Žena za pultem (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 12x55 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Vladimír Hlavatý, Jaromír Hanzlík, Lenka Termerová, Marie Motlová, Daniela Kolářová, Božena Böhmová, Karolina Slunéčková, Simona Stašová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Blažena Holišová, Slávka Budínová, Soběslav Sejk, Josef Bláha, Růžena Merunková, Josef Somr, Alois Švehlík, Bedřich Prokoš, Bohuš Záhorský, Věra Kubánková, Petr Svojtka, Jiřina Petrovická, Josef Vinklář, Alena Vránová, Jiří Hrzán, Eduard Cupák, Jiří Mikota, Ludmila Roubíková, Jiří Lábus, Otakar Brousek ml., Darja Hajská, Ladislav Frej st., Ema Skálová, Jaroslava Brousková, Eva Klepáčová, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Věra Budilová, Jindřich Hinke, Jana Břežková, Marta Kučírková, Růžena Lysenková, Jiřina Krejčíková, Eva Svobodová, František Hanus, Oldřich Vlach, Dana Syslová, Ladislav Křiváček, Jiří Bruder, Miroslav Homola, Zdeněk Ornest, Věra Tichánková, Pavla Maršálková, Mirko Musil, Martin Štěpánek, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Jaroslav Cmíral, Jan Cmíral st., Zlata Adamovská, Sylva Sequensová, Marcela Martínková, Anna Ferencová, Michal Hejný, Monika Hálová, Jaroslava Panenková, Ludmila Vostrčilová, Slávka Hamouzová, Jiřina Bílá, Alena Procházková

Bez ideologickyho nanosu, docela zajimave vystavenej serial, rovnomerne se soustredici jak na mikrosvet prodejny, kde ma kazda lidska soucast nejakej osobni pribeh,, tak na zivot hlavni hrdinky. S kazdym rokem je to porad zajimavejsi studijni material. Herecky to taky neni uplna traga, i kdyz prijmout Svorcovou jako symbol emancipovanyho zenstvi, za kterym se jen hrnou chlapi, neni uplne snadny. Ale teda chvilema to je propagandisticky fakt hard a slyset z Mensikovejch usi, jak rozbijel kapitalisty, fakt boli. Ze to pak zobrazuje totalne fiktivni antirealitu socialistickyho hospodarstvi, samozrejme nejde zapomenout.(8.3.2014)

Moc nechapu tak spatne hodnoceni tohoto serialu. Mam nekdy pocit, ze lide dnes jsou jeste tupejsi stado nez za komunistu! Vadi Vam, ze v serialovem obchode je mozna vice pochutin nez bylo skutecnosti nebo minulost Svorcove? Ctvrtou hvezdicku pridavam diky zdejsimu hodnoceni a pak za v te dobe naprosto nadhernou Hanu Maciuchovou.(2.9.2011)

• Morloth

Ideologicky jistě pochybné, v rovině milostných vztahů naivní, místy nesnesitelně otravné - zejména scény z domácího prostředí - jak koukám na Dietlovy seriály, tak ty mu prostě nešly - místy nudné. To nic nemění na faktu, že děj odsýpá a seriál udrží u obrazovky. Dudek byl kvalitní televizní režisér a na seriálu je vidět, že rozuměl tomu, co dělá. Ženu za pultem nad vodou drží i herci. S jakou elegancí pronáší Menšík ty nesymsle, je takměř na poklonu. Jen poznámka: Kaviár si u nás koupíte. Skotskou whiskey si u nás koupíte. Tropické ovoce rovněž. Švorcová jako femme fatale? K nezaplacení.(11.12.2010)

