Království Planeta opic

• USA Kingdom of the Planet of the Apes (více)

Režisér Wes Ball přichází s čerstvým a strhujícím příběhem z Planety opic, který se odehrává několik generací v budoucnosti od vlády lidoopa Cézara. V té době jsou opice na planetě dominantním živočišným druhem a lidé musejí přežívat v úkrytech. Zatímco nový opičí tyran buduje své království, jistý mladý lidoop podniká strastiplnou cestu, během níž se musí vyrovnat s minulostí a učinit náročná rozhodnutí, která budou mít zásadní vliv na budoucnost opic i lidí. (Falcon)

siloalampa

Všetky diely opíc po roku 2010 krásne šliapu a ani tento nie je výnimkou. Po predošlom diely som si želal akýsi príbehový posun, ktorý naozaj prišiel. Filozofický podtón je veľmi fajn a núti premýšľať, čo mám na tejto sérii ozaj rád, bohužiaľ ma zamrzel koniec, ktorý to celé opäť vrátil tam, odkiaľ som si to nedávno želal odpratať. Čo som však s istotou zistil, že som fanúšik celej tejto série a rád ním zostanem naďalej. ()

ViktorS

Keď som niekedy pred asi desiatimi jedenástimi rokmi po prvý raz pozeral Zrodenie planéty opíc, tak by mi ani len nenapadlo aká skvelá trilógia z toho vznikne, a že po nej príde ďalšie pokračovanie. Po prvýkrát som bol v kine sám a bola takmer prázdna kinosála, no nemohol som si nechať ujsť tento kino-zážitok. Jednoznačne je to podarené pokračovanie, ale žiaľ necítil som z toho také kvality ako z predchádzajúcich snímok. Do istej miery za to ale film nemôže. Od Cézarovej smrti uplynulo množstvo rokov a stal sa legendou, ktorej odkaz si každý vyslovuje po svojom. ,,Ľudský" herci tu v podstate nie sú, a to je dosť zmena. Pripomína to vizuálne Avatara alebo modernú Knihu džungli či Levieho kráľa. Vizuál je samozrejme krásny, ale skrátka už je to niečo trochu iné. Nový príbeh, nové postavy, nové prostredie. Je to epické, veľmi zaujímavé v tom ako rôzne opičie klany postupne preberajú nadvládu nad kedysi ľudskými sídlami. Trochu mi ale chýbalo lepšie vykreslenie ľudí v tom, ako ich opice chápu, ako si vysvetľujú svoju existenciu a prostredie okolo nich. Viac legiend o Cézarovi skrátka. Ale je mi jasné, že na to by už nebol čas. Výprava nebola zlá aj samotná zápletka s hlavným antagonistom. Celkovo sa jedná podľa mňa o dobrý úvod do ďalšej trilógie, aj keď, ako to už býva vo zvyku, s otvoreným koncom. Našli sa tu však isté nelogické a divné veci. Hlavne v závere, ako napríklad to, že ako je pre Boha možné, že tie satelity vôbec fungovali, no ostatné veci nám hádam dovysvetľuje ďalšia snímka. ()

Lenart

Je pre mňa veľkou záhadou, ako sa v dobe trápnych prequelov a sequelov darí Planéte opíc držať laťku kvality permanentne tak vysoko. Aj štvrtý diel reštartovanej série je dospelý, zemitý, v správnych chvíľach epický a dojímavý príbeh o priateľstve, vernosti, spolupráci i chamtivosti. Dokonale vyrendrovaný vizuál ukážkovo slúži príbehu a neupadá do nejakej prvoplánovej atrakcie. Navyše, hľadanie odkazov na predchádzajúce časti, staré westerny a Bibliu ma naozaj veľmi bavia. Snáď sa Wes Ballovi podarí natočiť celú novú trilógiu.          85 % ()

Ireth12

Pokud jde o vizuální stránku, nemám co vytknout. S příběhem je to horší. Ten film měl obrovský potenciál a nakousl tolik skvělých možností a témat, která by šla rozebrat do celých tří filmů. Bohužel ani jednu myšlenku neprotáhly dál a naházeli to všechno na jednu hromadu, jako kdyby se nedokázali rozhodnout, které myšlence se věnovat. Je to obrovská škoda. ()

bearmeedek

Jiné zpracování, než u předchozích filmů, hlavně u posledního. Film nemá potřebu nějaké vaty a raději posouvá děj pořád kupředu. Problém opice a lidstvo je sice stále podobný, ale vůbec to nebylo špatné. ()

