Nejslavnější muzikál všech dob, oceněný deseti Oscary, s hudbou Leonarda Bernsteina. Příběh Romea a Julie přenesený do ulic New Yorku. Strhující filmová verze slavného muzikálu skladatele, dirigenta a klavíristy Leonarda Bernsteina vznikla v roce 1961, zatímco divadelní inscenace muzikálu měla premiéru už v roce 1957. Autoři scénáře čerpali svůj námět ze Shakespearova dramatu Romeo a Julie a vytvořili parafrázi na nejslavnější milostný příběh světa. Původní Montekové a Kapuleti zde byli nahrazeni bělošskými a portorikánskými partami, žijícími v západní části New Yorku poblíž Harlemu. Výjimečné filmové dílo získalo celkem 10 Oscarů: za nejlepší film, režii (Robert Wise) vedlejší role (tanečníci George Chakiris a Rita Morenoová), výpravu, střih, hudbu, Jerome Robbins, který je zároveň spolurežisérem filmu, získal speciálního Oscara za choreografii. U nás byl film poprvé promítán v roce 1973, mezitím už slavil obrovský úspěch u diváků celého světa. V hlavní roli Marii, k níž se váže nejslavnější píseň z muzikálu, uvidíme Natalii Woodovou, v postavě Tonyho Richarda Beymera. (Česká televize)

hroubek

Ještě, než do kin přijde nová verze od Spielberga, tak jsem se rozhodl dohnat tuto klasiku. Osobně jsem spokojený a film se mi líbil. Režisérská dvojice Robert Wise a Jerome Robbins odvedli velmi dobrou práci, a když vidím jak film vypadá, tak to muselo hodně náročné. Velkou zásluhu na tom, že se film stal legendou má Leonard Bernstein a Stephen Sondheim. Hudební čísla jsou super, některé písničky jsou boží a vizuální stránka je úžasná. Můj největší problém je s délkou filmu (zbytečně přepálená a některé scény mohly být kratší) a taky s tím, že jsem to hlavní herecké dvojici moc nevěřil - tady bych si přál, aby oba herci měli více scén. West Side Story je krásný a povedený film a naprosto rozumím proč je to velká klasika. ()

blackJag

Muzikály obecně moc nemusím, obyčejně se ale jednou za čas dokopu nějaký podívat a jsou tak i momenty, kdy kvituji s povděkem. WEST SIDE STORY patří k takovým zážitkům. Dal jsem si při PROJEKTU 100 opáčko s digitálně remástrovanou verzí a skutečně jsem nemohl šlápnout vedle. I po letech parádní věc, plná skvělé choreografie, hudby, vyhrocené dynamiky i aranžmá (skladba America je snad mou vůbec muzikálovou nejoblíbenější). Příběh Romea a Julie i díky takovýmto adaptacím nemá šanci zevšednět. II Scénář: Ernest Lehman (na základě původního stejnojmenného broadwayského muzikálu z pera Arthura Laurentse). 100% ()

Autogram

Romeo a Júlia po americky, teda po americko-portorikánsky. Konfliktov s menšinami je plná Amerika, o tom by vedel rozprávať aj Spike Lee so svojim špecifickým filmovým pohľadom, ktorý sa mi v tomto muzikáli viackrát pripomenul. Melódie sú to veľmi pekné, tri z nich by som nazval aj nezabudnuteľnými a večnými. Skoda len zvláštneho rozjazdu s divnými španielskymi rytmami a tancami, to ma naladilo na dve hviezdy, ale príbeh graduje až do úžasného finále. ()

Molir

Klasicky muzikal s jednoduchym, ale o to silnejsim pribehem, s fenomenalni hudbou Leonarda Bernsteina, uzasnou choreografii Jerome Robbinse, ktery se podilel spolecne s Robertem Wisem i na rezii. A zapomenout neni mozno ani Marni Nixon, ktera prezpivala part Marie (Natalie Wood ho puvodne nazpivala, ale jeji hlas se tam opravdu nehodil (mozno porovnat v dokumentu West Side Memories, ktery je na bonusovem disku DVD vydani z roku 2003)). Zkratka na tomto filmu se seslo tolik vynikajicich lidi, ze to nemohlo dopadnout jinak nez excelentne. ()

