Epizody(4)

Opravdoví kovbojové amerického Západu a jejich cesta dlouhá tisíce mil za snem o panenských pláních Montany... V malém městečku Osamělá Holubice v pustém Texasu vedou malou dobytkářskou společnost dva dlouholetí přátelé, Gus (Robert Duvall) a Woodrow (Tommy Lee Jones), kapitáni hraničáři. Po deseti letech se sem vrací jejich starý kamarád Jake (Robert Urich), a jeho vyprávění o dobytkářkém ráji – civilizací nepolíbených pastvinách Montany – se usadí jako brouk v hlavě obou mužů. Spolu s dalšími honáky, včetně jejich dlouholetého přítele a stopaře Deetse (Danny Glover), si opatří stádo dobytka a vydávají se na cestu dlouhou dva a půl tisíce mil do jejich země zaslíbené. S výpravou, nebo lépe řečeno s Jakem, cestuje také ženská ozdoba Osamělé Holubice, a to místní prostitutka Lorena (Diane Laneová), která touží po zcela jiném životě, než jaký doposud měla. Paralelně se poté odvíjí příběh nesmělého šerifa z městečka Fort Smith v Arkansasu Julye (Chris Cooper), který hledá Jakea kvůli vraždě jeho bratra. Během nepřítomnosti Julye se však jeho žena Elmíra (Glenne Headlyová) rozhodne opustit dům a vrátit se za svým prvním mužem... Čtyřdílná minisérie Osamělá Holubice získala řadu ocenění a mezi nejvýznamnější patří Zlatý glóbus za nejlepší minisérii a za mužský výkon Roberta Duvalla. Samotná literární předloha Larryho McMurtryho z roku 1986 pak získala Pulitzerovu cenu. V dalšího rolích této minisérie se také představí např. Anjelica Hustonová, Frederic Forrest nebo Steve Buscemi. (Česká televize)

Davej

Viděl jsem bohužel jen poslední díl, ale v podstatě bylo možné jej sledovat jako samostatný film. Podle mého se jedná se o jeden z nelepších westernů posleních dvaceti let, protože ačkoliv je to pouze televizní minisérie, je velice realistická a umně natočená. Dostal jsem se k tomu čistě náhodou, trošku mě odrazoval název a to, na které stanici se OH objevila. Zase jsem se ale jednou utvrdil v tom, že předsudky se ne vždy kryjí s realitou. ()

Ripley

Tak tohle si uzmul Robert Duvall pro sebe a vůbec mi to nevadilo.Je zde skvělej.Trochu na úkor Tommyho Lee,který je zde spíše na vedlejší koleji,až na čtvrtý-poslední díl.Solidní westernový počin mě dost bavil a odpustím mu pár nelogických scén a nepovedené triky(bouře,kroužící ptáci). ()

bohemia_regent

Po prvním dílu jsem si vůbec nedovedl představit, že nakonec dám 4*. Úvod seriálu mě zklamal, obsahoval spoustu pasáží, kdy jsem se nudil. Ale protože Zlatý glóbus (dokonce dvojitý: nejlepší televizní minisérie a herec Robert Duvall) je cena, která tradičně vypovídá o kvalitě víc než mediálně silnější Oscar, rozhodl jsem se dát seriálu ještě šanci. A dobře jsem udělal: od druhého dílu až do konce to bylo nesrovnatelně lepší. -------- V titulcích (všech čtyř epizod) seriálu uvedeno: rok výroby 1988. ()

Ozzy2

Proti knize obrovské zklamání.Dabing otřes, chvílemi jsem měl pocit, že herci jen bez zájmu čtou repliky přímo z knihy, protože skoro všechny věty byly citovány tak, jak je to v knize.Zřejmě to bude tím, že autor předlohy a scénárista je jedna a táž osoba. Herci se předloze až na Guse vůbec nepodobali, čehož je důkazem indián Modrý kačer.V knize se ho bál celý divoký západ, včetně našich neohrožených hrdinů, tady to byl hippík, který vypadal na všechno, jen ne na obávaného indiána,spíš na smažku na perníku. Vrcholem byla Lorena, v knize krasavice, za kterou jezdili do Osamělé holubice zákazníci stovky mil, v seriálu tuctové, čisťounké koště.Oni všichni tam byli nějací čistí:)) Ne, ten seriál se nepovedl a jsem moc rád, že jsem četl nejdřív knihu. ()

