Kauza CIA

Lakonický a rezervovaný Edward Wilson řídí tajné operace CIA během událostí v zátoce Sviní. Agentura má podezření, že Castro byl předem informován, a proto Wilson hledá, odkud informace unikly. V průběhu vyšetřování v sérii retrospektiv vzpomíná na otcovu smrt, studentská léta na Yale (poezii, Skull & Bones), nábor do začínající OSS, krátké aférky, vynucený sňatek, získání ostruh ve špionážní práci v Londýně, odloučenost od syna, vypuknutí druhé světové války a vztah s agenturou a britskými a sovětskými protějšky. Sledujeme, jak se jeho idealismus vytrácí a nastupuje něco jiného: odhalování podstaty toho něčeho jiného se v závěru vyšetřování stává ústřední myšlenkou celého filmu. (Filmbox)

BoXBe

Dobrý film, bez diskuze... (95%) Jde o hodně silné téma. De Niro se učí od velkých režisérů (producentem filmu je mj. Francis Ford Coppola) a jeho pomalý styl vyprávění mi vyhovuje. Nicméně na délku filmu a nejednoduchou zápletku je třeba být nalazen. Rozhodně to není akční thriller o agentech CIA (a la Bourne), to ani zdaleka. A bez znalosti aspoň základních znalostí dějin po druhé světové válce v USA může těch 180 min. divákovi pořádně zamotat hlavu a unudit ho. To ale snímek samotný nesnižuje a těm co se o toto téma zajímají naopak jeho kvality znásobí. Je to jedna z největších filmových událostí roku 2006. ()

Seag

Musím sa priznať, že som sa tomuto snímku vyhýbal (schválne) a nakoniec som si ho kúpil. (Nie požičal, ani napálil, ale kúpil). A poviem vám že neľutujem. Jedná sa o veľmi slušný film, ktorý zachycuje život Edwarda Wilsona ( Matta Damona). Pre mna je to najnesympatickejšia Damonova postava. Najviac som sa tešil ( a určite aj vy) na Joa Pesciho ktorý sa tam objaví naozaj len na 2. minútky.........De Niro nám nejako pribral, ale svoju rolu zvládol skvele (O to som nikdy obavy nemal.) . Angelina Jolie je inteligentná krásavica, len si myslím, že mohla dostať aj viac priestoru.Kto sa teší na nejakú akciu, tak tá sa tu objaví len v náznakoch. čo som však chcel spomenúť v tomto komentári je Robert De Niro ako režsér. Rozhodne nezlihal. Pred tým než som začal pozerať tento film, tak som si pozrel film Letec. A musím povedať, že De Niro lepší, jak Scorsese. ( Samozrejme, hodnotím len tieto dva snímky)........................................Takže ked si to tak zhrniem, vychádza mi čistých 80 %.( Je to tak medzi 4* a 4,5*). Nenudil som sa však ani minútu. ()

mortak

Dost pronikavý pohled na velice ožehavé a docela nedávné téma americké historie dvacátého století okořeněný sporem soukromé - politické, což je jedno z hlavních témat pozdní filosofie H. Arendtové. Damon bezchybně zahrál agenta-úředníka, Jolie hraje přesně ten typ bohaté pipky, která si myslela, že rychlým sexem zbalí hodňoučkou ovci, která jí pak pujde v manželství na ruku. Ač v dialozích trochu modelové - De Nirova obava se zhmotní v závěru - přesto velice silné. Bohužel jen pro obeznámeného s americkými reáliemi, protože v čechách nemají vysokoškolské kluby jaksi tradici. ()

pankreminek

Po herecké stránce naprosto perfektní (velmi překvapil Lee Pace, který na mě zapůsobil ze všech nejvíce, ačkoliv výborní byli všichni), ovšem film jako takový, až tak kvalitní nebyl. První polovina mě moc neoslovila, dokonce jsem skoro ani neudržel pozornost (jediné pozitivum bylo pár šokujících scén), ale druhá polovina mi přišla opravdu skvělá. Je pravda, že film by bez těchto hereckých výkonů byl slabý, ale to na mém hodnocení nic nezmění. ()

