Žena za pultem

• Slovensko Žena za pultom
Komedie / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (více)

Epizody(12)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

Desires

Za mě má tato série velkou jedničku. Skvělé herecké výkony,pravdivost tehdejší doby, skvělé vztahy a nelehký osobní život "hrdinky". Mám seriály p.Dietla moc ráda a nechápu,proč by se na J.Švormovou měl někdo dívaz skrze prsty. ()

P/\/EL

kondenzovaný štěstí, seriál převážně o bábách pro báby, nejromantičtější, no, co, tak tady maj lidi jiný starosti, dalo by se říct, ty správný, který by lidi měli v životě mít, jinak jsem to moc nedával, děsná hudba, děsivá kolektivnost, prostě nudná kokotina....Švorcová, no, ona se tak moc snaží bejt lidská a milá, jenže nepůsobí sympaticky jako jiné herečky (mladší, na pozadí), holt všecko naruby, neřikám, že i ona nemá právo na štěstí, o tom to taky je, ale zároveń, no, byl to populární seriál.......ono totiž takovej žen bylo a je asi dost, tak proč jim nedát šanci.................Švorcová RIP, spousta lidí jí dodnes nesnáší, ale tak, myslela to dobře, jen měla trošku zúžený vidění...jinak byla to chlupatá doba...taky doba, kdy si každá blbá bába vyskakovala a nadřízení nepůsobili dostatečně autoritativně....s hygienou to bylo v supermarketu dost pochybné, všecko nabírali holejma rukama, však taky žloutenky byly dřív častější, jestli se nemýlím, ale všecko nebylo špatný, jinej rytmus života, jak se řiká méně strestu, jistoty.......ty západní fára tam, to jsem moc nepochopil.....bohužel většina lidí měla v té době jistě černobílé televizory, takže se těch pěknejch obrázků plných regálů, chlastu a lahůdek moc nažrat nemohli, ale tak byly časopisy, jinak nevím, jak to bylo vlastně s tou nedostatkovostí, záleží asi jak kde a jak co, jak pro koho, no, je to 77, muselo se víc upozorňovat na plody socialismu. Rudé nástěnky, První máj - taková kolektivní euforie, ošklivý soudruzi - vysoko na tribuně - nepříliš kontaktní :) :), to mě vždycky bavilo, Hnusák, asi se báli, neměli čistý svědomí :), ale jinak...je to samozřejmě kýč..v tý době bylo natočeno mnoho seriálů a tenhle patří mezi ty nejslabší, ikdyž byl obsazený dobře............ale zase chápu, že to má bej o nejobyčejnějších lidech a tak je to přizpůsobený jejich vkusu...___dnešní seriál z prostředí supermarketu, realistickej, sakra, to by byla děsivá depka, otročina - někdy je fakt, znát jak je to náročná práce a některejch prodavaček a tak mi je líto, na druhou stranu ale maximální nesympatičnost, neochota, cizinky, neskutečně tlustý ohavný báby - jo, jsou to taky lidi, pak řada opravdu hodně málo bystrejch prodavačů, stresy, když nejde čárovej kód, neumí pracovat s kreditkama, čórky některejch jistejch spoluobčanů, sekuriťáci, přelepování cenovek, plesnivý sýry a zelený maso, buzerování lidí, co fotěj, 30 pokladen, český rodinky trávící celý víkendy v hypercentrech.....musim říct, že každá doba má fakt svý, ty Jednoty, co si vzpomínám, jak jsem trávil léta u babičky na chalupě (už porevol.), tak to byl obchod, ani malej, ani velkej, ale měli tam skoro všecko, tehdy mě naposledy nakupování bavilo..............takže pozor na to....dneska je supermarketů přespříliš, pak jsou tu vietnamský večerky, to je taky peklo, to má sice rozměry Jednoty, ale je to neskutečně přeplněný, chlast, cigára, převážně cukrovinky, sakra, já bych to reguloval, z venku je to hnus, otřesný poutače, vývěsní štíty, účtenky nedávaj, je fakt, lidi jim tykaj a tak, ale stejně, je to dneska nezdravý, ještě to bylo dobrý tak do konce století, to byly markety jako Julius Meinel, mělo to jistou úroveň, jenže pak samej Kaufland, Lidl, Penny Market...................takže pozor na to.....samozřejmě jsou i slušný markety, ale stejně je zvláštní, na to kolik jich je, jak jsou sviň..cky navržený, stejně tam jsou většinou fronty, což je evidetně mnohdy naschvál, protože všecky poklady nejedou, výběr sice je, ale zase ta pcohybná kvalita, i tehdy nebyly všecky metody uplně košer, ale záleží jak kde, mě babička dicky líčila, že co dělal v hotelích a později teda ehm, ve šk. jídelnách (divim se, že na to nedá dopustit, když...no..to je fuk), tak, že se na kvalitu dost dbalo, ale jinde....zobecnit se to úplně nedá, ale ty éčka, něco bylo jistě hdoěn nezdravé, však taky ty nemoci srdce a rakoviny, jiné věci ale zase byly poctivější, no, pečivo, myslím, že v minulosti bylo lepší, ale někde seženete lepší chleby, rohlíky a tak, ale ve většině hyper. né, no, co je taky zajmavý, jak těm bábám ty starý soc. zvyky zůstali - chlebíčky, nákupy v lahůdkách, uzeniny..............jojo, i to nám dal socialismus, nezdravý stravování... () (méně) (více)

