Tábor tygrů

Tigerland

Tábor tigrov

Drama / Válečný

USA / Německo, 2000, 100 min

Být v armádě a mít pod sebou takového sr.., tak bych se asi taky choval jako oni. Na druhou stranu být v armádě, kde bych musel absolvovat náročné výcviky k tomu, že se třeba jednou nemusím vrátit domů. To už se dá pochopit jeho chování. Mít na výběr, všema deseti bych sáhnul po roli Colina, protože na rozdíl od jeho kapitánů, seržantů, desátníků a bůhvíčeho všeho může vcelku snadno „dezertovat“. Originální film a taky návod k tomu, jak dá ve slavné US Army utéci ze skoro horké půdy(15.1.2006)

Velmi dobré drama, které se dá nazvat válečným, ale jde zatím pouze o výcvik, takže ostré nasazení se teprve chystá. Nevím, co na tyto filmy říkají ti, kteří takovým výcvikem a poté i válkou prošli, ale pro mě jako diváka to bylo velmi působivé, i když si říkám, že ve skutečnosti to musí být mnohem horší a tvrdší. Film je to velmi realisticky působící a herci to celé svými výkony jen podtrhují.(27.7.2008)

Jeden z nejpovedenějších filmů z prostředí vojenského výcvikového tábora. Nutno zdůraznit, že velký podíl na tom má skvělý C. Farrell. První polovina filmu, kde je Bozz tím nezkrotným rebelem, je určitě vtipnější a dá se říct celkově zábavnější. Naopak druhá část, kde Bozz získává zodpovědnost, už sice tak zábavná není, ale je o poznání temnější a tak nějak z ní jde vycítit, že brzký odjezd do Vietnamu začínají samotní vojáci vnímat. Nesmyslnost války zde nekritizuje jen chování Bozze, ale onu stupiditu zelených mozků reprezentuje osoba vojína Wilsona... Hodně působivá byla místy trhaná a zajímavě barevná kamera, nejpůsobivější potom výkon C. Farrella. Tu jeho přirozenost a perfektní mimiku miluju. Je jedním z nejlepších herců té mladší generace, o tom není pochyb. 9/10(18.8.2010)

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti, ale uvědomělý rebel Bozz letitému rčení příliš nevěří. Má vojenská zkušenost s výcvikovou buzerací mu dává nesměle za pravdu a nemohu zcela vyloučit, že jakoukoli válku bych, místo pohodičky v první linii, také raději prosouložil v hotelu, proflákal v base nebo aktivně proležel doma u televize. Mé, v podstatě pacifistické, oko zahlédlo mnoho lepších snímků o bojovém výcviku, ale asi žádný z nich nenáboroval do řídnoucích řad US Army tak málo nových zájemců o "perspektivní povolání".(29.10.2011)

Takový válečný - neválečný film. Divná kamera a režie dávají filmu dokumentární nádech. Mě takové pojetí přišlo spíše na škodu. Extrémně roztřesené záběry, velmi tmavé nebo naopak přesvětlené scény. Co bych naopak vyzdvihl, je scénář a hlavně Colin Farrell, který svým výkonem kvalitu filmu o dost zvedá.(12.7.2011)

• - Kniha D. Trumba vyšla i v Československu jako "Johny si vzal pušku" na konci 70. let. Byla dokonce natočena i jako TV inscenace v hlavních rolích s M. Peškem a P. Soukupem. (Robbi)

• - Brožovaná kniha, kterou Bozz čte na začátku filmu je "Johnny Got His Gun" od Doltona Trumbose. Jedná se o protiválečný román o mladíkovi, který v první světové válce přišel o obě ruce, obě nohy, zrak, sluch a řeč. Mimochodem též zfilmován samotným autorem knihy. (Bakllazaan)

• - Colin Farrell za svůj hvězdný výkon získal cenu pro nejlepšího herce od Bostonské společnosti filmových kritiků. (JARDAHONDA)