Žena za pultem (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 12x55 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Vladimír Hlavatý, Jaromír Hanzlík, Lenka Termerová, Marie Motlová, Daniela Kolářová, Božena Böhmová, Karolina Slunéčková, Simona Stašová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Blažena Holišová, Slávka Budínová, Soběslav Sejk, Josef Bláha, Růžena Merunková, Josef Somr, Alois Švehlík, Bedřich Prokoš, Bohuš Záhorský, Věra Kubánková, Petr Svojtka, Jiřina Petrovická, Josef Vinklář, Alena Vránová, Jiří Hrzán, Eduard Cupák, Jiří Mikota, Ludmila Roubíková, Jiří Lábus, Otakar Brousek ml., Darja Hajská, Ladislav Frej st., Ema Skálová, Jaroslava Brousková, Eva Klepáčová, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Věra Budilová, Jindřich Hinke, Jana Břežková, Marta Kučírková, Růžena Lysenková, Jiřina Krejčíková, Eva Svobodová, František Hanus, Oldřich Vlach, Dana Syslová, Ladislav Křiváček, Jiří Bruder, Miroslav Homola, Zdeněk Ornest, Věra Tichánková, Pavla Maršálková, Mirko Musil, Martin Štěpánek, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Jaroslav Cmíral, Jan Cmíral st., Zlata Adamovská, Sylva Sequensová, Marcela Martínková, Anna Ferencová, Michal Hejný, Monika Hálová, Jaroslava Panenková, Ludmila Vostrčilová, Slávka Hamouzová, Jiřina Bílá, Alena Procházková

Perfektní seriál a já jsem šťastný, že ho mám na DVD. Už jsem ho viděl asi 10 x a klidně se ještě 10 x kouknu. Špičkový herci, Jiřinka Švorcová je fantastická + humor, prostředí .... prostě super zábava! Seriál mého dětsví - seriál mého života :-) Seriál měl obrovský úspěch v okolních státech. Když se v Polsku zeptám přátel, co znají z českých filmů, tak vždycky slyším odpověď "Jižinku z "Kobiety za ladą " (Žena za pultem) a Pod jednym dachem(Chalupáři)(21.5.2007)

• Tosim

Několik let a takový skok? Inu, mýlil jsem se. Je zvláštní sledovat, jak Dietl tak roztomile zkouší věci, které byly na západě normální (časové postupy ve vyprávění, ústřední postava, kolem níž se vše točí) a je jasné, že míra ideologie je u různých děl jiná, za ty roky mám za sebou poprvé třeba i Pláteníky a jim podobné, takže mé rozhořčení nezastínilo úsudek. Co ze záporů zůstává, je naditej obchod, všeobecné starostenství strany (Jiřina) a Vláďi (Menšík) o všechny okolo a hlavně ta prvně zmiňovaná, opravdu se nechce věřit, že by po ní všichni chlapi tak jeli a za to může plamenné recitování na prvního máje ze všeho nejméně.(16.9.2010)

