Davidovo manželství prochází krizí, poslední dobou se mu příliš nedaří a ani psychicky na tom není nejlépe. Přesto má obrovské štěstí. Stane se jediným člověkem, který přežil děsivou havárii vlaku při návratu z New Yorku, kde se pokoušel sehnat lepší práci. Probere se v nemocnici. Z televize se dozví děsivé detaily o smrti skoro sto dvaceti cestujících i o tom, že trosky vlaku se rozlétly na míli daleko. On sám nemá ani škrábnutí. Za pár dní najde za stěračem auta lístek s otázkou: "Byl jste někdy nemocný?" Začne hledat člověka, který mu tam lístek nechal. Je to Elijah, majitel komiksové galerie, který trpí vrozenou vadou mající za následek extrémní křehkost kostí. Elijah hledá někoho, kdo je jeho pravým opakem - člověka nepoškoditelného, nezničitelného. Je přesvědčen, že je to právě David, a považuje ho za komiksového hrdinu, kterému je třeba do cesty stavět různé překážky, na nichž má dokazovat svou nepřekonatelnost. (TV Nova)

Ivoshek

Oproti šestému smyslu je to přece jenom slabší. Je to působivé, napínavé, to všechno jo, ale trošku povrchní. ()

Deschain

Názov v originále jednoduchý a výstižný, v preklade opäť mimo. Dráma, ktorá netlačí na pílu, postupne odkrýva minulosť a naznačuje budúcnosť postáv. Samuel veľmi dobre zvolený do svojej úlohy, s tým podivným účesom sa mu dá všetko uveriť. Posledných 20 minút je silná citová žmýkačka, najmä vďaka Howardovej hudbe. A najlepšia veta: "This Is Piece of Art." ()

Xeelee

Víš jistě kam patříš? Geniální komiksovej thriller trumfuje Šestej smysl snad ve všech směrech od výstavby příběhu (viz komentář kiddo) přes způsob distribuce informací divákovi po kompozičně geniálně promyšlený dlouhý jednozáběrový scény. Navíc po přečtení knihy Jak rozumět komiksu jsem si po třetím shlédnutí uvědomil další zajímavý nuance filmu ve scénách, kdy pan Skleněný mluví o komiksu jako o umění. Je to jen velké nadsazení pravdy. Možná to vzniklo z věcí jako instinkt. Vše začíná naprosto civilně a obyčejně, ale po setkání s Elijahem se Davidův život začíná ubírat nečekaným směrem, vše pomalinku začíná dávat smysl a části příběhu začínají zapadat do mozaiky, kterou nám tu Shyamalan servíruje. David si začíná uvědomovat to co dřív jen podvědomě tušil a už ví, proč byl nešťastnej a probouzel se den co den s pocitem smutku. Když teď víme kdo jsi, vím, kdo jsem já. Nejsem omyl! Všechno to má logiku. Začíná přeměna jednoho bezpečáka na superhrdinu. Víš jak v komiksu poznáš, kdo bude největší padouch? Je to pravý opak hrdiny. ()

SOLOM.

Začátek byl hodně dobrý a zajímavý. Jenže potom jsem se začal docela nudit a usínat. Bruce mi tady prostě neseděl a ani jeho role se mi moc nelíbila. Chtělo to více akčnosti a ubrat depresivní chvilky. Konec se zase vrátil do původních kolejí a nabídl hodně zajímavý finish. Pro mě je to jen lepší průměr, žádný zázrak. ()

Thomick

"Toto je doba obyčejnosti. Lidé ztrácejí naději. Pro mnohé je těžké uvěřit, že by v nich nebo v jiných mohlo být něco neobyčejného ... Snad máte otevřenou mysl ..." --- Fantaskní, a přesto tak lidský příběh. Promyšlený a vypiplaný do poslední klapky. Shyamalan se navíc pyšní neobyčejně osobitým a velmi zajímavým rukopisem, takže tento snímek vlastně ani nemůže být obyčejný. Co obyčejný, ani nedokonalý být nemůže. Je mi tedy velkou záhadou, proč "Unbreakable" nebyl ani nominovaný na Oskara. V mých očích jde totiž o nejlepší film roku, který okamžitě pronikl do mého soukromého Zlatého fondu. 100%. ()

