Žena za pultem (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Vladimír Hlavatý, Jaromír Hanzlík, Lenka Termerová, Marie Motlová, Daniela Kolářová, Božena Böhmová, Karolina Slunéčková, Simona Stašová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Blažena Holišová, Slávka Budínová, Soběslav Sejk, Josef Bláha, Růžena Merunková, Josef Somr, Alois Švehlík, Bedřich Prokoš, Bohuš Záhorský, Věra Kubánková, Petr Svojtka, Jiřina Petrovická, Josef Vinklář, Alena Vránová, Jiří Hrzán, Eduard Cupák, Jiří Mikota, Lída Roubíková, Jiří Lábus, Otakar Brousek ml., Darja Hajská, Ladislav Frej st., Ema Skálová, Jaroslava Brousková, Eva Klepáčová, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Věra Budilová, Jindřich Hinke, Jana Břežková, Marta Kučírková, Růžena Lysenková, Jiřina Krejčíková, Eva Svobodová, František Hanus, Oldřich Vlach, Dana Syslová, Ladislav Křiváček, Jiří Bruder, Miroslav Homola, Zdeněk Ornest, Věra Tichánková, Pavla Maršálková, Mirko Musil, Martin Štěpánek, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Jaroslav Cmíral, Jan Cmíral st., Zlata Adamovská, Sylva Sequensová, Marcela Martínková, Anna Ferencová, Michal Hejný, Monika Hálová, Jaroslava Panenková, Ludmila Vostrčilová, Slávka Hamouzová, Jiřina Bílá, Alena Procházková, Hana Pastejříková

Měl jsem o Ženě za pultem představu jako o naprosto nudném seriálu a díky mediální masáži jako o pomníku komunistické propagandy. Po premiéře na DVD nosiči jsem ale příjemně překvapený, prostředí prodejny potravin není zas tak zoufalá černá díra. Postavy a dialogy jsou perfektně napsané, když to srovnáte s Ordinací v růžové zahradě, kde všechny postavy mluví a chovají se pomalu stejně, tady má každá postava svůj vlastní ojedinělý charakter. I naprosto nesnesitelná svazácká dcera Jana Boušková má svůj účel. Překvapila mě Jiřina Švorcová, u které jsem byl na beton přesvědčený, že mi svým herectvím nemůže vymazat svůj image jako plamenné recitátorky dělnických veršů, ale nakonec jsem o její postavě i přemýšlel jako o Anně Holubové a ne jako o plakátu komunismu. Petr Haničinec jako nesmělý vdovec mě taky zaskočil, protože ho pořád vidím, jak škrtí Willyho ve vaně nebo jako milovníka koní v Dobré vodě. Ti, kteří seriál řadí mezi propagandu a druzí, kteří to tady po nich zaslepeně opakují, jsou asi na drogách - jediné, čemu jsem se jako milovník propagandy a politických lží ve filmech zasmál, byly luxusní nákupy Petra Haničince a hláška "banány přivezou odpoledne, já vám zavolám". Všichni jsme už dnes dostatečně informovaní (pokud chceme být), takže není problém odhalit tenkou fasádu a udělat si z těchle momentů informaci o tom, jak to tenkrát viděli a chtěli mít komouši, takže argumentovat, že zrovna tahle slabá káva je nějaký milník komunistických lží, je prostě směšná pitomost. Šetřte si svoje rozhořčení na seriály jako Klement Gotvald nebo Inženýrská odysea, milí diváci. Prostě tenhle seriál dějově a technicky perfektně funguje, nepřemýšlel jsem u toho, proč obsadili tohohle idiota nebo která slaboduchá propiska tohle napsala, což dělám skoro u každého porevolučního seriálu - to je velká ostuda pro demokratickou svobodnou tvorbu, nemyslíte?(19.9.2008)

