Žena za pultem (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 12x55 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Vladimír Hlavatý, Jaromír Hanzlík, Lenka Termerová, Marie Motlová, Daniela Kolářová, Božena Böhmová, Karolina Slunéčková, Simona Stašová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Blažena Holišová, Slávka Budínová, Soběslav Sejk, Josef Bláha, Růžena Merunková, Josef Somr, Alois Švehlík, Bedřich Prokoš, Bohuš Záhorský, Věra Kubánková, Petr Svojtka, Jiřina Petrovická, Josef Vinklář, Alena Vránová, Jiří Hrzán, Eduard Cupák, Jiří Mikota, Ludmila Roubíková, Jiří Lábus, Otakar Brousek ml., Darja Hajská, Ladislav Frej st., Ema Skálová, Jaroslava Brousková, Eva Klepáčová, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Věra Budilová, Jindřich Hinke, Jana Břežková, Marta Kučírková, Růžena Lysenková, Jiřina Krejčíková, Eva Svobodová, František Hanus, Oldřich Vlach, Dana Syslová, Ladislav Křiváček, Jiří Bruder, Miroslav Homola, Zdeněk Ornest, Věra Tichánková, Pavla Maršálková, Mirko Musil, Martin Štěpánek, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Jaroslav Cmíral, Jan Cmíral st., Zlata Adamovská, Sylva Sequensová, Marcela Martínková, Anna Ferencová, Michal Hejný, Monika Hálová, Jaroslava Panenková, Ludmila Vostrčilová, Slávka Hamouzová, Jiřina Bílá, Alena Procházková

Měl jsem o Ženě za pultem představu jako o naprosto nudném seriálu a díky mediální masáži jako o pomníku komunistické propagandy. Po premiéře na DVD nosiči jsem ale příjemně překvapený, prostředí prodejny potravin není zas tak zoufalá černá díra. Postavy a dialogy jsou perfektně napsané, když to srovnáte s Ordinací v růžové zahradě, kde všechny postavy mluví a chovají se pomalu stejně, tady má každá postava svůj vlastní ojedinělý charakter. I naprosto nesnesitelná svazácká dcera Jana Boušková má svůj účel. Překvapila mě Jiřina Švorcová, u které jsem byl na beton přesvědčený, že mi svým herectvím nemůže vymazat svůj image jako plamenné recitátorky dělnických veršů, ale nakonec jsem o její postavě i přemýšlel jako o Anně Holubové a ne jako o plakátu komunismu. Petr Haničinec jako nesmělý vdovec mě taky zaskočil, protože ho pořád vidím, jak škrtí Willyho ve vaně nebo jako milovníka koní v Dobré vodě. Ti, kteří seriál řadí mezi propagandu a druzí, kteří to tady po nich zaslepeně opakují, jsou asi na drogách - jediné, čemu jsem se jako milovník propagandy a politických lží ve filmech zasmál, byly luxusní nákupy Petra Haničince a hláška "banány přivezou odpoledne, já vám zavolám". Všichni jsme už dnes dostatečně informovaní (pokud chceme být), takže není problém odhalit tenkou fasádu a udělat si z těchle momentů informaci o tom, jak to tenkrát viděli a chtěli mít komouši, takže argumentovat, že zrovna tahle slabá káva je nějaký milník komunistických lží, je prostě směšná pitomost. Šetřte si svoje rozhořčení na seriály jako Klement Gotvald nebo Inženýrská odysea, milí diváci. Prostě tenhle seriál dějově a technicky perfektně funguje, nepřemýšlel jsem u toho, proč obsadili tohohle idiota nebo která slaboduchá propiska tohle napsala, což dělám skoro u každého porevolučního seriálu - to je velká ostuda pro demokratickou svobodnou tvorbu, nemyslíte?(19.9.2008)

• Segrestor

Nabízí se hodnotit to z hlediska ideologického než filmového. I když... z hlediska filmového to také stojí za starou Blažkovou. Každopádně věřím tomu, že se najde ještě hodně lidí, kteří uroní slzu, když uvidí tak krásně seřazený konzervy v jednom nevábném totalitním konzumu. Z hlediska ideologického je to takový odpad, že už to ani víc odpad být nemůže.(2.6.2011)

