Základní instinkt

• USA Basic Instinct (více)

Vyšetřování brutální vraždy vysloužilého rockera, kterému někdo zasadil při sexu mnoho bodných ran sekáčkem na led, dostane na starosti detektiv Nick Curran (Michael Douglas). Jako první jede detektiv se svým parťákem Gusem vyzpovídat rockerovu přítelkyni, spisovatelku Catherine Tramellovou (Sharon Stoneová). Té je však smrt jejího přítele naprosto ukradená, detektivy s úsměvem na tváři sprostě vyhodí a Nickovi je jasné, že s touto dámou budou potíže. Sám má však za sebou náročné období. Jeho vinou zahynuli při vyšetřování staršího případu omylem dva turisté. Nick byl sice zproštěn viny, ale musí pravidelně docházet za psycholožkou, se kterou sem tam prožije milostné vzplanutí, doktorkou Beth Garnerovou. Z Catherine je hlavní podezřelá. Třicetiletá žena je vdova po boxerovi, spisovatelka, která má vystudovanou i psychologii. Oba rodiče jí tragicky zemřeli, zdědila po nich velký majetek. Před rokem napsala knihu, ve které hlavní hrdinka zabije svého přítele, bývalého rockera, sekáčkem na led. Psycholog po rozboru knihy dospěje k závěru, že pokud spáchala žena tento vražedný čin, jedná se o velice nebezpečnou psychopatku, protože vraždu musela naplánovat ještě mnohem dříve, než kniha vůbec vyšla. Detektivové v čele s Nickem po ní jdou. Chtějí jí odvézt k výslechu, Nick u ní najde staré noviny s článkem o jeho osobě. Catherine pak cestou sdělí Nickovi, že už píše další knihu. Bude o policistovi, který se zamiloval do nesprávné ženy, která ho pak zabije. Při výslechu si Catherine s detektivy hraje, hlavní pozornost soustředí na Nicka. Provokuje ho sexuálními dotazy, nabízí mu cigaretu, přestože ví, že kouřit přestal. Následuje nejslavnější scéna z filmu, kdy dá spisovatelka nakouknout detektivům pod sukni, přestože si nevzala spodní prádlo. Catherine navrhne vyšetření na detektoru lži. Ačkoliv vyšetřením projde jako nevinná, Nick je stále přesvědčen, že žena lže. Má také podezření, že nehoda, při které zemřeli její rodiče, nemusela být nehoda. Večer dojde v baru mezi Nickem a jeho kolegou jménem Nilsen k roztržce. Nick si dá panáka, přestože s alkoholem před několika měsíci přestal. Do hospody dorazí Beth. Nick s ní odejde k ní domů, kde se spolu pár vyspí, ale Beth je vyděšená z Nickova surového přístupu v posteli. Pohádají se a detektiv začne znovu kouřit. Druhý den se k němu dostane informace, že Catherine studovala na Berkeley, přičemž v té samé době tam byl jeden z profesorů zavražděn sekáčkem na led. Rozjíždí se akce, jeden tým jede do Berkeley, druhý má zjistit, jak to bylo s nehodou jejích rodičů a Nick má za úkol sledovat Catherine... (TV Prima)

LEGACY

Chtěl jsem nějakou smyslnou klasiku, když jsem si opět nemohl vybrat ve změti ohraných novinek. Budu se toho držet, projíždět starší a uzrálejší filmy, protože mně tento film děsil, vzrušoval a neustále překvapoval novými zvraty. Automaticky, když se ve snímku objeví postava-spisovatel tak zpozorním, zde navíc je vše doplněno skvělou psychologickou hrou a hromadou sexu krásných lidí. Myslím, že i k roku vzniku dala Sharon Stone předlohu vlastně všem geniálním avšak psychopatickým magorům, jenž vídáme na obrazovkách televize. Dokonalé dílo to není, ale starší formát, napětí a předčení očekávání mi zadělali na krásný večer u televize. Sharon je elektrizující mrcha, které bych nejspíš podlehl a nechal se rozpárat na maděru. ()