• dobytek

No tak jsem se poctivě podíval na všech 12 dílů Ženy pod pultem a zvyšuju svoje hodnocení z odpadu na 1 hvězdičku. Takže ve zkratce něco málo k jednotlivejm dílům (POZOR - SPOILERY)... 1. díl Anna nastupuje - Švorcová nastoupí do krámu, kde jí okamžitě všichni začnou obdivovat, protože tam zatočí s manželkou zástupce vedoucího. Kromě toho se seznámí s lehce přitroublym Haničincem, což bude důležitý v dalších dílech. 2. díl Příběh zeleninové Jiřinky - Švorcová pomáhá zvyšovat sebevědomí kolegyni, která koktá. Kromě toho se v tomto dílu nic moc zajímavýho neděje. Akorát mě dostalo, když zákazník přinese Švorcový knedlíky s tvarohem, protože ona mu ten tvaroh den předtim ochotně prodala. 3. díl Příběh šéfova zástupce - Švorcová je jednohlasně zvolena novou úsekovou důvěrnicí (co to vůbec je?) a navíc se jí začne dvořit zástupce vedoucího. Dokonce jí domu přinese dárkovej koš, ale Švorcová má stejně zájem o Haničince. 4. díl Příběh řeznice Lady a skladníka Oskara - Takže v tomto dílu vidíme, jak Švorcová zachraňuje vztah jednoho soudruha a jedný soudružky z práce. Jinak v tomto dílu je asi nejzajímavější sledovat, jak se v tý prodejně vůbec nemaká. Prodavačky (včetně Švorcový) se neustále akorát někde vykecávaj, pijou kafe a jejich nejčastější věty jsou: "Vezmi to za mě." nebo "Pohlídej mi to tady, já si na chvilku odskočim." 5. díl Příběh starého Dominika - Oslavuje se 1. Máj. Všude vlaječky, průvody, Husák, Štrougal... Prostě idylka. Do toho onemocní starej skladník. Vedoucí prodejny Menšík neváhá a zaskakuje ve skladu. Nakonec se ukáže, že ten starej skladník dělá 2 zaměstnání, protože jeho dcera a její manžel po něm neustále chtěj prachy, což Menšík okomentuje tim, že kapitalistů jsme ještě úplně nezbavili. 6. díl Vítězství prodavačky Kaláškové - Haničinec definitivně získává přízeň Švorcový, teď už jen potřebuje získat přízeň jejích dětí. Jinak v tomto dílu na sebe výrazněji upozorní dcera Švorcový, coby členka SSM. 7. díl Příběh učednice Zuzany - Učednice Zuzana krade v obchodě banány a broskve a tak jí Menšík pošle do oddělení ke Švorcový na "převýchovu". Nejvtipnější scéna z celýho dílu bylo, když děti Švorcový odjely na prázdniny, Švorcová si domu pozvala Haničince a v tom u ní zazvonil soused s flaškou v ruce. Prostě na starou, tlustou, ošklivou Švorcovou s knírem a srostlym obočim nápadníci stojej frontu.8. díl Příběh dvou pokladních - Tento díl je nejzajímavější tim, že obsahuje tu slavnou postelovou scénu. Docela jsem Haničince litoval. Na jeho místě bych trval na tom, aby v týhle scéně zaskočil kaskadér. 9. díl Příběh důchodkyně Kubánkové - Bába z výkupu lahví jde dělat hospodyni k nějakýmu dědkovi, pak se zase vrací zpátky do obchodu. Díl celkem o ničem... 10. díl Příběh šéfova syna - Švorcová to neni schopná ukončit se svym bejvalym manželem a Haničinec na něj žárlí. Další totálně nudnej díl. 11. díl Svatba lahůdkové Olinky - Asi půlku dílu zabere svatba, kde na sebe trochu víc upozorní Jiří Hrzán. Haničinec mizí ze scény a naopak to vypadá na comeback bejvalýho manžela. 12. díl Vánoce Anny Holubové - Konec dobrý, všechno dobré... Soudružka Švorcová slaví vánoce a je jí nabídnuta pozice zástupce ředitele prodejny. Na úplnym konci se Haničinec opět vrací na scénu. Nejdrsnější hláška: "To je nějakej socialistickej způsob života?" - Takže to by bylo k jednotlivejm dílům. Jako celek je ten seriál neuvěřitelně pitomej a nudnej a hvězdičku dávám za několik vedlejších rolí (Hrzán, Medřická, Lábus...). Nějaký to soudruhování tam sice je, ale žádnou velkou propagandu bych v tom nehledal. Tohle bylo prakticky ve všech filmech a seriálech z tý doby. Kdyby Švorcová převlíkla po roce 1989 kabát, tak by ten seriál asi moc lidem nevadil. Taky je zajímavý, že nikdo nefluše třeba po Menšíkovi, kterej tady hrál taky pěkně zapálenýho soudruha. Ty regály plný banánů, pomerančů, francouzskýho vína a kaviáru jsou spíš k smíchu. Já si ještě ty doby, kdy se na banány čekalo 2 hodiny ve frontě a v "sámošce" v jednom kuse něco neměli, taky trochu pamatuju. No možná se divíte, proč se dívám na seriál, kterýmu dám 1 hvězdičku a pak tady ještě vyplodim takovej dlouhej komentář. Za normálních okolností bych se na to ani nekoukal, ale mam na ruce sádru a nudim se. update: Stejně jako golfista jsem teď viděl asi 2 díly na TV Barrandov a taky hvězdičku přidám. Když to člověk srovná s těma blbostma typu Ordinace v růžový zahradě, Velmi křehké vztahy a podobnejma seriálama, tak Žena pod pultem ještě celkem ujde.(12.6.2008)

