Noc s nabroušenou břitvou

• Francie Haute tension (více)

Horor Noc s nabroušenou břitvou je děsivý příběh dvou dívek, které bojují o přežití s šíleným psychopatem. Spolužačky Marie a Alexia jsou nejlepší kamarádky. Aby se mohly v klidu připravovat na univerzitní zkoušky, rozhod-nou se strávit víkend na odlehlé usedlosti Alexiiných rodičů. Uprostřed noci zastaví u domu dodávka a na dveře zaklepe neznámý muž. Otec Alexie otevře a s prvním zasvištěním břitvy se pro obě dívky idylický víkend změní v nekonečnou noc plnou teroru. Alexia je neznámým šílencem spoutána a unesena. Podaří se Marii zachránit kamarádce život? Nebo se také dostane do rukou brutálního vraha?

Horor Noc s nabroušenou břitvou je natočený ve stylu diváckých hitů jako byl Texaský masakr motorovou pilou nebo 3:15 zemřeš. Producentem filmu je slavný francouzský režisér a scenárista Luc Besson (Brutální Nikita/Nikita, Leon, Pátý element/The Fifth Element, Johanka z Arku/The Messenger: The Story of Joan of Arc, Utržený ze řetězu/Unleashed). V jeho produkci vznikly úspěšné filmy jako jsou série Taxi, Kurýr/The Transporter. Nocí s nabroušenou břitvou se vrací k hrůze a napětí, kterou disponovaly klasické horory 70. let. Režisér Alexandre Aja rafinovaně stupňuje tísnivou a děsivou atmosféru až k šokujícímu vrcholu. V hlavních rolích excelují Cécile de France (Cesta kolem světa za 80 dní/Around the World in 80 Days), Maïwenn (Pátý element/The Fifth Element, Leon) a Philippe Nahon (Purpurové řeky/Les Riviéres pourpres, Bratrstvo vlků Hon na bestii/Le Pacte des loups). Noc s nabroušenou břitvou získala ocenění ve čtyřech kategoriích na Katalánském MFF ve Španělsku a získala si velkou pozornost na Festivalu fantasy filmů v Amsterodamu. (oficiální text distributora)

ladylucifer

Pořádně nevim, co si mam o tomhle francouzskym dílku myslet. Nejdříve dobrý horor, ale nakonec se z toho vyklubal rádoby pokus o psychofilm typu Klub rváčů. Smůla je jen, že po vysvětlení do sebe vůůůbec nic nezapadalo, takže z toho vylezla absolutně nelogická a nepromyšlená slátanina. ()

Lacike

Aj po rokoch to je ultramegašťavnatá lahôdka s dokonale nechutným buranom, ktorý porcuje jednu obeť za druhou lebo ho to proste baví a odrezaná hlava ako sexuálna pomôcka má krátku životnosť. Skvelým nápadom je to, že tento vidlák o hlavnej hrdinke väčšinu filmu nevie a tak sa skôr ona zahráva s ním. Občas bolo už na hlavu jak sa zakaždým dostane do situácie, že sa takmer prezradí, ale zároveň to bolo tak napínavé, že sa o tom súčasným hororom môže len snívať. Veľkou mierou sa na hustom napätí podieľa dokonale vedená kamera, ktorá nám ukazuje len toľko, aby bol divák neustále v neistote. Vrcholom je parádny súboj v skleníku po ktorom odporúčam film vypnúť a dostanete jeden z najlepších vidláckych slasherov. Bohužiaľ tvorcom asi tá priamočiará jednoduchosť nestačila a tak sa následne ešte vytasia s pointou, ktorá zabíja logiku viacerých predošlých scén a proste to dokopy vôbec neladí. Našťastie mi táto nezmyselná pointa dobrý dojem z filmu nezničila, keďže ju ignorujem. Ale absolútne hodnotenie si film kvôli nej nezaslúži. 8/10. ()

PROROK14

Hovadská vyvražďovačka čo nemá nič spoločné s dobrým filmom a ani s dobrým hororom. Je tu len plno krvi, čo nenaháňa ani husiu kožu, ani zimomriavky, o strachu sa nedá ani hovoriť akurát to vzbudzuje odpor, znechutenie a človeku sa chce bľuc. Ak sa toto niekomu páči tak potom už fakt neviem. Čo sa týka deja aj by mohol byť len ten koniec čo som nepochopil. A keď to bolo tak ako si myslím tak tam je potom veľa logických chýb a ... mám dosť. 30% ()

HateBreeder

Fascinace.... francouzi nastartovali sérku svych krvavých horrorových dobrodružství výtečně. Krvavé, atmosférické, temné a přitom tak skutečné. Film mi evokoval Texas Chainsaw Massacre.. defacto Hixploitation žánr jako takový... a ta atmosféra na odlehlé farmě byla .. neskutečná. Gore scénky, procházející filmem jako špíz flákotou hovězího, byly patřičně surové a jistě jsou z toho nejlepšího, co můžeme v žánru nalézt. Dokonalost, chtěl bych napsat, ale bohužel, výsledný dojem mi trochu zkazilo ono závěrečné rozuzlení příběhu, které na někoho sice může působit jako bodnutí rozžhaveným pohrabáčem pod žebro, nikoliv tak na mě Poslední sousto jsem prostě nestrávil bez problémů a proto 4*. ()

