Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Dnes již legendární film o vojenských pilotech. Skvělý soundtrack, střih a kamera. Naposledy jsem Top Gun viděl asi ve třinácti letech a pak po dlouhé době až dnes na blu-ray. Film neztratil nic ze své krásy, jde sice o romantiku jak pr..se, ale budiž odpuštěno s ohledem na rok natočení (dnes už by to bylo o hvězdičku méně). Záběry z letadlové lodi na 1*.(27.4.2011)

Jako akční hra na hrdiny jasných 5*. Ten patetický patriotismus, ta silácká armáda, to bratrské přátelství, ta vášnivá láska, ta drsňácká nezávislost, ta bezmezná oddanost rozkazům, ta správňácká pohodička, ta ješitná rivalita a ta hrdinská válka, to jsou prostě věci, které dělají takový film jedinečným v očích desetiletých chlapců jako jsem byl já, když jsem to viděl prvně a Top Gun si zamiloval, stejně tak jako armádu a stíhačky. Dneska se u tohodle filmu válím smíchy! Když sečtu to nadšení kdysi a ten odpad dnes, dostanu slabé 3*.(16.4.2006)

Na to jak je to staré, tak se jedná o stále dobrý film.Tony Scott prostě umí.Mladý Tom Cruise předvádí v tomto filmu úctyhodný výkon a to samé i Val Kilmer, který si podle mně zasloužil více prostoru.Letecké souboje a záběry jsou velmi réalně a propracovaně natočeny.Hudba byla taky povedená a to jak úvodní theme, tak i jednotlivé písničky.Jeden z těch filmů na které se kdykoliv rád podívám.(9.12.2006)

• Snorlax

Já vím, že za to tvůrci nemohou, ale tenhle film jsem viděla v době, kdy ještě v televizi běžně vystupovaly hlasatelky. Již nevím, která dobrá duše uváděla tento nezdařilý film, ale vím, že avizovala urostlého modrookého mládence. A tak jsem se začala těšit. Jelikož jsem se ho po celou dobu nedočkala, chtěla jsem snímek reklamovat. Po letech jsem zjistila, že tím avizovaným urostlým mužem měl být Cruise. Za tento nechtěný vtip musím dát jednu hvězdičku.(30.11.2013)

Vyvěsit americké vlajky, uhladit nagelované číro, frajersky nasadit černé brýle, nastartovat motory, zážeh a už si to elitní pilot Pete Mitchel proráží svojí nadupanou stíhačkou nejen oblaky ale rovněž proráží za zvuku osmdesátkových hitů i leteckou instruktorku Charlie. TOP GUN je zhmotněný mokrý sen každého malého klučiny, co snil prolétnout se stíhačkou navíc s do mrtě vyždímanou esencí osmdesátek a s epickou muchlovačkou za hudby "Take My Breath Away". Je mi k smíchu jak se desítky režisérů, jako např Michael Bay a další snaží inspirovat TOP GUNem a výsledky jsou spíše k pláči... Zkrátka originál je jen jeden!(3.11.2014)

• - Producenti úzce spolupracovali s ministerstvem obrany USA  (Pentagon), které rovněž pomohlo snímek financovat. Scénář podléhal cenzuře Pentagonu, který požadoval, aby bylo americké námořní letectvo vykresleno v tom nejlepším světle a svými zásahy přímo ovlivňoval některé scény. Snímek bývá často uváděn jako názorná ukázka americké militaristické propagandy. (Stormhawk)

• - Michael Ironside, představitel Jestera, byl tak přesvědčivý námořní důstojník, že si ho skuteční vojáci přítomní na natáčení pletli a na potkáni mu salutovali. (Dr Lizal)

• - Motorka, kterou řídí Maverick (Tom Cruise) je Kawasaki GPZ 900 z roku 1985. (Zdroj: ČSFD.cz)