krakatit, tak musím nyní smeknout i pred Julesem Vernem.... možná by se až sám divil, jak nadčasovou myšlenku ve svém díle ztvárnil, kdyby byl svědkem událostí dnešního světa. Co se týče zpracování filmu, to je jednoznačně na výbornou - od plejády vynikajících herců, přes úžasnou výpravu až po dokonalé vytvoření sugestivní atmosféry ocelového města a i celkově vyznění poselství tohoto příběhu... nadčasové dílo po všech stránkách. ()

ToddB

Skvělá atmosféra a herecké výkony dávají divákovi zapomenout na mírné nelogičnosti, třebas že spolu válčí dvě sousední města jako za antiky :-) ()

Corek

Provedení kvalitní, ale strašná naivita příběhu, bez pořádných Verneovskych kulis (ala Karel Zeman) mi z toho udělaly pohádku po nedělním obědě. ()

Udet

..viděno již v dětství avšak i dnes rozhodně stojí za shlédnutí.. Výborný námět světoznámého spisovatele, dobré herecké výkony, skvostná hudba. Děj je napínavý, i když je již od začátku jasné že ,,dobro nad zlem zvítězí''- tak je divák stále udržován v napínavé nejistotě.. Plejáda velkých herců a režie pana Ráži je zárukou kvalitního výtvoru. ()

Sadova302b50

Velmi dobrý film stojící na skvělých hereckých výkonech (především Josefa Vinkláře), celkem zdařilé výtvarné stránce a také hudbě, bez ní by rozhodně nevznikla ta pravá atmosféra snímku. 82% ()

eva1984

Musím říct,že i dneska mi jde z toho filmu holomráz po zádech ,skvělí herci,temná atmosféra,pěkná hudba.V dětství trochu horor,ale z dnešního pohledu musím říct,že Jules Verne opravdu mnohé znal a mnohé předvídal.... ()