Žena za pultem (TV seriál)

Komedie / Rodinný

Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 12x55 min)

Jaroslav Dudek

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř, Vladimír Hlavatý, Jaromír Hanzlík, Lenka Termerová, Marie Motlová, Daniela Kolářová, Božena Böhmová, Karolina Slunéčková, Simona Stašová, Kateřina Burianová-Rajmontová, Blažena Holišová, Slávka Budínová, Soběslav Sejk, Josef Bláha, Růžena Merunková, Josef Somr, Alois Švehlík, Bedřich Prokoš, Bohuš Záhorský, Věra Kubánková, Petr Svojtka, Jiřina Petrovická, Josef Vinklář, Alena Vránová, Jiří Hrzán, Eduard Cupák, Jiří Mikota, Ludmila Roubíková, Jiří Lábus, Otakar Brousek ml., Darja Hajská, Ladislav Frej st., Ema Skálová, Jaroslava Brousková, Eva Klepáčová, Stella Zázvorková, Vladimír Dvořák, Věra Budilová, Jindřich Hinke, Jana Břežková, Marta Kučírková, Růžena Lysenková, Jiřina Krejčíková, Eva Svobodová, František Hanus, Oldřich Vlach, Dana Syslová, Ladislav Křiváček, Jiří Bruder, Miroslav Homola, Zdeněk Ornest, Věra Tichánková, Pavla Maršálková, Mirko Musil, Martin Štěpánek, Vítězslav Černý, Ivo Niederle, Jaroslav Cmíral, Jan Cmíral st., Zlata Adamovská, Sylva Sequensová, Marcela Martínková, Anna Ferencová, Michal Hejný, Monika Hálová, Jaroslava Panenková, Ludmila Vostrčilová, Slávka Hamouzová, Jiřina Bílá, Alena Procházková
  • Radek99

Z tvůrčí spolupráce režiséra Jaroslav Dudka a erbovního scénáristy Československé televize Jaroslava Dietla vzešla nejenom soap opera z nemocnice, tedy kdysi slavná Nemocnice na kraji města, která si přece jenom udržela jakous takou kvalitu v době hluchých normalizačních let, ale vzniklo i toto skvostné veledílo, tedy Žena za pultem, jejíž hlavní protagonistce se přezdívalo velmi výstižně Anna Prodavačka. Propagandistická série o tom, že pulty obchodů v socialistickém Československu doslova přetékají různorodým zbožím a že nakupovat je socialistickému člověku vlastně to nejvlastnější. Prodejna Pramenu, kde je zaměstnána naše Žena za pultem, je skutečně modelová, jen se ve skutečnosti jmenovala Tuzex a většina obyvatel do ní neměla přístup. To ale tvůrci trochu popletli. Kdo byl ve skutečném Pramenu někdy před rokem 1989, dobře ví... Režisér kultovního, patrně jediného československého sitcomu Taková normální hrdinka, se prostě tentokráte zaprodal...ale nestalo se mu to naposled...vzpomeňme jeho pozdější dělnickou odyseu Synové a dcery Jakuba skláře...(7.12.2010)

Moc nechapu tak spatne hodnoceni tohoto serialu. Mam nekdy pocit, ze lide dnes jsou jeste tupejsi stado nez za komunistu! Vadi Vam, ze v serialovem obchode je mozna vice pochutin nez bylo skutecnosti nebo minulost Svorcove? Ctvrtou hvezdicku pridavam diky zdejsimu hodnoceni a pak za v te dobe naprosto nadhernou Hanu Maciuchovou.(2.9.2011)