ERRORMAKER

Já mám dojem, že to ti odpadáři trošku přeháněj. Vyváděj jak pominutý pod vlivem hysterie, přitom tohle je podle mě max. lehce podprůměrný seriál a to jen díky socialismu, ve kterém se to odehrává. Holt taková byla doba a z dějin ji nevymažeme. Švorcová jako člověk byla určitě hodně zasažená komunistou, ale coby herečka prostě špatná nebyla. To si nemůžu pomoct, ať si říká kdo chce co chce. ,) ()

santa331

Co se týče hereckých výkonů tak je to docela zdařilé, ale té propagandy je tam až příliš. Ačkoli když jsi vzpomenu na určité scény seriálu, tak si říkám, že jako lék proti depresím a dnešní politické situaci (zvyšování daní,korupce) to může slušně zvýšit dobrou náladu (aspoň na hodinu). Protože koukat se na to, jak se prodavačky pořád usmívají a navíc jsou schopny pomoci zákazníkům za každou cenu -- TO JE PROSTĚ NEREÁLNÁ NÁDHERA :))) ()

PORTER44

Chvílemi se na to nechá koukat,občas docela zábava,hlavně díky dobrým hercům Švorcová,Menšík,Hanzlík.Celkově nic moc. ()

yarca

Fakt příšerná záležitost - nicméně proti některým naprosto otřesným výplodům současných autorů se při tomhle dá aspoň v pohodě žehlit - což, jak zde přítomné dámy jistě uznají, přiznáva "Ženě za pultem" jisté právo na existenci... ()

Boboch

Kdo z Vás předrevolučních neoslovoval soudruhu?A Jiřina Švorcová ,alespoň nepřevlékla kabát a stála si za svým přesvědčením.Kvůli super výkonům (Maciuchová,Medřická,Menšík ) , prostě nemůžu pod tři hvězdy. ()

frannyberry

Moc milý seriál, příjemně mě překvapil, jelikož pověst, co jej provází, je nevalná. Pravda, působí trochu jako z jiného světa, který jsem nezažila, ale jako výlet do té doby ok. Sice příliš idylické zobrazení, protože silně pochybuji, že by se našel kolektiv takové soudržnosti s vedoucím - bodrým chlapíkem, přísným, ale spravedlivým, jenže tak je to asi všude a ne nevyhnutelně to souvisí s onou dobou. Protože ty seriáloví doktoři jsou také tak laskaví a policisté féroví drsňáci, aby je pohledal. Herecké výkony jsou vesměs ucházející, uvěřitelné, a ačkoli příliš divadelně úpěnlivá J. Boušková mě iritovala a "hezká tvářička" řeznice Lada zahrát neumí, tak Dana Medřická, D. Kolářová a hlavně úžasná Hana Maciuchová jsou perfektně obsazené do pěkných, živých rolí. Co se týká hlavní dvojice - je celkem sympatická. Takže jako příběh o obyčejných lidech, jak to beru, fajn. ()

