Kdo chce zabít Jessii?

• USA Who Wants to Kill Jessie?
TV spot
Československo, 1966, 81 min

Kamera:

Jan Němeček

Dana Medřická, Jiří Sovák, Olga Schoberová, Juraj Višný, Karel Effa, Vladimír Menšík, Karel Houska, Ilja Racek, Valtr Taub, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda st. (více)

Co všechno se může stát, když ráno potkáte svůj sen, vypráví česká filmová komedie režiséra Václava Vorlíčka a scenáristy Miloše Macourka. Hlavními hrdiny filmu jsou manželé Beránkovi, oba docenti, kteří pracují na vědeckých objevech. Paní Beránková se zabývá somniologií – hledá prostředek, který by ovlivňoval lidské sny. Docent Beránek se zase snaží vynalézt přístroj obrovské fyzické síly. Od chvíle, kdy se mu do rukou dostanou komiksové sešity, se všechno změní. Kvůli neprověřenému preparátu jeho manželky oživnou tři komiksové postavy z Beránkova snu – krásná Jessie, superman a pistolník. Začíná velká dobrodružná honička… (Česká televize)

argenson

Tenhle film vnímám především jako velkou příležitost pro Danu Medřickou. Zatímco dnes ji máme zafixovanou v rolích pečujících/opečovávaných maminek/babiček, tady vystupuje jako pragmatická žena ve službách vědy a mě to moc baví. A i když se zprofanované vtipkování na téma plánovaného manželského sexu může zdát otřepané, mně její hláška: "No Jindřichu, dnes je přece čtvrtek!" rozesmává už hodně let. ()

Terva

Beránek: Slečno, byla bysta tak laskava a řek... teda jaksi vypustila byste tu bublinu, která by celou věc vyjasnila? ()

MrCreosote

Na bláznivou komedii o oživlých komixových hrdinech je to málo groteskní a ulítlé, takováhle šílenost by si zasloužila nápaditější zpracování. Být na place Oldřich Lipský, věřím, že Jessie by rázem dostala větší odpich a drajv. I tak ale musím pochválit herce a výbornou hudbu, navíc některé hlášky jsou opravdu nadčasové. ()

joehot

Jeden z nejlepších českých filmů, vážně..Toliko vtipu na 80 minutách, to už se v dnešní době jen tak nevidí. Dana Medřická skvělá, Olga Schoberová se hravě vyrovná zahraničním sexbombám a vůbec celkově jsem byl nadšený..A protože je to film v jasné TOP 10 českých filmů, není co dodat, snad jen - plný počet.. ()

Zeebonk

Přestože jsem v posledních letech hanebně a nepatriotsky opomíjel tuzemskou produkci (ať už hudební, filmovou či literární), tak mě koupě a důkladné prostudování monografie Káji Saudku přimělo ke snaze o získání jakéhosi podvědomí o jeho propagačně filmové tvorbě. Jeho nezaměnitelný kreslířský rukopis se však pořád ještě hňácal a tvaroval. Šrafuru ignoroval za okázalého ulíznutí patky a jeho linka měla do pevnosti ztopořeného velrybího údu daleko. Přesto dokázal své bravurní typografické schopnosti... Koho vlastně kurva zajímá nějaký Saudek? Tento snímek je v mnoha ohledech revoluční. Jak všichni víme, jako první u nás si píchl svým zažloutlým socialistickým ukazováčkem do oné zlotřilé západní chobotnice zvané superhrdinský komiks. Revoluční je rovněž použití bublin, jimiž komunikují postavičky vypadnuvší ze stránek komiksu... Blablablabla, proč prostě nedržím hubu? Protože teď přichází ten posraný verdikt! Přes všechny kultovní blemcáky, které se kolem toho za čtyři dekády nabalily, v tomto díle nespatřuji nic jiného, než hoďku a půl kyselého ošívání se za občasného narovnání zpocených varlat. Pardón. ()

