Žena za pultem

• Slovensko Žena za pultom
Komedie / Rodinný
Československo, 1977, 10 h (Minutáž: 45–58 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jaroslav Dietl

Jiřina Švorcová, Petr Haničinec, Josef Langmiler, Dana Medřická, Jana Boušková, Jan Potměšil, Vladimír Menšík, Hana Maciuchová, Zdeněk Řehoř (více)

Epizody(12)

Ľudské príbehy spoza pultu fiktívneho socialistického obchodu... Prvý diel seriálu Anna nastupuje vovádza diváka do jedinečnej predajne potravín, ktorá je niečím neobvyklá. Je akoby z inej krajiny - plná tovaru, dokonca aj zo zahraničia. Dalo by sa povedať, že pripomína Tuzex z tých čias. Anna Holubová nastupuje na miesto predavačky na oddelenie lahôdok. Jedinečnosť príbehu od začiatku stavia na skvelých dialógoch, situačnom humore a opravdivých ľudských vzťahoch. (RTVS)

rigby

Až moc dobové, ale zato to docela pěkně vykresluje temnotu socialistického života a mezilidské vztahy v té době. Vlastně je to téměř jen o těch vztazích. A na pozadí všeho je velmi dobře zásobená velkoprodejna, což v době, kdy každou chvíli něco nebylo, působí jako zjevení. Bohužel snad díky tomu chybí seriálu jistá nadčasovost, která by ho činila koukatelným i v dnešní době. Ano, je už značně neaktuální, a způsob zpracování hodně zastaralý. Dívat se na to dá jen se zatnutím zubů. Ale to na dnešní x-dílné seriály vlastně také. ()

pds

Ja mám tento seriál celkom rád. Hlavne kvôli Menšíkovi a Haničke Maciuchovej a pani Medřickej. Jasne, že je tam kopa ideológie, ale aj kopec ľudských situácií ktoré sú mi blízke, kedže som strávil nejakú dobu aj z druhej strany pultu .68% ()

Kontryhelka

Jako holce se mi seriál líbil a vůbec jsem nevnímala nějakou propagandu a normalizaci. Dneska to vidím jinak,ale tenkrát se mi prostředí prodejny líbilo. ()

fooggyy7

Zajímavé komentáře. Nejvíc mě dojíma kritika komunistické minulosti Jiřiny Švorcové a přitom ti samí lidé milují ex-komunistu a antichartistu Zdeňka Svěráka ()

rodier

Videl jsem ted par dilu a me to tak spatny neprislo. Takova idilicka podivana. Sam jsem byl v 95-98 na praxi v takove samosce a musim rict ze to tenkrat bylo dost podobny.. ()

SpicyNugget

Příběh o socialistických údernicích ze sámošky a jejich rodinné a vztahové zapletence. Já jsem k tomuto filmu přistupovala s téměř nulovým očekáváním a spoustou předsudků (jelikož jsem přísný odpůrce tohoto režimu), ale ve finále jsem byla příjemně překvapená. Nebyla tam téměř žádná propaganda a každá série mě bavila. Zajímavý děj, zajímavé zápletky a moje oblíbená Dana Medřická. Potěšením bylo vidět (budiž jí země lehká) mlaďounkou a oprsklou Hanu Maciuchovou, kterou jsem doteď znala jen jako starší a rozvážnou dámu. Za mě opravdu hezký seriál. ()

sukov

Je to zlé .... Ale vzhledem k tomu co v posledních letech produkují České televize dávám téhle agitce dvě. Jasně je to agitka, ale nejsou ty seriály co se točí dnes (hlavně na komerčních stanicích) taky trochu agitační i když jinak. ()

Martinek

Vůbec nechápu proč tady všichni hodnotí s tim subjektivním politickým náhledem na věc. Jako seriál to podle mýho neni špatný a herecké výkony jsou oproti dnešním seriálům nadprůměrné a to ani nemluvim o scénáři. Prostě seriál vzniklý za určité své doby. Z nostalgie k takovým dílům (ne však k té době vážení!!!) dávám o hvězdičku navíc nad průměr. ()

Bojoušek

Mě to tak horzné nepřišlo, když si člověk odmyslí tu komunistickou propagandu (já vím, je to těžký), tak to i celkem ujde. Herci tu hrají vyjímeční a jejich výkony jsou zdařilé. A navíc je zde pěkná ukázka tehdejšího sortimentu potravin. Rozhodně lepší než novodobé seriály o ničem. ()

