Dobrý voják Švejk

Předloha:

Jaroslav Hašek (kniha)

Karel Steklý

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová, Eman Fiala, Otto Hradecký, Olga Karásková, Bedřich Karen, Josef Kemr, František Kreuzmann st., Alena Kreuzmannová, Vladimír Leraus, Jiří Lír, Fanda Mrázek, Miloš Nedbal, Stanislav Neumann, Poláček, Vladimír Řepa, Jiřina Steimarová, Světla Svozilová, Josef Šidlichovský, Šmíd, Václav Trégl, Jaroslav Vojta, Míla Vojta, Bedřich Vrbský, Bohuš Záhorský, Josef Benátský, Kamil Bešťák, Josef Bláha, František Černý, Arnošt Faltýnek, Oldřich Hoblík, Miroslav Homola, Věra Koktová, Končel, Ladislav Krečmer, František Kubíček, Václav Kyzlink, Otto Lackovič, Stanislav Langer, Vladimír Majer, František Marek, Zdeněk Martínek, Milan Neděla, Miloš Patočka, Jan Petřík, Jaroslav Radimecký, Marcela Sedláčková, Jan Skopeček, Theodor Strejcius, Václav Švec, Richard Záhorský, Stella Zázvorková, Žák, Milka Balek-Brodská, Rudolf Deyl ml., Antonín Jedlička, Jan Maška, Miloslav Homola, Marie Grossová, Karel Hovorka st., Oskar Hák, Viktor Očásek, Antonín Lebeda, Bohuslav Kupšovský, Marie Nováková, Václav Wasserman, Antonín Soukup, Milan Mach, František Holar, Slávka Rosenbergová, Felix Felton, Michael Peake, John Collin

Miroslav Hájek

Scénografie:

Boris Moravec

Masky:

Karel Marek

Švejk je kultová postavička českej histórie a vlastne teoreticky československej, pekne vtipne zachytáva situáciu v Rakúsko-Uhorsku v 1. svetovej vojne a má veľa nezabudnuteľných hlášok a film veľa heftov, ale žeby bol dej nejak zvláštny to vôbec, je nudný. Ostatné postavy sú podľa mňa nevýrazné. Natiahnutie sa tomu dá pre rok vytvorenia 1956 odpustiť, je to klasika, ale nadšenie z neho necítim.(10.6.2012)

Ruda Hrušínský je opravdová kapacita a jeden z nejlepších komediálních herců vůbec. Touto komedií jsem dlouho opovrhoval, ale byla to velká chyba. Bavil jsem se slušně, ale asi to není úplně to pravé ořechové, co si od komedie slibuju. Ale jinak je tento film podle knižní předlohy zaručeně jednou z nejlepších českých komedií. 80%(9.1.2008)

Ať už je předloha jakákoli, a přiznám se, že jsem ji stále ještě nečetl, snímek "Dobrý voják Švejk" prezentuje naprosto skvělé postavy, výbornou zápletku, zajímavé zvraty a navíc humor, který by dohromady nedalo ani deset současných komedií. A není to v tom, že je trapný vtip v každé sekundě, ale tím, že je každý vtip dobře vystavěný a správně udeří. Navíc zde poznáváte začátky mnoha legendárních českých herců, respektive je poznáváte opravdu mladé. Tohle je prostě zlatý fond české kinematografie, kterému jsem se dlouhodobě úspěšně vyhýbal.(28.1.2014)

Možno je to najlepšie možné spracovanie legendárnej literárnej klasiky,možno je Hrušinskéko výkon hereckým koncertom, lenže čo z toho pre mňa vyplýva, keď mi humor tohoto zrejme geniálneho filmu tak akosi nie úplne sadol. Možno by sa mi nijako zvlášť nepáčila ani predloha. Možno je to tým, že nemám príliš v oľube hlavné postavy, ktoré sú jednoznačnými blbmi, aj keď je zrejmé, že možno tými najmenšími v celej spoločnosti. Možno to zafunguje pri opätovnom zhliadnutí, už je to predsa len nejaká doba. Aj keď som to videl dvakrát.(13.1.2013)

Hodnocení pro oba díly. Klady: Vynikající herecké obsazení vedlejších i malých hereckých rolí. Strážmistr Flanderka, npor. Lukáš, tajný policista Brettschneider či feldkurát Katz jsou nezapomenutelní. Dobře zachycené reálie a dobová atmosféra. Scéna z pochybného hostince, kam Švejk zavede patrolu, které namluví, že jej vede k duchovní útěše před popravou, toho hostince s nehezkými prostitutkami a s roztlemeným harmonikářem zpívajícím mírně oplzlou odrhovačku, vypadá (přes jistou zkarikovanost, která je vlastní celému filmu) živě a věrohodnědně. Našly by se dnes vůbec takové herecké a lidské typy? Vůbec, celý děj nedrhne, je zábavný. Zápory: Jsou to jen scény z knihy, což by bylo při její tloušťce pochopitelné, leč celý film je rozbit jen do sledu zábavných příběhů a anekdot. Ty jistě v knize jsou, ale jsou přece promíchány s někdy dost drsnými scénami, které zde chybí. Film ani tak neodpovídá knižní předloze, jako spíše populární představě o ní (charakterizované obrázkem Švejka s půllitrem a heslem: "To chce klid"). Je to vítězství idylických Ladových ilustrací nad neidylickým Haškovým textem. Největší problém je ovšem v hlavní postavě. R. Hrušínský se zde pitvoří a přehrává, až je to někdy trapné. Snad to prý po něm chtěl režisér (který pravda k absolutní špičce nepatřil), leč takto je to dost promarněná příležitost. Navíc, v textu je Švejk stále dvojznačný (či víceznačný). Zde je to jednoznačně vykuk, takový český Honza v uniformě c. k. infanteristy. 3, 5 *.(14.9.2010)

• - František Filipovský si zahrál ve dvou dílech dvakrát! Poprvé jako Tajný policista a ve druhém dílu jako důstojník a profesor češtiny, kterého poté Švejk najde v "hampejzu". (vyfuk)

• - V Německu daboval Švejka (Rudolf HrušínskýEduard Linkers, herec českého původu, který si zahrál v několika českých filmech, např. Nikdo nic neví (1947). (M.B)

• - Letošní vydání (2017) blu-ray disku obsahuje druhou verzi tohoto filmového zpracování Haškova díla. Nakonec, v padesátých letech byla prý běžná praxe z různých klapek sestříhat filmy dva, druhé verze bývaly většinou určeny na export. Jeden příklad za všechny - zkrácená verze Císařova pekaře se značně liší od známějšího dvoudílného snímku Císařův pekař - Pekařův císař (1951).  Další příklad z nedaleké minulosti - dvoudílný a celovečerní film Rumburak (1984). Pro filmové nadšence - pozorně sledovat a porovnávat mluvený text, gesta herců a toninu hlasů. (JariR)