JASON_X

Po roce od výborného The Sixth Sense spatřil světlo světa další velmi pohledný a povedený kousek z dílny pana Shyamalana. V hlavní roli opět skvělý Bruce Willis a opět je jeho postava něčím výjimečná - tentokrát je Nerozbitný. A v securiťácké pláštěnce s kapucí coby comicsový hrdina z lidu je jedním z nejobyčejnějších a zároveň nejneobyčejnějších comicsových filmových hrdinů, které znám. Ovšem nejzajímavější postavou filmu je pro mě bezesporu jeho protipól Mr. Glass v podání excelentního Samuela L. Jacksona. A za těch posledních ca 5 minut filmu, nečekaných a působících jako rána palicí do palice, je ta moje pátá hvězda. SPOILER: Přičmoudlý režisér, obsadivší sebe sama do malé roličky přičmoudlého drogového dealera, má zjevně dostatek nadhledu a smyslu pro humor. A režisér, který z černocha a zároveň mrzáka-vozíčkáře udělal tak zlověstného a zlého záporáka, má navíc i velké režisérské koule a moje velké sympatie. ()

Bauer

Byli tři důvody proč jsem to chtěl vidět, tedy respektivě 3 jména. Bruce Willis, Samuel L. Jackson a M. Night Shyamalan. Willis a Jackson podavají výborné výkony a je škoda, že Jackson nedostal více prostoru. Shyamalan je genius!!!! Jeho styl natačení je prostě něco dokonalého. Nejen že je to režisér ale střihnul si i menší roličku a sám napsal scénář. Znamenitou práci odvedl James Newton Howard, jehož hudba je výborná a skvěle podkresluje snímek. Film má od začátku do konce hustou atmosféru, kterou si udržuje po celých cca 100 minut. Jeden z nejoriginálnějších a nejlepších thrillerů, co jsem měl možnost vidět!! Perfektní film. ()

becki_tu

"Some things are only revealed by accident." Teď už můžu definitivně a s klidem v srdci nazvat Shye polobohem a trochu v nadsázce i vyvoleným mezi novodobými režiséry. Jako poslední do mozaiky jeho "nevšedních“ filmů mi chybělo právě tohle dílko. Netroufám si tvrdit, zda jsem si nechal to nejlepší na konec, protože u Shye budu vždy těžko vybírat jeho nejlepší a nepodařenější kousek. Vyvolený má typické atributy Shyových filmů a tak opět nemohla chybět pořádná porce napětí, postupně budovaná atmosféra, Howardova hudba, Nightova minirole, správně ukryté nápovědy a vodítka a tajemstvím obestřený příběh, jenž je dovedený, bez zbytečných nebo matoucích nápověd a nepodstatných vedlejších dějových linií, do vypointovaného konce, který jsem opět skoro nerozdýchal. A asi nebude ani novinkou to, když budu už po několikáté konstatovat, že Willisovi nesmírně sluší právě i vážnější role. Dokud bude Shyamalan psát, tvořit a točit, moje láska k filmu určitě neopadne. ()

Beastmaster4

Strašně nevýrazný snímek, který působí od začátku strašně nudně a šedivě. Dokonale zahozená celkem slušná látka a umírající výkon B. Willise :-/ ()

luka4615

Klasika prověřená časem, která se postupem času stává lepší a lepší. „And, to answer your question, there are two reasons why I'm looking at you like this. One because it seems in a few minutes you will officially be the only survivor of this train wreck, and two, because you didn't break one bone, you don't have a scratch on you.“ ()

Sawy

Shyamalanův nejlepší film.To mi nikdo nevymluví.Šestý smysl byl taky výborný,ale Vyvolený je mi prostě bližší.Pokud jde o budování atmosféry,je Shyamalan mistr nad mistry a právě tenhle film je toho nejprůzračnějším důkazem.Jiný takto atmosférický superhrdinský film totiž nenajdete.Bruce i Samuel L. Jackson hrají dobře,oba jsou charismatičtí a dokáží na sebe upoutat pozornost.To ostatně dokázali už dávno.A konec se mi líbil moc,finální pointa možná není z kategorie těch,které by vám převrátili celý film naruby,ale nečekal jsem ji a to je podstatné.Zkrátka výborný film. 90 % ()

Lucasion

Shyamalan dělá zajímavé filmy. Všechny mají svoje kouzlo a všechny jsou... No zkrátka zajímavé. Bruce Willis je obyčejný muž David, který jako zázrakem přežije vlakové neštěstí. Zvláštní, ale je, že na sobě nemá ani nejmenší škrábanec. Stalo se mu to už někdy i předtím? Samuel L. Jackson je naopak muž, který trpí chorobou a jeho kosti jsou velmi křehké. Každý sebemenší náraz způsobí zlomeninu. Co kdyby se takto odlišné osobnosti potkaly? Atmosféra na vás dýchá a díky krásnému soundtracku Vás dialogy pohltí. Tohle sci-fi má velmi temný nádech a nic neříká jasně. Vidíme náznaky, ale nevidíme celek. Vidíme akci, ale nevidíme důsledek. Tohle režisér Šestého smyslu prostě umí. A pointa? Závěr je prostě geniální a překvapivý, že to nečekáte. (70 %) ()