Le6n

Na rozdiel od iných predrevolučných seriálov tento som v tej dobe nevidel. Takže keď začal vychádzať na DVD (a okamžite bol označovaný za odpad a komunistickú propagadnu), začal som sa oň zaujímať. Je to totiž zaujímavý jav, že to čo je dnes označené za odpad a komunistickú propagandu sa na rozdiel od toho humusu, čo dnes ide v telke dá pozerať. Tak som sa do zapultovej tetky zahryzol a musím povedať, že som bol príjemne prekvapený. Na tak malom priestore vyrozprávať toľko ľudských osudov - to si vyžaduje uznanie. Súhlasím síce s tým, že dôchodca kupujúci si kaviár na raňajky je trochu prehnaný, ale nie je to nič zvláštne vo svete kinematografie (fakt to tým amíkom žeriete, že tí ich kriminalisti sú takí špičkoví? to by asi nemali takú kriminalitu, akú majú), proste seriál vznikol v danej dobe a musel sa podriadiť politickej situácii (presne ako tie súčasné). Takže mne osobne sa seriál páčil, zobrazoval dobu, ktorú som ako dieťa presne takto vnímal (deti majú tiež tendenciu si všetko romantizovať a to niesú ani pod tlakom politiky) a bol to pre mňa milý zázžitok, pri ktorom som sa ani chvíľu nenudil. Nebite ma, nežerte ma, toť len môj súkromný názor... 65% ()

e-pilot odpad!

Reklama na socialismus. Nechápu, jak se někomu může stýskat po prázdných regálech, protivných prodavačkách, podpultovém zboží a prošlých potravinách. ()

rigidite

Nechápu, jak, stejně jako např. Bart, může někdo tento seriál považovat za komunistickou propagandu. Mně se tyhle, chcete-li komunistický seriály líbí. Mají příběh, hlavu a patu. Dneska, když se člověk dívá na některé novodobé seriály, nevěří svým uším ani očím (takové pokračování Nemocnice na kraji města, to je panečku seriál..). Jiřina Švorcová odvedla pěkný kus práce a budou-li znovu někdy tento seriál opakovat, ráda se na něj podívám. ()

lingering

Co může být větší kánon pro fetišistu normalizační popkultury než Švorcka za pultem? Je libo dvacet deka vlašského salátu? Nebo slané mandle - někdo to rád chroupá. Dále mohu nabídnout trojúhelníčky nebo gruzínský koňak, je levnější než francouzský a rovněž vynikající. Tvarohy máme dokonce tři druhy! ()

lapatata

Žena za pultem není tak jednoznačně záporná, jak by se dalo čekat. Velmi vtipné mi například příjde dvanáct dílů, každý jako jeden měsíc. Velmi dobré jsou i herecké výkony a to v podstatě bez výjimky. Záporných stránek má ale popravdě řečeno taky dost. Tak hlavně to, že jednotlivé díly jsou napumpované vatou a zásadní věci, které se v nich odehrávají by se daly shrnout do dvaceti minut. Ideové komunistické myšlenky, které dnes člověk slyší, jsou více méně spíše k smíchu, ale je pravda, že občas při nich ještě dnes zamrazí a pár jsem si jich musel pustit znovu, protože jsem doslova nevěřil vlastním uším. Drobné/hrubé nedostatky (jakože třeba herečka, která odejde z místnosti a v dalším střihu vejde do druhé je najednou s jiným náhrdelníkem a dokonce s jinou parukou!!!!!) přičítám ke komické stránce seriálu. ()

pájap

jasan jiřinka je komunistka až na půdu,ale mám 2 otázky-proč kdykoliv to opakujou to láme sledovanostní rekordy a není čitelnější a méně nebezpečná stálekomunistka tělem i duší než ten pán z prognokomunistického ústavu na hradě???? ()

Beawish

"Devátý kruh komunistického pekla", "Páchne to Stalinem... jak v uralskym lágru", "Vrchol komunistické propagandy", "Major Zeman je proti tomuhle zrůdnému výtvoru socialismem jenom pohlazen", "Nejhorší a nejotravnější seriál jaký kdy spatřila tato planeta", "Ten nejhorší odpad přímo vytažený se zahnívající stoky", "Za některé role by se mělo popravovat", "Nic hnusnějšího jsem opravdu nikdy neviděl a ani vidět nechci", "Komunistická prasárna", "Nechutná komunistická mrdka" Čtu si zdejší komentáře a ptám se sám sebe - opravdu mluvíme o stejném seriálu? Že bych se v něčem spletl? A pak slyším bečení ovcí a dochází mi to - nespletl jsem se, vždyť jsme přeci v Čechách, kde kopání do ležících na zemi bylo vždycky národním sportem. Tak jen dvě poznámky - je vážně signifikantní, že ten zmiňovaný Zeman tady získal krásných 50%. A bez ohledu na politické postoje byla Švorcová hodně dobrá herečka, na její Matku asi jen tak nezapomenu. ()

Jan XXIII odpad!

Propagace kumunismu.Fuj.Někdo seriál brání,že taková byla doba.To neberu.Zakázat.Je to zrůdný systém.Kumunismus si vyžádal ve světě víc obětí než fašismus.A pořád to dávají do televize. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová