Akční / Drama / Romantický

USA, 1986, 106 min

Tupý, namachrovaný a silně homosexuální. To je Top Gun, teprve druhý celovečerní počin Tonyho Scotta. Přesto stojí zato tento film vidět. Už jen pro ten queer aspekt. Ten se projevuje především ve scéně plážového volejbalu a hlavně ve všech scénách, kde se vyskytuje Val Kilmer. Ten má silně blonďatý přeliv, gay účes, divně se usmívá a celou dobu se dívá po Tomu Cruisovi. Tohle zkrátka nelze přehlédnout. Samozřejmě se na tom snímku silně podepsala doba vzniku takže ve výsledku je to propagandistická náborovka, ve které záporáky představují sovětské MIGy. Nicméně Top Gun má svoje kouzlo především kvůli leteckým scénám, které pak bravurně zparodoval Jim Abrahams v prvních Žhavých výstřelech. Co na tom, že scénář je strašný a Cruise přehrává. Top Gun je zkrátka guilty...(15.1.2011)

Klukovský film, co dodat. Holky a mašiny, záplaty na džíny, co dodat. Jo... eště tam majó také bohovské stíhačky jak cyp. Ale vážně. Pro kluka, kterého pramálo zajímá ten americký militarismus, ten neskrývaný klerofašismus, přemrštěný entusiasmus a smysl pro totální glorifikaci zla (smrtící stroje a piloti) transformací za dobro (krásné technické zázraky a bezva kluci do nepohody), pro kluka, kterému je tohle úplně šumák, protože ani neví, co to jako představuje, je to opravdu hutný film plný krásných a schopných lidí s velkou zodpovědností ve svých rukách při obraně své milované vlasti.(5.7.2012)

• Sašenka165

Top Gun jsem přežila jen díky dokonalé znalosti Žhavých výstřelů. Tak nudný film jsem neviděla dlouho, kdykoli se ale Maverik zmínil o otci, jel na motorce, nebo nastoupila psychedelická akční scéna, svíjela jsem se smíchy - vzpomněla jsem si totiž na ŽV. Je to předvídatelné, vyumělkované a Cruise v té době rozhodně neuměl hrát (teď po Minority Report, Collateralu atd. se už dá pohled na něj vydržet :-) ). P.S.: všimli jste si, že všechny výbuchy v závěrečné scéně působí jako jeden a ten samý dokola opakovaný?(6.10.2007)

• Phobia

Člověk by měl trochu držet palce hlavním hrdinům (nebo alespoň někomu), aby ho film vtáhl a bavil. "Top Gun" u mě v tomto směru nezafungoval: frajírek Cruise pro mě byl jen prototypem arogantního blba, jeho buchta mi byla ukradená a vedlejší postavy jsou charakterově ploché loutky do počtu. Ani stíhačky mě neberou, takže z mého hlediska byla tahle akčně-romantická reklama amerického letectva ztrátou času. 40%(3.4.2009)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $179,800,601Tržby Celosvetovo $356,830,601Tržby za predaj Blu-ray v USA $1,434,822 //počet predaných kusov 47,059║ Tony Scott a Tom Cruise sa ešte len rozbiehajú v ich kariére, nie je to dokonalé ale má to čosi do seba. Máme tu pekné zábery a troška romantiky. /70%/(21.5.2005)