Eventyrer

SPOILERY Ako prvé ma jednoznačne uchvátila hudba. Grandiózna, veľkolepá hudba. Práca s kamerou hlavne v akčných sekvenciách bola skvelá. Príbeh... sa dal. Nebolo to niečo čo sme už pred tým niekde nevideli, ale dalo sa to stráviť. Páčil sa mi konflikt hlavnej a jedinej ľudskej postavy v tomto filme. Bojovala s tým, že je človek, že to čo mali ľudia teraz majú opice a ľudia sú v podstate  iba "hlúpe zvieratá", no vzťah, ktorý nadobudla s hlavným hrdinom a aj s orangutanom, ju začal presviedčať o tom, že majú právo žiť ako žijú, no stále vidí opice ako zvieratá, ktoré nemajú právo používať to čo stvorili ľudia.  Myslela som, že sa budú uberať smerom okolo cestovania v čase, čo sa ale nestalo, a neviem či som sklamaná, alebo nová verzia sa mi páči viac alebo nie. Je to možno, o trochu uveriteľnejšie, no kedže sme nemali príležitosť vidieť z toho viac, nedokážem k tomu zaujať nejaký zásadný postoj. Určite našliapli na potencionálne dalšie filmy, a aj preto nám toho neukázali viac, no možno práve preto mi to pripadá také nemastné - neslané. ()

Sharleen76

Vizuálně i dějově výjimečné dílo! Pokud se potvrdí, že režisér Wes Ball a scenárista Josh Friedman mají v plánu natočit celou 9 dílnou ságu, máme se nač těšit. ()

rublik05

Předchozí trilogii s Ceasarem mám dodnes hrozně moc rád a za mě se jedná o jednu z nejlepších trilogií vůbec. Po sedmi letech zde máme další přírůstek do série, Království Planeta opic nás tentokrát zavede do budoucnosti, několik století od událostí předchozí Války o planetu opic. Už z traileru se dalo tak nějak vytušit, že snímek bude s největší pravděpodobností vypadat fakt nádherně. Mě osobně se vizuál od první chvíle hrozně moc líbil, nepůsobil na mě vůbec uměle, užíval jsem si krásnou přírodu, úchvatné záběry, v tomto ohledu maximální spokojenost. S postavami se člověk sžije prakticky hned, víceméně všechny jsou sympatické, na hlavním hrdinovi Noovi mě bavila jeho obyčejnost, Raka byl vtipný a působil jako takový vtipný element na odlehčení, Mae/Nova zase prošla zajímavým vývojem. Jediným mínusem je trestuhodně nevyužitý záporák Proximus Caesar, jeho postava by si určitě zasloužila mnohem více prostoru. Snímek se po celou dobu hodně věnuje představování světa a nastiňuje fungování opičí společnosti a jednotlivých klanů, což možná může někoho trochu nudit, mě to však vůbec nevadilo, víc jsem se alespoň ponořil do děje. Ten je ostatně plný zajímavých a strhujících scén, nutí diváka k zamyšlení, má podmanivou atmosféru, akční scény jsou perfektní, možná občas lehce pozlobí logika a závěr je takový prapodivný, celkově se ale jedná o velice sympatickou podívanou. Snad se co nevidět dočkáme pokračování a v ideálním případě i celé trilogie. Království Planeta opic patří jednoznačně k tomu lepšímu, co se letos v kině prozatím objevilo, všem ho vřele doporučuji, je to fakt pecka. Viděno v kině 9.5.2024. 8/10. ()

neo93

Další velice zdařilý přírůstek do opičí série. Ačkoli se nejedná o přímé pokračování Války o planety opic, navazuje snímek příběhově tam, kde skončil zmiňovaný díl. Výhodou pro snímek určitě je, že divák nemusí znát předchozí filmy, aby porozuměl ději. Vše podstatné je mu postupně vysvětleno. Proto tu také máme nového hrdinu, nové postavy i nové prostředí. Líbil se mi hned úvodní prolog s Ceaserem, z jehož odkazu těží po celou dobu, jak postavy, tak samotný film, tak i počáteční představení hlavního hrdiny Noa a jeho Orlího národa, jenž žijí s orly v určité symbióze.   A když se na scéně konečně objeví také lidská postava, mladá holka Mae, která se posléze připojí ke klíčové dvojici opic, věci se hned dají do pohybu. Působivě je ztvárněn nový svět lidoopů, jenž stojí na různých zchátralých a přírodou prorostených budovách a zařízeních, vybudovaných lidmi před desítkami let. Skvělou atmosféru potrhuje rovněž výborná hudba. Film má slušné tempo, ve kterém nechybí akční a napínavé scény (pasáže opic na koních patří rozhodně k tomu nejlepšímu) a nezapomíná se ani na jemný humor, který obstarává především trio šimpanzích přátel. Závěr je možná trochu zkratkovitý ale i tak velkolepý. Jako začátek nové trilogie, výtečná podívaná, která toho v budoucnu ještě určitě hodně nabídne. ()

