Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

• sud

Top Gun je bezesporu film 80. let se všemi klady a zápory. A v tomto případě ty zápory bohužel převažují. Odečtu-li pěknou ústřední píseň a pohlednou Kelly McGillis, zbyde mi armádní náborovka s tunou propagandy a nepříliš povedenými akčními scénami. Od doby vzniku už několikrát přešel Štědrý den, z Toma Cruise se stal skvělý herec, z Tonyho Scotta prestižní tvůrce kvalitních akčních filmů a celý film byl náležitě zparodován ve Žhavých výstřelech. Některé filmy nestárnou, Top Gun k nim IMHO nepatří. 40%.(11.8.2005)

9. 4. 2005 jsem se po letech opět podíval na Top Gun. Napsal jsem rozsáhlý komentář o tom, jak se mi tento film líbí a proč, ale protože jsem ho psal moc dlouho, někam mi zmizel. Nechce se mi psát znovu a tak bych vám všem (tedy téměř všem) chtěl říct, že mně jsou pro tentokrát vaše negativní komentáře úplně u zadku. Top Gun rulez!!!(11.4.2003)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $179,800,601Tržby Celosvetovo $356,830,601Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,434,822 //počet predaných kusov 47,059║ Tony Scott a Tom Cruise sa ešte len rozbiehajú v ich kariére, nie je to dokonalé ale má to čosi do seba. Máme tu pekné zábery a troška romantiky. /70%/(21.5.2005)

Jeden z nejznámnějších Cruisových snímků, který jsem ovšem za pecku nikdy nepovažoval. Cruise začal předvádět herectví až o něco později v Barvě peněz. V Top Gunu slouží pouze jako mladík s hezkých ksichtem na kterého letí ženské. Film samozřejmě hodně zestárl a letecké souboje jsou hlavně zpočátku hodně nepřehledné. Závěrečný je už zcela v pořádku. Za druhý díl jsem nikdy neorodoval, ale samozřejmě jsem zvědavý co přinese. 60%(2.8.2018)

Když se řekne High Concept, vybavím si Top Gun. Na tento film mam krásné vzpomínky z dětství a nyní se na něj bojím podívat, abych si ty vzpomínky nepokazil:) O létání jsem se zajímal skoro "odjakživa" a s kamarády jsme ten film brali děsně vážně a řešili takové hlouposti, jako jestli se ef čtrnáctka může dostat do ploché vývrtky a proč tam nejsou žádné MIGy ale ef pětky s rudejma hvězdama:D Top Gun se pro mě stal standardem kvalitního filmu z leteckého prostředí a žádný další se na jeho úroveň ani nepřiblížil. (Mám na mysli třeba tu pitominu Železný orel ze stejného roku).(20.11.2004)

• - Ve scéně, kdy Charlie (Kelly McGillis) nahání Mavericka (Tom Cruise) poté, co ji ignoroval, doslova prolítne křižovatkou, kde zastaví hned několik aut, včetně dvou automobilů jedoucích stejným směrem. Nicméně v následujícím záběru je pouze jedno auto. (Armin82)

• - Tony Scott dostal od Jerryho Bruckheimera a Dona Simpsona nabídku režírovat Top Gun na základě jeho debutu Hlad (1983) a hlavně díky reklamě „Nothing On Earth Comes Close“ pro Saab, kde se objevila stíhačka. (Eldrick)

• - Na úspěchu filmu se svezla i armáda, když se snažila ulovit nové členy přímo po skončení promítání ve velkých kinech po celých Státech. Výsledkem bylo nejúspěšnější verbování do armády za celé roky. (don corleone)