pyromantik

K tomuto seriálu mám jednoducho sentimentálny citový vzťah. Napriek tomu skúsim byť objektívny, myslím naozaj objektívny. Čiže nebudem súdiť za to, že seriál vznikol a zobrazuje obdobie normalizácie v ČSSR. Ak v ňom niekto vidí niečo iné ako komornú drámu jednej obyčajnej rozvedenej ženy, popretkávanú pracovnými a častokrát aj úsmevnými príbehmi z oblasti veľkopredajne potravín (ja osobne tento nápad považujem za perfektný- ako dieťa som pomáhal mojej tete v potravinách) tak je proste totálne zaujatý a neobjektívny. Veď každý film alebo seriál, v ktorom je vyobrazená súčasnosť, zobrazuje nejakým spôsobom prostredie a spoločnosť, v ktorej vznikal. Toto chce niekto tvorcom vyčítať?? Veď je to banálne. Ja osobne nevidím na tom prezásobenom obchode nič zlé, ten, kto žil v tom čase vo veľkomestách vie, že to tak aj naozaj bolo- ja si to aspoň pamätám. Takže ani tento fakt nepovažujem za prehrešok. Komu vadí Švorcová, tak tomu musím napísať, že nech už predstavovala v hereckej obci akúkoľvek nomenglatúru, tu hrala obyčajnú, skromnú, ale zásadovú ženu, ktorá ochotne pomáhala druhým a pri tom všetkom sa dopúšťala aj chýb, ktoré sa snažila vždy napraviť- je na takejto postave niečo zlé?? Navyše podľa mňa herecky skutočne excelovala- veril som jej každé slovo, každý úsmev a každý plač. Táto herečka má neuveriteľnú charizmu, napriek tomu, že nie je žiadna Barbie. Možno dvojka s Haničincom nebola až tak vhodná, ale vari aj bežní ľudia nemajú právo na lásku? Takže- tiež bezvýhradne akceptujem. Taktiež by som chcel na tomto mieste vyzdvihnúť perfektné herectvo H.Maciuchovej, V.Menšíka, J.Hanzlíka a samozrejme D.Medřickej- boli proste úžasní- ale aj ostatným som veril každé slovo. Od takýchto hercov a typicky Dietlovského geniálne jednoduchého scenára, kde sú správne nadávkované dialógy a chvíľky bez slov, by sa tí dnešní (gýčové Búrlivé víno, či Ordinácia v ružovej záhrade) mali učiť! Režisér Dudek sa popri Nemocnici na kraji města ukázal ako nekompromisný majster. Veď v čase uvedenia seriálu sa takmer každé oko dychtivo a pritom v pohodlí domova dívalo na obrazovky, a o tom čo sa stalo a stane, sa rozprávalo na druhý deň v práci.. to boli časy! Nech si o mne nikto nemyslí že som nejaký komanč, socializmus bol podľa mňa dejinný omyl- ale žili sme v ňom a tieto časy odmietam špiniť. Rodinné domáce vzťahy, ktoré sú tu vyobrazené, pôsobia tak realisticky, že mám pocit deja vu. Ako divák som celý čas držal palce hlavnej hrdinke a aj vďaka úžasnej hudbe pána Fischera som sa pri konci posledného dielu neubránil nejakej tej slzičke. Páni odpisovači a odpadisti, ja na tomto seriále nenachádzam vinu- umývam si ruky a (aj vám zo vzdoru) dávam plný počet rudých hviezd!! ()

ErummeldeK

Souhlasím, je to agitační seriál. Narážky, na zlé kapitalisty, kteří jsou evidentně ještě stále mezi námi a pění chvály na socializmus, zaznívají z každého dílu. Ale zkusme odhlédnout od tohoto dobového trendu, bez kterého by se seriály v té době možná ani netočily, protože by je nikdo nechtěl vysílat. Podle mého názoru má seriál mnohem větší hloubku, než dost těch dnešních českých i zahraničních. Hlavní dějovou linií je jeden rok života prodavačky Anny Holubové. Postava prochází v průběhu zajímavě vykresleným psychologickým vývojem. A nejen ona. Na mezilidské vztahy v seriálu je podle mého názoru Dietl teda machr. Spoiler: Anna: Začíná v nové práci po odchodu od svého nevěrného muže. Musela v sobě najít spoustu síly a důvěry sama v sebe, aby opustila tuto domnělou jistotu v jejich manželství a vešla do života, kde se bude muset starat nejen sama o sebe ale i o jejich dvě děti. Svou sílu, rozhodnost a sebedůvěru projevuje i na pracovišti. Ve chvíli, kdy ztrácí půdu pod nohama v osobním životě – přestává bojovat za svůj nový vztah a podléhá intrikám bývalého manžela a strachu ze ztráty dětí – už svůj život netvoří, síla se z ní vytrácí a jen rezignovaně přijímá, co jí osud přináší. A jak to tak bývá, ani si toho sama není vědoma, dokud ji život (Dietl) trochu „nakopne“ incidentem s panem Vilímkem a Jiřinkou, která ji zklamaně upozorní, že dříve by Anna, jak ji všichni poznali, za své přesvědčení bojovala… Oskar: Na začátku je to nevyspělý až pubertální mladíček, který se otočí za každou sukní a rád sbírá klepy. Když v dalším díle bojuje o svou lásku, je vidět, že už nejde jen o hrátky. Myslí na manželství, na rodinu a uvědomuje si, že to není jen tak, a že je to třeba i o nějakém materiálním zázemí apod. V posledním díle vystupuje jako muž, který cítí zodpovědnost hlavně sám za sebe svou rodinu a už nemá čas na sbírání drbů z okolí. Dietl jeho vyspělost krásně vykreslil kontrastem, kdy Oskara konfrontuje s mladičkým studentem na praxi, v podání Otakara Brouska ml. Konec spoileru. Vedle Švorcové vyniká i skvělý herecký výkon Vladimíra Menšíka, Dany Medřické, ve své krátkosti i Jiřího Hrzána a pak mě v celém seriálu nejsympatičtější Hany Maciuchová – doporučuji 8. díl kde se skvěle blejskla :) ()

