Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

• flanker.27

Juhuhů, to byl hit české pirátské videodistribuce 80. let a na počátku 90. let i kin. Kdo neviděl, byl totál lůzr. Očití svědkové popisují hrůzné scény hromadných dívčích orgasmů při pohledu na zpocené tělo ocelového Toma Cruise lesknoucí se v zapadajícím Slunci. Tony Scott dokazuje, že sebevětší chudost leteckých scén se dá zachraňovat brutrálním střihem. Někde tady se rodí v hlavě tehdejšího cucáka jménem Michael Bay nápad, jak pořádně popadnout film za koule a sestříhat něco, co jsme neviděli, oblítávat co jsme neobletěli. A že nemáme migy? Nevadí, dáme tam F-5 a budeme jim děsně vážně říkat MiG-28. Že takový letadlo neexistuje? Ale pane, on divák se chce vznášet na řídké vlně milostné zápletky sexy poradkyně a nevycváleného pilota, co znásilňuje čtrnáctku, teda F-14, a rozum by to celé mohl jen pokazit. Každopádně největší sra(n/j)da filmového nebe, parodovat netřeba.(13.12.2005)

Nejlepší armádní náborovka všech dob. Hergot, když na to koukám, měl bych skoro chuť si taky s nima zalítat... Musí to být super život, jezdit na rychlý motorce, v práci si lítat s F-14 Tomcat, rozdávat si to s krásnýma instruktorkama, po práci chodot na pláž hrát s kámošema beach.... a občas to nandat Rusákům ve vzdušných soubojích. :-))))(14.4.2007)

Soundtrack Harold Faltermeyer a Giorgio Moroder : 1. Danger Zone (Album Version) - Kenny Loggins ,2. Mighty Wings (Album Version) - Cheap Trick ,3. Playing With The Boys (Album Version) - Kenny Loggins ,4. Lead Me On (Album Version) - Teena Marie ,5. Take My Breath Away (Love Theme From "Top Gun") - Berlin ,6. Hot Summer Nights (Album Version) - Miami Sound Machine ,7. Heaven In Your Eyes (Album Version) - Loverboy ,8. Through The Fire (Album Version) - Larry Greene ,9. Destination Unknown (Album Version) - Marietta ,10. Top Gun Anthem (Album Version) - Harold Faltermeyer;Steve Stevens ,11. (Sittin' On) The Dock Of The Bay (Album Version) - Otis Redding ,12. Memories (Album Version) - Harold Faltermeyer ,13. Great Balls Of Fire - erry Lee Lewis ,14. You've Lost That Lovin' Feeling (Album Version) - Righteous Brothers ,15. Playing With The Boys - (12" Version) Kenny Loggins,,(6.5.2011)

Od kdy se čísla motorů letadel počítají od prava? :-). A je jedno jestli jde o B17, B52 nefo F14. Když Maverick volal, že mu zhasla jednička, na Tomcatu zhasla dvojka. S takovou by asi neměl být pilotem Top Gunu! ---------- Ale teď vážně. Ve své době to byl dobrý film. Film, který letecké fandy tady za železnou oponou potěšil pohledem na krásné palubní F14 a vůbec to celé zázemí letecké základny a letadlové lodi US NAVY. Samozřejmě jsme to viděli na videích ve všemožných kopiích s všemožnými dabingy. Ofiko to tu nešlo, protože Amíci tu sundávaj provokující Rusy. Ti samozřejmě nešli plně nahradit a tak tu místu Migů 28 (tento typ navíc neexistoval a neexistuje v ruském letectvu) létají s rudými hvězdami americké F5. Samozřejmě je do fiolmu zakomponována i láska, snad aby se v kinech nenudily naše drahé polovičky. Přeci jen Tom ve stíhačce pořád létající kdesi v modrém prostoru by byl asi málo. No závěrečnou americkou tleskačku si mohl Tony Scott odpustit a když už na to došlo tak si Tom a Val měli dát pořádnýho francouzáka. :-) V neposlední řadě je třeba si také uvědomit, že nebýt To Gunu nevznikla by hromada filmových parodií, kde se objevují zejména u pilotů ve vyhrocených okamžicích ztráty vědomí a flashbacky :-). Dnes film púsobí mírně úsměvně a reprezentuje tu klasiku osmdesátek, ale já jej posuzuji tehdejší optikou a mým nadšením po jeho dokoukání. Za mně je to tedy určite za 4 rakety AIM-9L Sidewinder. * * * *(10.10.2015)

• sud

Top Gun je bezesporu film 80. let se všemi klady a zápory. A v tomto případě ty zápory bohužel převažují. Odečtu-li pěknou ústřední píseň a pohlednou Kelly McGillis, zbyde mi armádní náborovka s tunou propagandy a nepříliš povedenými akčními scénami. Od doby vzniku už několikrát přešel Štědrý den, z Toma Cruise se stal skvělý herec, z Tonyho Scotta prestižní tvůrce kvalitních akčních filmů a celý film byl náležitě zparodován ve Žhavých výstřelech. Některé filmy nestárnou, Top Gun k nim IMHO nepatří. 40%.(11.8.2005)

• - Producenti úzce spolupracovali s ministerstvem obrany USA  (Pentagon), které rovněž pomohlo snímek financovat. Scénář podléhal cenzuře Pentagonu, který požadoval, aby bylo americké námořní letectvo vykresleno v tom nejlepším světle a svými zásahy přímo ovlivňoval některé scény. Snímek bývá často uváděn jako názorná ukázka americké militaristické propagandy. (Stormhawk)

• - Motorka, kterou řídí Maverick (Tom Cruise) je Kawasaki GPZ 900 z roku 1985. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Volné pokračování filmu, tedy Top Gun 2, plánoval Tony Scott dotočit roku 2013, ale 19. srpna 2012 spáchal z nejasných důvodů skokem z mostu v Los Angeles sebevraždu. (JoranProvenzano)