Devětačtyřicetiletý Adaś Miauczyński je typický frustrovaný intelektuál postsocialistické epochy. Jako mizerně placený středoškolský profesor-polonista má spoustu důvodů, proč nenávidět školu a studenty. Bydlí v typickém bytě na sídlišti, které mu skýtá plno podnětů k rozčilení. Od rána se až rituálně věnuje hygienickým úkonům, které ho stejně otravují jako uklidňují. Nerad vstává. Bojí se každého nového dne, předem se děsí kontaktů s nenáviděným vnějším světem, ale i s rozvedenou manželkou a dospívajícím synem. U jídla si pouští televizi a znechuceně reaguje na šarvátky poslanců v Sejmu, které ho jako polského vlastence urážejí. Sféra vysokých ideálů ho povznáší, přízemní každodennost ubíjí. Zejména ho pohoršuje všudypřítomná a vulgární reklama. I proto pilně polyká pilulky na zlepšení fyzické a intelektuální kondice. Permanentní nespokojenost si vybíjí impertinentním, až neurvalým chováním. Navykl si na samomluvu a monology, v nichž bohatě používá slovo "kurva", což výmluvně dokresluje nejen portrét, ale i hloubku mentálního propadu degradovaného intelektuála naší doby. (MFF Karlovy Vary)

Tygrys

Skvělé, já se smál snad v kuse, ale taky to bylo zlehka depresivní. Humor hodně drsný. Divím se, ale zároveň mě těší, že v Polsku něco takového vůbec vzniklo. Hlavního hrdinu v podání Marka Kondrata, kterého terorizuje vlastní matka a nemá žádnou autoritu u svých studentů štve vlastně všechno a dává to najevo nezapomenutelným způsobem. ()

Dubro

„To be, kurva, or not to be?“ Deň cvoka je vynikajúca Polská pecka na 7 a niekedy aj na 13. Obrázok našej spoločnosti ako vyšitý, ktorý doporučujem hlavne divákom obývajúcich naše paneláky, majiteľom psov a cestujúcim do vlaku. ()

fallangell

I přesto, že paralela s českým národem je zde velmi silná a proto bych měl mít k této látce hlubší pochopení. Nedokázal jsem se zbavit pocitu, že myšlenka zůstala bez formy. ()

kalap

Výborne som sa bavil, len s tým toaletným papierom to preháňal, keď niekedy použil aj polku rolky. Ja používam len dva kúsky a samozrejme, že riť nemám čistú, ale ja ešte nahý idem pod sprchu tam si tu riť poriadne vyumývam a popritom aj varlata a penis, to keby pri následujúcej prechádzke má náhodou oslovila nejaka dáma či by som nebol tak dobrý a narýchlo ju pretiahol no a ja to rád urobím, lebo som svieži a čistý, čiže vždy pripravený:) ()

sofiapetra

Pobavilo mě to velmi, ale ten zadní smutek ve mně zůstane ještě dlouho. Takhle to fakt je - když se nebojuje o holý život ani o holou existenci, ani člověk není zavalen povinnostmi k rodině, není dobrodruh, co hledá výzvy v adrenalinu, ani není milionář, aby mohl cestovat a rozhazovat prachy, ani není bez mozku, dopadne přesně takhle. Vytvoří si mraky rituálů, aby mohl alespoň trochu důstojně přežít každý nový den, ale ten stereotyp ho na druhou stranu zase spolehlivě zabíjí. Přiznám se, že jsem trochu čekala na nějakou pointu, na nějaký obrat - ale když se to nestalo, bylo to vlastně mnohem poctivější. Prostě kladivo do hlavy, realita. ()

easaque

4* Kvůli chybějícímu komentáři jsem si zopakoval tento polský satirický film, kterému jsem původně dal 5 hvězd. Po zopakování sice snižuju, ale přesto jsem se bavil. Hlavní hrdina je lehce psychicky vyosený a asociální intelektuál, který však dokáže trefně pojmenovávat běžnou realitu. Jak je v celku příběhově jednodušší, tak si autoři vyhráli v jednotlivých detailech a ty jsou občas k popukání. Chápu, že polská veřejnost měla s filmem problém, a to víc si zaslouží pozornost a za sebe doporučuji. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] - motto na závěr: výstižně kousavý a prosycený krizí středního věku ()

honajz2

Uznávám, že některé ty satirické scény na různé typy lidí jsou naprosto dokonalé a nejedná mi fakt přišla naprosto trefná. Už třeba jen ta Adasova cesta vlakem je fakt skvělá a při každém novém spolusedícím jsem si říkal "ano, tohle jsem při cestách taky zažil!". Nebo ta drsná scéna se psem, která asi bude pro určitý počet lidí už za hranou, ale zase na druhou stranu je potřeba pochopit, že nešlo primárně o toho psa, ale o to udělat si srandu z těch arogantních pejskařů, pro které je jejich psí miláček pouze předmětem chlubení mezi přáteli, nikoli nejlepším přítelem člověka... Škoda jen, že to nezůstalo u satiry na všemožné typy lidí, ale že se sem Koterski rozhodl ještě přemíchat krátké satirické poznámky k politice a spoustě dalším tématům (které jsem sice pochopil, ale svým krátkým trváním prostě nevyniknou a když už se k nim ten film pak vůbec nevrátí, působí v celku zbytečně) a vážné téma krize středního věku, které nám sice vysvětlí Adasovo pesimistické chování, ale zároveň moc neladí s tou satirou. Kvůli tomu je cca posledních 20 minut ne zrovna povedených, protože se to pak najednou snaží být o dost vážnější než předtím a nemám pocit, že by to zrovna fungovalo v souvislosti s tím, co se dělo předtím. Nakonec sice nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo, ale taky nemůžu říct, že by to pro mě byl nějaký silnější nebo výrazně vtipný zážitek a znova to vidět nepotřebuji... Ne kvůli jakémusi "zdrcení", jak by si někteří mysleli, ale kvůli tomu, že mě to prostě tolik neoslovilo a zas tak geniální mi to nepřišlo. I když musím uznat, že na rozdíl od Bůh žehnej Americe to aspoň má koule - ten americký film sice zacházel do drsnějších rovin a do pomsty celému světu, ale zůstal v tom celkem umírněný a díky tomu dost ztrácí, zatímco Den cvoka se snaží být silně realistický a ta depka z celého světa zde působí propracovaněji, i když se nezvrtne. Na Volný pád ale stejně nemá ani jedno... Silné 3* ()

Martin741

Napisem to strucmne : neviem o com to bolo, ale viem, ze som od toho nemohol odtrhnut oci, fajne artove a hodne depresivne. Nemam rad polsku kinematografiu, ale dam vysoke hodnotenie - rovnako som urobil aj u madarskeho rezisera Jozsefa Neppa a jeho filmu Uzenet a Jovobol- a Mezga Csalad Kulonos Kalondjai. Kedze som cechoslovak, hezky cesky Odkaz budoucnosti aneb Podivuhodna dobrodruzstvi rodiny Smolikovy. 88 % ()

snob

Frustrace z promarněného života, odcizenost vlastní osobnosti, hrůza z nastávajícího dne, onanie nahrazující lásku, proklínání osudu. Tisíce krizí středního věku chodí po všech chodnících všech měst světa. Tu se na člověka zamračí v tramvaji, tamhle předběhne ve frontě na banány. Krize středního věku, která chce milovat, chce být milována, ale už neví proč. Nenávistné pohledy na své mládí, kde bylo ještě tolik radosti, naděje, budoucnosti. Ale teď? Hrob se blíží a zaplňuje veškerou perspektivu. Co bude? Je jedno co bude, když není na čem stavět. Minulost? Jen prázdnota vyplněná frázemi. ()