Almásy

pre dnesneho divaka to vsak moze byt trpke sklamanie. ssam som vahal medzi 4-5 ale hodim pat. uz len pre vynikajucu hudbu. netaji mze mam k filmu vyhrady, a nie je jedna, ale 5 hviezdiciek je hlavne za to, ze vo svojej dobe tento muzikal spravil mensiu revoluciu. i ked predsa len, 10 oscarov? ()

vincent

Muzikály nejak nemusím ale toto je naozaj vynikajúce. Väčšina melódií je veľmi známa a páčil sa mi aj príbeh. Za 4 a pol. ()

ZkuKol

Slavná muzikálová adaptace Romea a Julie. Wise vsadil na dechberoucí taneční scény , které hravě překonávají dnešní videoklipovou tvorbu. Osvěžil konzervativní snímání filmů mnoha nájezdy, střídáním filtrů a hrátkami s ostřením. Písně jsou doslova hitové a fungují i dneska. Příběh je upraven, ale ne znásilněn a Wise je dostatečně schopný vypravěč, aby vás dokázal strhnout, rozesmát i chytnout za srdce. Škoda, že mužská část obsazení jsou víc tanečníci než herci a že v první hodině se neodhodlal střihač k více zásahům (rozjezd je prostě až příliš pomalý a divák se rozehřívá až příliš dlouho). Tony miluje Marii a ona jeho, jenže on je bílý a ona Portorikánka a venku jsou teprve 50. léta v USA, to nemohlo dopadnout jinak... 80% ()

Babous

Tak tohle mě vůbec nebavilo. Nesympatické postavy, nezajímavé songy a taneční kreace. Život na sídlišti v New Yorku mohli ztvárnit mnohem líp. ()

Arkanoid

Kvalitné tanečné kreácie, kostýmy a lokácie New Yorku, hudobné vystúpenia o niečo slabšie, dramatický náboj vzhľadom na predvídateľnosť a nerozvinuté postavy z toho všetkého najslabší. Každopádne sa oplatí pozrieť. ()

klúčik

Opäť som videl tento film po rokoch. A opäť som zostal uchvátený nielen hudbou, ktorá je fantastická ale aj hereckými výkonmi. Je to klasika muzikálového filmu. 95%. ()

joora1

Naprosto vynikající muzikál se skvělou choreografií a hudbou.Příběh není až tak vyjímečný, ale o to tu moc nejde.Prostě filmová klasika-žádný fanoušek muzikálu by tento snímek neměl vynechat. ()

Bobek15

Na to, že ide o taký svetovo uznávaný fenomén s 10 soškami na krku, som od toho čakal omnoho viac. Nezaujal ma ani príbeh, ani piesne, ani dialógy. Možno ešte ako-tak za niečo stáli tanečné čísla. Pre mňa sklamanie. ()

Han22

Poslední film roku 1961 jsem si jako tradičně nechal na vítěze Oskarů. West Side Story jako muzikál o tragické lásce by na mě vůbec neměl fungovat. Ale mám k němu nostalgický vztah. Viděl jsem ho už v dětství, protože svého času ho dávali často v televizi a později někde ve dvaceti při shánění prvních oskarovek. A i bez nostalgie je to perfektní film. Zasadit příběh ala Romeo a Julie do prostředí znepřátelených gangů ghetta a natočit to jako muzikál je výborný nápad. Bezútěšná atmosféra ghetta funguje, stejně jako gangy ve kterých kromě přebytku energie bublá i rasová nenávist. Romance Tonyho a Marie je tak kouzelně naivní a úpřimná, že se ji nedá nefandit, i když člověk ví, jak to skončí. Technická stránka je dokonalá - barvy, kostýmy, kamera, naprosto skvostná choreografie tanců, která mě přišla jako inspirace pro některé "ghetto" klipy Michaela Jacksona. A hlavně písničky. West Side Story je můj milovaný muzikál proto, že obsahuje spoustu hitů. Jsou tu machrovací písničky, písničky vtipné u kterých se člověk zasměje (Gee Officer Krupke, I Feel Pretty, geniální Amerika). A ty romantické - vždycky jsem měl nejradši Tonight, ale po dnešním shlédnutí se mě natrvalo vryla do hlavy Somewhere. Divím se a nechápu, že ve své době žádná z těch písniček nedobyla hitparády. Na konci i slzička ukápla a mám jasno. West Side Story sice bezkonkurenčně oskara za nejlepší film (i ty ostatní) zaslouží. ()

