Pete „Maverick“ Mitchell a jeho navigátor a nejlepší přítel Nick „Goose“ Bradshaw létají s F-14A Tomcat, určeným hlavně pro operace na letadlových lodích. Během zásahu se dvěma nepřátelskými letouny se na druhé letadlo z Maverickovy jednotky, které pilotuje jeho kamarád Cougar, pověsí nepřítel. Maverick však neztratí hlavu a nepřítele zažene. Při tom se mu podaří dostat se k nepřátelskému letounu na dva metry blízko. Po tomto zážitku je Cougar příliš otřesen pro přistání. Maverick se navzdory všem rozkazům pro svého kamaráda vrátí a dovede ho na přistávací dráhu. Cougar po hrůzném zážitku odejde z armády. Navzdory nechuti je velitel „Stringer“ nucen poslat svůj nejlepší tým, nyní Mavericka a Goose, na pětitýdenní kurz do kalifornského Miramaru, školy pro elitní vojenské piloty. Den před zahájením výuky Maverick v baru narazí na krásnou Charlotte „Charlie“ Blackwoodovou, s kterou začne flirtovat. Druhý den se dozví, že je Charlie astrofyzička a civilní instruktorka v Top Gun. Charlie se o Mavericka začne zajímat, když se dozví o jeho obratu, při kterém si mohl prohlédnout nepřátelský MiG, a kterým Maverick vyvrací několik informací o těchto nepřátelských letounech. Během prvního tréninku Maverick porazí velitele Ricka „Jestera“ Heatherlyho, ale poruší při tom několik daných pravidel. Nicméně díky svému vítězství se stane úhlavním nepřítelem jednoho z nejlepších studentů, Toma „Icemana“ Kazanskiho, který považuje Maverickovy metody za nebezpečné. Charlie také odmítá Maverickovy metody létání, ale nakonec připouští, že je skvělý pilot a vyzná mu lásku. Tím mezi nimi začne romantický vztah a Maverick se do ní zamiluje. Při jednom z dalších tréninků Maverickovi a Goosovi z neznámého důvodu vypnou oba motory. Oba padají se stíhačkou střemhlav k zemi, když se je Goosovi podaří katapultovat. Goose ale narazí do krytu kabiny a na následky svého zranění záhy umírá. Ikdyž letová komise později zjistí, že se jednalo o technickou poruchu letounu a Maverick neštěstí nemohl žádným způsobem zabránit, on si smrt svého nejlepšího přítele dává za vinu. Stahuje se do sebe a ztrácí svou agresivitu při létání. Charlie se mu snaží pomoct, ale Maverick se rozhodne odejít z armády. Ještě před tím, než tak učiní, jde si pro radu ke svému nejvyššímu instruktorovi létání Viperovi. Ten mu řekne, že může být opět jedničkou, pokud najde ztracené sebevědomí. Maverick se tedy rozhodne vrátit se na školu a absolvovat ji, když Iceman vyhrál hlavní cenu, o kterou spolu vždy soupeřili... (TV Prima)

T2

Rozpočet $15miliónovTržby USA $179,800,601Tržby Celosvetovo $356,830,601Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,434,822 //počet predaných kusov 47,059║ Tony Scott a Tom Cruise sa ešte len rozbiehajú v ich kariére, nie je to dokonalé ale má to čosi do seba. Máme tu pekné zábery a troška romantiky. /70%/ ()

Renton

Scénář: Jim Cash, Jack Epps Jr. .. Ultravlastenecky přeslazené nadzvukové dobrodružství. Slušná režie a hvězdné herecké obsazení drží snímek na stálém průměru. Americké letecká propaganda. ()