Killingjoke

Americký západ zplodil spoustu legend a díky převážně nové vlně westernů víme, že to povětšinou nebyla taková romantika, jako nám nabízeli matadoři žánru John Wayne nebo James Stewart. Ač jejich westerny miluju, mnohem bližší mi jsou westerny třeba Clinta Eastwooda, jenž to romantické pozlátko řádně ušpinily. A Osamělá holubice je právě někde uprostřed. Vypráví o nerozlučném přátelství dvou stárnoucích texaských hraničářů, kteří se na stará kolena rozhodnou hnát stádo krav z Texasu až daleko na sever do Montany. První minuty seriálu romantika, i když taková drsně chlapská. O to víc jsem pak byl překvapen s vývojem a osudy jednotlivých postav, zvláště pak se smrtí některých z nich, kterou bych dopředu takto vůbec neočekával. Příběh o přátelství, vzpomínkách a touhách po starých láskách ani na chvíli nenudí. Okamžiky citových vzplanutí jsou neočekávaně střídaný s nestrojenou brutalitou reality Divokého západu někdy na sklonku éry opravdových kovbojů. V hlavních rolích se skvěle předvedli Tommy Lee Jones a zejména Robert Duvall, který si svou postavu očividně užíval. Rovněž se mi líbila na televizní poměry nadstandartní až epická výprava a také hudební podkres. No a pak ten pocit, když skončí poslední díl… takový ten pocit radosti z příběhu o správných chlapech a také smutku, jako by vás právě opustil nejlepší přítel. Kolikrát za život to u nějakého filmu či seriálu pocítíte? Na seriály moc nekoukám a jen občas po nějakém sáhnu, když mě zaujme. A u Osamělé holubice mě opravdu mrzí, že jsem na ni nenarazil mnohem dřív. Jistě na ni ještě párkrát mrknu… ()

bearmeedek

První díl celkem v poklidu uváděl do následujícího děje a hlavně seznamoval s postavami. To jsem si říkal - uvidíme, jak bude dál. A od druhého dílu nádherně zpracovaná "jízda" za novým domovem. K tomu epizodní odbíhání k některým postavám z úvodu a čekání, jestli se někdy potkají s ostatními. Herecky silně obsazeno a potvrdím, že vévodil všemu Robert Duvall. Western v takovém stylu jsem asi ještě neviděl. Střílečky a hlučné saloony zůstaly někde bokem. Nahradily je početné konverzace, nástrahy dlouhé cesty a úchvatná příroda. ()

Pete

Neprávem pozapomenutá Osamnělá holubice výborně těží z delší stopáže dané formátem série, kdy má děj dostatek času se poklidně rozvinout, režisér vybudovat věrnou a nekomromisní atmosféru divokého Západu bez příkras, a divák přilnout k silným charakterům, které si opravdu vychutnávají skvělí herci. Jistě by se pár mušek dalo najít, náhody setkávání na cestě jsou větší než obrovská rozloha plání, postavy jsou poněkud černobílé, ale to patří k žánru. Duvall tady neskutečně řádí. Pro milovníky westernů je to povinnost, ale je to takové melodrama, že si i zbytek diváků myslím přijde na své, zejména pak díky chytře napsaným a vtipným dialogům. Technicky je tato TV klasika špička, a jako kovbojka v podstatě nemůže zastarat. Přes poněkud natahovaný závěr přidám za dokonalý casting jednu šerifskou hvězdu navíc. ()

huzgi

Nenápadný skvost. Naprosto dokonalý western. Se vším všudy. A ty dokonalé herecké výkony. Robert Duvall je naprosto neuvěřitelný. Teda uvěřitelný, ale tak moc, až je to mimo chápání. ()

Víteček

Pochopil jsem z toho, že Divoký západ byl hodně malý a o náhody v něm rozhodně nebylo nouze. Vždycky jsem měl pocit, že Spojené státy jsou o něco větší, než jak bylo podáno zde. 65% ()

Madax

Vynikající minisérie o životě na divokém západě. Po shlédnutí se nemůžu zbavit pocitu, že to mohlo být klidně dvakrát tak dlouhé, a přesto by nedošlo k úbytku kvality. Můžu doporučit každému, kdo má zájem o shlédnutí výborné kovbojky, která není založená na akci a přestřelkách, ale spíš na kvalitním scénáři a sympatických charakterech. Výborná hudba. ()

Ironhead

Vůbec jsem netušil, že takový TV klenot z roku 89 existuje... opravdu drsný western nebo spíše drama s poměrně realistickou a často dost brutální akcí a naprosto realistickým a nádherným prostředím. Krom parádního scénáře tu vládnou samozřejmě herci včele s Robertem Duvallem, kterému ale skvěle sekundují Tommy Lee Jones, Diane Lane a Danny Glover *palec nahoru* ()

wdc

Dobře natočený western, drsné (15 let+), lze si z toho vzít nejedno ponaučení do života. Řekl bych že to není pozérské. Celkově pochmurné ale milovníkům westernů z doby divkého západu se snad bude líbit. ()

matej.perun

Skutočný klenot medzi "novodobými" westernami. A celkom nechápem ako toto môže niekto nazvať romantickým westernom. Aj keď sa priznám, že názov poriadne klame telom. ()