Jeden z nejlepších filmů legendárního režiséra Billyho Wildera líčí nezvladatelnou touhu bývalé hvězdy němého filmu Normy Desmondové po comebacku, která si za tímto účelem najme neúspěšného scénáristu Gillise. Jízlivě přesný portrét specifického filmařského zákulisí získal z 11 nominací tři Oscary. (oficiální text distributora)

dopitak

Výborný film-noir šmrncnutý psychodramatem je hereckým koncertem pro tři osoby, ostatní jsou víceméně jen křoví. Zápletce neuškodí ani počáteční odhalení vypravěčova konce a už vůbec ne jeho vyprávění odněkud "ze záhrobí". ()

Chrustyn

Jako začátečník v žánru film-noir jsem od filmu očekával detektivku, kde by osamělý detektiv pátral v nočních ulicích po tajemném vrahovi a při tom usrkával whisky a sváděl záhadné, krásné ženy s cigaretou a kloboukem, který jim zahaluje tvář. Začátek tomu trochu nasvědčoval ale po pár minutách mi bylo jasné, že se hodně pletu. Popravdě mi to však ani moc nevadilo, jelikož jsem si příběh o vyhaslé hollywoodské hvězdě a neúspěšném scénáristovi opravdu vychutnal a chvílemi jsem byl hodně zvědavý co se bude dít dál. Obrovskou zásluhu na precizním výsledku mají herci ať už v hlavních, tak i vedlejších rolích, výborná kamera, bezchybný scénář a brilantní režie. Sice jsem neviděl ve filmu onu genialitu jako většina zdejších uživatelů ale film jsem si rozhodně vychutnal. ()

iamek

Nadčasové dílo. Skvělý scénář, režie a herecké výkony. Tenhle snímek nemůže zestárnout a je povinnost každého ho vidět. ()

klerik

Ako nedetektívna noirovka solídne. Na mňa však miestami až moc psycho - z hlavnej "hrdinky" ide akýsi strach aj keď je normálna. Určite nie bežný film - ani čo sa scenára týka ani práce s hrdinami. Možno aj práve preto ide o nesmrteľnú klasiku... ()

LaciLC

"Yes, this is Sunset Boulevard, Los Angeles, California. It's about five o'clock in the morning. That's the homicide squad, complete with detectives and newspapermen. A murder's been reported from one of those houses in the 10000 block. You'll read about it in the late editions. You'll get it over your radio and on television, because an old-time star is involved, one of the biggest..." Geniálne nadčasové dielo, až sa mi zdá trochu nemiestne označiť ho za prostý film. Každopádne, je to s veľkou pravdepodobnosťou to najlepšie, čo som kedy videl. Ostatne, tých jedenásť oscarových nominácií vraví samo za seba. Billy Wilder bol pán režisér, ťažko by som si vedel predstaviť niekoho iného, kto by príbeh o odvrátenej strane slávy, alebo ak chcete, Hollywoodu sfilmoval precíznejšie, alebo ak chcete, lepšie. Navyše, obrovskou a jednou z hlavných devíz filmu je naopak herecké obsadenie pozostávajúce z pravých umelcov, IMHO všetci traja by si zaslúžili (ako písal kolega Radyo) večnú a nehynúcu slávu. Mám skutočne silný pocit, že Sunset Boulevard sa medzi mojimi obľúbenými filmami udrží veľmi dlho. Snáď aspoň takto vyjadrím svoju úctu k jej tvorcom. Zážitok s veľkým Ž... ()

Ghoulman

Pravda, na stříbrném plátně to možná vypadá zábavně, nicméně Wilderův poslední záběr člověka stejně dostane. Představa, že by Swansonová vylezla z obrazovky přímo do mého obýváku je snad ještě hororovější, než provařená scéna z Kruhu. Ono totiž zaplést se ve skutečnosti s tak příšernou kombinací, jako je vysloužilá hollywoodská herečka a hysterka k tomu, to je skutečně na infarkt (případně na tucet dalších způsobů smrti, aneb zdravím všechny, kteří už měli co dočinění s histrionskou poruchou osobnosti a jsou stále živí a příčetní). Jinak nadčasový film, který postupem doby na své aktuálnosti neztrácí, ale naopak získává. ()

