Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasika od Tonyho Scotta, kterou mám rád. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=VN8ze3S0Uj8(9.1.2009)

Jedno z největších béček všech dob. Začal jsem si ho pořádně užívat až po Žhavých Výstřelech:). Až potom se vám začne zamlouvat mladý Cruise, mladý Kilmer, drsní piloti a ti všichni okolo. Ale jistotou zůstává podmanivá music, main theme počínaje a ploužákem roku Take My Breath Away konče. 60% a víc ani ránu z kanónu.(27.3.2003)

Je to stará klasika, která dokonce zaujala i mě. A to letecké filmy nějak nemusím. Tom Cruise hrál skvěle, včetně zbytku hereckého obsazení. Film má výborný příběh, který je skvěle spracován, i letecké souboje jsou dobře natočené. Film působí dobře i jako lehké drama. Nostalgie zde docela funguje. A hudba je prvotřídní. Z tohoto filmu nevidím velkou bombu, ale slušnou klasiku, která občas stojí za pozornost. Mé hodncení tudíž je 76% = ****(18.11.2012)

Taký trošku protagonistický film, ktorý je reklamou na armádu a Ray-Ban-y. Topgunovky má odvtedy vo svojich doplnkoch každý správny švihák a každý mladší divák sa po zhliadnutí aspoň na chvíľku túži stať bojovým letcom. Objektívne ale na tomto filme nevidím nič viac, scény vo vzduchu sú natočené veľmi zručne, ale keďže to bolo celé natáčané v priestore leteckého kempu, tak vlastne nešlo o nič iné ako o tréning. Týmpádom bez účinnej gradácie napätia, bez atmosféry, celý film pohltila romantika a to nebola dobrá voľba. Z biedy to celé vytrhla len záverečná polhodinka. 60%.(22.11.2013)

• Gilmour93

Tváře chlapců posety kapičkami potu, jako by byli dělníci v ocelárnách, záběry do šaten na vysportovaná těla zahalená v ručnících, písek na zpocených svalech při plážovém volejbalu, neustálé řeči o ocase… Quentin Tarantino přišel ve filmu Rory Kellyho Sleep With Me s teorií, že se hlavní hrdina Top Gunu nemůže rozhodnout, jestli je nebo není homosexuál. Iceman (Kilmer) a ostatní reprezentují homosexuály. Kelly McGillis představuje heterosexualitu. Říká mu: „ Ne, ne, jdi normální cestou. Hrej podle pravidel. Buď normální.“ Tuto teorii potvrzuje moment, kdy se Maverick nepokusí s Charlie vyspat hned první noc. Ona se diví: „Co se ksakru děje? O co jde?“ Potom ji vidíme oblečenou v mužském oděvu, protože ví, že to je jediný způsob, jak ho může dostat. Nejsilnější důkaz přichází v jedné z posledních scén, v níž Maverick a Iceman zvítězí v letecké bitvě a Iceman říká: „Když budeš chtít, můžeš lítat na ocase.“ Quentin své vývody prezentuje velmi přesvědčivě, nicméně pokud se díváte pozorně, zjistíte, že Iceman ve skutečnosti říká: „Když budeš chtít, můžeš být na křídle.“ Proč ale házet klacky pod nohy dobré historce, že jo..? Tento „výklad“ Quentin s úspěchem prezentoval na různých večírcích spolu s kamarádem Rogerem Avarym. Stojí však za pozornost, že i respektovaná kritička Pauline Kael označila Top Gun za homoerotickou blyštivou komerci, takže měl Tarantino možná nakonec pravdu... Pokud tuto tezi ponechám stranou, zbyde mi jen zhodnocení, které jsem spontánně vypustil z úst, když se mě dcera zeptala, o čem to je. O letadlech a blbečcích, co je pilotují. Take my brain away…(15.10.2014)

• - Jako jediný ze všech herců, kteří si vyzkoušeli let ve stíhacím letounu, nezvracel pouze Anthony Edwards, představitel Goose. (Dr Lizal)

• - Piloti se ve filmu utkávají s neexistujícími stíhačkami MiG-28. (Divočák)

• - V roce 2015 se film dostal do knihovny kongresu USA jako „kulturně, historicky či esteticky významný“. (Varan)