Falcor

Bylo to za komunismu, roztomile naivně tam hrála mírně přioděná sexbomba, byl to perfektní bublinkovitý komiks, takže zlý imperialistický Superman byl aspoň zárukou toho, že to i někdo uvidí. ()

corpsy

Táto groteska mi akosi nesplnila očakávania. Nedočkal som sa zbesilej audiovizuálnej komédie, ale len mierne nadpriemerného kúsku, ktorý slávne tvorcovské duo v budúcnosti neraz prekonalo. ()

ledzepfan

Parádní hravé, blaznivé a lehoučké..dost z toho dýchá taková ta hezky naivní radost z toho jak řetězy systému povolují a film se může(stejně jako lidé) po dlouhé době nadechnout trochu svobodněji...Je to občas nedotažené či hloupoučké ale to ve výsledku jen podtrhuje čistotu a opravdovost celé téhle taškařice :) ()

Turiec

Až na vedecko-komunistickú vsuvku o ovplyvňovaní snov na začiatku bol film fajn. Autori si vymysleli celkom zaujímavý nápad. Vo veľa filmoch vystupujú komixové postavičky a tvária sa ako reálne. Tu sa komixové postavy tvária ako... komixové postavy. Kritika by mohla smerovať do prepisu do TV podoby (napr. na STV), kde sa pri prevode stratili okrajové časti políčok. Preto chýba veľká časť z "hovorených" bublinkových titulkov. ()

UncleG

Tenhle film mám rád… Je chytrý, vtipný a mezi řádky se tu a tam epesně reje do režimu. Ale zároveň musím jednou tlamou dodat, že je mi neskutečně líto toho obrovsky nevyužitého fantasy potenciálu. Místo aby se vytvářely neustále nové a nové absurdní motivy, které by hnaly film dopředu, motáme se pořád dokola na jednom místě a nakonec to celé "nějak“ dopadne. Škoda přeškoda! Jessie měla našlápnuto na jednu z nejlepších českých komedií. Navíc mi Olga Schoberová přišla příliš upozaděna - hypnotická kráska, která jakoby přímo vypadla ze Saudkových kreseb, měla dostat mnohem víc prostoru k exhibici. To dá přece rozum! No nic, já už mlčím a vy ostatní pojedete do Chuchle. ()

Laxik

Něco takovýho mohlo vzniknout jedině v české hlavě, jedině za socialismu a jedině v druhý půlce šedesátek. Jo a jedině v nějakém chorém mozku. Chorém genialitou, abyste rozuměli. Jó, tohle je tak prdlý až je to skoro dokonalý. Jen nevím, jestli by filmu bodla delší stopáž a o něco lepší příběh nebo jestli to zkrátit o čtvrt hodinu hluchých míst. Jo a ta Olga, to byla fakt neskutečná kost. ()

Pierre

Mohlo to být natočeno v barvě. I tak, ale geniální zábava každým coulem. Navíc film s komiksovými bublinami je zřejmě světovou raritou, na kterou můžeme být vskutku pyšní. Romantický   závěr a následné výstřízlivění nemá chybu. Nejskvělejší je tady ale Jiří Sovák a protože se taky jmenuji Jindřich a tento týden byl čtvrtek, hodnocení je bez debat. ()

buldock

Velmi povedené comicsové dobrodružství tenotkráte v českém provedení a nutno říci , že se jedná o velmi originální snímek , který pobaví široké spektrum diváků. Nesmím opomenout zmínit nadpozemsky krásnou Olgu Schoberovou a musím konstatovat , že její krása si nezadá se světovou konkurencí ostatních hereček nejen let šedesátých. 91% ()

Vojcl

Oproti jiným generačním komediím trochu slabší děj, scénáristé vsadili čistě na originální námět, který ovšem sám o sobě film v pohodě utáhne. Navrch ještě krásná Olga Shoberová v nejlepších letech a jako vždy skvělé komické výstupy Vladimíra Menšíka či Jiřího Sováka. Škoda, že se nápad nepodařilo ještě více rozvést, mohla z toho být vskutku nezapomenutelná podívaná. Takhle bych komixovým fanouškům doporučil spíše mladší snímek Čtyři vraždy stačí, drahoušku! ()

