Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

Coliseum

Jednoduše mě irituje ta zprofanovaná rovnice o Švejkovi coby zrcadlu národní letory, přes to vlak nepojede. Ani po papíře, ani na celuloidu. ()

Havala

Nebýt Hrušínského tak celý film nestojí za nic. Haška fakt nemusím, takže i film mě moc nepotěšil. Po herecké stránce ale není moc co vytýkat většině herců. ()

Dinsberg

Verze Švejka, kterou se už nejspíš nikdo nepokusí překonat. Rudolf Hrušínský se v roli "typického" Čecha zapsal do filmové historie stopou vyleptanou do kamene. Herecká elita, která mu v tom sekundovala, tehdejší či teprve nastupující hvězdy československého filmu, dotvořila příběh o vychcálkovi k dokonalosti. A co dokázal Miloš Kopecký vytvořit z vysloveně epizodní postavy feldkuráta Otto Katze, je až neuvěřitelné. ()

Wooke

Nechápem, ako som túto grotesknú genialitku mohol obchádzať tak dlhý čas. Teraz aspoň chápem viacerým vtipom, ktoré kruto a trafene narážajú na opisovanú situáciu a dokonale sa zabávajú a tým pádom bavia divákov na hlúposti a byrokracii a podobných hlúpostiach. ()

ostravak30

Miluju tyhle dvě zpracování Švejka. Podle mě jsou to zpracování vůbec nejlepší. Ostatně můžeme to vzít od začátku. Pak Hrušínský je v téhle roli prostě geniální a to je základ všeho, když je hlavní postavou. K tomu skvělý Miloš Kopecký a jeho nezapomenutelný feldkurát. Opakovat tady legendární hlášky nemá smysl. Mě se prostě Švejk líbí a miluji tyto dva díly. K tomu skvělá dobová hudba a vynikající scénář. Parádní verze. ()

kslaww

Geniální Rudolf Hrušínský jako nepřekonatelný Švejk...pochvala jde na vrub i režii, jelikož přenesl na plátno toto legendární dílo. ()

johnny01

Není to sice tak vynikající jako kniha, ale je to velmi dobré – vykreslení prostředí i herecké výkony jsou povedené. ()

PAVLIS

Hrušínský skvělý, začátek a otírání se o císařství vtipné, pak ale nastoupí na scénu chlast a baby a to v tomhle případě bohužel není plus a film padá do průměru. Zajímalo by mě vykreslení Švejka v knize. Zde je pro mě trochu nečitelný. Jo a atmosféra staré Prahy je tu kouzelná. ()

majky19

V Československu, potažmo Česku není snad známějšího humoristického románu, než jsou "Osudu dobrého vojáka Švejka za světové války" od Jaroslava Haška. Ačkoliv tento román byl do filmové podoby převedem hned několikrát, ten od režiséra Karla Steklého má v naší kinematografii výsadní postavení. Podle mého názoru se jedná o životní roli Rudolfa Hrušínského, který postavu Josefa Švejka zahrál vskutku nezapomenutelným způsobem. Pozadu nezůstali ani další hvězdy stříbrného plátna, počínaje Milošem Kopeckým v roli feldkuráta Katze, Josefa Hlinomaze v rolích hostinského Palivce a drogisty Vaňka, Františka Filipovského v rolích komisaře Bretschneidera a poručíka Duba a samozřejmě Svatopluka Beneše v roli nadporučíka Lukáše. Snímku dle mého názoru nechybí opravdu nic, divák se po celou dobu bude náramně bavit, neboť ve filmu zazní celá řada nesmrtelných hlášek a dialogů, které se vryly do paměti řady diváků a které doslova zlidověly. Režisér Steklý zde prokázal ohromný cit a smysl pro každý detail, protože snímek působí velmi důvěryhodně a autenticky, čemuž pochopitelně přidávají i dobové interiéry a zobrazení nejen města Prahy v období Rakouska-Uherska. Za mě zcela po zásluze plný počet bodů. ()

helrohir

Ďalšia z klasík českej kinematografie, ktorá ma necháva úplne chladným. Možno je chyba v tom, že patrím k mladšej generácii a podobný typ humoru mi proste nesedí, ale proste mi tento film nič nedal. Ale Rudolf Hrušínský je výborný, to sa musí uznať. 60%. ()