Zagros

Muzikály nejsou mým oblíbeným žánrem, ale občas si chci rozšířit obzory a doplnit filmové vzdělání, proto se do těch nejznámějších pustím. Teď došel čas na West Side Story. Tvůrci v podstatě zkopírovali nesmrtelnou klasiku Romea a Julii. Jen jí dali moderní zpracování a zasadili ji do prostředí New Yorku. No… muzikály to u mě s hodnocením mají složité. Většina písniček mě nebaví, choreografie mě nechává chladným a povětšinou to barevné trdlování jen zdržuje a natahuje už tak neoriginální děj. Ve West Side Story to nebylo moc jiné a zpočátku mě hodně vadil rozpor, kdy mládež machruje a vypadá to, že si gangy pořádně rozbijou huby a oni místo toho začnou tančit. :-) Jasně, je to muzikál, co jsem čekal? Každopádně něco můžu i chválit. Povedlo se sympatické obsazení, občas to bylo hravé a byla tam dokonce jedna písnička, která zaujala i mě. Když k tomu připočtu barevný vizuál a řemeslnou kvalitu, dostanu se i na ty slabší tři hvězdy. Chápu, že pro fanoušky žánru a milovníky muzikálů hodnocení může být o hodně vyšší. ()

Daae

Muzikály mám ráda, ale musím se přiznat, že tyto starší mě většinou zklamou (tedy až na výjimku The Sound of music, to se mi líbilo nejvíc). Příběh byl ke konci zajímavější a některé písničky a tance se mi líbily. Celkově mě to ale za srdce nevzalo. Je mi to líto. ()

Xavi6

Muzikály nebyli nikdy v mé oblibě. Je pravda, že si s tím tvůrci dali rozhodně hodně práce, ale hold já na tyto filmy opravdu nejsem. Ale pár pasáží bylo opravdu dobrých, ale zase u některých se zbytečně zpívalo a dalo se to spíše odříkat slovy. ()

barcaacrab

Výborný muzikál, který mi bohužel nepřinesl přesně ty dojmy, které jsem očekávala. Něco tomu chybělo. V první řadě mi obě hlavní postavy trochu neseděli. Radši bych zvolila opravdovou Portoričanku (nebo alespoň dívku, která tak vypadá) a Tony mi ani nepřišel jako "ten nejlepší" spíš takový hlupáček, ale to záleží na úhlu pohledu. A slabší scénář tomu asi taky moc nepřidal. Nicméně druhá polovina filmu byla velmi silná. Naštěstí hudba je vážně výborná! :-) ()

Prochy38

Není to můj šálek. Ale je to jeden z těch filmů, které byste vidět měli. No, já tam viděl Romea a Julii v NY. Ale choreo dobré, příjemné postavy i dobře zahrané. Máloco bych vytknul. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Pátý Indiana Jones se zpozdí

Pátý Indiana Jones se zpozdí

29.06.2018

Dlouho to vypadalo, že pátý Indiana Jones bude skutečně Spielbergovým (Most špiónů, Ready Player One: Hra začíná) příštím filmem. To se teď ale mění, snímek čerstvě nabral nového scenáristu, Jonathan… (více)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Spielberg chystá Indyho a West Side Story

Spielberg chystá Indyho a West Side Story

27.01.2018

Už skoro rok víme, že pátý Indiana Jones dorazí 9. července 2020. Harrison Ford pár dní po premiéře oslaví 78. narozeniny, moc tedy nepočítejte s tím, že by se s filmem ještě nějak hýbalo. Podle… (více)