Žena za pultem (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 12x55 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Vladimír Hlavatý, Jaromír Hanzlík, Lenka Termerová, Marie Motlová, Daniela Kolářová, Božena Böhmová, Karolina Slunéčková, Simona Stašová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Blažena Holišová, Slávka Budínová, Soběslav Sejk, Josef Bláha, Růžena Merunková, Josef Somr, Alois Švehlík, Bedřich Prokoš, Bohuš Záhorský, Věra Kubánková, Petr Svojtka, Jiřina Petrovická, Josef Vinklář, Alena Vránová, Jiří Hrzán, Eduard Cupák, Jiří Mikota, Ludmila Roubíková, Jiří Lábus, Otakar Brousek ml., Darja Hajská, Ladislav Frej st., Ema Skálová, Jaroslava Brousková, Eva Klepáčová, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Věra Budilová, Jindřich Hinke, Jana Břežková, Marta Kučírková, Růžena Lysenková, Jiřina Krejčíková, Eva Svobodová, František Hanus, Oldřich Vlach, Dana Syslová, Ladislav Křiváček, Jiří Bruder, Miroslav Homola, Zdeněk Ornest, Věra Tichánková, Pavla Maršálková, Mirko Musil, Martin Štěpánek, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Jaroslav Cmíral, Jan Cmíral st., Zlata Adamovská, Sylva Sequensová, Marcela Martínková, Anna Ferencová, Michal Hejný, Monika Hálová, Jaroslava Panenková, Ludmila Vostrčilová, Slávka Hamouzová, Jiřina Bílá, Alena Procházková
  • dobytek

No tak jsem se poctivě podíval na všech 12 dílů Ženy pod pultem a zvyšuju svoje hodnocení z odpadu na 1 hvězdičku. Takže ve zkratce něco málo k jednotlivejm dílům (POZOR - SPOILERY)... 1. díl Anna nastupuje - Švorcová nastoupí do krámu, kde jí okamžitě všichni začnou obdivovat, protože tam zatočí s manželkou zástupce vedoucího. Kromě toho se seznámí s lehce přitroublym Haničincem, což bude důležitý v dalších dílech. 2. díl Příběh zeleninové Jiřinky - Švorcová pomáhá zvyšovat sebevědomí kolegyni, která koktá. Kromě toho se v tomto dílu nic moc zajímavýho neděje. Akorát mě dostalo, když zákazník přinese Švorcový knedlíky s tvarohem, protože ona mu ten tvaroh den předtim ochotně prodala. 3. díl Příběh šéfova zástupce - Švorcová je jednohlasně zvolena novou úsekovou důvěrnicí (co to vůbec je?) a navíc se jí začne dvořit zástupce vedoucího. Dokonce jí domu přinese dárkovej koš, ale Švorcová má stejně zájem o Haničince. 4. díl Příběh řeznice Lady a skladníka Oskara - Takže v tomto dílu vidíme, jak Švorcová zachraňuje vztah jednoho soudruha a jedný soudružky z práce. Jinak v tomto dílu je asi nejzajímavější sledovat, jak se v tý prodejně vůbec nemaká. Prodavačky (včetně Švorcový) se neustále akorát někde vykecávaj, pijou kafe a jejich nejčastější věty jsou: "Vezmi to za mě." nebo "Pohlídej mi to tady, já si na chvilku odskočim." 5. díl Příběh starého Dominika - Oslavuje se 1. Máj. Všude vlaječky, průvody, Husák, Štrougal... Prostě idylka. Do toho onemocní starej skladník. Vedoucí prodejny Menšík neváhá a zaskakuje ve skladu. Nakonec se ukáže, že ten starej skladník dělá 2 zaměstnání, protože jeho dcera a její manžel po něm neustále chtěj prachy, což Menšík okomentuje tim, že kapitalistů jsme ještě úplně nezbavili. 6. díl Vítězství prodavačky Kaláškové - Haničinec definitivně získává přízeň Švorcový, teď už jen potřebuje získat přízeň jejích dětí. Jinak v tomto dílu na sebe výrazněji upozorní dcera Švorcový, coby členka SSM. 7. díl Příběh učednice Zuzany - Učednice Zuzana krade v obchodě banány a broskve a tak jí Menšík pošle do oddělení ke Švorcový na "převýchovu". Nejvtipnější scéna z celýho dílu bylo, když děti Švorcový odjely na prázdniny, Švorcová si domu pozvala Haničince a v tom u ní zazvonil soused s flaškou v ruce. Prostě na starou, tlustou, ošklivou Švorcovou s knírem a srostlym obočim nápadníci stojej frontu.8. díl Příběh dvou pokladních - Tento díl je nejzajímavější tim, že obsahuje tu slavnou postelovou scénu. Docela jsem Haničince litoval. Na jeho místě bych trval na tom, aby v týhle scéně zaskočil kaskadér. 9. díl Příběh důchodkyně Kubánkové - Bába z výkupu lahví jde dělat hospodyni k nějakýmu dědkovi, pak se zase vrací zpátky do obchodu. Díl celkem o ničem... 10. díl Příběh šéfova syna - Švorcová to neni schopná ukončit se svym bejvalym manželem a Haničinec na něj žárlí. Další totálně nudnej díl. 11. díl Svatba lahůdkové Olinky - Asi půlku dílu zabere svatba, kde na sebe trochu víc upozorní Jiří Hrzán. Haničinec mizí ze scény a naopak to vypadá na comeback bejvalýho manžela. 12. díl Vánoce Anny Holubové - Konec dobrý, všechno dobré... Soudružka Švorcová slaví vánoce a je jí nabídnuta pozice zástupce ředitele prodejny. Na úplnym konci se Haničinec opět vrací na scénu. Nejdrsnější hláška: "To je nějakej socialistickej způsob života?" - Takže to by bylo k jednotlivejm dílům. Jako celek je ten seriál neuvěřitelně pitomej a nudnej a hvězdičku dávám za několik vedlejších rolí (Hrzán, Medřická, Lábus...). Nějaký to soudruhování tam sice je, ale žádnou velkou propagandu bych v tom nehledal. Tohle bylo prakticky ve všech filmech a seriálech z tý doby. Kdyby Švorcová převlíkla po roce 1989 kabát, tak by ten seriál asi moc lidem nevadil. Taky je zajímavý, že nikdo nefluše třeba po Menšíkovi, kterej tady hrál taky pěkně zapálenýho soudruha. Ty regály plný banánů, pomerančů, francouzskýho vína a kaviáru jsou spíš k smíchu. Já si ještě ty doby, kdy se na banány čekalo 2 hodiny ve frontě a v "sámošce" v jednom kuse něco neměli, taky trochu pamatuju. No možná se divíte, proč se dívám na seriál, kterýmu dám 1 hvězdičku a pak tady ještě vyplodim takovej dlouhej komentář. Za normálních okolností bych se na to ani nekoukal, ale mam na ruce sádru a nudim se. update: Stejně jako golfista jsem teď viděl asi 2 díly na TV Barrandov a taky hvězdičku přidám. Když to člověk srovná s těma blbostma typu Ordinace v růžový zahradě, Velmi křehké vztahy a podobnejma seriálama, tak Žena pod pultem ještě celkem ujde.(12.6.2008)

Seriál o poctivé prodavačce Anně Holubové, která svým hřejivým jednáním zpříjemňovala zákazníkům nakupování. Pokud někdo poukazuje na to, že zásobování onoho obchodu bylo nadstandartně přehnáno, tak asi nikdy neslyšel o podpultovém zboží a směnném obchodě. Zboží bylo tehdy relativně dost, pouze se nedostalo do prodeje a bylo směňováno za něco jiného. Tak vznikaly paradoxy doby, kdy tehdy žádaný bycikl značky Favorit nikdy žádnou prodejní plochu nepoznal, ale všichni na něm jezdili. Sice to nic nemění na tom, že seriál je to slabší, ale já musím přihodit nějakou tu hvězdu kvůli fanatismu zdejších protisocialistických bojovníků, z nichž většina v té době ani nežila nebo maximálně za sebou tahala kačera. Je třeba si uvědomit, že v té době v tomto státě žili stejní lidé jako dnes, akorát dnes všichni popírají, že tehdy byli Jiskrou, Pionýrem či Svazákem. Já jsem tím vším byl, aniž jsem o to někdy projevil zájem. Prostě to byla taková doba.(9.12.2008)