blackrain

Velmi originální snímek z dílny skvělého Václava Vorlíčka, jemu můžeme vděčit i za jiné velmi povedené komedie. Olga Schoberová byla tehdy více než půvabná. Klidně by se mohla měřit i s jinými filmovými kráskami. Zhmotněné komiksové postavy používají i reálném světě k mluvení bubliny, z toho vyplývá komičnost celého příběhu. Ilustrace, které doprovázejí děj, vypracoval Kája Saudek. ()

kaylin

Devizou tohoto filmu je Kája Saudek, krásná Olga Schoberová a samozřejmě humor. Nemluvím pak o propojení s komiksem, protože to je skutečně výborné, stejně jako bláznivá sci-fi zápletka s neskutečnou Danou Medřickou a skvěle uťáplým Sovákem, který má hezký vývoj postavy. Menšík je v epizodní roli klasicky výtečný. Parádní český film, které se už netočí. ()

HareS

Scenárista filmu Miloš Macourek s Václavom Vorlíčkom v tomto filme pracujú s absolútne fiktívnymi komiksovými postavami, v ktorých sa ale dá vystopovať ich predobraz z americkej komiksovej popkultúry. Samotná postava Jessie je prototyp ľahkej devy, naivného sexsymbolu, vzbudzujúcom miesto dominantnosti skôr krehkosť a potrebu chrániť. Jej predobraz leží či už v desiatkach podobne vydesených ženských postáv superhrdinského komiksu 30. rokov či vo francúzskej Barbarelle. Ďalšie dve čisto komiksové postavy, ktoré sa vo filme objavujú, sú Superman a Pištoľník. Postava Supermana je variáciou svojho predobrazu, amerického komiksového ochrancu, zástupcu superhrdinského mýtu. Superman pôvodný, ten americký, predstaviteľ maximálnej korektnosti a čestnosti, je vo Vorlíčkovom filme preorientovaný na jeho diametrálne odlišné vlastnosti, ide o akúsi jeho hrubšiu verziu, ktorá využíva nadprirodzenú silu na devastovanie všetkého dohľadného. Postava Pištoľníka je tiež variácia - tentokrát smeruje k téme Divokého západu, přičom i jeho charakteristika je absolútne obrátená naruby voči svojej inšpirácii. Nepredstavuje ideál spravodlivosti, ale naopak ideál chaosu, mestského kovboja, ktorý v spojení s rovnako zvrátenou verziou Supermana vytvára dokonale nesúrodú dvojicu protivníkov. Teraz vyvstáva otázka nasledovná, je film Kdo chce zabít Jessii? paródiou amerických komiksov? Áno, Vorlíčkova komédia určite obsahuje sadu prvkov príznačných paródii, hlavne vo vyobrazení spomenutých komiksových postáv, z predobrazov ktorých tvorcovia vytvorili takmer dokonalé protipóly. Na tejto úrovni čítania ide o paródiu pomerne jednoznačne, hlavne v prípade zasadenia do neodpovedajúceho kontextu. Postavy ožívajú v reálnom Československu 60. rokov, vo svete, kde inak neplatia žiadne komiksom dané zákony a nikto podobný sa nemôže zhmotniť. To je predsa nezmysel. Najpodstatnejší znak, ktorý Jessie prevzala z média, ktorému je filmovým ekvivalentom, sú komiksové bubliny. Všetky tri postavy sú nemé, ich verbálne výrazivo je redukované na veľkosť komiksových bublín, ktorých zjavovanie sa na plátne je doprevádzané zvukovým efektom. Tieto postavy sa prostredníctvom zjavujúcich sa bublín dorozumievajú s postavami z reálneho sveta, ktoré môžu do postavenia jednotlivých bublín zasahovať. Skôr ako o paródiu ide o filmový pastiš komiksových predobrazov, akúsi rozvinutejšiu formu parodizujúceho citátu. 85% ()

topi

" Jindřichu! Dneska není čtvrtek! " Dokonalá sci-fi komedie, která je plná neuvěřitelných a geniálních gagů. Vorlíčkův nejlepší film. A to obsazení je stoprocentní, co postava nebo postavička, nezapomenutelné!! Nejvíc vždycky pobaví Vladimír Menšík a jeho opakovaná věta : " Pojedete do Chuchle. " Je neuvěřitelné, s jakým přehledem vznikaly komedie v 60. létech. V dnešní době už zcela nemožné. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010