napomelon

A tak jsem pochopila, jak skvělá herečka byla Jiřina Švorcová. Pro mě kultovní seriál, ke kterému se občas vracím, zvláště k vybraným epizodám. ()

Naive

V hodnocení seriálu Život na zámku jsem jako nejšílenější milostnou dvojici v historii seriálů uvedla kuchařku Květu a kotelníka, ztvárněného Z.Žákem - této dvojce se nyní omlouvám, jelikož jsem úplně zapomněla na kultovní nejasexuálnější milence v podání J.Švorcové a P.Haničince v agitce Žena za pultem:-) ()

otacz

Rozhodně oddechová záležitost. Myslím, že golfista by mohl, vzhledem k aktuální české seriálové konkurenci (2015), přidat 3. hvězdu. ()

benden

Já raději nehodnotím. Jen připomenu, že tak zásobená sámoška v ČSSR byla fakt jen v tom seriálu. Úsměv budí i zeleninový koutek, kde prodavačka si zapíše telefon, aby dala vědět, když dojdou banány.....opravdu úsměvné. Co mne ale překvapuje, že se zde hodnotí jen soudružka Švorcová. U ní to přece bylo jasné, že bude zaníceně oslavovat komunistický obchod, "o kterém se minulým generacím ani nesnilo" - věděl to Dietl i Švorcová, že většina československých občanů se nemohla podívat a v přituhující normalizaci hned tak nepodívá na západ, kde byly opravdu obchody, o kterých se nám ani nesnilo, a tak vypouští jednu perlu za druhou. Spíše mne překvapuje, že nikdo nezmíní zanícenou svazačku Janu Bouškovou, která je snad ještě víc zbolševizovaná než Švorcová, u které se to dalo čekat. No a Menšík ten musel v každém filmu nebo seriálu, který oslavoval socialismus sovětského typu přitakávat režimu. Byl to sice dobrý herec - ostatně Švorcová taky byla dobrá herečka, dokonce oproti Menšíkovi i pohledná, ale bolševický socialismus propagovali oba i s hvězdičkou Boušovou. Jaké byly tehdejší prodavačky "uctivé" k zákazníkům snad nejlépe vystihuje trhlá Hana Maciuchová. Ta by za takové jednání, nabízení zboží a uječené vyřídilce letěla v dnešní době na hodinu......tam je ovšem za hvězdu :-) Jako herečka ale dobrá :-) Každopádně ale seriál jako celek a zápletkami v každém díle je docela zajímavý a určitě není na hodnocení odpad. Vždyť i v Dietlově Nemocnici jsou scénky poplatné režimu a oblíbená Balzerová v roli Alžběty musí vypouštět svazácké řeči a primář Sova je co chvíli titulován soudruhu doktore. Takže přece jen Ženě za pultem za celkový dojem dávám ** ()

astroweb

Myslím, že "odpadové" hodnocení dává především mladší generace komentátorů. Neznale a zcela zbytečně. Co Dietl uměl bezvadně jsou emotivní scény, které dnešní seriáloví scénáristi nezvládají většinou vůbec. Hlavními postavami jsou obyčejné prodavačky, což už v dnešní době příliš módní není. ()

bohus75

Kdo chce vidět agitku, uvidí ji třeba i v Rambovi. Není to sice žádná hitparáda, ale autorský tým např. "růžovky" by mohl závistí jen slintat. Všech dvanáct dílů jsem byl díky nadšené fanynce v podobě mé manželky nucen vidět několikrát, a je to aspoň o něčem. Na rozdíl od toho je většina současných seriálů totálně o ničem. Švorcka je frajerka aspoň v tom, že nepřevlíkla kabát a neprodělala bouřlivý názorový přerod takřka přes noc, jako mnoho jejích kolegů. Nakonec ono to opravdu zas tak nachlastané socagitkou není. Nebo se vám zdá, že zrovna tohle byl socialistický způsob života? :-) A těch pár hustých hlášek pak už působí spíš jako slušná prdel. Mimochodem Boušková je tady jeden z největších záporáků, jaké jsem kdy viděl...hned bych jí dal dělo :-)) ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová