"Na přelomu 10. a 11. století se v bratrovražedném boji mezi Přemyslovci a ostatními rody rozpadla boleslavská říše, ze sporů těžil především německý císař. Tehdy se zdálo, jakoby český stát i rod jeho knížat byly před zánikem..." Těmito slovy scénáře se začíná odvíjet příběh filmu Oldřich a Božena, jehož námětem se stala stejnojmenná divadelní hra Františka Hrubína. (oficiální text distributora)

Wallas

Pěkné zpracování legend, které ovšem příliš čpí vávrovštinou a na které se až přespříliš podepsala divadelní praxe českého herectví. ()

HonzaBez

"Co se to může zrodit z takové hrůzy" Pominu-li značnou ahistoričnost tohoto Vávrova snímku (scénář spojuje událost narození Oldřichova syna Břetislava, které se odehrálo cca 1002-04 s oslepením Oldřichova staršího bratra a spoluvládce  Jaromíra, což se však odehrálo až o třicet let později), jedná o poměrně vydařené historické drama. Vávrovi se zde podařilo ztvárnit onu syrovou dobu ranného středověku, kdy se v Čechách ještě stále mísilo křesťanství s pohanstvím opravdu sugestivně (viz už třeba úvodní scéna pohanské slavnosti plodnosti u plápolajícího ohně). Je tu i hodně nahoty a to včetně naznačené nahoty mužské (viz koupající se Bartoška v potoce, kdy v proudu potoka lze tušit jeho mužské přirození). Možná ta scéna má vyjádřit kontrast Oldřichovi mužnosti vůči nemohoucností kleštěnce Jaromíra. Z hereckých výkonů zaujme zcela bez debaty Jiří Adamíra v roli podlého kněze/našeptávače.          ()

farmnf

Docela slušný Vávra ale ne veledílo. Bartoška tu skutečně hraje, Frej též a nejlepší je jako vždy Adamíra. Kamera je jakási zprasená, scény až zbytečně tmavé. Nutí to člověka zamyslet se nad naší historií. Nemáme být moc co pyšní. Jsou to samé kastrace, vraždy, krádeže manželek, bigamie, nenávist a zrada. Mnoho z toho trvá dodnes. ()

Cushing

"Vávrovina". Ale Boženka Ilona Svobodová měla... ehm... své kvality. Pokud jde o zobrazování násilí, myslím, že tohle dílko téměř nemá v českém filmu konkurenci. ()

honz

Pěkně natočená freska zobrazuje jednu z etap zrodu raného českého státu. Soupeření křesťanství s původními pohanskými zvyky a kulty; potýkání v přemyslovské dynastii - Oldřich (Jiří Bartoška) nechá oslepit svého bratra Jaromíra (Ladislav Frej), který byl již předtím na příkaz jejich staršího bratra Boleslava III. vykleštěn. Otakaru Vávrovi se neoddiskutovatelně daří zpracování historických látek. Za zmínku určitě stojí i herecké výkony hlavních protagonistů. ()

lucascus

Tak tento snímek mě teda neuchvátil, co se týče historického hlediska, tak mi to přijde nepřesné (skoro jakoby se to odehrávalo v pravěku a ne v raném středověku). Herci místy přehrávali, v podstatě žádný herecký výkon mi neučaroval. Celé mi to připadalo jako v divadle, kulisy, kostýmy. Přemyslovce Oldřicha jsem si představoval úplně jinak - no prostě mi to nesedlo. Sorry. ()

vitekpe

Komornejsi, nez by clovek cekal, cele se to odehrava v podstate ve dvou mistnostech + jeden nebo dva zabery venku. Tak mi to alespon prislo. 4- ()

wosho

Syrové, místy i autentické, občas trošičku Jiráskovité (a to pod předlohou je Fr. Hrubín) a silně pročeské a protiněmecké. Vávrovy se poslední filmy dařili hlavně po oné autentičnosti. Bohužel scénář je místy šablonovitý, dialogy divadelní a patetické-filmu i silně ubližuje moderní čeština. Herecké obsazení výzazné, jen Bartoška se mě do té doby moc nelíbil. Přesto se jedná o kvalitní historický film pro náročnějšího diváka. ()

Paity

Otakar Vávra opět neodolal a musel natočit nějaký historický "epos" z českých dějin. Tentokrát se zaměřil na Přemyslovce. ()

conery1

Téma veľmi dôležité pre české povedomie nie len preto, že príbech zachytáva dramatické obdobie a okolnosti narodenia zjednotiteľa jadra Českého územia kniežaťa Břetislava. No príbech zachytáva i stred zo západu postupujúceho kresťanstva so staroslovanským, duchovným vyznaním, oslavujúcim súžitie s prírodou a počatie. Výborní Bartoška a Hanzlík. Trochu mi vadila ( podľa mňa ) prehnaná teatrálnosť v niektorých scénach. Film ma začal naozaj baviť až keď Oldřich prevzal iniciatívu nad svojou budúcnosťou a tým i budúcnosťou Přemyslovcov. ()

kritiklon

Slušné historické drama. Na Vávru spíše průměrné ale i tak stojí za nejedno shlédnutí. Syrovost středověku a těžkost té doby v českých zemích je z té atmosféry zřetelně cítit. Škoda že to není natočeno černobíle jako obdobné československé, historické filmy. Atmosféře by to pomohlo a vizuálně by to působilo realističtějším a chmurnějším dojmem. 4* za 73% ()

Brinkley

Zapomeňte na optimistického Jiráska a idylické Alšovy ilustrace, tohle je sugestivně zobrazený drsný středověk. Mně osobně je na půdě historických fresek sice milejší intimní a hloubavější pojetí Oldřicha Daňka s nadčasovým přesahem, nicméně i tento Vávrův počin má něco do sebe. ()

dkas

Snaha se cení, ale moc víc toho nebylo. Herecké výkony byly až příliš teatrální, kamera divná, v ději jsem se ztrácel, protože některé postavy se z ničeho nic objevili a za chvíli už o nich nebylo slyšet. Celé to bylo strašně tmavé, což tomu opravdu nepřidalo. ()

chelsea63

To je teda bída. Nemůžu si vzpomenout, jestli jsem to viděl v kině, nebo ne. Němá barikáda je příšerná, bolševicky prolhaná agitka, ale je to řemeslně sakra dobrý. Tohle ne. Tady do Němců rýpou jen trochu, ale zase se na to nedá dívat. Tady hraje blbě i Hanzlík! Nevím, jestli to pan režisér chtěl mít takhle "divadelní", ale Lex Barker byl v Tarzanovi přesvědčivější... Taneční kreace na začátku filmu jsou stejně přirozené jako vystoupení Mimiker v Majoru Zemanovi. Vůbec nejhorší je naprosto nesmyslný záběr Bartošky v potoce. Pro velký úspěch ještě zopakovaný. Za tohle měl Vávra dostat pořádný kafe. ()

knihovna

Jo naši předci nebyli měkoty. Kdo chtěl vládnout, musel ostatní odklidit z cesty. Ne, že by jsme v tom byli zas tak výjímeční, prostě náboženství lásky se prosazovalo i cestou pekelnou. Ale v každém případě, já milovník našich raných dějin jsem plně spokojen. Diskutovat o tom, zda je to historicky přesné nemá smysl, tenkrát se moc nepsalo, takže i to co považujeme za historickou pravdu je v podstatě vybásněné vyprávění kronikářů píšící podle toho, komu fandili. ()

Pitryx

Ke konci už jsem se kapánek nudil. Chtělo to trošku více světla. Herci v průměru, takže dávám průměr, ale slabě pod, protože podruhé netřeba. ()