Zalovila jsem v hlubokých vodách československých seriálů a na háčku mi uvízl tenhle. A rozhodně nelituji. Pan Dietl prostě psát uměl, tudíž jsou všechny příběhy, resp. životní peripetie jednotlivých postav, hluboce lidsky napsané a charaktery postav dokonale vyobrazené. Herecké osazenstvo skýtá pastvu pro oči – za všechny bych ráda zmínila paní Medřickou, pana Menšíka a paní Maciuchovou, jejich kreace jsou fantastické. A neodpustím si pár slov k partu paní Švorcové, její dilema - milující matka vs zamilovaná žena - je strhující a výborně zahrané. Tak, to by bylo. Ne, nebylo. Je to moc pěkně natočeno a celým seriálem zní velmi příjemná hudba. Tak, to jsou moje tři hvězdičky. Jednu ubírám za ty sockecy. Vím dobře, že to tenkrát jinak nešlo, ale stejně mi to místama rolovalo ouška. A druhou sundavám za tu lživou reklamu či jak to trefně nazvat, v době, kdy se k nám dovážely zelené pomeranče z Kuby, banány byly k vidění jen o Vánocích a fronty na ně byly dlouhé jak pracovní týden… a zbytek už si odpustím, budu shovívavá.(10.10.2016)

• Havenohome

Najlepšie bude, keď to vymenujem. Seriál Žena za pultom bol ideologický obežník, ktorý vám mal potvrdiť, že : 1.) Fúzatá žena so zrasteným obočím je najväčší sexsymbol, ktorý chcú pretiahnuť všetci muži v okolí 2.) Umastení neschopáci s výzorom uchyláka, čo si nevedia kúpiť ani vlašský šalát sú najlepšia partia do vzťahu. 3.) Koktavých a inak postihnutých ľudí treba ľutovať a správať sa k nim ako k menejcenným chudáčikom. 4.) Populárna hudba, móda a filmy v kine zaujímajú len mladých a neskúsených ľudí, ktorí čoskoro zistia, že je to len rozmar dospievania. 5.) Dovolenka v Krkonošiach vždy lepšia ako more, v mori by ste predsa mohli chytiť AIDS! 6.) Štrbavé obézne zatrpknuté dôchodkyne si čoskoro rozchytajú dobre zabezpečení vdovci 7.) Žena je v zásade len bytosť, ktorej úlohou je variť a starať sa o deti alebo o umasteného neschopáka s výzorom uchyláka. 8.) Nikto by nemal mať svoje súkromné myšlienky, aj s intimnosťami by sme sa mali zverovať všechápajúcemu nadriadenému v práci, ktorý vždy pomôže a poradí .................Takto by sa dalo pokračovať do nekonečna pri analýze každej jednej scény. Každá nesie svoj jasný výchovný podtext. Odporúčam pozrieť všetkých dvanásť dielov pekne za sebou, je to dokonalá učebnica normalizačnej hodnotovej abecedy. Je to sci-fi, nonsens, najtríznivejší erotický film všetkých čias, v ktorom sa nesúloží, hypnotické afrodiziakum pre zúfalých zákazníkov pred prázdnotou zývajúcim regálom v sámoške, apoteóza komunistickej strany ako si ju predstavovali najpravovernejší zástancovia Husákovej politiky, do detailu vybrúsená kráľovná žánru komunálna satira, seriál kvôli, ktorému sa Menšík uchlastal k smrti a kvôli ktorému skočil Hrzán z okna.(4.8.2014)

• StarsFan

Hodnotím dílo, ne herečku hlavní role. A Žena za pultem je i přes vysoce negativní komentáře poměrně snadno zkouknutelná, tedy pokud se člověk přenese přes socialistickou propagandu a fakt, že by si to zasloužilo zkrátit tak na polovinu. Zkrátka nic úchvatného, na druhou stranu v porovnání s některými novějšími seriály o stovkách dílů ani nic úděsného.(1.12.2010)

• - Při znovuuvedení seriálu 2. 3. 2002 na Tv Prima sledovanost dosáhla úctyhodných 1 800 000 diváků. (M.B)

• - Jíří Lábus, který měl ztvárnit kýchajícího mladíka s rýmou, se na scénu připravil dýcháním pracího prášku. Nastydlou postavu tak ztvárnil i s červeným nosem a slzami v očích. (Willy Kufalt)

• - Scény z bytu Anny Holubové (Jiřina Švorcová) byly filmovány ve skutečném soukromém bytě. Tato varianta vyšla levněji, než stavět kulisy. Byt se nacházel kousek od Vinohradského divadla. Důchodci, kteří v něm běžně žili, pak bydleli v průběhu natáčení v hotelu. Ve skříních v bytě se nacházeli po dobu natáčení věci původních majitelů. (M.B)