Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Klasika od Tonyho Scotta, kterou mám rád. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=VN8ze3S0Uj8(9.1.2009)

Náborové video amerických vojenských aerolinií je hodně sexy a kdybych neměl ploché nohy, tak už dávno sedím v kokpitu stíhačky a bombarduju všechny ty zákeřné přičmoudlíky, které nedemokraticky odmítají dodávat zdarma ropu do USA. No jo, já vím, že je to hovadina, ale mám na ni z dob nekontrolovaně splašených hormonů jen ty nejlepší vzpomínky.(13.10.2015)

Takhle ve středu po obědě mě volala Petruška z Frankfurtu, že do Prahy přiletí kolem šesté večer a jestli můžu na večer vybrat dobrej film. Už jsem se chtěl pochlubit, že jsem vybral Čtyři vraždy stačí drahoušku, když v tom přišlo smrtící upřesnění " Něco hodně sladkého, z hezkýma klukama, ale aby si se mě u toho nenudil, Pavlíku. Jooo a Pajo ne aby si mě teď řekl, že to je přesně Rambo 3" . Jsem si říkal, že mě radši neposlala na afgánsko - pakistánské hranice vymlátit fousatý kluky z Al- Kajdy. Celej posedlej splnit další nesmyslnej ženskej rozmar jsem čuměl na tu mou filmotéku a říkal si pro sebe "ty vole, ty ženský na tom západě úplně divočej. Jako co mám vybrat, ty vole" No a najednou bum, přímo do ksichtu nápis TOP GUN. Bylo jasno. Film jsem viděl naposled asi před 15lety a živě jsem si vybavil vzpomínku jak jako -náctiletýho mě k sobě pozvala jedna spolužačka a pustila na pirátské VHS TOP GUN, jistě čekala jiný průběh návštěvy, ale říkejte to klukovi, který poprvé vidí americký stíhačky, pořádný frajery, krásnou herečku a slyší chytlavou hudbu. Od té doby se mnou nemluvila. Jelikož si Péťa vlastně o ten film řekla, neměl jsme obavy, že po skončení filmu se mnou přestane mluvit. Sotva zazněly úvodní tóny skladby Danger zone už jsem v tom zase lítal. Že je Top Gun agitkou ? No jasně a jak dobrá a povedená agitka to je. Zrovna před chvíli jsem běžel poslat přihlášku k americkým stiháčům, protože chci lítat vysokou rychlostí v oblacích, protože chci bejt taky tak správňáckej frajer jako Tom Cruis a protože si chci taky prožít lásku s krásnou instruktorkou. Jsou to moje klukovské sny a já se za ně nemám důvod před nikým stydět. Jo a jak jsem poznal, že jsem splnil další ženský rozmar ? Když Vám hraje k snídani Take my breath away, nemusím být ani přiliš chytrý, aby mě došlo, že tentokrát se se mnou další holka bavit nepřestane.(27.9.2007)

Jako mladý pionýr a bývalá jiskra jasná jsem si při prvotním shlédnutí této náborky ku hvězdopružným ocelovým ptákům bryndnul do textilu. Sice to asi nebyla žádná ultra viskózní tekutina, neboť schopnost vyrábět skutečně životaschopné spermiče přišla později, než když jsem vyvaleně hltal peripetie polétavých mordýřů, ale přesto to znamenalo mnoho. Odvrhl jsem svůj slabikář s názvem Čtyři v tanku a pes, neboť mi přišel životní styl amerických letců poněkud rozumější, než přístup polsko-gruzínské posádky obrněnce. Letadélko Káně bylo rázem pozapomenuto, protože F 14 Tomcat je přece jen větší dělo. A naprosto a definitivně jsem se zamiloval do toho týpka, který nadaboval celý film, přestože měl rýmu, postrádal touhu trefit se do rytmu a jeho hluboký hlas, především při dabingu hrdinek, mátl dospívající junáky. Uncle Sam pustil někde v zákulisí chlup, takže i přes fakt, že film natočil Skott, se na ničem moc nešetřilo....Tři hvězdy za dávný, prvotní pocit. Dnes bych si podobnou legrácku nepustil ani pod pohrůžkou znásilnění Kristýnkou Kočích.(23.6.2012)

• Sašenka165

Top Gun jsem přežila jen díky dokonalé znalosti Žhavých výstřelů. Tak nudný film jsem neviděla dlouho, kdykoli se ale Maverik zmínil o otci, jel na motorce, nebo nastoupila psychedelická akční scéna, svíjela jsem se smíchy - vzpomněla jsem si totiž na ŽV. Je to předvídatelné, vyumělkované a Cruise v té době rozhodně neuměl hrát (teď po Minority Report, Collateralu atd. se už dá pohled na něj vydržet :-) ). P.S.: všimli jste si, že všechny výbuchy v závěrečné scéně působí jako jeden a ten samý dokola opakovaný?(6.10.2007)

• - Krátce po uvedení filmu byl hotový scénář k pokračování, ale Cruise se nechtěl na něm podílet a armáda nedovolila přítomnost kamer blízko své techniky. (don corleone)

• - Jako jediný ze všech herců, kteří si vyzkoušeli let ve stíhacím letounu, nezvracel pouze Anthony Edwards, představitel Goose. (Dr Lizal)

• - Studio Paramount Pictures pověřilo společnost Grumman, výrobce stíhaček F-14, nainstalováním speciálních kamerových úchytů. To dovolilo filmařům použit reálné statické záběry z letu. (Dr Lizal)