Kingjiri

Předchozí trilogie Matta Reevese laťku dost vysoko, ale i tohle volnější pokračování s ní bez problémů drží krok. Díky svižnýmu tempu vyprávění rychle uběhnou i ty dvě hodinky stopáže bez titulků (jenom prostřední část, kde Noe putuje krajinou, je sem tam trochu nudnější). Akce je dostatek, je pěkně natočená a povedený efekty (digitální opičí vizuál byl dost citlivě udělanej) nebo výprava pomáhaj dokreslovat solidní postapo atmosféru. Emoce fungujou díky fajn postavám (kladnym i zápornym), až jsem byl překvapenej, jak jsem místama polidštěnym opicim (ne)fandil. Tenhle biják má nejspíš všechno, co by měl poctivej blockbuster mít, čtyři silnější hvězdy. A pevně věřim, že kasovní úspěchy budou aspoň uspokojivý a budou nás čekat ještě další dva díly. ()

Myslivir

Kingdom Come: Deliverance na Planetě opic - mladý muž žije s partou přátel a svojí crush a pomáhá svému komunitou respektovanému otci. Náhle však přijíždí nepřátelská vojska a jejich generál otcovskou figuru z příběhu odstraní, čímž protagonistu vyšle na pouť za pomstou. Dojde na nějaké ty fatalitky, zvraty a zrady a ve výsledku se jedná o solidní učebnicové provedení cesty hrdiny. Základní stavební kámen a pevný výchozí bod pro novou trilogii tedy stojí a snad povede ke stavbě něčeho skutečně velkého. Z Království Planety (proč se to v názvu neskloňuje?) opic totiž konečně začínám ve větší míře cítit ten rozměr, který sugeruje samotný název. Už nejde jen o skupinu opic v jednom lese u San Francisca, ale konečně také vidíme i jiné kouty země - a že se na to krásně dívá. Spousta záběrů na krajinu je skutečná, CGI samotných opic má mnohdy sofistivanější mimiku, než jakou mají lidští herci (Freya Allan), a pouta mezi jednotlivými lidoopi jsou pevnější než v Caesarově trilogii, kde je rozbíjela jazyková bariéra a intelekt postav (proč se za ty roky nenaučil Maurice pořádně mluvit?). Já jen sakra doufám, že všechen naznačovaný potenciál tvůrci zužitkují, udrží laťku kvality přinejmenším na stejné úrovni a nějaké ty přešlapy si ohlídají (jisté prostory se zaplavují vodou se stejnou logikou jako domy v Sharknadu a až příliš mnoho scén se odehrává ve skoro úplné tmě). Další takovou opičárnu, jakou je původní pentalogie ze 70. let, totiž vidět úplně nechci. ()

Clark_Kent

🦧🦍🐒🌍Návštěva nově vyšlapané cesty na Planetě opic, byla strhující. Ovšem měla i své úskalí, občas jsem ztrácel přehled.To bylo pravděpodobně tím, že děj se aktuálně odehrává 300-400 let po událostech předešlé trilogie. Přesto všechno #KingdomOfThePlanetOfTheApes nabízí doposud nejinteligentnější a výrazně dospělejší dobrodružství, oproti dosavadním snímkům opičí série. P.S.: Samotný závěr nás nechává v úžasu, mohou lidoopi a lidé žít společně? 🤔Blízká budoucnost, nám ukáže #PlanetOfTheApes ()

RAFT

Trilogii opice je asi jedna z nejlepších ,které jsem viděl.A království planeta opic dokonale rozvíjí svět opic.Možná, režisér to neměl jednoduché ,navázat na trilogii ale, povedlo se mu to. film je skvělý.Pěkné prostředí,zničená města ,příroda je mocná vše si bere zpět.Opičí klany nebo jak to bylo vlastně ve filmu,nebo rozdělené tábory .Trikově jsou opice skvěle udělané.Pěknej čtvrtej díl .Další díl za pár let klidně.Za mě 80% ()

