Tajemství Ocelového města

Kamera:

Jan Němeček

Hudba:

Luboš Fišer

Jaromír Hanzlík, Martin Růžek, Josef Vinklář, Petr Kostka, Jan Potměšil, Taťjana Medvecká, Tomáš Holý, Josef Somr, Petr Čepek, Vilém Besser, Bořivoj Navrátil (více)

Janus, zakladatel Ocelového města (J. Vinklář), chce kvůli nerostnému bohatství napadnout sousední Fortunu. Když doktor Sarrasin (M. Růžek) obyvatele Fortuny varuje, nikdo mu nevěří. A tak vyšle do Ocelového města svého zetě, inženýra Marcela Zodiaka (J. Hanzlík). Má se tam setkat se spojkou, inženýrem Garmonem, který pracuje pro Fortunu jako vyzvědač. Bohužel ale netuší, že Garmona zatkli a jeho syna Viktora (J. Potměšil) uvrhli do izolace. Marcel se s Viktorem setká a s jeho pomocí začíná boj za záchranu Fortuny a jejích obyvatel… Spisovatel Jules Verne napsal příběh, v němž působivě zobrazil hrozbu zneužití zkázonosné zbraně. Volně na motivy jeho románu vznikla televizní adaptace pod názvem Tajemství Ocelového města. Autorem scénáře byl Ondřej Vogeltanz, režie se ujal v roce 1978 Ludvík Ráža. (Česká televize)

Nerajohn

Nadčasový snímek, kterému roky určitě neškodí. Hudbu složil Luboš Fišer a jeden z ústředních motivů hudby k Oceláku si vykradl z dalších dvou děl. Sarajevského atentátu a Arabely. Jinak ale velmi slušné, především architekti se při budování Ocelového města velmi zaskvěli. Jako dítě mě ale scéna s holomrázem dostala logicky mnohem víc. ()

kedluben

v dnešní době možná poněkud utahané, pomalé, nudné a já nevím jaké ještě. přesto film ale stojí na perfektních výkonech ve všech směrech... že by 80/100? ()

John Dunbar

Ani "holomráz" a Luboš Fišer nevyhnali mé hodnocení výše než na 3*. "Verneovky" v československém provedení měl mít všechny na svědomí Karel Zeman, toť je můj názor, či spíše nesplněné přání. ()

Ironhead

Pro malyho kluka byl tenhle film pro mne temer modla, dneska jsem ho videl po strasne dlouhy dobe znovu a ta nostalgie na mne dejchla, nemuzu jinak... na svoji dobu genialne natocene... a odpustim tomu i tu silenou nelogicnost v hlavni zapletce, ze zvysenim naloze o 20% v delu o pevne delce a naklonu hlavne (zabudovane ve skale) by se znacne zmenila trajektorie samotne strely a hlavne misto jejiho dopadu (prestrelili by), tudiz ikdyz slo o genilani vedce kteri to meli presne propocitany, timto krokem by cil pomerne jiste minuli, ikdyby se vystrel podaril :oT ()

Horác

Holomráz a lidé zmrzlí v nepřirozených polohách mi utkvěli v paměti od dětství. I dnes mě napínavá atmosféra podpořená i dobrou hudbou dovede zaháčkovat. Navíc je tu fakt plejáda vynikajících herců a vyhovuje mi i výtvarná stylizace. Když přemýšlím mezi čtyřmi a pěti hvězdami, rozhoduji se pro vyšší počet, abych ocenil trvanlivost filmu. ()

Aidina

Tento film mě bavil už jako dítě školou povinné. Jsem ráda, že tato knížka byla zfilmována a povedla se. ()

JesterKruger

Ne. Přes tři hvězdičky nepůjdu. Dříve než jsem viděl tento film, přečetl jsem si knihu Ocelové město od Verna. Tady je několik rozdílů. Už jenom ty jména. Místo Bruckmann je tu Zodiak, a místo Herr Schultze tady máme Erika Januse, apod. Kromě jmen jsou tady i změny v ději. Každopádně i přes ty změny bych si tento film znovu nepustil. Na Vynález zkázy od Zemana to nemá ani za mák. Obyčejný průměr. Hodně se divím tomu vysokému hodnocení. Ale každému se líbí něco jiného. Chápu. ()

PTuranyi

Veľmi dobrá adaptácia Verneovho diela. Autori filmu si príbeh trochu poupravili ale pridaním fyzickej podobnosti inžiniera Marcela Zodiaka a Moltkeho pribudla vo filme jedna naivná dejová skratka. Produkcia je kvalitná a atmosféra obáv zo zničenia Fortuny je citeľná rovnako ako finálny pocit zmaru. Herci sú výborní a film vytvára podobný dojem ako Zemanove filmy. 75% ()

Pasternak

Dost se divím, že prošlo v roce 1979 natočit film o přebíhání hranic ze země, kde vládne zlo. To mě těší, stejně jako herecké výkony pana Hanzlíka a Potměšila. Dobrý film. ()

pájap

skvěle natočeno a zahráno...nerad to říkám ale tenkrát byli herci a herečky nějak úplně jinde než dneska.vždyt kolik celebrit známe dnes jenom z bulváru a tím jak vymetají večírky---vid gábino partyšová atd.....a ty dnešní dílka...... ()

e-pilot

Po Zemanově "Vynálezu zkázky" snad nejgeniálnější převedení Verneovy knihy do filmu. Úžasná atmosféra i herecké výkony, obzvláště Jana Potměšila a Jaromíra Hanzlíka. ()

Naby

Český sci-fi? Těžko říct co to ve člověku může vyvolat ;-). Pro mě překvapení týdne! Jako fanda nových hi-tech sci-fi jsem padnul na zadek co v roce 78 dokazali udělat v Čechách. 4* za nadčasovost a kvalitu zpracování zajímavého tématu. ()

gizi

V tomto filmu je myslím velmi dobře vidět, že Ráža je výborný režisér a škoda, že neměl mimo televizi více filmových příležitostí. Film i přes na dnešní dobu trochu hloupý děj je velmi poutavý, díky skvělé hudbě Fišera je navozeno neustálé napětí - ta hudba zde je přímo geniální. 80%, 3.3.2012. ()

Otan

Podle mne se tvůrcům podařilo verneovský svět docela dobře trefit jak scénou,atmosférou,tak i herecky.Pamatuji se že když jsem se na to díval jako kluk,měl jsem docela stísněný pocit.Ten dnes už zmizel,ale dobrý pocit s filmu mám stále. ()