Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pete Mitchell (Tom Cruise), odvážný mladý letec přezdívaný "Maverick", se začíná stávat nejlepším z nejlepších. Je vyslán na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru na školu pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Zde se vznětlivý pilot utká s těmi největšími esy v oboru a setká se nejen s vnadnou astrofyzičkou a leteckou instruktorkou Charlie (Kelly McGillisová), ale také s geniálním a velmi soutěživým spolustudentem "Icemanem" (Val Kilmer), s nímž od samého začátku svádí bezohledný boj o prvenství. Zatímco je však Maverick pronásledován záhadnou smrtí svého otce, bude schopen zkrotit svou divokou povahu a získat tak nejen prestižní trofej Top Gunu, ale i srdce milované dívky? (HBO GO)

(více)

Videa (14)

Trailer 1

Recenze (842)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Je tomu už řada let, co jsem viděl Top Gun. Bylo tedy na čase po dlouhém a vyčepávajícím povídání uživatele Enšpígla se na tenhle film znovu podívat a zhodnotit, jestli je skutečně pravda to, co říká. Myslím si ale, že u jeho hodnocení je podstatná i doba, ve které ji viděl. Po pádu komančů, v eufórii a radosti. Top Gun v kině v ten moment musel být něco jako seslání dárku od Boha z nebe. A já to beru. Jen škoda, že já to takhle nevnímám. Každopádně frajer Tom Cruise a výborná muzika mluví za vše. Tony Scott vždycky moc dobře věděl, co chce natočit. Top Gun tak navždycky zůstane jeho nejupřímnějším filmem se vším všudy. A ta muzika, ta se ve světě nikdy neztratí. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Jedno z největších béček všech dob. Začal jsem si ho pořádně užívat až po Žhavých Výstřelech:). Až potom se vám začne zamlouvat mladý Cruise, mladý Kilmer, drsní piloti a ti všichni okolo. Ale jistotou zůstává podmanivá music, main theme počínaje a ploužákem roku Take My Breath Away konče. 60% a víc ani ránu z kanónu. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

║Rozpočet $15miliónov║Tržby USA $180,258,178║Tržby Celosvetovo $357,288,178▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $22,250,961║ Tržby za predaj DVD v USA $37,318,692║ Slušný štart - Tony Scott a Tom Cruise sa ešte len rozbiehajú v ich neskôr bohatej kariére. Nie je to dokonalé ale má to miestami čosi do seba. Máme tu pekné zábery, troška romantiky a skvelú doprovodnú hudbu. /70%/ ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Jalový producentský film, který dnes bere kromě Bruckheimera vážně snad jenom Tom Cruise. Dokonce i Tony Scott v dokumentu o natáčení potměšile připouští, že některé scény (např. volejbal) pojal pod vlivem fotografií polonahých mladých mužů od Bruce Webera jako soft porno. O moc víc děje a duchaplnosti než v pornu zde skutečně nenajdeme. Pohromadě stěží držící zápletka je jedno kýčovitě nasnímané, rockovou hudbou doprovázené nic vedle druhého. Žádný větší konflikt, který by vás přikoval k sedadlu. Hlavním tahákem jsou letecké scény, jež by nemohly být realizovány bez podpory amerického letectva, které na oplátku dostalo své nejdražší a nejprofesionálněji zpracované náborové video (které zafungovalo, zájem o profesi leteckých instruktorů po premiéře rapidně vzrostl). Krásní mladí herci si přeměřují ega ve strojích za několik desítek milionů dolarů, chovají se nezodpovědně a ohrožují životy druhých, ale namísto trestu je čeká pochvala za odvahu a kreativitu. Top Gun k tomu sice nemá daleko, ale pořád není z filmů tak pitomých, aby byly zábavné. Je pouze neagresivně, neškodně blbým a v řadě ohledu esenciálně osmdesátkovým popcornem. 50% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Takhle ve středu po obědě mě volala Petruška z Frankfurtu, že do Prahy přiletí kolem šesté večer a jestli můžu na večer vybrat dobrej film. Už jsem se chtěl pochlubit, že jsem vybral Čtyři vraždy stačí drahoušku, když v tom přišlo smrtící upřesnění " Něco hodně sladkého, z hezkýma klukama, ale aby si se mě u toho nenudil, Pavlíku. Jooo a Pajo ne aby si mě teď řekl, že to je přesně Rambo 3" . Jsem si říkal, že mě radši neposlala na afgánsko - pakistánské hranice vymlátit fousatý kluky z Al- Kajdy. Celej posedlej splnit další nesmyslnej ženskej rozmar jsem čuměl na tu mou filmotéku a říkal si pro sebe "ty vole, ty ženský na tom západě úplně divočej. Jako co mám vybrat, ty vole" No a najednou bum, přímo do ksichtu nápis TOP GUN. Bylo jasno. Film jsem viděl naposled asi před 15lety a živě jsem si vybavil vzpomínku jak jako -náctiletýho mě k sobě pozvala jedna spolužačka a pustila na pirátské VHS TOP GUN, jistě čekala jiný průběh návštěvy, ale říkejte to klukovi, který poprvé vidí americký stíhačky, pořádný frajery, krásnou herečku a slyší chytlavou hudbu. Od té doby se mnou nemluvila. Jelikož si Péťa vlastně o ten film řekla, neměl jsme obavy, že po skončení filmu se mnou přestane mluvit. Sotva zazněly úvodní tóny skladby Danger zone už jsem v tom zase lítal. Že je Top Gun agitkou ? No jasně a jak dobrá a povedená agitka to je. Zrovna před chvíli jsem běžel poslat přihlášku k americkým stiháčům, protože chci lítat vysokou rychlostí v oblacích, protože chci bejt taky tak správňáckej frajer jako Tom Cruis a protože si chci taky prožít lásku s krásnou instruktorkou. Jsou to moje klukovské sny a já se za ně nemám důvod před nikým stydět. Jo a jak jsem poznal, že jsem splnil další ženský rozmar ? Když Vám hraje k snídani Take my breath away, nemusím být ani přiliš chytrý, aby mě došlo, že tentokrát se se mnou další holka bavit nepřestane. ()

