Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

marvan

S komediemi Billiho Wildera mám ten problém, že na mě nepůsobí jako komedie. Jejich humor je jízlivý a má blíž k zlomyslnému pošklebování než humoru jako takovému. Tady se ale nic nepředstírá. ()

Pavlínka9

Preciznost, s níž je natočen tento snímek je v jeho době natočení zcela jedinečná. Gloria Swanson zde svým výkonem potvrdila svou výbornou hereckou schopnost a její mimické herecké výkony jsou excelentní. Snímek, jenž v určitých částí vypráví o realitě v Hollywoodu a o duševním zdravím mnoha hereček, jejichž hvězda slávy již zanikla, je ukázkou života v éře filmu. Gloria Swanson a její výrazy ve tváři mě budou ještě hodně dlouho pronásledovat ve snech, jelikož její výkon je neopakovatelný a tato žena si za tento výkon zasloužila obdiv, kterého se jí patřičně dostalo. ()

Endyis

Jeden z nejlepších filmařských kousků všech dob. A tím myslím skutečně nejlepších. Billy Wilder je král... Film je tak ohromě nadčasový a bravurní, že absolutně nemůže zestárnou ani za milion let. Milník v kinematografii. 10/10 Kdo nedal plný počet, nerozumí filmu! ()

hanagi

Film tolik opěvovaný, až jsem měla strach se na něj podívat. Zbytečně! Dvě hodiny utekly, jak když luskneš prsty. A ještě dlouho budu mít nad čím přemýšlet! Nad čím? Jak to ten Billy Wilder dokázal...Udělat z banálního melodramatu nadčasovou výpověď? ()

progression

Přiznám se, že u tohoto filmového klenotu jsem měl až do nedávna "áčko" i když jsem o kvalitách snímku věděl. Obava, že takovýto film nakonec nenaplní očekávání se nenaplnily, ba právě naopak. Jde opravdu o absolutně nadčasový film. Je to velice výstižná "obžaloba i obhajoba v jednom" hollywoodského filmového průmyslu - tehdejšího a díky nadčasovosti vlastně i toho současného. Skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů. Přiznám se, že mne úplně nejvíce zaujala postava Ericha von Stroheima, na ní si musel opravdu "zgustnout". William Holden a Gloria Swanson bezesporu také. Co dále k filmu podotknout : "Jen oni a ty kamery a ti báječní lidé tam ve tmě". A kolik báječných podnětů k popřemýšlení a zapamatování když pak vyjdete na světlo ! ()

OHI

Asi nejlepší film Wildera-temná a děsivá atmosféra, černý humor, skvělí herečtí představitelé a působivý konec. Takové kultovní dílko... ()

shantim

Až neskutečně silný film. Nejen perfektně vykreslená psychika postav a jasné charaktery, ale po celou dobu i mistrovsky udržovaná pozornost diváka pomocí pocitu strachu a nejistoty. Závěrečná scéna je opravdovým "gran finale", po kterém se jen tak lehce neproberete. ()

lucascus

Samotné téma stárnoucí herecké hvězdy mě už fascinovalo mnohem dříve, než jsem viděl tento skvostný film. Nabízí totiž paletu psychologických nálad, možnost pro vyřádění se a ukázání hlubšího hereckého talentu - což Gloria Swanson bezpochyby předvedla. A většinou to tak opravdu bývá, hvězdy, které bývaly kdysi na hereckém vrcholu a byly považovány za megastar, jsou ve stáří deprimované, kouří jednu cigaretu za druhou, mají potřebu být neustále opěvovány, děsí je každá vráska na tváři, všude vystavují své fotky své zašlé slávy a nepřipouští si, že je nyní vše jinak. Marlene Dietrich či Lída Baarová by mohly vyprávět... Ovšem pak jsou opačné tendence, a to takové, raději odejít z filmového prostředí včas, neukazovat svou stárnoucí tvář, zavřít se mezi čtyřmi stěnami baráku, nechodit na veřejnost. To je zase případ Marlene Dietrich, v českém prostředí je to pak sexbomba Olga Schoberová, ve Francii božská BB. Dnešní doba už ale hvězdné kariéře moc nepřeje, a tak si myslím, že postupem času se takovéto hvězdné manýry a psychologické úchylky budou objevovat stále méně a méně. Hvězdy se už totiž nepěstují, herců jsou totiž tisíce a na pomyslném vrcholu už nestojí jedinci, ale stovky. Proto není šance, aby někdo byl tak obdivován jako tehdejší hvězdy. Však zkuste najít nějakou současnou herečku, která by se dala přiřadit k těm dávným legendám - žádná není... ()

Castrator

Nadčasový snímek, geniální filmové dílo, jedno z nejlepších v historii kinematografie, ne-li úplně nejlepší, ta šžírava kritika Holywoodu, nejen jeho, ta je tak strašně přesná a skvělá, že jsem od 10. minuty filmu sledoval snímek s otevřenou hubou a nemohl jsem se od něj odtrhnout. V předchozí větě je sesumírovaná většina komentářů z ČSFD k tomuto filmu, pokud náhodou můj komentář čtete mezi prvními, nečtěte komentáře další, nic nového se o filmu nedozvíte. Ano, komentáře pod tímto filmem jsou jednou z mnoha ukázek zdejších "znalců kinematografie", kteří tento film, který v roce 1950, kdy vznikl/byl promítán, mohl být bombou, ale od té doby vzniklo tolik skvělých filmů, že Sunset Blvd. je jen velmi dobře natočeným filmem noir, ale v žádém případě ne filmem, nad kterým by musel člověk ustříkávat, adorují jen proto, že se to tak dělat má. Nadšení věřím tak desetině zdejších, ti ostatní jen ostentativně dávají najevo, jak jsou v chápání filmů dál než "stádo". Těmi obsahově na chlup stejnými komentáři se paradoxně do stáda dobrovolně zařadili. ()