Ukrizku

Od svých povinných školních let jsem Švejkovi s odporem odolávala. K maturitě to byla snad jediná kniha, kterou jsem opsala, abych po dvaceti letech statečně usedla před velikonoční TV a přesvědčila svoji holčičku, že pro tentokrát může místo knihy do čtenářského deníku našvindlovat film a já ji podpořím tím, že to přežiju s ní. Začátek: Mami, to nemyslíš vážně! Po 10 min: Cože? Po 30 min: To nechceš! Já po hodině: Vydrž, už to skončí. Na konci my obě: To bylo strašný! Wtf: To je jen jeden díl! Další už nepřežijem. A já: Opiš to. ... S odstupem musím uznat, že jsem byla na svých ...náct předvídavá. Ale respektuji ty, kteří mají zálibu v manipulativním bulíkovi, který svými úlisně - mnohoznačnými, rádoby nezáludnými žvásty ovládá ještě větší idioty, nežli je on sám. Ale když se kouknu na to vysoké skóre, řekla bych, že obdivovatelé budou tou většinou, která nám zvolila prezidenta a předsedu vlády. Ovšem herecky je film profi. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 87,5% | "VOJÁK, KTERÝ NEMÁ SIRKY JE... CO JE?" "JE BEZ SIREK." :-)) Ruda Hrušínský jako nejslavnější česká literární postava bezpochyby exceluje, ovšem jeho výtečnému projevu se také blíží naprosto dokonalý Miloš Kopecký. Humor je velmi úsměvný (nikoli však zábavný!), ale ještě více nás zaujalo něco zcela jiného. Jedná se o přímo mistrovské zasazení příběhu do tehdejší matičky Prahy a o zvláštní styl kulis a make-upu, který co nejvěrněji přenesl slavné ilustrace Josefa Lady z Haškova majstrštyku. 75% ()

JosefTomas

Těžko říct, zda byl Švejk génius, či idiot, nebo obojí, ale příběh o něm to byl pěkný, vtipný a nadčasový. Jen málo která postava dokázala rozhazovat moudra, trousit hlášky a být přijímána, i když je její chování nepřípustné. Plně pochopím lidi, kteří Švejka nemusí a chápu i ty, kteří ho zbožňují, protože věřte či ne, obě strany mají pravdu. V tomhle byl a je Švejk unikát. ()

Tominni

Tak nám zabili Ferdinanda! Výborně zfilmovaná verze našeho slavného vojáka Švejka. Vyjadřovat se k výkonu Rudolfa Hrušínského nemá cenu, je tak skvělý, že další adaptace už asi v budoucnu potřeba nebude. Hodně se k němu blíží i Miloš Kopecký v roli feldkuráta Katze. ()

Pitryx

Dodnes si pamatuji jak kino bouřilo smíchy, když jsem kdysi jako hodně mladý na tento film zašel. Nemohu si pomoci ale musím dát plný počet i prvnímu i druhému dílu. Poslouchám a koukám i dva krát do roka, protože ty hláška jsou prostě pecky. A navíc to má i myšlenku a to obrovskou. Což nějak v moderních českých komediích nějak marně hledám. ()

Bilky

Je na svete väčší zamálista ako on? :))) Klasika o ktorej by som nepovedal, nič čo by tu už nebolo napísané... Snáď len že film poslúži aj ako kvíz pre ml.generácie a súťaž by mala rovnakú otázku: Nájdite vo filme XY! (doplniť môžte KEMRA, FILIPOVSKÉHO...) sú naozaj zdatne maskovaní :) ()