• dobytek

No tak jsem se poctivě podíval na všech 12 dílů Ženy pod pultem a zvyšuju svoje hodnocení z odpadu na 1 hvězdičku. Takže ve zkratce něco málo k jednotlivejm dílům (POZOR - SPOILERY)... 1. díl Anna nastupuje - Švorcová nastoupí do krámu, kde jí okamžitě všichni začnou obdivovat, protože tam zatočí s manželkou zástupce vedoucího. Kromě toho se seznámí s lehce přitroublym Haničincem, což bude důležitý v dalších dílech. 2. díl Příběh zeleninové Jiřinky - Švorcová pomáhá zvyšovat sebevědomí kolegyni, která koktá. Kromě toho se v tomto dílu nic moc zajímavýho neděje. Akorát mě dostalo, když zákazník přinese Švorcový knedlíky s tvarohem, protože ona mu ten tvaroh den předtim ochotně prodala. 3. díl Příběh šéfova zástupce - Švorcová je jednohlasně zvolena novou úsekovou důvěrnicí (co to vůbec je?) a navíc se jí začne dvořit zástupce vedoucího. Dokonce jí domu přinese dárkovej koš, ale Švorcová má stejně zájem o Haničince. 4. díl Příběh řeznice Lady a skladníka Oskara - Takže v tomto dílu vidíme, jak Švorcová zachraňuje vztah jednoho soudruha a jedný soudružky z práce. Jinak v tomto dílu je asi nejzajímavější sledovat, jak se v tý prodejně vůbec nemaká. Prodavačky (včetně Švorcový) se neustále akorát někde vykecávaj, pijou kafe a jejich nejčastější věty jsou: "Vezmi to za mě." nebo "Pohlídej mi to tady, já si na chvilku odskočim." 5. díl Příběh starého Dominika - Oslavuje se 1. Máj. Všude vlaječky, průvody, Husák, Štrougal... Prostě idylka. Do toho onemocní starej skladník. Vedoucí prodejny Menšík neváhá a zaskakuje ve skladu. Nakonec se ukáže, že ten starej skladník dělá 2 zaměstnání, protože jeho dcera a její manžel po něm neustále chtěj prachy, což Menšík okomentuje tim, že kapitalistů jsme ještě úplně nezbavili. 6. díl Vítězství prodavačky Kaláškové - Haničinec definitivně získává přízeň Švorcový, teď už jen potřebuje získat přízeň jejích dětí. Jinak v tomto dílu na sebe výrazněji upozorní dcera Švorcový, coby členka SSM. 7. díl Příběh učednice Zuzany - Učednice Zuzana krade v obchodě banány a broskve a tak jí Menšík pošle do oddělení ke Švorcový na "převýchovu". Nejvtipnější scéna z celýho dílu bylo, když děti Švorcový odjely na prázdniny, Švorcová si domu pozvala Haničince a v tom u ní zazvonil soused s flaškou v ruce. Prostě na starou, tlustou, ošklivou Švorcovou s knírem a srostlym obočim nápadníci stojej frontu.8. díl Příběh dvou pokladních - Tento díl je nejzajímavější tim, že obsahuje tu slavnou postelovou scénu. Docela jsem Haničince litoval. Na jeho místě bych trval na tom, aby v týhle scéně zaskočil kaskadér. 9. díl Příběh důchodkyně Kubánkové - Bába z výkupu lahví jde dělat hospodyni k nějakýmu dědkovi, pak se zase vrací zpátky do obchodu. Díl celkem o ničem... 10. díl Příběh šéfova syna - Švorcová to neni schopná ukončit se svym bejvalym manželem a Haničinec na něj žárlí. Další totálně nudnej díl. 11. díl Svatba lahůdkové Olinky - Asi půlku dílu zabere svatba, kde na sebe trochu víc upozorní Jiří Hrzán. Haničinec mizí ze scény a naopak to vypadá na comeback bejvalýho manžela. 12. díl Vánoce Anny Holubové - Konec dobrý, všechno dobré... Soudružka Švorcová slaví vánoce a je jí nabídnuta pozice zástupce ředitele prodejny. Na úplnym konci se Haničinec opět vrací na scénu. Nejdrsnější hláška: "To je nějakej socialistickej způsob života?" - Takže to by bylo k jednotlivejm dílům. Jako celek je ten seriál neuvěřitelně pitomej a nudnej a hvězdičku dávám za několik vedlejších rolí (Hrzán, Medřická, Lábus...). Nějaký to soudruhování tam sice je, ale žádnou velkou propagandu bych v tom nehledal. Tohle bylo prakticky ve všech filmech a seriálech z tý doby. Kdyby Švorcová převlíkla po roce 1989 kabát, tak by ten seriál asi moc lidem nevadil. Taky je zajímavý, že nikdo nefluše třeba po Menšíkovi, kterej tady hrál taky pěkně zapálenýho soudruha. Ty regály plný banánů, pomerančů, francouzskýho vína a kaviáru jsou spíš k smíchu. Já si ještě ty doby, kdy se na banány čekalo 2 hodiny ve frontě a v "sámošce" v jednom kuse něco neměli, taky trochu pamatuju. No možná se divíte, proč se dívám na seriál, kterýmu dám 1 hvězdičku a pak tady ještě vyplodim takovej dlouhej komentář. Za normálních okolností bych se na to ani nekoukal, ale mam na ruce sádru a nudim se. update: Stejně jako golfista jsem teď viděl asi 2 díly na TV Barrandov a taky hvězdičku přidám. Když to člověk srovná s těma blbostma typu Ordinace v růžový zahradě, Velmi křehké vztahy a podobnejma seriálama, tak Žena pod pultem ještě celkem ujde.(12.6.2008)