Galerie (72)

Zajímavosti (112)

  • Producent filmu Simpson zavedl ve filmu pozdejší scénáristickou praxi, která je dnes označována jako "high concept". V zásadě jde o to, že celou zápletku lze obsáhnout v jediném sloganu, takže ji lze šéfům studií nastínit za 30 sekund a veškeré psaní scénáře už je jen rozvíjením základního konceptu. V případě Top Gunu byla tímto koceptem fotografie v časopisu California, kterou scénárista Chip Proser charakterizoval jako: "Dva chlápci v koženejch bundách a slunečních brejlích stojí před největším aeroplánem, jakej jste kdy viděli." (Divočák)
  • V roce 2015 se film dostal do knihovny kongresu USA jako „kulturně, historicky či esteticky významný“. (Varan)
  • Ve scéně, kdy Charlie (Kelly McGillis) nahání Mavericka (Tom Cruise) poté, co ji ignoroval, doslova prolítne křižovatkou, kde zastaví hned několik aut, včetně dvou automobilů jedoucích stejným směrem. Nicméně v následujícím záběru je pouze jedno auto. (Armin82)

Související novinky

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

Zemřel herec Clarence Gilyard Jr.

29.11.2022

Ve věku šestašedesáti let odešel americký televizní, filmový a divadelní herec Clarence Gilyard Jr., jehož si většina diváků vybaví z televizních obrazovek jako rangera Jamese Trivetta, věrného…

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

Top Gun: Maverick letí k dalším rekordům

05.06.2022

Že bude pokračování legendárního Top Gunu úspěšné, se vědělo už dávno. Cruisova pocta létání (a jemu samotnému) ale přesto překonala očekávání a zajistila mu kriticky i finančně nejlepší premiéru…

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

Pokračování Top Gunu je prý filmem roku

13.05.2022

Na internet čerstvě dorazily kompletní recenze k dlouho očekávanému a také dlouho odkládanému pokračování Top Gunu, a podobně jako reakce ze sociálních sítí v uplynulých týdnech jsou kritické ohlasy…

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

Nové detaily o vesmírném projektu Toma Cruise

01.02.2022

V roce 2020 bylo oznámeno, že Tom Cruise, scenárista Christopher McQuarrie a režisér Doug Liman plánují natočit vůbec první hraný film kompletně ve vesmíru, do projektu měla být zapojena NASA, SpaceX…

Reklama

Reklama