Enšpígl

Takhle ve středu po obědě mě volala Petruška z Frankfurtu, že do Prahy přiletí kolem šesté večer a jestli můžu na večer vybrat dobrej film. Už jsem se chtěl pochlubit, že jsem vybral Čtyři vraždy stačí drahoušku, když v tom přišlo smrtící upřesnění " Něco hodně sladkého, z hezkýma klukama, ale aby si se mě u toho nenudil, Pavlíku. Jooo a Pajo ne aby si mě teď řekl, že to je přesně Rambo 3" . Jsem si říkal, že mě radši neposlala na afgánsko - pakistánské hranice vymlátit fousatý kluky z Al- Kajdy. Celej posedlej splnit další nesmyslnej ženskej rozmar jsem čuměl na tu mou filmotéku a říkal si pro sebe "ty vole, ty ženský na tom západě úplně divočej. Jako co mám vybrat, ty vole" No a najednou bum, přímo do ksichtu nápis TOP GUN. Bylo jasno. Film jsem viděl naposled asi před 15lety a živě jsem si vybavil vzpomínku jak jako -náctiletýho mě k sobě pozvala jedna spolužačka a pustila na pirátské VHS TOP GUN, jistě čekala jiný průběh návštěvy, ale říkejte to klukovi, který poprvé vidí americký stíhačky, pořádný frajery, krásnou herečku a slyší chytlavou hudbu. Od té doby se mnou nemluvila. Jelikož si Péťa vlastně o ten film řekla, neměl jsme obavy, že po skončení filmu se mnou přestane mluvit. Sotva zazněly úvodní tóny skladby Danger zone už jsem v tom zase lítal. Že je Top Gun agitkou ? No jasně a jak dobrá a povedená agitka to je. Zrovna před chvíli jsem běžel poslat přihlášku k americkým stiháčům, protože chci lítat vysokou rychlostí v oblacích, protože chci bejt taky tak správňáckej frajer jako Tom Cruis a protože si chci taky prožít lásku s krásnou instruktorkou. Jsou to moje klukovské sny a já se za ně nemám důvod před nikým stydět. Jo a jak jsem poznal, že jsem splnil další ženský rozmar ? Když Vám hraje k snídani Take my breath away, nemusím být ani přiliš chytrý, aby mě došlo, že tentokrát se se mnou další holka bavit nepřestane. ()

Gemini

Jedno z největších béček všech dob. Začal jsem si ho pořádně užívat až po Žhavých Výstřelech:). Až potom se vám začne zamlouvat mladý Cruise, mladý Kilmer, drsní piloti a ti všichni okolo. Ale jistotou zůstává podmanivá music, main theme počínaje a ploužákem roku Take My Breath Away konče. 60% a víc ani ránu z kanónu. ()

Malarkey

Je tomu už řada let, co jsem viděl Top Gun. Bylo tedy na čase po dlouhém a vyčepávajícím povídání uživatele Enšpígla se na tenhle film znovu podívat a zhodnotit, jestli je skutečně pravda to, co říká. Myslím si ale, že u jeho hodnocení je podstatná i doba, ve které ji viděl. Po pádu komančů, v eufórii a radosti. Top Gun v kině v ten moment musel být něco jako seslání dárku od Boha z nebe. A já to beru. Jen škoda, že já to takhle nevnímám. Každopádně frajer Tom Cruise a výborná muzika mluví za vše. Tony Scott vždycky moc dobře věděl, co chce natočit. Top Gun tak navždycky zůstane jeho nejupřímnějším filmem se vším všudy. A ta muzika, ta se ve světě nikdy neztratí. ()

• Většina pilotů se skutečně ve stíhačce svezla a byli přitom natočeny nějaké záběry z kabin. (don corleone)
  • Producenti úzce spolupracovali s ministerstvem obrany USA  (Pentagon), které rovněž pomohlo snímek financovat. Scénář podléhal cenzuře Pentagonu, který požadoval, aby bylo americké námořní letectvo vykresleno v tom nejlepším světle a svými zásahy přímo ovlivňoval některé scény. Snímek bývá často uváděn jako názorná ukázka americké militaristické propagandy. (Stormhawk)
  • Tom Cruise se opravdu naučil stíhací letouny pilotovat. Později se staly jeho vášní, složil i příslušné zkoušky a vlastní dokonce hangár s několika letouny. (jenik71)