Nezvratný osud 2

Final Destination 2

Nezvratný osud 2

Horor / Thriller / Fantasy

USA / Kanada, 2003, 90 min

„Svoj život si riadim sám.“ - „Dám ti to na náhrobný kameň.“ Gore, drsný zmysel pre humor a Candyman Tony Todd sú jedna vec. Druhou vecou je, že je to viac remake, než sequel. Tým sa stráca moment prekvapenia, scenár je (okrem pôvabne zapletených vraždiacich scén) slabý a nezaujímavý, réžia fádna (až na úvodnú masovú dopravnú nehodu, režisér je bývalý kaskadér a fakt sa snaží, ale stále to pripomína Kobru 11) a znepokojivá atmosféra neprišla. Solídny priemer, ale zároveň i rutina a opakovanie sa. Viac v mojej recenzii: http://www.studna.net/reviews/620/(6.12.2004)

Povrchné vnímanie okolitej reality okom teenagera sa dostáva do drsnej konfrontácie s náhlym a riadne krvavým pripomenutím sa vlastnej smrteľnosti. Adrenalínová jazda o zmene užitia si života v rozpuku mladosti na panickú snahu prekabátiť zjavne si užívajúcu smrť. Svižný dej s originálne vygradovanými mordami vydarene balansuje na hranici ostrého krváku a odľahčenej zábavy.(18.12.2006)

Tento diel je uvoľnenejší a zábavnejší. Stručne povedané komerčnejší. Ale nič nie je dokonalé. Teda okrem úvodnej scény, scény s milionárom a záverečnej scény. Niekde v strede sa film zamotáva a snaží sa o depresiu - čo sa nie veľmi darí. Príde aj pár neoriginálnych vrážd, ale skvelé "gore" to zachráni.(15.4.2006)

Je to dosť dobrý horor, ktorý je pokračovaním vydarenej jednotky. Má výborný príbeh, ktorý je prakticky rovnaký, teenagerka dostane predtuchu nadchádzajúcej nehody na diaľnici a tak zastaví premávku, čím zachráni niekoľko ľudí, ale smrť túto nerovnováhu len tak nenechá. Spracovanie sa mi páči, nemá žiadne slabé miesto, scéna na diaľnici príde rýchlo a potom sa už je na čo pozerať až do konca. Ale oproti jednotke je tu výrazná zmena, v nej ešte nemali postavy žiadne informácie a tak na všetko prichádzali postupne, ale tu už rovno vedia všetko, čo sa dozvedela pôvodná skupina, takže proti smrti bojujú rovnako účinne väčšinu času. A navyše sa tu ešte nájde niekoľko nových prvkov, ktoré rozvinú mytológiu okolo fungovania smrti, takže sa je rozhodne na čo pozerať. Samotných scén úmrtí je dosť a zvládnuté sú veľmi dobre. Mnohé sú slušne nápadité a aj príjemne drsné. Najväčšiu pochvalu si rozhodne zaslúži perfektný úvod na diaľnici a z jednotlivých úmrtí poteší hlavne celá situácia s havarovaným autom alebo útek pred požiarom. Herecké obsadenie je celkom dobré, hlavné duo A.J. Cook a Michael Landes funguje dobre a poteší aj Ali Larter a opäť v malej úlohe Tony Todd. Réžia mohla byť aj lepšia, hlavne sa mohla posnažiť o lepšiu atmosféru, ale sklamaný nie som a technická stránka je výborná. S týmto pokračovaním som rozhodne spokojný, síce zmizla atmosféra, originalita a aj postavy sú o niečo horšie, ale vynahradzuje to kvalitnými úmrtiami, vyrovnaným tempom a doplnením celkovej mytológie. Takže podobne dobrý diel ako jednotka. Objektívna kvalita filmu- 78%, film sa páči mne na 80%.(3.9.2007)

Jako ve všech ostatních dílech tvoří začátek nejsilnější část filmu. Mezi počáteční bouračkou na dálnici a zbytkem filmu je propastný rozdíl. Po supr úvodu a známému zavedení do děje následuje série stupidních smrtí, nad nimiž se občas může člověk jen pousmát. Napětí je chvílemi dobré, ale celkově film nepřichází s ničím novým a je o dost horší než jednička. 55%(5.1.2008)

• - Než probodne trubka hlavu jedné z přeživších, tak jde vidět, že je v úrovni ramen. Když ale vystřelí airbag a žena se na ní nabodne, je o poznání výš. (Duoscop)

• - Když se v úvodu filmu přehrává scéna, kdy hlavní parta vjíždí na dálnici, tak později míjí autobus, který však kolem ani neprojel. Následně jedou 4–5 minut rychlostí nejméně 120 km/h, než dojde k nehodě. Tímto tempem by se nehoda stala 8 km od vjezdu na dálnici. Když se poté scéna opakuje, najednou autobus projíždí, k nehodě dochází po cca 3 minutách, a to maximálně 500 metrů od vjezdu na dálnici. (A7X92)

• - Původně měly být při havárii na dálnici skutečné klády, ty se však dostatečně neodrážely od země a byly nahrazeny počítačovou animací. (Dreadd)