A.I. Umělá inteligence

• USA A.I. Artificial Intelligence (více)
USA, 2001, 146 min

Svět budoucnosti se změnil. Ledovce roztály, miliony lidí přišly o půdu pod nohama a jejich životní prostor se radikálně zmenšil. Situace si vyžádala absolutní kontrolu nad růstem populace. Chybějící místo zaplnili roboti. Jsou lidem k nerozeznání podobní a rok od roku jsou dokonalejší. Ten poslední, kterého sestrojil profesor Hobby, je tak dokonalý, že je schopen milovat, snít a cítit stejně jako člověk. Má podobu jedenáctiletého chlapce, jmenuje se David a společnost ho předala manželům Henrymu a Monice Swintonovým. Jejich syn Martin leží v nemocnici, kde v umělém spánku čeká, zda bude objeven lék na jeho smrtelnou nemoc. Manželé mají Davida vyzkoušet, a pokud se rozhodnou, mohou aktivovat jeho emoce. Profesor však manžele varuje, že si to mají dobře rozmyslet, protože je to krok nevratný. Žena to přesto po čase udělá a chlapec k ní začne cítit lásku. Dostane plyšového medvídka Tedyho, který patřil Martinovi. Stane se však to, co nikdo nečekal a Martin se uzdraví. Velmi záhy se ukáže, že pro dva chlapce není v rodině místo a Monica malého, vroucně milujícího robota odveze do lesa daleko za město, kde ho vysadí a odjede. Šokovaný David se rozhodne najít pohádkovou vílu Modrovlásku, která dokázala proměnit dřevěného Pinocchia v opravdového chlapce. Doufá, že jako skutečný chlapec se bude moci vrátit k mamince... (TV Nova)

dagyšpandr

Poutavý žánrový slepenec, který neví, čím chce být...drama? scifi? pohádka? doják? Je těžké hodnotit něco, co vzniklo jako dědictví či odkaz po režiséru Stenley Kubrickovi. Líbí se mi první třetina - poutavé rodinné drama a závěr, který hodně lidí nezkousne. Dále bych pochválil furutistické velkoměsto a postapokalyptickou část. Snímku herecky vévodí již zapadlá dětská hvězdička H.J. Osment a Frances OConnor jako jeho máma.....speciální bonus je plyšový robůtek Teddy-toho bych chtěl mít doma. ()

skepticka

Priznávam,že som sa k tomuto snímku zo začiatku stavala dosť skepticky:-)No a priznávam,že som sa zmýlila.Nemôžem inak,ako dať plný počet.Naozaj si to človek musí pozrieť,pretože kto neuvidí-neuverí.Zvláštny a plný emócií. ()

camomilla

Nevim z jakeho duvodu jsem se k filmu dostala po vice nez deseti letech po jeho natoceni, ale co uz.. Pozor, muze obsahovat spoilery (jeste nevim, co napisu ;-) Zacatek mi prisel jako vybornee psychologicke drama citoveho vztahu cloveka a robota (?).. jenze bylo najednou naruseno uplne "blbou sci-farnou" s nicenim robotu, mestem budoucnosti apod. Dalsi prehozeni zanru pak dokonalo patrani po Modre vile.To uz jsem kapitulovala na to, ze se nekdy David vrati domu a psychologicke drama bude pokracovat. Naopak. Byla jsem sokujicne hozena o 2000 let dopredu mezi mimozemstany a jen jsem fascinovane zirala, co to ma vsechno znamenat. S koncem se ale cely film zacelil a zjistila jsem, ze je vlastne genialni. Tim se Stevenovi omlouvam za "blbou sci-farnu". ()

Shanman

Tak jedna hvězda za hudbu, ale plačící robot, který nespí, aby se mu nakonec zdáli sny, tak to teda sorry, ale to neberu - kdyby ho v půlce filmu prohnali tím větrákem tak by to bylo nejlepší. O medvídkovi, který trousí moudra jak Nietzsche ani nemluvě. ()

raru

Tak tento film je u mňa v rámci sci-fi skoro dokonalý.Až na pár chybičiek krásy som bol z neho unesený a dojatý až k slzám.Preveľká škoda,že z dielne Spielberga patrí k tým menej uznávaným filmom.Podľa mňa absolútne nezaslúžene. ()

