Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

(více)

Videa (14)

Trailer 1

Recenze (867)

mzss1 

všechny recenze uživatele

Je to stará klasika, která dokonce zaujala i mě. A to letecké filmy nějak nemusím. Tom Cruise hrál skvěle, včetně zbytku hereckého obsazení. Film má výborný příběh, který je skvěle spracován, i letecké souboje jsou dobře natočené. Film působí dobře i jako lehké drama. Nostalgie zde docela funguje. A hudba je prvotřídní. Z tohoto filmu nevidím velkou bombu, ale slušnou klasiku, která občas stojí za pozornost. Mé hodncení tudíž je 76% = **** ()

Phobia 

všechny recenze uživatele

Člověk by měl trochu držet palce hlavním hrdinům (nebo alespoň někomu), aby ho film vtáhl a bavil. "Top Gun" u mě v tomto směru nezafungoval: frajírek Cruise pro mě byl jen prototypem arogantního blba, jeho buchta mi byla ukradená a vedlejší postavy jsou charakterově ploché loutky do počtu. Ani stíhačky mě neberou, takže z mého hlediska byla tahle akčně-romantická reklama amerického letectva ztrátou času. 40% ()

Reklama

Ainy 

všechny recenze uživatele

Ve své době romantická pecka s dramatickou vsuvkou. Klasický, namachrovaný americký frajírek se jde předvádět jak to umí ve stíhačce i mimo ni, však ve svém jádru je to čestný muž a šlechtic. Hudba k filmu je nezapomenutelná a totéž platí i o Tomu Cruisovi, jehož herectví bylo vždycky dokonale přesné. V té době jsem ještě nebyla přesycena americkým patriotismem a filmovou předváděčkou jejich vojenské vybavenosti. Dokonce jsem nebyla ani nijak zvlášť alergická na ten tak typický konec všech amerických army filmů jako je závěrečný potlesk všech, včetně komparzu, uklízeček nebo pána z byfé ... Hodnotím podle toho, jak bych hodnotila v době, kdy jsem film viděla poprvé a poprvé jsem z něj byla poněkud ... ách, nadšená. Puberťačka, no :-) ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Od kdy se čísla motorů letadel počítají od prava? :-). A je jedno jestli jde o B17, B52 nefo F14. Když Maverick volal, že mu zhasla jednička, na Tomcatu zhasla dvojka. S takovou by asi neměl být pilotem Top Gunu! ---------- Ale teď vážně. Ve své době to byl dobrý film. Film, který letecké fandy tady za železnou oponou potěšil pohledem na krásné palubní F14 a vůbec to celé zázemí letecké základny a letadlové lodi US NAVY. Samozřejmě jsme to viděli na videích ve všemožných kopiích s všemožnými dabingy. Ofiko to tu nešlo, protože Amíci tu sundávaj provokující Rusy. Ti samozřejmě nešli plně nahradit a tak tu místu Migů 28 (tento typ navíc neexistoval a neexistuje v ruském letectvu) létají s rudými hvězdami americké F5. Samozřejmě je do fiolmu zakomponována i láska, snad aby se v kinech nenudily naše drahé polovičky. Přeci jen Tom ve stíhačce pořád létající kdesi v modrém prostoru by byl asi málo. No závěrečnou americkou tleskačku si mohl Tony Scott odpustit a když už na to došlo tak si Tom a Val měli dát pořádnýho francouzáka. :-) V neposlední řadě je třeba si také uvědomit, že nebýt To Gunu nevznikla by hromada filmových parodií, kde se objevují zejména u pilotů ve vyhrocených okamžicích ztráty vědomí a flashbacky :-). Dnes film púsobí mírně úsměvně a reprezentuje tu klasiku osmdesátek, ale já jej posuzuji tehdejší optikou a mým nadšením po jeho dokoukání. Za mně je to tedy určite za 4 rakety AIM-9L Sidewinder. * * * * ()

kulyk 

všechny recenze uživatele

Jako mladý pionýr a bývalá jiskra jasná jsem si při prvotním shlédnutí této náborky ku hvězdopružným ocelovým ptákům bryndnul do textilu. Sice to asi nebyla žádná ultra viskózní tekutina, neboť schopnost vyrábět skutečně životaschopné spermiče přišla později, než když jsem vyvaleně hltal peripetie polétavých mordýřů, ale přesto to znamenalo mnoho. Odvrhl jsem svůj slabikář s názvem Čtyři v tanku a pes, neboť mi přišel životní styl amerických letců poněkud rozumější, než přístup polsko-gruzínské posádky obrněnce. Letadélko Káně bylo rázem pozapomenuto, protože F 14 Tomcat je přece jen větší dělo. A naprosto a definitivně jsem se zamiloval do toho týpka, který nadaboval celý film, přestože měl rýmu, postrádal touhu trefit se do rytmu a jeho hluboký hlas, především při dabingu hrdinek, mátl dospívající junáky. Uncle Sam pustil někde v zákulisí chlup, takže i přes fakt, že film natočil Skott, se na ničem moc nešetřilo....Tři hvězdy za dávný, prvotní pocit. Dnes bych si podobnou legrácku nepustil ani pod pohrůžkou znásilnění Kristýnkou Kočích. ()

Galerie (74)

Zajímavosti (118)

  • Kelly McGillis (Charlie) je ve skutečnosti o 8 centimetrů vyšší než Tom Cruise (Maverick), který kvůli tomu musel ve scénách s ní často stát na stupínku. (Dr Lizal)
  • Stroje F-14 Tomcat mají měnitelnou geometrii křídel, a to kvůli vztlaku a maximálním rychlostem, kterých je možné dosáhnout pouze díky zatažení křídel k trupu a zpomalení. Je zajímavé, že když Maverick (Tom Cruise) spěchá k finálové bitvě, má křídla roztažená. (Cheeker)

Související novinky

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Ve věku šestašedesáti let odešel americký televizní, filmový a divadelní herec Clarence Gilyard Jr., jehož si většina diváků vybaví z televizních obrazovek jako rangera Jamese Trivetta, věrného… (více)

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru… (více)

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Na internet čerstvě dorazily kompletní recenze k dlouho očekávanému a také dlouho odkládanému pokračování Top Gunu, a podobně jako reakce ze sociálních sítí v uplynulých týdnech jsou kritické ohlasy… (více)

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX… (více)

Reklama

Reklama