• BASE

myslím, že koncepce seriálu je zdařilá. každý měsíc příběh jednoho z "osazenstva"+ kontinuální příběh hlavní hrdinky. herecké výkony jsou vcelku dobré a příliš se nevymykají dobovému průměru seriálové tvorby. odmyslíme li si tendenční pokřivenost, která se ostatně objevuje ve velké části normalizační kinematografie..a nejedná se jen o zjevnou propagandu, ale o většinu filmů z té doby, je to docela normálních 12 příběhů o lidech zaměstnaných v potravinách. bral bych to spíš jako usměvavý polodokument o tom, co tehdejší společnost považovala za problém a co za luxus a to i v nemateriálním smyslu........mmch. ta prodejna prý stála na dnešním nám. 14 října na Smíchově a když se netočilo, tak se tam dalo i nakoupit /ono by se to stejně zkazilo/, i když podle mě si tam nakoupil tak max. štáb.(9.5.2009)

Zajímalo by mě, čemu všichni, kteří tenhle seriál hodnotili říkají komunistická propaganda. A jestli vůbec vědí, co to je. A také by mě zajímalo, kolik z nich, tento seriál vidělo celý. Já ho viděl třikrát a můžu říct, že narážky na pracující lid, na to, že "všechno je všech" se tam objeví za celý seriál tak maximálně desetkrát. A slovo soudruh? To je v každém seriálu s té doby. Já viděl Jiřinu Švorcovou i v jiných televizních počinech a můžu s klidným svědomím říct, že je to velmi dobrá herečka. Možná to někdo neví nebo si to neuvědomuje, ale Švorcová byla za režimu právě naopak omezovaná. Ve filmu hrála minimálně a v televizi také. Tohle byla jedna z mála jejích titulních rolí. Ale k seriálu. Neříkám, že je výborný. Scény s Hanou Maciuchovou a Vladimírem Menšíkem jsou celkem zábavné. Zato milostné scény a rozhovory Švorcové a Haničince jsou trapně sentimentální. Takže podle mě je to dobrý průměr s dobrou Švorcovou a Menšíkem.(18.1.2004)

• Radek99

Z tvůrčí spolupráce režiséra Jaroslav Dudka a erbovního scénáristy Československé televize Jaroslava Dietla vzešla nejenom soap opera z nemocnice, tedy kdysi slavná Nemocnice na kraji města, která si přece jenom udržela jakous takou kvalitu v době hluchých normalizačních let, ale vzniklo i toto skvostné veledílo, tedy Žena za pultem, jejíž hlavní protagonistce se přezdívalo velmi výstižně Anna Prodavačka. Propagandistická série o tom, že pulty obchodů v socialistickém Československu doslova přetékají různorodým zbožím a že nakupovat je socialistickému člověku vlastně to nejvlastnější. Prodejna Pramenu, kde je zaměstnána naše Žena za pultem, je skutečně modelová, jen se ve skutečnosti jmenovala Tuzex a většina obyvatel do ní neměla přístup. To ale tvůrci trochu popletli. Kdo byl ve skutečném Pramenu někdy před rokem 1989, dobře ví... Režisér kultovního, patrně jediného československého sitcomu Taková normální hrdinka, se prostě tentokráte zaprodal...ale nestalo se mu to naposled...vzpomeňme jeho pozdější dělnickou odyseu Synové a dcery Jakuba skláře...(7.12.2010)

• - Samoobsluha se nacházela na Náměstí 14. října, č.p. 17. Budova dnes už nestojí. (M.B)

• - Režisér Dudek pracoval v divadle na Vinohradech. Do rolí si tak v několika případech vybral herce, které dobře znal. Mezi nimi byli například Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová. (M.B)

• - Jiří Hrzán, představitel Fanyho, dostal po pádu přes balkon během pauzy v natáčení slabší otřeš mozku. Zbytek scén poté odehrál po probuzení z bezvědomí. (Willy Kufalt)