451° Fahrenheita

• Česko 451 stupňů Fahrenheita (více)

Nejprodávanější mistrovský sci-fi román Raye Bradburyho nabírá v této filmové klasice režiséra Francoise Truffauta až mrazivě realistický rozměr. Snímek 451 stupňů Fahrenheita vykresluje svět budoucnosti, v němž represivní vláda kontroluje veřejné mínění tím, že zakazuje literaturu. Zavedený řád pomáhá udržovat skupina dohlížitelů, takzvaných hasičů, jež provádí nezbytné pálení knih. Příběh se soustřeďuje na Guye Montaga, hasiče, který pochybuje nejen o své funkci, ale také o etice utlačované a despotické společnosti, v níž žije. Guy je fascinován světem knih a brzy se zamiluje do mladé členky undergroundového proliterárního hnutí i do literatury samotné... (Cinemax)

KasparekZabijak

Na film jsem se tesil, knizku jsem cetl nekdy pred deseti lety a cekal lecos, ale tohle teda fakt ne. Atmosfera neni vubec pochmurna jak by jeden cekal, par radoby futuristickejch doplnku ( vybaveni bytu, rychlodraha, vsudypritomny schranky pro bonzaky s majackem ) a totalne nudnej hlavni hrdina. Vrchol vseho byla scena v lese kdy se tam uprchlici pred systemem predstavujou misto svejma jmenama jmenama knih, pusobilo to az nechtene komicky, pro me opravdu zklamani cekal jsem mnohem vic 4 / 10 ()

mab

Právě dobíhají poslední záběry a musím říci, že film měl dost logických vad, některé věci naopak neřešil vůbec nebo málo do hloubky. Nevím, zda jde jen amatérský film, nebo, vzhledem ke zmínce kohosi zde, že jde o velmi věrný výklad knihy, je amatérská i knižní předloha, to musím nastudovat. Nicméně, z notace zde jsem čekal mnohem více než jen drama o pohasínajícím partnerském vztahu "on se zblázní do jiné, ta ho přetáhne na svou (zakázanou) víru, manželka je věčně na prášcích a udá svého muže, protože se jí ta zakázaná víra nelíbí" naroubovaném na jen neostré nástiny totalitní moci, projevující se pálením knížek, případně i těch, co je čtou (či jiné postihy těchto osob - ani v tom není film vlastně konkrétní). U mne tak 40%, protože silný a výborný nápad sám o sobě nemá generovat hvězdičky, ale právě realizace a vyznění filmu. ()

lucascus

Mrazivé.. Obávám se, že to nebude trvat dlouho, a nastane doba, kdy inteligence bude potírána a možnost svobodně si číšt, vzdělávat se, bude u konce. Bradbury byl génius a přestože je film poněkud chladný, tím líp to vysvětluje bezemoční náladu ve světě bez knih. Z lidí se stávají stroje, poslušné režimu... Jak jsem řekl, mrazivé... Jediným mínusem filmu pak zůstávají kulisy, rodinné domky vypadají neobyvatelně, jako papírové krabice, vše vypadá hrozně uměle, ale budiž - rok výroby filmu tento fakt mírně omlouvá. ()

VanTom

Spartánská vize "orwellovské" společnosti v méně než minimalistických kulisách budoucnosti. Jde především o samotnou myšlenku reprezentovanou knihami, jejichž barbarské pálení a postavení mimo zákon zamezuje rozkvětu fantazie, citů i vědění. Závažné a stále aktuální, ale také vyznívající celkem naivně. ()

Autogram

Opäť som si raz namiesto prečítania knihy zapol svoju telestenu. Našťastie nešla žiadna interaktívna telenovela, ale tento vizionársky počin, ktorý nepredpovedal len televízny úpadok spoločnosti, ale oveľa viac. Orwellov román 1984 je nevyčerpateľnou studňou na vytvorenie rôznych odpudivých vízií budúcnosti, čo vidno napríklad aj tu v stĺpci podobných filmov. Táto staršia verzia ma trochu nudila svojim tempom a častými zbytočnými scénami (lietajúci policajti) alebo dialógmi, tiež záver bol dosť prekombinovaný, vraj celkom mimo predlohy. Jeden dialóg bol ale nezabudnuteľný, presnejšie monológ veliteľa požiarnikov v dome staršej pani plnom kníh: –––– Na každého z nás přijde jednou chvíle, kdy náhle zatouží zjistit, o čem ty knihy jsou, a ta touha ho žere, je to tak. Dávám ti slovo, Montagu, nejsou o ničem. Nemaj člověku co říct! Je to vysněný svět, příběhy o lidech, kteří nikdy nežili. Lidé to četli a zprotivil se jim vlastní život. Přáli si žít jinak, jenže to se nikdy stát nemůže! ()

S_M_Lomoz

451 stupňů Fahrenheita byl jeden z filmů, které na mě zapůsobily důmyslným vytvářením napětí pomocí rafinované kombonace obrazů a zvuků (anebo ticha). Obrázek, který se mi vybyvuje najjasněji a nejděsivěji: požárníci vyrážejí do akce na starobylém požárnickém vozidle. Stojí na něm v pozoru, ani se nepohnou, a tiše jedou městem. Opravdu. Aby v člověku bylo vybuzeno napětí až děs, nejsou nutné potoky krve a skřípající disharmonické smyčce. Stačí daleko méně. ()

Vercinix

Jo jo! Tam knihy pálili a tady docílili toho, že se nečtou! Tak kdo je záludnější a efektivnější při vymývání mozků?:) ()

Pecival

Příliš mě to nechytlo. Uspávací tempo a ani atmosféra nebylo na můj vkus příliš temná a dusná. Některé myšlenky zajímavé, ale celkově film funguje maximálně jako o pocta knihám. ()