Soudružka Švorcová s knírkem a Haničincem v posteli mi na tváři vykouzlí vždy pobavený úsměv místo znechucení. Ne, nejsem perverzní, jen nevím, proč se tady řeší tak moc něco, co z 12-dílného seriálu zabírá asi 3 minuty. To mi spíš pokaždé vadí postava Jany Bouškové. U tý se mi otvírá kudla v kapse a ne pro její recitování na schůzi SSM, ale proto, jak se chová jako dcera. Čímž chci říct, že u tohohle Dietlova díla nehodnotím kdo byl větší / menší komunista, ale zajímají mě charaktery jednotlivých postav. No a už proto, že mám celý seriál na DVD, nebudu házet Anču Holubovou do odpadu, protože nejsem pokrytec a na tohle se podívám vždycky daleko raději než na nějaké Ordinace, Přístavy atd. Howgh.(13.1.2016)

• dobytek

No tak jsem se poctivě podíval na všech 12 dílů Ženy pod pultem a zvyšuju svoje hodnocení z odpadu na 1 hvězdičku. Takže ve zkratce něco málo k jednotlivejm dílům (POZOR - SPOILERY)... 1. díl Anna nastupuje - Švorcová nastoupí do krámu, kde jí okamžitě všichni začnou obdivovat, protože tam zatočí s manželkou zástupce vedoucího. Kromě toho se seznámí s lehce přitroublym Haničincem, což bude důležitý v dalších dílech. 2. díl Příběh zeleninové Jiřinky - Švorcová pomáhá zvyšovat sebevědomí kolegyni, která koktá. Kromě toho se v tomto dílu nic moc zajímavýho neděje. Akorát mě dostalo, když zákazník přinese Švorcový knedlíky s tvarohem, protože ona mu ten tvaroh den předtim ochotně prodala. 3. díl Příběh šéfova zástupce - Švorcová je jednohlasně zvolena novou úsekovou důvěrnicí (co to vůbec je?) a navíc se jí začne dvořit zástupce vedoucího. Dokonce jí domu přinese dárkovej koš, ale Švorcová má stejně zájem o Haničince. 4. díl Příběh řeznice Lady a skladníka Oskara - Takže v tomto dílu vidíme, jak Švorcová zachraňuje vztah jednoho soudruha a jedný soudružky z práce. Jinak v tomto dílu je asi nejzajímavější sledovat, jak se v tý prodejně vůbec nemaká. Prodavačky (včetně Švorcový) se neustále akorát někde vykecávaj, pijou kafe a jejich nejčastější věty jsou: "Vezmi to za mě." nebo "Pohlídej mi to tady, já si na chvilku odskočim." 5. díl Příběh starého Dominika - Oslavuje se 1. Máj. Všude vlaječky, průvody, Husák, Štrougal... Prostě idylka. Do toho onemocní starej skladník. Vedoucí prodejny Menšík neváhá a zaskakuje ve skladu. Nakonec se ukáže, že ten starej skladník dělá 2 zaměstnání, protože jeho dcera a její manžel po něm neustále chtěj prachy, což Menšík okomentuje tim, že kapitalistů jsme ještě úplně nezbavili. 6. díl Vítězství prodavačky Kaláškové - Haničinec definitivně získává přízeň Švorcový, teď už jen potřebuje získat přízeň jejích dětí. Jinak v tomto dílu na sebe výrazněji upozorní dcera Švorcový, coby členka SSM. 7. díl Příběh učednice Zuzany - Učednice Zuzana krade v obchodě banány a broskve a tak jí Menšík pošle do oddělení ke Švorcový na "převýchovu". Nejvtipnější scéna z celýho dílu bylo, když děti Švorcový odjely na prázdniny, Švorcová si domu pozvala Haničince a v tom u ní zazvonil soused s flaškou v ruce. Prostě na starou, tlustou, ošklivou Švorcovou s knírem a srostlym obočim nápadníci stojej frontu.8. díl Příběh dvou pokladních - Tento díl je nejzajímavější tim, že obsahuje tu slavnou postelovou scénu. Docela jsem Haničince litoval. Na jeho místě bych trval na tom, aby v týhle scéně zaskočil kaskadér. 