Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

TOP GUN jsem nikdy moc nemusel (letecké souboje mě moc neberou a ani jich tam zas tak mnoho není, příběh a postavy jsou jedno velké klišé), ale nelze popřít, že tahle vyměklá akční romance s nepřehlédnutelným náborovým podtextem má svoje specifické kouzlo (hlavně pro ty, kteří mají aspoň trochu kladný vztah k 80. létům) a že za dobu od svého vzniku se už stal tak trochu svým vlastním subžánrem... A především - bez něj by možná nikdy nevznikly ŽHAVÉ VÝSTŘELY! ;-) :-D 60 %(11.8.2013)

• Snorlax

Já vím, že za to tvůrci nemohou, ale tenhle film jsem viděla v době, kdy ještě v televizi běžně vystupovaly hlasatelky. Již nevím, která dobrá duše uváděla tento nezdařilý film, ale vím, že avizovala urostlého modrookého mládence. A tak jsem se začala těšit. Jelikož jsem se ho po celou dobu nedočkala, chtěla jsem snímek reklamovat. Po letech jsem zjistila, že tím avizovaným urostlým mužem měl být Cruise. Za tento nechtěný vtip musím dát jednu hvězdičku.(30.11.2013)

Soundtrack Harold Faltermeyer a Giorgio Moroder : 1. Danger Zone (Album Version) - Kenny Loggins ,2. Mighty Wings (Album Version) - Cheap Trick ,3. Playing With The Boys (Album Version) - Kenny Loggins ,4. Lead Me On (Album Version) - Teena Marie ,5. Take My Breath Away (Love Theme From "Top Gun") - Berlin ,6. Hot Summer Nights (Album Version) - Miami Sound Machine ,7. Heaven In Your Eyes (Album Version) - Loverboy ,8. Through The Fire (Album Version) - Larry Greene ,9. Destination Unknown (Album Version) - Marietta ,10. Top Gun Anthem (Album Version) - Harold Faltermeyer;Steve Stevens ,11. (Sittin' On) The Dock Of The Bay (Album Version) - Otis Redding ,12. Memories (Album Version) - Harold Faltermeyer ,13. Great Balls Of Fire - erry Lee Lewis ,14. You've Lost That Lovin' Feeling (Album Version) - Righteous Brothers ,15. Playing With The Boys - (12" Version) Kenny Loggins,,(6.5.2011)

Náborové video amerických vojenských aerolinií je hodně sexy a kdybych neměl ploché nohy, tak už dávno sedím v kokpitu stíhačky a bombarduju všechny ty zákeřné přičmoudlíky, které nedemokraticky odmítají dodávat zdarma ropu do USA. No jo, já vím, že je to hovadina, ale mám na ni z dob nekontrolovaně splašených hormonů jen ty nejlepší vzpomínky.(13.10.2015)

Klukovský film, co dodat. Holky a mašiny, záplaty na džíny, co dodat. Jo... eště tam majó také bohovské stíhačky jak cyp. Ale vážně. Pro kluka, kterého pramálo zajímá ten americký militarismus, ten neskrývaný klerofašismus, přemrštěný entusiasmus a smysl pro totální glorifikaci zla (smrtící stroje a piloti) transformací za dobro (krásné technické zázraky a bezva kluci do nepohody), pro kluka, kterému je tohle úplně šumák, protože ani neví, co to jako představuje, je to opravdu hutný film plný krásných a schopných lidí s velkou zodpovědností ve svých rukách při obraně své milované vlasti.(5.7.2012)

• - Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami MiG-28. (Divočák)

• - Společnost Nintendo vydala pro svou herní konzoli NES dvě hry, které byly inspirovány filmem. (Dr Lizal)

• - Tom Cruise se v rámci přípravy 3x proletěl ve stíhačce F-14. Při prvním letu zvracel, další dva už zvládl bez problémů. (Dr Lizal)