Shaqualyck

To je pořád superhrdina sem, arcipadouch tam... každé druhé hollywoodské trdlo má dnes s vidinou tučných zisků plnou hubu 'comicsovosti'. Popkulturní omalovánky jsou zkrátka už nějaký ten pátek v kurzu. Jenže opravdovou (a hlavně důstojnou a chytrou) poctu jim vysekl až M. Night Shyamalan. Všichni jedinci stiženi hydrofobií jistě po projekci vycítili jistou šanci ;-) ()

ScarPoul

Bez konkurenčne najlepší Shyamalanov film. Hoci oproti ostatným jeho kúskom mám pocit, že výrazne zapadol prachom. Možno je to aj tým, že pracuje s rovnakými postupmi ako 6 zmysel. Pre mňa predstavuje odmaskovanie zrodu superhrdinov a vytvára si tak vlastné origins na pozadí reality bez výraznejších zloduchov a výbuchov. Znova je tu zvolená forma komorných postupov a jemnej Howardovej hudby. Scéna boja proti osobnému kryptonitu je podaná dramaticky aj napriek tomu, že súboj je motivovaný vnútrom a vonkajšia okolnosť je dôsledok vyrovnania sa s vlastnou identitou. Na konci rovnako prekvapivý a celkovo omnoho amtosférickejší než 6 zmysel. Výborný Willis. ()

Lacike

Najlepsi komixovy film aj ked nevznikol podla komixu a prakticky neobsahuje ziadne akcne sceny. Namiesto toho nazera na celu tuto tematiku realisticky a bez komercneho nadnesenia ako v jednom z rozhovorov behom filmu komixy charakterizuje postava S.L. Jacksona. Pomaly sledujeme zrod hlavneho hrdinu a aj jeho uhlavneho nepriatela. Postavy su vynimocne prepracovane a perfektne obsadene. Willis tu s tym svojim minimalistickym stylom predvadza zivotny vykon. Je evidentne, ze mu bola postava napisana na telo. Dokonalym partnerom mu je Samuel L. Jackson, ktory aj ked na prvy pohlad vyzera bezbrano, tak zaroven cely cas pôsobi diabolsky. Z dalsich postav tu ma priestor uz len Willisova rodina. Sympaticka Robin Wright ako jeho manzelka a v ulohe syna Spencer Treat Clark, ktory tu zaziva vrchol svojej kariery. Film ma neuveritelne podmanivu atmosferu, takze aj to pomale tempo mi vynimocne nevadi, ale prave naopak mam chut s postavami stravit este viac casu a kazda jedna vystrihnuta scena v bonusoch na DVD stoji za to, takze by som ich kludne dal spät do filmu. Väcsinu casu sa film venuje pomalemu patraniu a rodinnym problemom hlavneho hrdinu, takze fanusikovia akcie budu sklamani. Absencia akcie ale reziserovi nezabranila, aby film nevyzeral uchvatne aj po vizuálnej stranke. Vsetky tie dokonale a vynaliezave kompozicie kamery casto evokuju obrazky z komixu aj ked sa pri nich iba rozpravaju postavy. A ked uz dôjde na nieco napinavejsie ako je pad na schodoch jednej z postav, tak je to neskutocne intenzivny zazitok vdaka uchvatnej praci so zvukom. Tato scena mi je neprijemnejsia ako kdejake prehnane gorefesty. Nakoniec vyzdvihnem nadherny soundtrack, ktory dokonale podkresluje jednotlive sceny a zvyraznuje emocie. Pre mna je toto najlepsi Shyamalanov film a dôkaz, ze predtym ako sa zblaznil a jeho filmy isli kvalitativne do hajzla, bol genius. 10/10. ()

rawen

Nevím jestli jsem prostě neměl den - ale Vyvolený mě nudil tak, že jsem ho nedokoukal. Nezachránil to ani dobrý výkon S.L.Jacksona, ani klasický "chytrácký" výraz Bruce Willise... Dal jsem tomu 75 minut a vypnul jsem to, ani jsem nebyl zvědavý jak to končí. Shyamalana mám rád, líbila se mi i tolik diskutovaná Vesnice - tenhle film mi ale až na pár dobrých scén nic nepřinesl, nic ve mě nezanechal. Na druhou stranu jsem ho nedokoukal, budu fér a nebudu jej hodnotit ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

Vyvolený se konečně dočká pokračování

Vyvolený se konečně dočká pokračování

27.04.2017

17 let! Tak dlouho fandové M. Nighta Shyamalana vyhlížejí dvojku Vyvoleného, která se konečně stává realitou. Ve filmu nazvaném Glass se objeví Bruce Willis i Samuel L. Jackson a premiéra nás čeká 18… (více)

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda

ČSFD Award pro Jamese Newtona Howarda