J.Lajner

Díky tehdejší životní formě režiséra Paula Verhoevena, precizní kamerové práci Jan de Bonta, nevyzpytatelnému scénáři a bezchybnému castingu, vznikl vskutku vyšperkovaný zastupitel žánru neo-noir a zároveň jeden z nejlepších thrillerů devadesátých let - Základní instinkt. Režisérovy typické trademarky se v tomto filmu poprvé naplno slučují a doplňují. Naturalismus erotických a násilných scén tak tvoří přirozený symbiotický vztah, doplněný o uhrančivou vizuální složku. Základní instinkt, to je kousavá kritika sexuálního prospěchářství. Kritika sexuálního pragmatismu jakožto kariéristického nástroje, zabalená do poutavého detektivního hávu, který noirové stereotypy padesátých let účinně etabluje pro potřeby moderního filmu. Více. ()

liuk

Na druhé zkouknutí rozhodně lepší než napoprvé, ale nějaké extranadšení se stále nekoná. Verhoeven utekl s vyjímkou první scény od svých brutalitek a spíše se zaměřil na erotično, kde vítězí spíše v náznakových scénách (výslech, diskotéka) než v těch souložících, v nich jsem nic víc než v klasickém eroťáku nenašel. Bohužel jsem musel film dvakrát na chvilku pauznout, ale díky tomu jsem se přesvědčil, jakou má BI (náhodné iniciály? ;) perfektní atmosféru budovanou hlavně super hudbou, hned mě bez problémů vtáhla. Bohužel scénář, i když se snaží působit komplikovaně díky velkému množství postav, není nijak slavný a takhle ho na konci nechat otevřený není nic světoborného. Nejlepší scény jsou u Catherine v okolí jejího plážového paláce a dvě automobilové honičky. Slušné 3* ()

-ELFKA-

Môžem tu vypísať všetko čo z tohto filmu robí čertovsky dobrý filmový zážitok, ale to predsa všetci čo ho videli dobre vedia.. A tí čo ho ešte nevideli si to musia vychutnať sami.. ()

KASUGI

Král mezi erotickými thrillery. Nutno podotknout, že je to ale ten jednooký král mezi slepýma, protože erotické thrillery jsou vesměs kraviny až na opravdu pár vyjímek. Pět hvězdiček dávám jen v rámci žánru, normálně bych hodnotil čtyřma. ()

Koryntos

Úžasně propracovaný thriller s impozantně nádhernou Sharon Stone, inteligence a krása v jednom, to dělá opravdu hodně. Pěkně ty chlapy dokázala tato prohnaná ,, mrška“ zmanipulovat. Nemůžu si pomoci, ale podle mě, nemá jednička, tak dobře dotaženou zápletku, jako ve dvojce. Jinak jí ovšem dvojka nemůže v ničem konkurovat. ()

mkubalikova

Výborný thriller se skvělou hudbou. Životní výkon Sharon Stone a jediný film, kde se mi moc líbí. 82% (dvě procenta za sekáček na led, který mi nesmí domů :-D) ()

ghatos

Po 30 letech pořád skvělé. Je tam vše, co při dramatickém (sexuálním) zápase potřebuješ :) . Tah na branku, územní převaha i úspěšná koncovka ;) . 84%. ()

Narcis

První velký film ve kterém hrála Sharon Stone a hned taková pecka na kterou nikdo nezapomene i když se mu to nebude líbit. Např.scéna na policejní stanici byla opravdu freee. Škoda že od té doby hraje (až na vyjímky) jen v samých škvárech. Velké plus je i zajímavá kamera Jana de Bonta. ()

Nepi

Klasika mezi thrillery s prvky erotiky.Film, který udělal slavnou hvězdu z krásné Sharon Stone,která ve filmu ukázala svoje výborné herectví, ale také své vnadné tělo.Michael Douglas v roli detektiva, který ji podlehne působí také vyrovnaným a dobrým dojmem.A mezi tímto párem je jiskra lásky,tak silná a patrná, že se přenáší na diváka,což je u podobných filmů velmi důležité.Paul Verhoeven natočil bezmála skvělý a napínavý erotický thriller, který se navždy zapsal do podvědomí diváků,ale také do světové kinematografie. ()

