Dobrý voják Švejk

Předloha:

Jaroslav Hašek (kniha)

Karel Steklý

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová, Eman Fiala, Bedřich Karen, Josef Kemr, Josef Šidlichovský, František Kreuzmann st., Vladimír Řepa, Fanda Mrázek, František Leraus, Miloš Nedbal, Stanislav Neumann, Jiřina Steimarová, Světla Svozilová, Bedřich Vrbský, Bohuš Záhorský, Václav Kyzlink, Vladimír Majer, Miroslav Homola, Jiří Lír, Milka Balek-Brodská, Rudolf Deyl ml., Milan Neděla, Antonín Jedlička, Otto Lackovič, Miloš Patočka, Jan Maška, Miloslav Homola, Stella Zázvorková, Alena Kreuzmannová, Marie Grossová, Ladislav Krečmer, Karel Hovorka st., Oskar Hák, Václav Švec, Viktor Očásek, Václav Trégl, Jaroslav Vojta, František Černý, Josef Bláha, Zdeněk Martínek, Antonín Lebeda, Bohuslav Kupšovský, Jan Skopeček, Marie Nováková, Josef Benátský, Václav Wasserman, Stanislav Langer, Otto Hradecký, Oldřich Hoblík, František Marek, Jaroslav Radimecký, Věra Koktová, Antonín Soukup, Milan Mach, František Holar, Marcela Sedláčková, Jan Petřík, Míla Vojta, Richard Záhorský, Theodor Strejcius, František Kubíček, Kamil Bešťák, Arnošt Faltýnek, Poláček, Olga Karásková, Končel, Žák, Šmíd, Slávka Rosenbergová, Felix Felton, Michael Peake, John Collin

Miroslav Hájek

Scénografie:

Boris Moravec

Masky:

Karel Marek

Tak vám nevím. Knihu jsem přežvýkal mnohokrát, a kdyby to dávalo smysl, přečetl bych to klidně i odzadu, ale první dojem z tohoto filmu byl trochu rozpačitý. Švejk Rudolfa Hrušinského byl osobitý a uvěřitelný to ano, ale ostatní postavy na mě působily, že je hrají snad nějací amatéři. Postupem času jsem vzal film samozřejmě na milost a také jej dnes považuji za klasiku. Kopeckého, Benešův nebo Hlinomazův výkon je zralý na Oscara.(23.4.2011)

Původně jsem se stavěl k tomuto slavnému dílu skepticky a s jakýmsi odporem. Poté jsem se k němu dostal naprostou náhodou a překvapilo mě, nakolik je toto dílo vtipné. Hodně lidí si Švejka pamatuje v kreslené podobě Josefa Lady, já si budu asi více pamatovat tvář Rudolfa Hrušínského, který jej ve filmu nezapomenutelně ztvárnil. Část knihy jsem v minulosti přečetl, tudíž vím, že film řadí povídky trochu jinak, což mu ale dle mě neuškodilo.(6.12.2008)

Rudolf Hrušínský je geniální. Ano, jeho filmová postava není jako ta knižní, ale ta arogance, o které se tak píše je trochu přehnaná. Ruda Hrušínský to zahrál výtečně, o tom žádná, možná je trochu chyba v nepochopení toho humoru, ale arogance? To si nemyslím. V tomto filmu jsou ale i další klíčové postavy! Miloše Kopecký v jedné ze svých nejlepších rolí! František Filipovský je tak nepříjemný, až je kouzelný a Svatopluk Beneš ze své postavy vytěžil maximum. Samozřejmě, že bych mohl pokračovat i dále, ale to by nemělo cenu. Rozhodně jeden z nejlepších československých filmů!(1.1.2008)

Přiznám se, že jsem Švejka nikdy neviděl vcelku a některé scény mi dosud unikají (vyšetřování v blázinci, třeba). Rozhodně se nedá říct, že bych se u téhle veselohry válel smíchem po zemi, spíš se jen tak usmívám. Miloš Kopecký jako feldkurát Katz nemá chybu a lepšího Švejka než Rudolfa Hrušínského byste nenašli. "Na Bělehrad!" (362.)(10.5.2008)

Nejlepší český film o tom se s nikým nebudu hádat. Švejka jsem vždycky miloval a budu. Knihu jsem hltal už jako 12ti letý klučina a film se mi líbil stejně moc. Je tu skvěle vyzdvyžená česká povaha a národní přilnavost ke Slovanům ( Červený šátečku kolem se toč, my jdeme na Rusa nevíme proč), jenomže nám Rus ukázal jakej je to spojenec a kamarád viďte? Švejk se dá brát dvojím způsobem: buďto za blba a nebo za velmi vychytralého člověka, já ho vždycky bral za toho vychytralého. Občas vyvedl pěknou pakárnu, třeba jak v hospodě řekl, že mouchy posraly císaře pána a skončil za to na den v base, pak následovala léčebná kůra u doktora Grusteina a pravda o Švejkově hraběcím původu (kterak pravil, že paní hraběnka ráčí býti jeho matkou, která ho v outlém věku pohodila a ted se k němu ráčila vrátit). Švejk se nakonec stal pucflekem u faráře Katze, ten ho propil v kartách a tak se nebohý Švejk ocitl u poručíka Lukáše a tam to právě začíná býti nejzajímavějším. Mohl bych vám toho říci ještě spoustu, ale nebudu si hrát na spoilera. film všem doporučuji.(2.8.2009)

• - Točilo se v Praze na náměstí Kinských, Loretě, Rudolfinu, Uhelném, Havelském a Ovocném trhu, ulicích Rybná, Maislova a Všehrdova. (M.B)

• - Stejně jako František Filipovský i Josef Hlinomaz si zahrál ve různých epizodách různé postavy. Nejdříve se objevil jako hostinský Vacek a v pokračování jako drogista a důstojník Vaňek. (vyfuk)

• - Ve scéně, kdy vede eskorta Švejka (Rudolf Hrušínský) k polnímu kurátovi, je vidět na Karlově mostě asfalt, který byl však položen mnohem později. (Pepy)