flyboyeda

Trestuhodne nedoceneny film. Nikam nespechajici tempo mi nijak nevadilo, naopak, pral jsem si, aby film trval jeste o neco dele. Opravdu. Moc dobre zahrane (ve filmu se objevuje hodne kvalitni herecka sestava), moc dobre natocene, hodne me bavila atmosfera a Damonuv kamenny vyraz, ktery roztaje snad jen nekolikrat behem celeho filmu, a to ve spolecnosti sve nenaplnene lasky. Jedna z mych nejoblibenejsich roli Matta Damona, na dalsi filmy De Nira sem rozhodne zvedavy... ()

Triple H

Tak čo nám to mistr De Niro chce? Menší prierez dejinami americkej špionáže a spôsobom akým sa dotýka ľudských životov. Hlavná postava je neskutočné ľudské vakuum bez emócií a panák, ktorého kam postavíte tam bude poslušne hniť. Damon je PARÁDNY - jeho postava je ťažký oriešok - poslušne slúži vlasti, ale nikdy v živote nenájde pravé šťastie (ak je vôbec schopný ho cítiť). Celý čas sa v ňom miesi akási neistota a zmätenosť. A miestami tak zadubený, že by ho neprebralo ani pár faciek. Angelina Jolie tiež výborná. Čakal som zdĺhavý film, ale celkom svižne to celé uplynulo. ()

Sfinkter

Pikle, pikle a ještě jednou pikle. Poválečná léta sloužila jako podhoubí konspirací a špionáží, ze kterých se člověk nemohl dostat, pokud se do nich jednou zapletl. Damonovi role agentů jdou, tady má spoustu metráže to dokázat, a dokázal. I přesto mě De Nirova režije neokouzlila natolik jako Scorseseho Skrytá identita ze stejného roku, něco tomu zkrátka chybí, možná je to i více akce. ()

Mrkvič

Výborní herci. Realita až do morku kostí. Ale proč to musí být tak strašná nuda??? Skoro tři hodiny!!! Za ten konec si ale film zaslouží o hvězdičku víc. Bohužel s tak skvělým námětem na vrchol nemohl v takovém oběmu nikdy dosáhnout. ()

baruss

Keďže sa do záležitostí CIA rozumiem menej ako obyčajní ľudia, tak mi často krát chýbala v deji akási kontinuita... Doteraz neviem napr. o akú kauzu išlo, aký bol problém s Kubou, čo robil jeho syn v Kongu a iné. Jediné čo sa vo filme riešilo boli rodinné záležitosti. Rezultát: zaujímavé ale príliš rodinné. ()

danoo

Robert De Niro strháva masku z práce tajného agenta, ktorá má povesť vzrušujúceho dobrodružstva, no skutočnosť je celkom iná. Zaujímavosťou je, že film provokačne vychádza pri šesťdesiatom výročí založenia CIA, akokoľvek snahy tvorcov ostali na polceste, pretože jeho nezáživnosť skôr odradila ako pritiahla. ()

uhlajz

Napoprvé jsem film neprozřetelně pustil, když jsem byl unavený. Vydržel jsem asi 15 minut:-) Podruhé už však bylo všechno jinak. Film mě udržel při pozornosti celou dobu a přes svou délku byl stále napínavý. Je ale pravda, že by začátek mohl být svižnější, aby se člověk zorientoval rychleji a netápal přes polovinu filmu... ()

MiCM

Naprosto ohromující film. Život tajného agenta není snadný a dělat správná rozhodnutí, je někdy velice nesnadné, často nemožné. Jak je Robert De Niro dobrým hercem, tak je dobrým režisérem. Z tohoto filmu je zřejmé, že často mnohem důležitější, než rozhodnout se správně, je rozhodnout se včas..pokud člověk promešká tu pravou chvíli, už pak nemusí mít na výběr.. ()

