Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

• flanker.27

Juhuhů, to byl hit české pirátské videodistribuce 80. let a na počátku 90. let i kin. Kdo neviděl, byl totál lůzr. Očití svědkové popisují hrůzné scény hromadných dívčích orgasmů při pohledu na zpocené tělo ocelového Toma Cruise lesknoucí se v zapadajícím Slunci. Tony Scott dokazuje, že sebevětší chudost leteckých scén se dá zachraňovat brutrálním střihem. Někde tady se rodí v hlavě tehdejšího cucáka jménem Michael Bay nápad, jak pořádně popadnout film za koule a sestříhat něco, co jsme neviděli, oblítávat co jsme neobletěli. A že nemáme migy? Nevadí, dáme tam F-5 a budeme jim děsně vážně říkat MiG-28. Že takový letadlo neexistuje? Ale pane, on divák se chce vznášet na řídké vlně milostné zápletky sexy poradkyně a nevycváleného pilota, co znásilňuje čtrnáctku, teda F-14, a rozum by to celé mohl jen pokazit. Každopádně největší sra(n/j)da filmového nebe, parodovat netřeba.(13.12.2005)

Akční oddechovka v produkci Jerryho Bruckheimera a v režii Tonyho Scotta, nakombinovaná s ultra cool piloty v ultracool létajících strojích a ultrasexy Kelly McGillis. No mohli jste to jako malí kluci nezbožňovat? ***Věděli jste, že: Top Gun se stal nejvýnosnějším fimem roku 1986.// Producent filmu Simpson zavedl ve filmu pozdejší scénáristickou praxi, která je dnes označována jako "high concept". V zásadě jde o to, že celou zápletku lze obsáhnout v jediném sloganu, takže ji lze šéfům studií nastínit za 30 sekund a veškeré psaní scénáře už je jen rozvíjením základního konceptu. V případě "Top Gunu" byla tímto koceptem fotografie v časopisu California, kterou scénárista Chip Proser:) charakterizoval jako: "Dva chlápci v koženejch bundách a slunečních brejlích stojí před největším aeroplánem, jakej jste kdy viděli".// Režisér filmu Tony Scott je mladším bratrem slavnějšího Ridleyho, autora Vetřelce nebo Gladiátora.// Cruisův honorář za film přišel na rovný milion dolarů. Rozpočet celého filmu byl 15 milionů.// Pro herečku Kelly McGillis se režisér Scott rozhodnul pouze na základě faktu, že ve filmu "Svědek" neváhala odhalit poprsí. // Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami Mig-28.// Drsná vojenská stylizace a účesy homosexuální komunity mají původ právě v "Top Gunu".***(28.2.2007)

Na to jak je to staré, tak se jedná o stále dobrý film.Tony Scott prostě umí.Mladý Tom Cruise předvádí v tomto filmu úctyhodný výkon a to samé i Val Kilmer, který si podle mně zasloužil více prostoru.Letecké souboje a záběry jsou velmi réalně a propracovaně natočeny.Hudba byla taky povedená a to jak úvodní theme, tak i jednotlivé písničky.Jeden z těch filmů na které se kdykoliv rád podívám.(9.12.2006)

9. 4. 2005 jsem se po letech opět podíval na Top Gun. Napsal jsem rozsáhlý komentář o tom, jak se mi tento film líbí a proč, ale protože jsem ho psal moc dlouho, někam mi zmizel. Nechce se mi psát znovu a tak bych vám všem (tedy téměř všem) chtěl říct, že mně jsou pro tentokrát vaše negativní komentáře úplně u zadku. Top Gun rulez!!!(11.4.2003)

I s odstupem času velmi slušný film. Tomu Cruisovi role arogantního, avšak šarmantního mladíka skutečně sedí. Řada scén dodnes neztratila nic ze své stylovosti a Cruisův flirt také stále funguje. Škoda, že tempo je v druhé polovině (po inkriminovaném incidentu) zbytečně rozvolněné. 7/10(1.3.2014)

• - Běžnou součástí letecké výzbroje jsou i rukavice. Ve filmu však po celou dobu letci létají bez nich. (Foxhound#1)

• - Tom Cruise a Val Kilmer se hádali během celého natáčení. (Mr.Critic)

• - Známá scéna s pianem a jukeboxem se natáčela v restauraci v San Diegu, která se jmenuje Kansas City BBQ. V restauraci můžete dnes nalézt několik suvenýrů spojených s filmem, například stále funkční jukebox nebo helmu Mavericka. (don corleone)