Měl jsem o Ženě za pultem představu jako o naprosto nudném seriálu a díky mediální masáži jako o pomníku komunistické propagandy. Po premiéře na DVD nosiči jsem ale příjemně překvapený, prostředí prodejny potravin není zas tak zoufalá černá díra. Postavy a dialogy jsou perfektně napsané, když to srovnáte s Ordinací v růžové zahradě, kde všechny postavy mluví a chovají se pomalu stejně, tady má každá postava svůj vlastní ojedinělý charakter. I naprosto nesnesitelná svazácká dcera Jana Boušková má svůj účel. Překvapila mě Jiřina Švorcová, u které jsem byl na beton přesvědčený, že mi svým herectvím nemůže vymazat svůj image jako plamenné recitátorky dělnických veršů, ale nakonec jsem o její postavě i přemýšlel jako o Anně Holubové a ne jako o plakátu komunismu. Petr Haničinec jako nesmělý vdovec mě taky zaskočil, protože ho pořád vidím, jak škrtí Willyho ve vaně nebo jako milovníka koní v Dobré vodě. Ti, kteří seriál řadí mezi propagandu a druzí, kteří to tady po nich zaslepeně opakují, jsou asi na drogách - jediné, čemu jsem se jako milovník propagandy a politických lží ve filmech zasmál, byly luxusní nákupy Petra Haničince a hláška "banány přivezou odpoledne, já vám zavolám". Všichni jsme už dnes dostatečně informovaní (pokud chceme být), takže není problém odhalit tenkou fasádu a udělat si z těchle momentů informaci o tom, jak to tenkrát viděli a chtěli mít komouši, takže argumentovat, že zrovna tahle slabá káva je nějaký milník komunistických lží, je prostě směšná pitomost. Šetřte si svoje rozhořčení na seriály jako Klement Gotvald nebo Inženýrská odysea, milí diváci. Prostě tenhle seriál dějově a technicky perfektně funguje, nepřemýšlel jsem u toho, proč obsadili tohohle idiota nebo která slaboduchá propiska tohle napsala, což dělám skoro u každého porevolučního seriálu - to je velká ostuda pro demokratickou svobodnou tvorbu, nemyslíte?(19.9.2008)

Seriál vůbec nepatří mezi extrémně "rudé", jak tady spousta uživatelů píše. Myslím si dokonce, že se mladá generace dívá na Ženu za pultem s předsudkovým odporem, aniž by viděli alespoň jeden celý díl (vlastně by mě docela zajímalo, kolik ze čtyř a půl tisíce hodnotících Dietlův seriál vůbec vidělo), ale to už je zkrátka na csfd zvykem. Viděl jsem všech dvanáct dílů a musím říct, že oproti novým televizním výplodům (Cesty domů, Ordinace, Ulice...) se jedná o kvalitně napsanou, zahranou a natočenou produkci! Samozřejmě chápu, že leckoho nemusí bavit osudy obyčejných zaměstnanců prodejny a jedné zásadové prodavačky z lahůdek. Taky vidím spoustu chyb, které seriál má (nacpaná prodejna v roce 1977 je opravdu pohádkou a postava Jiřiny Švorcové je někdy absolutně neuvěřitelná). Největším problémem je však milenecká dvojice Švorcová-Haničinec. Haničincův statik je tak nesnesitelně nevykreslená, temná postava a za celých dvanáct dílů se o něm dozvíme jen to, že žije s otcem a miluje Annu Holubovou! Ale klady převažují. Baví mě časové dělení seriálu i soustředění se na vedlejší postavy. Baví mě herci v čele s Menšíkem, Maciuchovou či Hanzlíkem. Nebaví mě však automatické, zmedializované odmítání seriálu jako komunistického braku!(10.4.2011)

• - Dle knihy "Žena za pultem" stál v roce 1977 kokos 10 kčs,niva 2,30 kčs, 10 dkg ementálu 3,50 kčs, chlebíček 1,90 kčs, tatra mléko 2,70 kčs, solamyl 2,30 kčs a 1 kg uzené krkovice 32 kčs. (M.B)

• - V NDR se seriál vysílal pod názvem "Die frau hinter dem Ladetisch", a od 2. 2. 1978, kdy zde měl premiéru na kanálu DFF, se dočkal 10 repríz. V roce 2011 pak na DVD jako box. (M.B)

• - Petr Haničinec jezdil ve voze Škoda 100 SPZ ABI 48-32. (M.B)