JohnSmith

Příběh herečky, která už není v kurzu. Gloria Swanson byla výborná a Holden ji slušně sekundoval, ale bylo to strašně roztahané. ()

Dreadd

"Poor dope. He always wanted a pool." Opět jeden ze snímků, který poukazuje na zašlou slávu němých umělců a jejich neschopnost přizpůsobit se novému trendu, tedy zvukovému filmu. Norma je kdysi velmi slavná herečka, která však kvůli své namyšlenosti odmítá pokračovat ve své kariéře směrem, jakým se vyvíjí film. Používání slov nepovažuje za žádné umění. Plánuje tak velký comeback, aby lidem ukázala skutečnou krásu filmu, navíc si myslí, že o ni lidé stále stojí. V této lži ji udržuje její sluha, který jí posílá falešné dopisy od neexistujících fanoušků. Pro přepracování vlastního scénáře si vybere nepříliš úspěšného scénáristu (který zároveň celý příběh vypráví), do kterého se nakonec zamiluje. Gloria Swanson ztvárnila postavu démonické a šílené Normy Desmond perfektně, její úloha byla o něco lehčí, protože se do pocitů vyhaslé hvězdy dokázala vcítit. Sama kdysi bývala velkou herečkou, než se do filmu vetřely dialogy a Sunset Blvd. se stal jejím velkým návratem na plátno. ()

TheRoller

"Diváci nevedia, že film musí niekto napísať. Myslia si, že si ho herci vymýšľajú počas natáčania." Jeden z najfilmovejších film noirov zo všetkých film noirových film noirov. Wilder oproti iným filmom veľmi prekvapil, celkové očakávania však úplne nenaplnil. 85% ()

Autogram

Sebareflexia Hollywoodu so všetkou pretvárkou, papierovými kulisami, lepenkovými domami a nikam nevedúcimi bulvármi. Slnko zapadá nad bývalou hviezdou, starnúcou slečnou Desmondovou a tak zahraje svoju poslednú rolu. Noblesnosť filmu, večierky a drahé doplnky ma neoslovili, zaujímavý sa mi zdal len začiatok a koniec filmu, hlavne ten koniec. –––– Niet nad to, mať dvadsaťdva rokov. ()

mkubalikova

Na začátku jsem si říkala: vážně mi právě vyzradili pointu? A pak jsem skoro dvě hodiny koukala s otevřenou pusou, abych v závěru dostala piontu, která mě šokovala. Paní Desmondová byla neskutečně děsivá! 100% Hollywood! ()

vyfuk

Film-Noir je pro mne něco tajemného a tak přitažlivého, až to pro mne nakonec nic neznamená. Noir filmy mají pro mne kolem moc pozlátka a nakonec je z toho pro mne jen jisté zklamání. Hlavně tím, že film tak nějak už sám o sobě se vyspoileruje sám o sobě a jeho konec jsem znal i dávno předtím než jsem věděl o co vlastně jde. Neříkám, že to bylo mrhání časem, ale jednoznačně tohle bylo zklamání. Mám rád atmosféru okolo někoho kdo dělá u filmu, proto mi byla postava Gilise sympatická a zajímavá. A Swanson má nejděsivější ksicht jaký jsem za dlouhou dobu viděl. Škoda, věčná škoda. ()

Jaro.Krafcik

Hodnotenie s číslom 10K padlo presne pred letom ako som očakával. Je to skvelý pocit dosiahnuť takýto míľnik. Aj keď pravdu povedať vytiahol by som asi iný film ak by už kiná produkovali novinky. Nuž na premiery si musíme s overeným fanúšikom filmov počkať. Možno už tento týždeň nám to vyjde, deficit je riadny. Coskoro aj tebe padne 10 tisícka a určite aj NorseSwordovi. Ďalšie spomenutie užívatelia David.Darco. Ktorý má tento snímok v top desiatke a hlavne vďaka nemu som si naň spomenul. Zákulisie Hollywoodu sme tu už mali pred pár rokmi od Tarantina. Tu ide o úplne inú atmosféru a príbeh. V podstate aj môj prvý Noir-Film. A neľutujem. Práve naopak, prekvapil že aj na takýto starší kúsok som našiel cz dabing. Aj keď niekedy je lepší originál. 4* ()

Nepi

Naprosto skvělý kousek Billyho Willdera o hollywoodské smetánce se sarkastickým a kritickým pohledem. Pro mě jeden z nejlepších Willderových filmů vůbec. ()

Almásy

po niecom ako je Sunset Blvd. mate moznost si ist na zachod vychutnat cigaretu a pravy cinefilsky majstrovsky orgasmus. podla mojho nazoru vrcholne dielo 50tych rokov (sorry ben hur) a bez debaty jeden z najdeziluzickejsich filmov vobec. gloria swanson mi najskor prislo ze nehorazne prehrava, ale az potom sa to dostavilo, to skuene uvedomenie. nehorazne skvely film. nehorazne. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014