Beer Ceps

Vizuální svět budoucnosti, který se opírá pouze a jednokolejku s papírovými dveřmi mi přišel neuspokojivý. To je jediná výtka kterou bych měl k tomuto jinak pěknému, poučnému a odstrašujícímu filmu. ()

standsiller

Bradburyho vízia v rukách Truffauta dostala nevídaný rozmer s presahom útočiacim na pozornosť diváka. Atmosféra sálajúca z filmu mala nádych strohej a studenej doby s futuristickými prvkami . Okolie však nebolo natoľko odlišné od dnešného, aby sa divák ukájal pocitom spokojnosti, že do ničoho podobného sa nevrháme. Mrazivo poukázal na budúcnosť a jej umelý intelekt s dohľadom nekompromisnej kontroly. Nik nám knihy z rúk neberie a predsa ostávajú čím ďalej, tým viac v tieni primitivizmu a rutinného fungovania médií. Reality show ? Alebo kniha . ()

Bernhardiner

Ačkoli je myšlenka protestu proti diktatuře formou zapamatování si knihy slovo od slova přitažlivá, nemyslím si, že by byla úspěšná, neboť podle mě je důležitější myšlení a ne paměť. Drcení knihy nazpaměť nikoho chytřejším neudělá, protože je důležitější předat dalším generacím myšlenky v knize obsažené a nikoli pouze slova, protože další generace si bude pamatovat pouze ta slova, kterým nebude schopná rozumět. Přesto považuji tuto myšlenku za zajímavou a hodnou přepracování, aby byla mohla být v případě diktatury tohoto typu úspěšná. Toto je však vada samotného románu, v žádném případě ne jeho filmové adaptace, která je vynikající. Zaujme především sterilní prostředí - všechno je čisté, city jsou považovány za přebytečné a zábava je naprosto prázdná, stejně jako rozhovory, které spolu manželé vedou. Hlavní herecká dvojice je skvělá, Oskar Werner i Julie Christie se skvěle doplňují, zaujme i Cyril Cusack v roli velitele. Co k tomu ještě dodat? Snad jen, že Bernard Hermann zkomponoval skvělý hudební doprovod. 100'% ()

fiLLthe3DD

Nebylo to vůbec špatné. Děj se sice nějak výrazně kupředu neposouval, ale alespoň zbylo dostatek času na to, aby se divákům ukázalo, jak vlastně vypadá vymývání mozku v pošahaném, dystopickém státě... Herecké výkony byly v pohodě, technické zpracování taktéž. Jediné co se mi nelíbilo byl závěr, ti vyznavači "Knihy" byli taktéž trochu na palici, aneb od antiutopie k antiutopii, ve které zas není čas na chvíli jen tak „vypnout." :) ()

Gaizka

Ve své době možná bomba, ale časem se kouzlo vytratilo. O triky a výpravu v žádném případě nejde, spíš na mě nedolehla zamýšlená atmosféra a dilaogy mně v některých momentech přišly trochu toporné. Jestli mám něco vyzdvihnout, tak scény v tajné knihovně. Slabší ****. ()

vincent

No tak nič. Naozaj som sa na tento film tešil a nechával si ho na časy, keď nebudem mať na práci nič iné, len čítanie kníh a pozeranie filmov. Pravda však je, že ma úplne sklamal. Nečítal som knižnú predlohu, takže nebudem porovnávať. Film však na mňa pôsobí dojmom, že ho natočil niekto, kto k takémuto žánru nemá žiaden vzťah. Nech Truffaut znamená pre kinematografiu čokoľvek, natočil film, ktorý ešte aj on sám nazve nudným. Samozrejme chápem, že technická stránka odpovedá dobovým možnostiam a jednoducho som privrel oči. Horšie je to však s hercami. Oskar Werner pôsobil v Truffautovom filme Jules a Jim vierohodne. No tu mi pripadal len ako ochotník, ktorý navštevoval hereckú školu Joeyho z Priateľov. Pri ostatných som mal tiež pocit, že hrajú vo filme snáď prvýkrát. Tiež tu bolo veľa okatých nelogickostí, zvláštne používanie kamery (čo som pripisoval skôr režisérovému zámeru - no v tomto prípade nefunkčnému), nie príliš vydarená hudba. Sci-fi príbehy sú nadčasové (alebo mali by byť), no sci-fi filmy majú nevýhodu, že musia tak pôsobiť aj vizuálne. Každý z nás vie, že je to veľmi ťažké, hlavne vtedy, keď obsah nefunguje. Nápad sa mi zdal dobrý, aj zopár vychytávok budúcnosti bolo OK ale nič viac. A nakoniec: Bradbury tú budúcnosť až tak nevystihol. Nepotrebujeme žiadnych hasičov, aby pálili knihy, veď dnes ich aj tak číta už len menšina ľudí. Ak sci-fi (kniha či film) tak u mňa zatiaľ vyhráva 1984. ()

mohamedsfinger

Strohé, hluboké, sugestivní. Když člověk nečeká trikové orgie (které já stejně nemusím) a zaměří se na obsah, dostane se mu nadčasového filmu. Sice mám nějaké výhrady k hercům a jejich výkonům, ale možná zde jde o záměr, o jakousi depersonifikaci a figurínovitost, která se k této budoucnosti hodí. Hned mám chuť si i něco přečíst... ()

Hanks futuristickým hasičem?

Hanks futuristickým hasičem?

17.11.2007

Příští týden má světovou premiéru The Mist, už třetí adaptace novely Stephena Kinga v režii Franka Darabonta (po Vykoupení z věznice Shawshank a Zelené míli jde tentokrát o klasický horor, navíc… (více)