Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasika od Tonyho Scotta, kterou mám rád. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=VN8ze3S0Uj8(9.1.2009)

Top Gun dokáže odsoudit každý. Není pochyb o tom, že nedostatků má věru hodně, ale už jen velmi málo lidí se dostane tomuto filmu "pod pokličku". Z výpovědí tvůrců a herců je naprosto zřejmé, že Top Gun není a ani nemá být realistický. Je patrné, jak se všichni při natáčení náramně bavili a užívali si. Spousta historek a kiksů budiž příkladem. Jsou to 80. léta, kde se uznávaly jiné priority a tvůrci se řídily podle jiných linek, které jednoduše dnes již nejsou v módě. Pokud se však člověk přenese do oné doby, vypne hlavu a nostalgicky zavzpomíná, zahřeje ho příjemný pocit. Výtečná hudba, herci a i akční scény, které Tony Scott tak pracně točil, neztratily nic ze své atraktivity. Brilantní pecka s jednou z nejlepších milostných scén a stokrát nasnímaným západem slunce.(19.1.2006)

Je tomu už řada let, co jsem viděl Top Gun. Bylo tedy na čase po dlouhém a vyčepávajícím povídání uživatele Enšpígla se na tenhle film znovu podívat a zhodnotit, jestli je skutečně pravda to, co říká. Myslím si ale, že u jeho hodnocení je podstatná i doba, ve které ji viděl. Po pádu komančů, v eufórii a radosti. Top Gun v kině v ten moment musel být něco jako seslání dárku od Boha z nebe. A já to beru. Jen škoda, že já to takhle nevnímám. Každopádně frajer Tom Cruise a výborná muzika mluví za vše. Tony Scott vždycky moc dobře věděl, co chce natočit. Top Gun tak navždycky zůstane jeho nejupřímnějším filmem se vším všudy. A ta muzika, ta se ve světě nikdy neztratí.(18.10.2014)

Klasika své doby, mladý Tom Cruise, jako neporazitelný stihač, hodně americké (zase mají amíci všechno nej:)), nic to nemění na tom, že to v té době frčelo a prostě se to líbílo. Díky filmu Top Gun se z "Aviator" brýlí, které byly původně vyráběné pro letce, stal velmi rozšířený módní doplněk, nejlepší vyrábí společnost Ray-Ban. Brýle, které nosí Tom Cruise v tomto filmu jsou od společnosti Ray Ban, dnes jsou už klasikou svého druhu.(22.6.2011)

Náborové video amerických vojenských aerolinií je hodně sexy a kdybych neměl ploché nohy, tak už dávno sedím v kokpitu stíhačky a bombarduju všechny ty zákeřné přičmoudlíky, které nedemokraticky odmítají dodávat zdarma ropu do USA. No jo, já vím, že je to hovadina, ale mám na ni z dob nekontrolovaně splašených hormonů jen ty nejlepší vzpomínky.(13.10.2015)

• - V 19. minutě, když se Maverick (Tom Cruise) v baru seznamuje s Icemanem (Val Kilmer), se během rozhovoru střídají kamery ze dvou úhlů. A tak se stalo, že v jednom záběru Maverick přikládá láhev s pivem k ústům, v dalším vteřinovém prostřihu nemá ani ruku nahoře a další záběr ukazuje jak po dopití spouští ruku s lahví zase dolů. Další chybou v oné scéně je, když kamera zepředu snímá Mavericka naprosto v klidu, ale některé prostřihy kamery zezadu ukazují Mavericka, který něco žvýká. (Amper01)

• - Do role Vipera (Tom Skerritt) byl zvažován Jon Voight. (Dr Lizal)

• - F-14 TOMCAT měl max. rychlost až 2 500km/h a Northrop F-5 Tiger II max. 1 700km/h, ale až ve velkých výškách. Nikdy by za sebou neletěly, jelikož by mu reálně F-14 v nouzi bezpečně odlétla. (verbalek)