Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Takhle ve středu po obědě mě volala Petruška z Frankfurtu, že do Prahy přiletí kolem šesté večer a jestli můžu na večer vybrat dobrej film. Už jsem se chtěl pochlubit, že jsem vybral Čtyři vraždy stačí drahoušku, když v tom přišlo smrtící upřesnění " Něco hodně sladkého, z hezkýma klukama, ale aby si se mě u toho nenudil, Pavlíku. Jooo a Pajo ne aby si mě teď řekl, že to je přesně Rambo 3" . Jsem si říkal, že mě radši neposlala na afgánsko - pakistánské hranice vymlátit fousatý kluky z Al- Kajdy. Celej posedlej splnit další nesmyslnej ženskej rozmar jsem čuměl na tu mou filmotéku a říkal si pro sebe "ty vole, ty ženský na tom západě úplně divočej. Jako co mám vybrat, ty vole" No a najednou bum, přímo do ksichtu nápis TOP GUN. Bylo jasno. Film jsem viděl naposled asi před 15lety a živě jsem si vybavil vzpomínku jak jako -náctiletýho mě k sobě pozvala jedna spolužačka a pustila na pirátské VHS TOP GUN, jistě čekala jiný průběh návštěvy, ale říkejte to klukovi, který poprvé vidí americký stíhačky, pořádný frajery, krásnou herečku a slyší chytlavou hudbu. Od té doby se mnou nemluvila. Jelikož si Péťa vlastně o ten film řekla, neměl jsme obavy, že po skončení filmu se mnou přestane mluvit. Sotva zazněly úvodní tóny skladby Danger zone už jsem v tom zase lítal. Že je Top Gun agitkou ? No jasně a jak dobrá a povedená agitka to je. Zrovna před chvíli jsem běžel poslat přihlášku k americkým stiháčům, protože chci lítat vysokou rychlostí v oblacích, protože chci bejt taky tak správňáckej frajer jako Tom Cruis a protože si chci taky prožít lásku s krásnou instruktorkou. Jsou to moje klukovské sny a já se za ně nemám důvod před nikým stydět. Jo a jak jsem poznal, že jsem splnil další ženský rozmar ? Když Vám hraje k snídani Take my breath away, nemusím být ani přiliš chytrý, aby mě došlo, že tentokrát se se mnou další holka bavit nepřestane.(27.9.2007)

Náborové video amerických vojenských aerolinií je hodně sexy a kdybych neměl ploché nohy, tak už dávno sedím v kokpitu stíhačky a bombarduju všechny ty zákeřné přičmoudlíky, které nedemokraticky odmítají dodávat zdarma ropu do USA. No jo, já vím, že je to hovadina, ale mám na ni z dob nekontrolovaně splašených hormonů jen ty nejlepší vzpomínky.(13.10.2015)

• Phobia

Člověk by měl trochu držet palce hlavním hrdinům (nebo alespoň někomu), aby ho film vtáhl a bavil. "Top Gun" u mě v tomto směru nezafungoval: frajírek Cruise pro mě byl jen prototypem arogantního blba, jeho buchta mi byla ukradená a vedlejší postavy jsou charakterově ploché loutky do počtu. Ani stíhačky mě neberou, takže z mého hlediska byla tahle akčně-romantická reklama amerického letectva ztrátou času. 40%(3.4.2009)

Od kdy se čísla motorů letadel počítají od prava? :-). A je jedno jestli jde o B17, B52 nefo F14. Když Maverick volal, že mu zhasla jednička, na Tomcatu zhasla dvojka. S takovou by asi neměl být pilotem Top Gunu! ---------- Ale teď vážně. Ve své době to byl dobrý film. Film, který letecké fandy tady za železnou oponou potěšil pohledem na krásné palubní F14 a vůbec to celé zázemí letecké základny a letadlové lodi US NAVY. Samozřejmě jsme to viděli na videích ve všemožných kopiích s všemožnými dabingy. Ofiko to tu nešlo, protože Amíci tu sundávaj provokující Rusy. Ti samozřejmě nešli plně nahradit a tak tu místu Migů 28 (tento typ navíc neexistoval a neexistuje v ruském letectvu) létají s rudými hvězdami americké F5. Samozřejmě je do fiolmu zakomponována i láska, snad aby se v kinech nenudily naše drahé polovičky. Přeci jen Tom ve stíhačce pořád létající kdesi v modrém prostoru by byl asi málo. No závěrečnou americkou tleskačku si mohl Tony Scott odpustit a když už na to došlo tak si Tom a Val měli dát pořádnýho francouzáka. :-) V neposlední řadě je třeba si také uvědomit, že nebýt To Gunu nevznikla by hromada filmových parodií, kde se objevují zejména u pilotů ve vyhrocených okamžicích ztráty vědomí a flashbacky :-). Dnes film púsobí mírně úsměvně a reprezentuje tu klasiku osmdesátek, ale já jej posuzuji tehdejší optikou a mým nadšením po jeho dokoukání. Za mně je to tedy určite za 4 rakety AIM-9L Sidewinder. * * * *(10.10.2015)

Je tomu už řada let, co jsem viděl Top Gun. Bylo tedy na čase po dlouhém a vyčepávajícím povídání uživatele Enšpígla se na tenhle film znovu podívat a zhodnotit, jestli je skutečně pravda to, co říká. Myslím si ale, že u jeho hodnocení je podstatná i doba, ve které ji viděl. Po pádu komančů, v eufórii a radosti. Top Gun v kině v ten moment musel být něco jako seslání dárku od Boha z nebe. A já to beru. Jen škoda, že já to takhle nevnímám. Každopádně frajer Tom Cruise a výborná muzika mluví za vše. Tony Scott vždycky moc dobře věděl, co chce natočit. Top Gun tak navždycky zůstane jeho nejupřímnějším filmem se vším všudy. A ta muzika, ta se ve světě nikdy neztratí.(18.10.2014)

• - Producent filmu Simpson zavedl ve filmu pozdejší scénáristickou praxi, která je dnes označována jako "high concept". V zásadě jde o to, že celou zápletku lze obsáhnout v jediném sloganu, takže ji lze šéfům studií nastínit za 30 sekund a veškeré psaní scénáře už je jen rozvíjením základního konceptu. V případě Top Gunu byla tímto koceptem fotografie v časopisu California, kterou scénárista Chip Proser charakterizoval jako: "Dva chlápci v koženejch bundách a slunečních brejlích stojí před největším aeroplánem, jakej jste kdy viděli." (Divočák)

• - Volné pokračování filmu, tedy Top Gun 2, plánoval Tony Scott dotočit roku 2013, ale 19. srpna 2012 spáchal z nejasných důvodů skokem z mostu v Los Angeles sebevraždu. (JoranProvenzano)

• - Drsná vojenská stylizace a účesy homosexuální komunity mají původ právě v Top Gunu. (Divočák)