classic

Sunset Boulevard,” Crest View 51733, Los Angeles, Kalifornia, blok 10 000, tak konkrétne na tejto adrese sídli istá, hollywoodska rezidencia, taktiež aj s naplneným bazénom až po uši, kde o 5 hod. ráno, je v ňom zrovna nájdená i mŕtvola akéhosi bezvýznamného scenáristu, a to s dvomi strelnými ranami v chrbte a s jednou v bruchu... STRIH. Retrospektíva a monológ hlavnej postavy, trvajúci po celú dobu. Posúvam sa o šesť mesiacov v čase. V činžiaku nad firmou Franklin and Ivar, býva druhoradý scenárista Joe Gillis, ktorý bohužiaľ dobré 3 mesiace nezaplatil splátky za fáro, a tak ho následne prídu navštíviť dvaja veritelia s tým, že ak čo najskôr »nevyrovná účet« , automaticky mu skonfiškujú šikovné autíčko Plymouth kabriolet, ročník 46, kalifornská značka 40R116, čiže tým pádom potrebuje rýchlo zohnať 290 dolárov, ináč sa má totálne po riti, pretože príde o svojho obľúbeného štvorkolesového tátoša ! Nakoľko sa mu to ale vôbec nepodarí, tak uteká, čo mu vôbec kolesá stačia, že na príjazdovej ceste zatočí úplne vpravo, kde naďabí na akýsi zaprášený, hollywoodsky palác, kde voľakedy bývali vskutku tie najväčšie hviezdy nemého filmu v 20. rokoch, typu - Fairbanks, Gilbert, či trebárs i Valentino. Jednak najprv zaparkuje auto do garáže, aby sa išiel pozrieť trochu bližšie, čo sa to vlastne pred ním všetko rozprestiera ? Už ktosi z okna pozorne vykukuje, kto si zároveň myslí, že dotyčný sem prišiel iba kvôli zomretému šimpanzovi, ale nie je to tak, totiž Gillis sa musí na určitý čas poriadne zašiť, a tak predsa vkročí na „posvätnú pôdu” , kedy sa čoraz viac približuje k vyhasnutej Norme Desmondovej, alias bývalej, snáď najväčšej hviezde tichého filmu, čo si o chvíľu i plne uvedomí. Norma už roky rokúce píše scenár o príbehu Salomé, keď pevne dúfa, že by ho potom mohol režírovať sám DeMille ? Dá ho následne prečítať Gillisovi, aby jej povedal, čo si o ňom (v duchu) myslí, to ani nechcite vedieť. Povie, že by sa zišiel skrátiť a doplniť o dialógy... A to je jeho úvodná vstupenka do spoločnosti herečky, ktorú zničil príchod zvukového filmu, pričom práve teraz sa ešte pokúša i o «comeback» , keď po častých telefonátoch z Paramount Pictures, konečne vycítila svoju (poslednú) príležitosť, kedy by sa predsa už mohli rozbehnúť kamery: „All right, Mr. DeMille, I'am ready for my close-up” . / Billy Wilder nakrútil film, ktorý sa pre mňa stal vôbec jedným z najobľúbenejších zo všetkých, ktoré som doposiaľ videl, veselo vyhrievajúcim sa na zaslúženej, v poradí štvrtej pozícií. V podstate, Swanson a von Stroheim, hrajú samých seba, a to ani nehovoriac o DeMillovi, ktorý akurát v paramountskej scéne č. 18, nakrúcal svoj vlastný film - Samson and Delilah, a tak mám naprosto unikátnu možnosť (u)vidieť exkluzívne, skutočný film vo filme ! Čiernobiela, brilantná, noirová kamera Johna F. Seitza, už viac temnejšia a čiernejšia byť ani nemohla. Bez hudby Franza Waxmana, by sa stopercentne jednalo iba o polovičný, ak nie ešte menší úspech, tak je extrémne dôležitá ! Bezchybný strih dodáva snímku potrebný švih a výprava zase potrebnú atmosféru, bez ktorej by sa to nikdy nezaobišlo. Čerešničkou na torte je priam strhujúci, herecký výkon Billa "gigola" Holdena, pričom výsledné 3 oscary z celkovo jedenástich nominácii, je ozaj žalostne málo, pretože minimálne herečka v hlavnej úlohe a kameraman, by si týchto »zlatých plešivcov« bezprostredne zaslúžili ! Kultová satira s množstvom popkultúrnych odkazov, ktorú si najviac užije nefalšovaný cinefil. () (méně) (více)

VenDulin85

Tak tenhle dům na Sunset Boulevard bych neodmítla. Sice bych z něj asi měla noční můry, deprese, halušky a následně smrt, ale stálo by to za to. Sunset blvd. je křehký a zároveň drsný snímek o světě filmu, o pomíjivosti a taky... o šílenství Hollywoodu, jak jinak. Člověk se i zamyslí, jak to tehdy muselo být těžké pro herce němého filmu, když ten náhle promluvil. Jak prohlásila hlavní postava Norma Desmond- "Vždyť je to zbytečné, všechno řeknete očima!" ()

jojinecko

Excelentná dráma/noir a nastavené zrkadlo celému Holywoodu a všetkým nádherným a neskonale dokonalým celebritám a ich plytkým životom. Čo možno napísať o filme, ktorý nemá slabinu?! Wilderov nadčasový kopanec do zadku, fantázia! ()

giblma

Zapomenutá hacienta skrytá mezi kopci Sunset Boulevardu. V ní v přepychu stovek fotografií starší žena, snící o návratu starých dobrých časů; muž, který se všeho vzdal jen kvůli ní; a taky jeden mladík, který se chystá na naivitě prvně jmenované něco vydělat. _______ Už jenom kvůli tomu množství filmových odkazů! ()