ZajmonP

Po druhý krát videné - veľmi solídne pokračovanie - už čoskoro - legendárnej trilógie sledujúcej cestu - na dnešnú dobu - viac než ikonickej postavy opičiaka Cézara. Weta predbieha samú seba a Wes Ball dokazuje, hlavne vlastným scenárom, že od neho môžeme čakať omnoho väčšie mytologické, charakterové a situačné zárezy. Jediné mínus je v rytme - Zatiaľ čo Reevesove opičie príbehy nemali scénu naviac - Ball sa rozhodol ísť cestou Camerona a ukázať divákovi viac, než je miestami potrebné. Na jednej strane to filmu dodáva omnoho silnejšiu dávku hutnej atmosféry, avšak miestami nezobrazuje to, čo moderný divák chce - neustály informačný development - čo podľa mňa istým spôsobom definuje deformovanosť dnešného diváka, avšak povyšuje obyčajný film na niečo viac. AVŠAK! - Reevesove filmy túto rytmickú "tôňu" vedeli zúžitkovať maximálne. Posun charakterov, budovanie konfliktu, atď: ("Vojna" bola najväčším dôkazom - zväčša pomalý a charakterovo vedený film). Ball miestami toto nezvláda. AVŠAK - myslím si, že Kingdom of The Planet of The Apes je perfektný začiatok novej éry planéty opíc. Konečne. Masívny rešpekt, ktorý si Cézarova trilógia z nejakého dôvodu nezískala - konečne, dúfam, prichádza s Ballovým filmom - ako hrboľatý opičí ukazovák, smerujúci do nebies. ()

ejdycko

Hezký opičky, suprová výprava, sympatický postavy, fajnová postapo atmosféra s basic příběhem. Pěkná vizuální podívaná s trochou akce. Opičky spolu silné! 77% ()

LdaVinci

Buď slabších 5, nebo silnější 4. A jelikož je to planeta opic, čestný pokračovatel mé milované špičkové trilogie, přikláním se k pěti. Povedlo se to, naštěstí se to povedlo. Jak já jsem z toho šťastný. Vidíme naši Zemi s odstupem času, kdy si příroda bere vše zpět a kdy opice už tvoří klany a uskupení. Lidé jsou tu divoši, i když ne tak úplně všichni. Úplně z toho dýchá taková zvláštní postapo atmosféra. Film dělá čest Caesarovi a původní trilogii, která je hodně odlišná, ale tento směr se mi velmi líbí. ()

faraoon

Velice mnoho se mě zamlouvaly repliky záběrů, náznaky dialogů a dalších fleshek z geniálního a nadčasového filmu Planeta opic z roku 1968. ()

kubas369

9/10. Doufám, že to vydělá, protože tohle byla až nečekaná pecka. Chci víc. Škoda pořádného nevyužití slibného zaporáka a možná až velká snaha ukázat nám toho tolik. Ale ten potenciál je obrovský. ()