Beky

To jsem se zase jednou pronudil až ke konci monstrózního projektu, který má zápletku na půl hodiny filmu...De Niro akorát přihodil několik set tun hloupoučkých dialogů, nudných podpříběhů...ale jinak to přece nejde, když chceš Oskara, jednoduchost nemá nárok!! Komu vlastně poděkuju za to, že jsem to měl sílu dokoukat?? Dostatku pití po ruce, jídla a mé přítelkyni!! Nikdo jiný nesplňuje ani průměr dobrého!! Damon si vystačil s jednou pózou, De Niro se objevil pouze na několik minut, Jolie se do role vůbec nehodí...pořád spíš vidíte pornohvězdu, než herečku, Pesci to ale snad odnesl úplně nejvíc...a ostatní přicmrdákové ať táhnou!! Nuda, nuda, nuda...a jestli si De Niro myslí, že nám obyčejným divákům objasnil vznik CIA, tak se šeredně spletl!! Jednou větou: Nesnášim filmy, který si hrajou na něco víc, než ve skutečnosti jsou!! ()

marvan

Film uváděný v kinech měl delší stopáž než na DVD. Například vystřižená scéna s hluchou dívkou na pláži přitom byla pro další děj zásadní. ()

lennyd

Už na univerzitě prokáže Edward Wilson (Matt Damon) vlastenecké cítění, když udá svého učitele poezie jen pro jeho lásku k německým veršům. Netrvá dlouho, a brzy si jej všimnou lidé z tajného spolku Skulls, ze kterého se později rekrutují všichni významní státnici USA včetně prezidentů. Edward se pak stává členem CIA a dostává místo v zahraniční službě v Londýně. I přes svoji kariéru v tajných službách má Edward doma manželku (Angelina Jolie) a malého syna, kterého však díky své práci takřka nevidí. I v budoucnu musí stále volit mezi láskou k vlasti a láskou k rodině, což vyvrcholí otázkou života a smrti pro jeho syna, který se zamiluje do agenty znepřátelené strany... Byl by to perfektní film, být tak o půl hodiny až o hodinu kratší. Takhle film po-ma-lou-čku plyne, a vzhledem k absenci jakékoliv akční scény divák chvilkama usíná. Prolínání mladických (Londýn) a "dospělých" let (Kuba) taky moc na orientaci ve filmu nepřidalo, a tím že polovička agentů hraje na obě strany také ne. Ale Robert De Niro (jako režisér) ukázal svoji silnou stránku ve volbě hereckého obsazení, kde v první řadě obsadil sebe (.. kecám, jeho role byla jen minoritní), a jinak také Matta Damona a Angelinu Jolie (ta mi zde přišla obzvlášť perfektní - jako odsunutou paničku v domácnosti jsme ji ještě neviděli). Takže - film zkrátit, a přidám hvězdičku .. ()

Bobby a Marty: další spolupráce?

Bobby a Marty: další spolupráce?

09.07.2008

Robert De Niro měl během pátečního přebírání ceny za celoživotní dílo ve Varech sdílnou náladu a svěřil se s plány udělat ze svého posledního režijního počinu, u nás uvedeného pod názvem Kauza CIA,… (více)

OSCARS - výsledky

OSCARS - výsledky

26.02.2007

Lék pro zakomplexovaný český film?

Lék pro zakomplexovaný český film?

20.02.2007

Nemůžeme bohužel posoudit, jaké bylo Berlinale, ale s klidným srdcem můžeme prohlásit, že to byl velký krok pro český film. Je to specificky česká vyprávěcí forma, kterou mám rád, ocenil snímek… (více)

Oscary již po devětasedmdesáté

Oscary již po devětasedmdesáté