9. díl Příběh důchodkyně Kubánkové - Bába z výkupu lahví jde dělat hospodyni k nějakýmu dědkovi, pak se zase vrací zpátky do obchodu. Díl celkem o ničem... 10. díl Příběh šéfova syna - Švorcová to neni schopná ukončit se svym bejvalym manželem a Haničinec na něj žárlí. Další totálně nudnej díl. 11. díl Svatba lahůdkové Olinky - Asi půlku dílu zabere svatba, kde na sebe trochu víc upozorní Jiří Hrzán. Haničinec mizí ze scény a naopak to vypadá na comeback bejvalýho manžela. 12. díl Vánoce Anny Holubové - Konec dobrý, všechno dobré... Soudružka Švorcová slaví vánoce a je jí nabídnuta pozice zástupce ředitele prodejny. Na úplnym konci se Haničinec opět vrací na scénu. Nejdrsnější hláška: "To je nějakej socialistickej způsob života?" - Takže to by bylo k jednotlivejm dílům. Jako celek je ten seriál neuvěřitelně pitomej a nudnej a hvězdičku dávám za několik vedlejších rolí (Hrzán, Medřická, Lábus...). Nějaký to soudruhování tam sice je, ale žádnou velkou propagandu bych v tom nehledal. Tohle bylo prakticky ve všech filmech a seriálech z tý doby. Kdyby Švorcová převlíkla po roce 1989 kabát, tak by ten seriál asi moc lidem nevadil. Taky je zajímavý, že nikdo nefluše třeba po Menšíkovi, kterej tady hrál taky pěkně zapálenýho soudruha. Ty regály plný banánů, pomerančů, francouzskýho vína a kaviáru jsou spíš k smíchu. Já si ještě ty doby, kdy se na banány čekalo 2 hodiny ve frontě a v "sámošce" v jednom kuse něco neměli, taky trochu pamatuju. No možná se divíte, proč se dívám na seriál, kterýmu dám 1 hvězdičku a pak tady ještě vyplodim takovej dlouhej komentář. Za normálních okolností bych se na to ani nekoukal, ale mam na ruce sádru a nudim se. update: Stejně jako golfista jsem teď viděl asi 2 díly na TV Barrandov a taky hvězdičku přidám. Když to člověk srovná s těma blbostma typu Ordinace v růžový zahradě, Velmi křehké vztahy a podobnejma seriálama, tak Žena pod pultem ještě celkem ujde.(12.6.2008)

• SLOTH

kdyz jsem byl maly videl jsem par dilu... u jednoho dilu jsme se zastavil a dival se na nej se zaujetim ...byl to dil kde po ,,sichte,, vladimir mensik jde a uklouzne po ledu ... po teto scene jsem se zeptal otce : proc se mu vsichni smeji vzdyt si mohl ublizit.? otec odpovedel: ,,za totality to byla sranda...komunisti jsou idioti....,, a ja pochopil....................:) hvezdicka za to ze svorcova je stale aktivni a recituje komunisticke basne:) aby lidi nezapomeli ze peklo ma mnoho podob(2.8.2008)

• - Do role Anniny (Jiřina Švorcová) maminky se původně počítalo s Vlastou Matulovou. Ta se však režisérovi po čase zdála příliš "chladná", a proto byla obsazena Dana Medřická. Tá byla o pouhých 8 let starší nežli její seriálová dcera Jiřina Švorcová. (Willy Kufalt)

• - 12 dielov seriálu je pomenovaných podľa jednotlivých mesiacov v roku. V jednotlivých dieloch vidíme sezónne ovocie a zeleninu. (Raccoon.city)

• - Jiřinu Švorcovou navrhla dramaturgyně seriálu Libuše Pospíšilová. (M.B)