Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Ve své době romantická pecka s dramatickou vsuvkou. Klasický, namachrovaný americký frajírek se jde předvádět jak to umí ve stíhačce i mimo ni, však ve svém jádru je to čestný muž a šlechtic. Hudba k filmu je nezapomenutelná a totéž platí i o Tomu Cruisovi, jehož herectví bylo vždycky dokonale přesné. V té době jsem ještě nebyla přesycena americkým patriotismem a filmovou předváděčkou jejich vojenské vybavenosti. Dokonce jsem nebyla ani nijak zvlášť alergická na ten tak typický konec všech amerických army filmů jako je závěrečný potlesk všech, včetně komparzu, uklízeček nebo pána z byfé ... Hodnotím podle toho, jak bych hodnotila v době, kdy jsem film viděla poprvé a poprvé jsem z něj byla poněkud ... ách, nadšená. Puberťačka, no :-)(14.10.2014)

Tupý, namachrovaný a silně homosexuální. To je Top Gun, teprve druhý celovečerní počin Tonyho Scotta. Přesto stojí zato tento film vidět. Už jen pro ten queer aspekt. Ten se projevuje především ve scéně plážového volejbalu a hlavně ve všech scénách, kde se vyskytuje Val Kilmer. Ten má silně blonďatý přeliv, gay účes, divně se usmívá a celou dobu se dívá po Tomu Cruisovi. Tohle zkrátka nelze přehlédnout. Samozřejmě se na tom snímku silně podepsala doba vzniku takže ve výsledku je to propagandistická náborovka, ve které záporáky představují sovětské MIGy. Nicméně Top Gun má svoje kouzlo především kvůli leteckým scénám, které pak bravurně zparodoval Jim Abrahams v prvních Žhavých výstřelech. Co na tom, že scénář je strašný a Cruise přehrává. Top Gun je zkrátka guilty...(15.1.2011)

I s odstupem času velmi slušný film. Tomu Cruisovi role arogantního, avšak šarmantního mladíka skutečně sedí. Řada scén dodnes neztratila nic ze své stylovosti a Cruisův flirt také stále funguje. Škoda, že tempo je v druhé polovině (po inkriminovaném incidentu) zbytečně rozvolněné. 7/10(1.3.2014)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasika od Tonyho Scotta, kterou mám rád. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=VN8ze3S0Uj8(9.1.2009)

• Sašenka165

Top Gun jsem přežila jen díky dokonalé znalosti Žhavých výstřelů. Tak nudný film jsem neviděla dlouho, kdykoli se ale Maverik zmínil o otci, jel na motorce, nebo nastoupila psychedelická akční scéna, svíjela jsem se smíchy - vzpomněla jsem si totiž na ŽV. Je to předvídatelné, vyumělkované a Cruise v té době rozhodně neuměl hrát (teď po Minority Report, Collateralu atd. se už dá pohled na něj vydržet :-) ). P.S.: všimli jste si, že všechny výbuchy v závěrečné scéně působí jako jeden a ten samý dokola opakovaný?(6.10.2007)

• - Pro herečku Kelly McGillis se režisér Scott rozhodnul pouze na základě faktu, že ve filmu Svědek neváhala odhalit poprsí. (Divočák)

• - V roce 2015 se film dostal do knihovny kongresu USA jako „kulturně, historicky či esteticky významný“. (Varan)

• - Drsná vojenská stylizace a účesy homosexuální komunity mají původ právě v Top Gunu. (Divočák)