Seriály byly odjakživa diváckým fenoménem, tím spíš, když je stvořil mistr dialogů a příběhový kouzelník Jaroslav Dietl. Co tedy hraje ve prospěch dnes prvoplánově odsuzované Ženy za pultem? Prodavačská story je z valné části o milostných problémech, svatbách a rozvodech, tedy o tématech vždy spolehlivě zabírajících. V mozkovém centru, za které si autor zvolil šatnu samoobsluhy, hrdinky stále probírají a řeší, kdo s kým, o čem, proč, pro koho, a odtud se pak rozbíhají dějové linky jednotlivých epizod. Tu někomu onemocní dítě nebo naopak dorostlejší potomek neudělá zkoušku na vysokou školu, jindy je někdo podveden svým partnerem či je ostatním představen někdo nový. Řeší se kauza ztracené láhve koňaku, nástup nové učnice či mimořádná směna o Vánocích. Zkrátka vše, co patří k životu jednoho obchodu a jeho vesměs ženského personálu. Samozřejmě, že i zde narazíme na hrubé zkreslování reality, rámované zejména všeobecně známým faktem o falešném širokém výběru sortimentu normalizační samoobluhy. Ale ideologická stránka je v rámci možností potlačována, koneckonců i dobová komunistická kritika úpěla a hovořila o televizní červené knihovně. Proti čemu může stěží něco namítat i zavilý odpůrce tohoto seriálu, je herecké obsazení. Ponechme stranou kontroverzní osobnost Jiřiny Švorcové, která na druhou stranu prokázala, že je i kvalitní herečkou a stačí se zaměřit na ostatní: Menšík, Medřická, Řehoř, Budínová, Haničinec, Langmiler, Maciuchová, Hrzán, Hanzlík, Kolářová, Bláha, Zázvorková a mnozí další. S výjimkou afektované a silně přehrávající Jany Bouškové skutečná herecká elita. Tento seriál tak přijmou a snad i pochopí přece jen ti, kteří mají určité zkušenosti a vědomosti o stavu tehdejší společnosti, která pomalu upadala v prach hermeticky uzavřeného normalizovaného dusna. Ale i v té šedivé sklenici probíhal život. V konfrontaci se současnými fabrikovými seriály je ŽENA nefalšovaným démantem zlatého fondu televizní dramaturgie sedmdesátých let.(14.12.2008)

Nechtěla jsem komentovat tento seriál, ale když to tady čtu, nedá mi to. Proč se do všeho, co bylo natočeno před rokem 1989, plete politika? To je laciné kopání do mrtvoly, když o nic nejde. Tehdy před lety se měli zdejší kritici ozvat, možná bychom s jejich hrdinstvím zdolali ten socialismus daleko dřív. Jiřina Švorcová byla komunistka, což nikdy nepopřela a nepřevlékla kabát jako mnozí jiní. Nikomu pokud vím neublížila, tak si ji jako ideového protivníka vážím, i když jsem ji dřív taky nesnášela. Ač jsme se zaštiťovali heslem „Nejsme jako oni!“ tak Jiřina nejen že nebyla obsazována, ale ani její filmy televize nepromítala. Seriál to byl sice průměrný, ale zajímavý a příjemně oddechový. Ani při premiéře neoslnil, byly lepší. Bylo a je mu vytýkáno, že obchody nebyly plné zboží, a to je pravda. Zboží prostě bylo málo. Byla to možná propaganda, ale ta je i dneska. V Ordinaci v růžové zahradě jen vstoupíte do nemocnice, ihned se na vás vrhnou odborníci a dopřejí vám okamžitě veškerá možná vyšetření. A kde jsou ty hodiny čekání na každé vyšetření na nemocničních chodbách, na které se musíte objednávat týdny dopředu? A to nechám stranou heparinového vraha, či záměnu novorozeňat. Je pravda, že to všichni ví, a tak má růžová Ordinace jen poloviční hodnocení než zavrhovaná Žena za pultem. Člověk hledá ve filmu jakousi iluzi - ne jak to je, ale jak by to mělo být. Vždyť každý druhý film s dobrým koncem je iluzí, protože tak to v životě nechodí, ale dává to lidem naději. Kdo chce realitu, může se rozhlédnout kolem sebe. Před lety bych dala poloviční hodnocení než dnes.(12.1.2012)

Súhlasím s Golfistom. Seriál, o ktorom ženy debatili počas desiatovych prestávok, v autobusoch na ceste do práce, A vôbec im nevadilo, že hrdinku tak podobnú im hra nejaká členka širšieho politbýra KSČ. Len si všimnite tú plejádu hercov čo v takých seriáloch hrali, a ako to hrali, a skúste porovnať so súčasnou "plejádou".:) !!!!! To, čo v súčasnosti vyrábajú naše telky ( a je jedno či komerčné alebo Komerčne" je proti Dietlovčine obyčajné pche.(14.3.2013)