Stanislaus

Takhle si představuji film, který je svým námětem tak nadčasový a poutavý, že dokáže zaujmout diváky i dlouhá desetiletí po svém vzniku. Sunset Blvd. je hereckým koncertem Glorie Swanson, která mi svým herectvím vyrazila dech a přesně do puntíku předvedla herecké postupy z dob němého filmu. Vedle toho jsou zde znatelné prvky noir filmu, které podporují místy hodně ponurou a tísnivou atmosféru. Výrazně stylizovaná výprava, námět a účast hereckých i režisérských hvězd už jen o to více lákají ke zhlédnutí. Skvost, který si rozhodně zaslouží pozornost, protože jde o řemeslně odvedenou práci. ()

evulienka3

"Salome netanči nechceš-li. Salome hosté už odešli. Jenom roj komárů dopíjí z pohárů krůpěje vína.... " neviem prečo sa mi práve tento text piesne Karola Kryla vynoril v hlave v závere tohto výnimočného filmu. Možno preto, že tých paralel vo filme s piesňou a aj s pôvodným príbehom, je viac ako dosť. Myslím, že v tomto prípade sa inak ako 5* jednoducho hodnotiť nedá. Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Flego

Famózne, geniálne dielo ! Tak ako obdivujeme Michelangelove maľby, či sa nechávame unášať nádhernými tónmi Mozartovej hudby, tak aj film ako fenomém 20. storočia má svoj klenot, ktorý bude obdivovať každý v každom čase. Sunset Blvd. je jeden z najlepších filmov aké som videl a keďže poznám tvorbu Billyho Widera, musím povedať len toľko, že je to génius. Gloria Swanson ( hviezda nemej éry ) hraje v podstate samu seba a strháva na seba pozornosť fantastickým výkonom. Záverečná schodisková scéna sa mi navždy vryje do pamäti ako jedna z najlepších, čo bola natočená. Poslušný sluha ( Erich von Stroheim ) prejavuje obrovské pochopenie a cit pre svoju pani až do mrazivého finále. Film sprvu patrí Williamovi Holdenovi ako neúspešnému scenáristovi a jeho problémom, avšak rýchlo pochopíme, že v tomto ľudskom príbehu pôjde o viac. Film je nemilosrdná, desivá dráma o hviezdnej hereckej sláve, o snoch a túžbach. Ale aj nekompromisným nastavením zrkadla hollywoodskej mašinérii. Skoro by som zabudol na hudbu. Franz Waxman zložil výnimočnú hudbu ! ()

rikitiki

Kombinace zatuchlého sídla, strohého sluhy a do minulé slávy se marně halící herečky vyvolává tak stísňující atmosféru, že bych tenhle film bez rozpaků označila za horor. Nájemný pisálek je opřádán zaniklým světem, jenž se uvadající star urputně snaží zachovat při životě aspoň ve svém domě. ____ Film má nevídaný švih, divákovi nenechá vydechnout od začátku až do nevyhnutelného a neuvěřitelně silného konce. ___ Snímek se nemusí nutně chápat jen jako sarkastický pohled na filmový průmysl, může být i metaforou násilně udržované sebeiluze, která člověka pohřbí zaživa. Zásah reality z vnějšího světa pak rozbije všechno. ()

anais

Jeden z nejlepších filmů vůbec...dnes už se takové bohužel netočí, zdá se, že to nikdo neumí... naprosto úžasně je tu vylíčena atmosféra, kdy němý Hollywood žil jen ve vzpomínkách a za kamery (i před ně) se dostala nová generace filmářů. Je to smutné i napínavé... Třešničkou na dortu je Buster Keaton. Nádhera. ()

honajz

Určitě velice silný film, filmařsky skoro dokonalý, s mnoha úžasnými detaily ve druhém plánu (jak při návštěvě studia Normě zavadí o hlavu zvukový mikrofon, to mne dostalo), ale emočně to šlo mimo mne. Možná pro to přehnané herectví, a ne až tak vytříbené dialogy, jaké mohly být. Vůbec mám pocit, že se z námětu dalo vytřískat daleko víc. Navíc mne asi zklamalo, jak předvídatelné to je, celá linie příběhu je daná hned na úvod, a jen sledovat, jak se tragicky naplňuje a není úniku, mne jako diváka iritovalo. Raději má příběhy, kde existují i jiné možnosti řešení situace a nic není dané ani předem jasné. ()

HellFire

Další legendární film, nad kterým se, nevím proč, všichni rozplývají. Už jenom Gloria Swanson hrála dost špatně. Akorát nevím, jestli to byl účel. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014