Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

TOP GUN jsem nikdy moc nemusel (letecké souboje mě moc neberou a ani jich tam zas tak mnoho není, příběh a postavy jsou jedno velké klišé), ale nelze popřít, že tahle vyměklá akční romance s nepřehlédnutelným náborovým podtextem má svoje specifické kouzlo (hlavně pro ty, kteří mají aspoň trochu kladný vztah k 80. létům) a že za dobu od svého vzniku se už stal tak trochu svým vlastním subžánrem... A především - bez něj by možná nikdy nevznikly ŽHAVÉ VÝSTŘELY! ;-) :-D 60 %(11.8.2013)

Tom Cruise přijíždí na svém motocyklu při západu slunce za svou vyvolenou, a při doprovodu tónů slavné písně "Take My Breath Away" se tehdy jistě mnohým divačkám zalily oči slzami. Tom Cruise se zde svléká do půl těla ve sprchách, svou hereckou partnerku Kelly McGillis vášnivě líbá, ale většinu času stráví v letounech, brázdíce oblohu. Líbil se mi zde dokonce i Val Kilmer, k němuž jsem již našla jisté sympatie. Top Gun mě nezklamal, ani nepřekvapil. Ale i tak, Maverick na Toppera Harleye stejně nemá, protože všichni moc dobře vědí, že Topper je přece "větší borec, než oni všichni dohromady.":)(30.5.2012)

Film, který příliš uvíznul v čase, konkrétně druhé polovině osmdesátých let. Být kulturním exemplářem už pár let po vzniku je docela síla. Nevidím problém v příběhu, přímočarou linku obsahuje drtivá většina Amerických pohádek o cestě na vrchol (do oblak), ale když se člověk sarkasticky směje u klasických variací, není něco v pořádku. Top Gun je prostě ukázkový včetně ulítlého hitu od zapadlé skupiny Berlin. Příběh ať si je jakýkoli, ale tenhle film je výpovědí o době a to přesnou...(7.4.2006)

Je to stará klasika, která dokonce zaujala i mě. A to letecké filmy nějak nemusím. Tom Cruise hrál skvěle, včetně zbytku hereckého obsazení. Film má výborný příběh, který je skvěle spracován, i letecké souboje jsou dobře natočené. Film působí dobře i jako lehké drama. Nostalgie zde docela funguje. A hudba je prvotřídní. Z tohoto filmu nevidím velkou bombu, ale slušnou klasiku, která občas stojí za pozornost. Mé hodncení tudíž je 76% = ****(18.11.2012)

• Phobia

Člověk by měl trochu držet palce hlavním hrdinům (nebo alespoň někomu), aby ho film vtáhl a bavil. "Top Gun" u mě v tomto směru nezafungoval: frajírek Cruise pro mě byl jen prototypem arogantního blba, jeho buchta mi byla ukradená a vedlejší postavy jsou charakterově ploché loutky do počtu. Ani stíhačky mě neberou, takže z mého hlediska byla tahle akčně-romantická reklama amerického letectva ztrátou času. 40%(3.4.2009)

• - Stroje F14 Tomcat mají měnitelnou geometrii křídel, a to kvůli vztlaku a maximálním rychlostem, kterých je možné dosáhnout pouze díky zatažení křídel k trupu a zpomalení. Je zajímavé, že když Maverick (Tom Cruise) spěchá k finálové bitvě, má křídla roztažená. (Cheeker)

• - Do role Vipera (Tom Skerritt) byl zvažován Jon Voight. (Dr Lizal)

• - Film byl inspirován článkem, který vyšel v květnu 1983 v magazínu "California" a který pojednával o pilotní škole amerického námořnictva. (Dr Lizal)