C0r0ner

Místy docela prdel, určitě originální, ale i přes mírnou stopáž se to celkem rychle začalo opakovat pořád dokola a dost se to táhlo. Na druhou stranu to byla zajímavá sonda, u které by mě hlavně zajímalo, kolik procent lidí takto reálně žije, přičemž předpokládám, že asi dost. 50% ()

MarekT

Frustrovaný intelektuál, který si vždy najde něco, co nenávidí, například studijní život nebo konkrétní osobu. Nerad vstává, obává se kontaktů během školního dne a nespokojenost si vybíjí vztekem a jadrným slovníkem... Kurva, vždyť to jsem já. Vidíte, jak lehce stačilo parafrázovat zdejší obsah a hned máte na talíři de facto můj popis. Za posledního čtvrt roku (od Americké noci) mě žádný film nenadchl více. Úžasné svědectví o stavu společnosti, řečené mezinárodním jazykem a pro ty mladší, jako jsem já, jakýsi vztyčený prst nad tím, že takhle bídně nejspíš dopadnou taky. Film, u kterého nezáleží na tom, kolik vám je, z jaké jste sociální vrstvy, jakého jste pohlaví či vyznání - přinejmenším v hlavní postavě byste se, pokud s vámi není něco v nepořádku (tzn. stydíte se za to), měli poznat. Ale není tu jen Adaś - ač už kvůli němu stojí za to film vidět, toto je nejspíš první snímek (a na dlouhou dobu poslední), v kterém není žádná postava zbytečná a má své místo, jelikož je stejně jako v normálním životě důležitým a rovnocenným článkem mozaiky jménem lidstvo. Přesně takhle na mě film zapůsobil - už jen rozbor obsahu, který jsem uvedl na začátku, mě utvrdil v tom, že půjde o geniální dílo (čímž nechci jen tak mimochodem říct, že ty dvě shlédnutí za den byly jen sichr). Fascinující je zde humorná stránka, neúměrně sprostá (jedině z tohoto důvodu poprvé sám od sebe používám vulgární slova, abych přiblížil atmosféru snímku), ale se skrytým poselstvím, a přesně takhle se mi to líbí, stejně jako například u filmu Život Briana či seriálu South Park, s kterými si Den cvoka může podat ruku. Škoda, že tento snímek prakticky nebyl oceněn za hranicemi Polska (aspoň tedy o ničem nevím, jen o národních cenách) - například Oscara za nejlepší cizojazyčný film by si zasloužil, stejně tak ve své kategorii by si Marek Kondrat nominaci zasloužil. Na druhou stranu, ocenění pouhou hrstkou nadšenců je také k něčemu dobré - aspoň může být divák jen překvapen. Ty nejlepší zážitky se u mě rodily vždycky jen tímto způsobem - například od 2001 jsem nic nečekal, a jaké z toho bylo nadšení... Závěrem bych řekl, že není nic, co bych vytknul, jelikož takhle kurva dobrý film se nejen v lokální, ale i světové produkci nevidí. Přece jen, neznám moc snímků, které bych viděl dvakrát za den, ještě té noci zařadil do nejoblíbenějších filmů a plánoval si třetí projekci dalšího jitra. ()

zette

Velmi zajimavy a zabavny pohled do jednoho dne polskeho ucitele. Hodne povedena satira, ktera nenecha nit suchou na vsem polskem.-). ()

BoXBe

Zajebiste :) Ta horší stránka každého z nás zkombinovaná s Českou sodou. Kdy konečně stejnou katarzí projde i český film? Ja pierdole....:-)) ()

campix

Příběh o muži, který trpí nějakou obsedantně kompulzivní poruchou a všechno má naplánované do naprostých detailů a postupuje podle zažité rutiny, která pokud se nějakým způsobem změní, tak to hlavnímu hrdinovi způsobuje velké problémy. Zprvu hodně zábavné a zajímavé. Postupem času se ale nevykrystalizuje nic dalšího a všechno tak jede v zajetých kolejích. Ocenit se dá satyra na polskou respektive post komunistickou středoevropskou společnost. Dobré, ale rozhodně ne až tolik. ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009