koty2201

Ešte som nevidel trilógiu Labyrint od tohto pána režiséra (a plánujem si ju pozrieť). Ale už teraz to podľa hodnotení vyzerá tak, že Kingdom of the Planet of the Apes je zatiaľ najlepší film od Wes Balla. Príjemne a dychberúco nadviazal na pôvodnú trilógiu a dej pokračuje v sledovaní diania na našej Zemi, len o pár generácii opíc neskôr. A to v súčasnosti, kedy si príroda podmanila väčšinu ľudských výtvorov a stavieb. Avšak, ľudia stále žijú, len tých rozumných ostalo pomenej a skôr žijú tí, čo nevedia ani len rozprávať. Ako dôsledok šírenia opičieho vírusu už od čias prvého filmu. Čakal som, že v deji pôjde o to, že ľudia priletia z inej planéty a zistia, čo sa stalo s ich domovom a budú ho chcieť získať späť. Podstata tejto mojej domnienky ostala, len je to v inom prevedení. Dej sa sústredí na kmeň opíc, ktorý ohrozujú primitívni ľudia a klan nasledovníkov Cézara (Andy Serkis). Len majú prekrútený pohľad na Cézarov odkaz a vedie ich krutý opičiak Proximus (Kevin Durand). Hlavným hrdinom je Noa (Owen Teague), syn vodcu tohto klanu, Kora (Neil Sandilands). Jeho matku Dar (Sara Wiseman), priateľku Soonu (Lydia Peckham) a kamaráta Anayu (Travis Jeffery), odvedú bojovníci Proximovho kráľovstva. Cestou k ich záchrane stretne Noa nasledovníka skutočného Cézarovho odkazu, opicu Raka (Peter Macon). Raka vysvetľuje Noaovi, na čo mnohé opice po mnohých desaťročiach zabudli. Napríklad, že opice vedia žiť po boku ľudí. A táto dvojica cestou do kráľovstva, stretne dievča Mae (Freya Allan), ktorá patrí k rozumným ľudom, ktorí vedia rozprávať a sú priemerne inteligentní. Nie divosi, ktorí naozaj nemajú ďaleko k neandrtálcom. V kráľovstve sa Proximus snaží dostať k ľudským vedomostiam ukrytým vo vojenskom bunkri. To chce aj Mae, ktorá má postranné úmysly a nie je taká ako sa zdá. A viac už prezradiť ani nemôžem. Každopádne, koniec filmu počíta s pokračovaním. A tak dúfam, že sa ho dočkáme. Niekto hovorí, že koniec je chaotický, lebo sa tam dialo viac vecí naraz. Ja z toho taký pocit nemám. Postavy boli napísané sympaticky a každá opica ma svojim charakterom zaujala, ale aj dievča Mae. Freya Allen tú svoju pretvárku pred všetkými opicami hrá veľmi dobre. O jej talente som sa presvedčil už odkedy hrá Ciri v seriálovom Zaklínačovi. Len Proxumus ako hlavný záporák je dosť nevyužitý a film sa mu venuje príliš krátko. Raka bol akoby náhradou múdreho radcu, orangutana Maurica (Karin Konoval). A mal svoje vtipné momenty. Rovnako ako kamarát Noa, Anaya.  Technicky je to mimoriadne pekne natočený film. Za mňa sú tu skvelo natočené či už zábery v akčných scénach, pekné spomaľovačky, ale aj náhľady na tento postapo svet. CGI je veľmi pekné a nevyzerá ani nepríjemne umelo. Museli si na trikoch dať záležať, keď už sú potrebné skoro všade vo filme. Hudba je tiež epická a príjemne sa počúvala a dodávala scénam ten správny náboj. Masky neriešim, keďže všetko kompenzovali vizuálne efekty. Kostýmy boli vymyslené zaujímavo, pretože divoko žijúci ľudia, ktorí stratili reč vyzerajú naozaj ako neandrtálci. Samotný Proximus a jeho poddaní mali zaujímavé oblečenie a náhrdelníky, inšpirované starovekým Rímom. Zasadenie deja vyzerá perfektne, pretože kráľovstvo Proxima a tie obrastené burinou a rozpadnuté mrakodrapy stoja za to. Výprava je pomerne bohatá, pretože navštívime pomerne dosť miest v divočine. Takže toto pokračovanie odporúčam vidieť v kine každému, koho bavila aj predošlá trilógia. Ale je to vhodné aj pre toho, kto pôvodné 3 filmy nevidel. Znalosti z nich nie sú až tak podstatné, pretože všetko vysvetlí text na začiatku filmu. A ja sa už teším teraz na pokračovanie. () (méně) (více)

Overclocker8

Je dobře, že se Planetě opic věnuje taková péče, protože si jí určitě zaslouží. Trilogie o Cesarovi byla za mě skvělá, proto mě mile překvapilo, že u Království nedošlo k žádnému poklesu na kvalitě, ba naopak. Hlavní hrdina sice není tak charizmatický jako Caesar, ale máme tu jinak dobře napsané postavy, hlavně zajímavého záporáka, malebné post-apo exteriéry, opičí "urbex", nastavení zrcadla člověku ohledně náboženství a povedené finální zasazení do kontextu  a odhalení, o čem tato nová série(?) asi vlastně bude. Zkrátka, z kina jsem odcházel velmi spokojen. ()

Ani Furiosa nezabrala, lidé do kin nechodí

24.12.2023

The Legend of Zelda putuje do filmu

The Legend of Zelda putuje do filmu

11.11.2023

Nejspíš to bylo jen otázkou času. Po letošním obrovském úspěchu snímku Super Mario bros ve filmu, jenž se díky miliardě a dalších 362 milionech dolarů stal nejúspěšnější herní adaptací vůbec, studio… (více)

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá

Osmá Mission: Impossible se o rok odkládá