Specs

Hlášky: Catherine Tramellová: - "Moje kniha je skoro hotová. Detektiv je skoro mrtvý." Nick Curran: - "Takže mám čas na poslední cigaretu?" Catherine Tramellová: - "Potom." Nick Curran: - "Zítra ráno musím dělat nějaký průzkum." Catherine Tramellová: - "Jsem dobrá na průzkum. Pomůžu ti." Nick Curran: - "Ne, dík. Co zkoumáš?" Catherine Tramellová: - "Nový konec pro tvou knihu." Nick Curran: - "Vážně? A jaký?" Catherine Tramellová: - "Detektiv se zamiluje do špatné ženy." Nick Curran: - "Ale neumře." Catherine Tramellová: - "A co se mu stane?" Nick Curran: - "Budou šoustat jako norci, mít kupu spratků a žít šťastně až do smrti." Catherine Tramellová: - "To by se neprodávalo." Nick Curran: - "Proč ne?" Catherine Tramellová: - "Někdo musí umřít." Nick Curran: - "Proč?" Catherine Tramellová: - "Protože je to tak vždycky." & Nick Curran: - "Jak dlouho jste s ním chodila?" Catherine Tramellová: - "Já sem s ním nechodila, já sem s ním šoustala." & Nick Curran: - "Budeme šoustat jako veverky, mít hodně dětí a žít šťastně až do smrti." Catherine Tramellová: - "Nemám ráda děti." Nick Curran: - "Tak budeme šoustat jako veverky, žádný děti a žít šťastně až do smrti." ()

Almásy

famozny, skutocne famozny scenar- nezabudnutelne hlasky typu ,, zacinaji se mi delat mozole" ,, co s tim udelate, zavrete me?" alebo ten uchvatny dvojzmysel po slavnej scene prelozenych noh ,, je to pekny...?" z tohto robia nezabudnutelny zazitok. ()

Styxos

Film s nejlepším začátkem, jaký jsem zatím viděl. Skoro bych až řekl, že pan režisér se v takových scénách přímo vyžívá, což potvrzují jeho další snímky, jako třeba Maso a krev. Co se herců týče - tak ti byli skvěle vytypovaní, protože Michael Douglas je frajer za každých okolností a Sharon Stone je svůdná kočka, kterou by chtěl pomilovat každý muž. Celý snímek pak dělá ještě lákavější úžasná hudba od úžasného Jerry Goldsmithe a práce kamery, která zachytí úplně všechno (scéna ve které je Sharon u výslechu a kamera zachytí vy víte co, patří k nezapomenutelným :-) ) Takže stručně řečeno - Základní instinkt jsou nejen vizuální, ale i hudební orgie plná skvělých výkonů a nikomu by neměl tento snímek uniknout. ()

P1tr

Napínavý erotický thriller, který výrazně zapsal Sharon Stoneovou do povědomí mužů na celém světě. ()

jenik71

Špičkový psychologicko-kriminální thriller okořeněný neuvěřitelně silným erotickým nábojem. Do nejmenšího detailu propracovaný scénář, který je absolutně bez slabin. Nejlepší film Paula Verhoevena a skvělá Sharon Stone se sekáčkem na led v ruce. A Michael Douglas jako cíl jejího chtíče... Udělejte si pohodlí, dejte si led do drinku (sekáček určitě máte), hra na kočku a na myš vás už nepustí z křesla ... ()

jefff

Napínavý thriller se skvělým hereckým obsazením. Základní instinkt má vše co by správný thriller mít měl. a možná ještě něco navíc :-) ()

Mackin

Sharon Stone se ukázala jako opravdu dokonalá volba pro tento mrazivě-erotický thriller, zřetelně inspirovaný slavným Vertigem Alfreda Hitchcocka. ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (více)

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

„Židovské Statečné srdce“ se nekoná

13.04.2012

Alespoň prozatím. Je ale pravděpodobné, že studio Warner Bros. nakonec projekt The Maccabees zruší úplně. Důvod? Antisemitismus a hulvátství Mela Gibsona. Alespoň to tvrdí scenárista Joe Eszterhas.… (více)

Mel Gibson a židovské statečné srdce

Mel Gibson a židovské statečné srdce

10.09.2011

A taky nějaké židovské základní instinkty. Co to všechno znamená? Shrňme to jednoduše: Mel Gibson to jako filmař nevzdává a plánuje pro studio Warner Bros. produkovat a pravděpodobně i režírovat… (více)