Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

• Snorlax

Já vím, že za to tvůrci nemohou, ale tenhle film jsem viděla v době, kdy ještě v televizi běžně vystupovaly hlasatelky. Již nevím, která dobrá duše uváděla tento nezdařilý film, ale vím, že avizovala urostlého modrookého mládence. A tak jsem se začala těšit. Jelikož jsem se ho po celou dobu nedočkala, chtěla jsem snímek reklamovat. Po letech jsem zjistila, že tím avizovaným urostlým mužem měl být Cruise. Za tento nechtěný vtip musím dát jednu hvězdičku.(30.11.2013)

Scénář: Jim Cash, Jack Epps Jr. .. Ultravlastenecky přeslazené nadzvukové dobrodružství. Slušná režie a hvězdné herecké obsazení drží snímek na stálém průměru. Americké letecká propaganda.(28.5.2005)

Tony Scott nejenže oslavuje prostřednictvím průbojného mladíka americký způsob života, ale jeho hit roku 1985 je i ukázkovou „náborovou propagandou“ amerického letectva!! První instinkt producenta Dona Simpsona byl přesný. Western s kovboji moderní doby. Drsné přezdívky, testosteron na maximum, kamarádství, patriotismus. Přitom to trvalo dlouhé měsíce, než dostal projekt zelenou. Nevěřili mu, skoro ho definitivně odsunuli na vedlejší kolej. A pak by litovali. Kdo z nás totiž Maverickovi nedržel palce..?(13.9.2006)

• flanker.27

Juhuhů, to byl hit české pirátské videodistribuce 80. let a na počátku 90. let i kin. Kdo neviděl, byl totál lůzr. Očití svědkové popisují hrůzné scény hromadných dívčích orgasmů při pohledu na zpocené tělo ocelového Toma Cruise lesknoucí se v zapadajícím Slunci. Tony Scott dokazuje, že sebevětší chudost leteckých scén se dá zachraňovat brutrálním střihem. Někde tady se rodí v hlavě tehdejšího cucáka jménem Michael Bay nápad, jak pořádně popadnout film za koule a sestříhat něco, co jsme neviděli, oblítávat co jsme neobletěli. A že nemáme migy? Nevadí, dáme tam F-5 a budeme jim děsně vážně říkat MiG-28. Že takový letadlo neexistuje? Ale pane, on divák se chce vznášet na řídké vlně milostné zápletky sexy poradkyně a nevycváleného pilota, co znásilňuje čtrnáctku, teda F-14, a rozum by to celé mohl jen pokazit. Každopádně největší sra(n/j)da filmového nebe, parodovat netřeba.(13.12.2005)

I s odstupem času velmi slušný film. Tomu Cruisovi role arogantního, avšak šarmantního mladíka skutečně sedí. Řada scén dodnes neztratila nic ze své stylovosti a Cruisův flirt také stále funguje. Škoda, že tempo je v druhé polovině (po inkriminovaném incidentu) zbytečně rozvolněné. 7/10(1.3.2014)

• - Mnoho pilotů ve filmu bylo zmíněno jen pod přezdívkou. Za nickem Hollywood se skrývalo jméno Rick Neven (Whip Hubley), Wolfman byl Leonard Wolfe (Barry Tubb), Slider byl Ron Kerner (Rick Rossovich), Cougar se říkalo Billu Cortellovi (John Stockwell) a Merlin byl Sam Wells (Tim Robbins). (Dr Lizal)

• - Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami MiG-28. (Divočák)

• - Když v závěru filmu po přistání zvedají Peta "Mavericka" Mitchella (Tom Cruise) do výšky, nemá na nose sluneční brýle, zatímco po střihu již brýle má. (velkyvezir)