Pythonator

Doják od Spielberga a drobné zklamání. Hold člověk nesmí čekat akční sci-fi jako Minority Report. Natočené je to vzručně spielbergovsky a tvrdit, že nějaký šupák jako Kubrick by to natočil lépe je nesmysl. Leda by jste si zakládali na kubrickovsky nudném stylu a 2001: vesmírné cosi by pro vás bylo geniální mistrovské dílo, které vůbec, ale vůbec nenudí. ()

zjs

Co se nepovedlo Spielbergovi dosáhnout v E.T., dohnal v A.I. Nádherné záběry jsou doplněny silně podmanivou hudbou. Umělá inteligence je nejemotivnější Spielbergův film. Oživený sen. ()

bohyyy

A.I. ukázal, že pojit "kubrickovský" cerebrální přístup a "spielbergovský" sentiment je opravdu obtížné a hodně lidí je ze Spielbergova patrně nejvíc nepochopeného díla dodnes rozčarovaná . Já osobně jsem si sám k A.I. hledal dlouho cestu, ale s každou další projekcí ho doceňuji víc a víc a nejenom motivy opakujícího se cyklu, duality nebo užití Spielbergova typického detailu (Spielberg face) ke komentáři na téma, co po lidech zbude ve společnosti, která je čím dál tím více prostoupena a zprostředkována digitálním médiem, je pro mě čím dál tím víc fascinující. ()

Matlosek

No, čekal jsem o dost víc, zbytečně dlouhé a na Spielberga netypické. Ale bezchybný výkon Osmenta tomu dost přidává. ()

Signore

Do scény v lese jednoznačně pětihvězdičkový film, poté mistr Spielberg několikrát změní žánry, a to už mi úplně nesedlo. Dle místních komentářů je zde ale naděje, že při bych po příštím zhlédnutí mohl zbývající hvězdičku doplnit. ()

juvelinokivi

Nejlepší film o Lásce, jaký jsem kdy viděla. Robot lidštější než lidé. A taky dokonalé řemeslo a nádherné dialogy. Robot, určený pro sexuální potěšení žen, vysvětluje robotickému chlapci před kostelem: "Ti, kdo vyrobili nás, pořád hledají ty, kdo vyrobili je... Jdou dovnitř, sepnou ruce, dívají se na nohy, zpívají písničky....A když vyjdou ven, obvykle tu najdou mě... Na tomhle místě mívám spoustu kšeftů." ()

JB001

Spielberg patří k mým oblíbeným režisérům a jeho filmy jsem v mládí hltal. Už jeho televizní Duel mne svého času nadchl. Je tedy s podivem, že mi tento film unikl a včera jsem ho viděl poprvé. Při jeho sledování jsem byl hodně naměkko a za sebe dávám plný počet. Možná tak trochu z nostalgie a hlavně, že mám rád pohádky. A tahle scifi se povedla ()

Reiti odpad!

Naprostá sračka. Nejdřív člověk půl hodiny čumí na to, jak se malý psychopatický robotický fakan snaží vetřít do rodiny, ze které je nakonec vypuzen. Potom se spolčí s odporným slizkým robotickým prostitutem a spolu letí kamsi na zatopený Manhattan, aby se zde fakan modlil k pouťové sošce modré víly z Pinokia. Samozřejmě to nikam nevede a tak se modlí 2000 let, dokud všechno nezmrzne. Pak ho najdou mimozemšťané, které designoval někdo po lobotomii centra fantazie v mozku. Takhle ubohou sračku jsem ještě neviděl. Hraje si to na Blade Runnera, ale nesahá mu to ani po tříselní implantát. ()

SSiggi

95%. Ak si nejaky film mozem pozriet opat a opat, je to prave tento. Trochu drsna "rozpravka" o snoch a tuzbach maleho robota, ktory bol naprogramovy lubit vo mne vzdy nieco pohne. Bizarna vizia buducnosti je velkolepa svojou scenografiou, kamerou, hudbou a v neposlednom rade hereckymi vykonmi. Trochu pateticky a zdlhavy koniec som Spielbergovi odpustila, pretoze tento typ filmu ma na to podhubie. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

13.03.2022

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

Spielberg zpracuje Kubrickova Napoleona

07.03.2013

Měl to být další Kubrickův historický velkofilm po Spartakovi. Legendární perfekcionista začátkem šedesátých let po dlouhém studiu historických faktů napsal scénář k filmu o francouzském vojevůdci z… (více)