Nechtěla jsem komentovat tento seriál, ale když to tady čtu, nedá mi to. Proč se do všeho, co bylo natočeno před rokem 1989, plete politika? To je laciné kopání do mrtvoly, když o nic nejde. Tehdy před lety se měli zdejší kritici ozvat, možná bychom s jejich hrdinstvím zdolali ten socialismus daleko dřív. Jiřina Švorcová byla komunistka, což nikdy nepopřela a nepřevlékla kabát jako mnozí jiní. Nikomu pokud vím neublížila, tak si ji jako ideového protivníka vážím, i když jsem ji dřív taky nesnášela. Ač jsme se zaštiťovali heslem „Nejsme jako oni!“ tak Jiřina nejen že nebyla obsazována, ale ani její filmy televize nepromítala. Seriál to byl sice průměrný, ale zajímavý a příjemně oddechový. Ani při premiéře neoslnil, byly lepší. Bylo a je mu vytýkáno, že obchody nebyly plné zboží, a to je pravda. Zboží prostě bylo málo. Byla to možná propaganda, ale ta je i dneska. V Ordinaci v růžové zahradě jen vstoupíte do nemocnice, ihned se na vás vrhnou odborníci a dopřejí vám okamžitě veškerá možná vyšetření. A kde jsou ty hodiny čekání na každé vyšetření na nemocničních chodbách, na které se musíte objednávat týdny dopředu? A to nechám stranou heparinového vraha, či záměnu novorozeňat. Je pravda, že to všichni ví, a tak má růžová Ordinace jen poloviční hodnocení než zavrhovaná Žena za pultem. Člověk hledá ve filmu jakousi iluzi - ne jak to je, ale jak by to mělo být. Vždyť každý druhý film s dobrým koncem je iluzí, protože tak to v životě nechodí, ale dává to lidem naději. Kdo chce realitu, může se rozhlédnout kolem sebe. Před lety bych dala poloviční hodnocení než dnes.(12.1.2012)

• Akumulátor

Výborná sci-fi o obchodu, který u nás v komunistickém režimu nikdy nemohl existovat. Zboží, které nebylo vůbec k dostání nebo se na něj stály několikahodinové fronty je zde běžně k dispozici. A k tomu všemu usměvavé prodavačky, které jsou každý den nadšené prací a hrdé na to, jak před třiceti lety skoncovaly s kapitálem a zbavily se vykořisťovatelů. "Pane, nechoďte mi tam bez košíku!"(15.11.2008)

• - Vedenie komunistickej strany preberalo posteľové scény hlavnej hrdinky seriálu s pochybnosťami, či je vhodné, aby "súdružka žila tak neviazaným sexuálnym životom". (Raccoon.city)

• - Vašek (Petr Svojtka), syn vedoucího (Vladimír Menšík), jezdí ve voze Škoda 110R. (M.B)

• - Když se po ránu na místo natáčení navezly rekvizity včetně atraktivního zboží, nikdo na něj nesměl ani šáhnout. Zboží se sváželo z několika provozoven. (cariada)