BoPo

Podarený francúzsky horor. Viac by som neprezrádzal, aby som nekazil zážitok. Snáď len to, že domáce násilie je tu podané veľmi vkusne. Z môjho pohľadu silne podhodnotené. Modrá filmu vôbec nepasuje. ()

Tommassi3

"Já vás chápu, ale musíte mi říct, kde přesně jste !!" - "A když tu zasranou benzinku podpálím, pak už si mě všimneš, ty idiote ??" ()

erl

Dobře odvedené řemeslo! Atmosféra hustá , ten buran s dodávkou je humusák k pohledání a mordy jsou dobře udělaný a lekaček je taky dost . Do žánru sice Haute Tension nepřináší nic nového ale vymáčkl ze slasheru maximum . Bohužel konec je zklamání . Tvůrci prostě musely vytáhnout nějakej šokující zvrat a tím celou atmosféru a logiku zadupaly do země . Přesto jsem se dobře bavil a až na ten uhozený závěr jsem spokojený. ()

Mulosz

Ten film nema scenar. "Jeho autor" by si mel v prvnich lekcich filmove teorie precist, co je to funkce, motivace, kontinualni strih atd. Jednu hvezdicku davam za to, jak se s timto paskvilem na papire dokazal reziser na place jeste porvat, dat tomu dilu (nechci psat "filmu", protoze ono to fakt zakladni filmove prvky nema) jakz takz atmosferu a formu a neprinutit divaka sledovani predcasne ukoncit (tech 85 minut se dalo vydrzet). ()

Terva

Scénář : Alexandre Aja, Grégory Levasseur. Kamera : Maxime Alexandre. Co se dá čekat od filmu s nabroušenou břitvou ? Ano, bude použita. ()

Seabeast

Tak tahle noc se stane pro rodinku Alexie asi nezapomenutelnou. Co to sakra plácám?!? Vlastně úplně poslední, huh! Je tu jedna "nečekaná" pointa, která mě hned napadla na začátku, ale postupně vás film navede na rovinu ze které to pak v závěru moc smysl nedává. Ovšem, když si řeknete, že se jedná o takovou fantasmagorii, veškerou logiku zahodíte a neberete vše doslova, tak to koneckonců i jde. Co se ale upřít nedá je to obrovské napětí, jako by jste se sami před šílencem s břitvou pod tou postelí skrývali a ze všech sil zadržovali dech. Noc s nabroušenou břitvou je hodně exploitační krvák při kterém se neuhýbá kamerou a detaily vás bodnou jako drát do oka. ()

Padme_Anakin

No, myslím, že už je teď jasné, že pro nabroušené břitvy slabost nemám, potoky krve a urvané hlavy také ne.. Kritizovat se mi ale dnes večer nechce, tedy zmíním to, co upoutalo mě.. Cécile de France to odtáhla prakticky sama a nutno uznat, že to zvládla velmi dobře.. Líbila se mi i mrazivá atmosféra a houstnoucí napětí, kdy divák neví, na čem je a kamera je místy zajímavá i nápaditá.. Rozuzlení mýma očima výrazně podkopává celý příběh, škoda.. ()

corpsy

Viacerý to označujú za samoúčelnú zvrhlosť, alebo také nejaké výrazy. Ja s tým však nesúhlasím. Áno, viacerých divákov odradí extrémne brutálna stránka filmu, ale nejde o prvoplánované pokusy o hnus. Film občas zakopne, hlavne pri záverečnej pointe, pri ktorej si uvedomíte, že veľa z predchádzajúceho deja nemá logiku. Ale tu ide o navodenie tej bezmocnosti a strachu, ktoré ľudia prežívajú v extrémnych podmienkach. A v tomto je film vynikajúci. Pre fajnšmekrov - a nielen hororových - povinnosť. ()

Ten Druhy

Nedozvieme sa, kto bol muž s nabrúsenou britvou vyobrazený na plagáte, ani prečo vraždil. Po celý čas sa poriadne nepozrieme do tváre vraha. Jeho identita zostane utajená a záver ukáže, že nebola dôležitá. V okamihu keď Marie masturbuje, vrah vnikne do domu. Spojenie týchto dvoch obrazov je mimoriadne plodné a pre film kľúčové, pretože vzápätí začína vražedné besnenie. Vrah má montérky a šiltovku hlboko vrazenú do tváre. Jeho pracovný odev naznačuje, že len vykonáva cudziu predstavu o zabíjaní. To, čo Aja spočiatku prezentuje ako vraha je možno iba ilúzia. Vražedné "ja" je niekto iný. Haute tension sa pritom dá pozerať aj oddychovo: ako klasický slasher, plný brutality a napätia, bez toho, aby sme si nad ním lámali hlavu. ()

curunir

Ajovu tvorbu vyslovene nevyhľadávam, no ak je príležitosť, pozriem si ju, takže aj ,,Noc s nabrúsenou britvou" som mal v pláne nevynechať, ak by bola uvedená do programu Už od samotné názvu, režisérovho renomé i osobných predpokladov som sa pripravil na masívny a úchylný masaker, nachystaný, že sa mi zo všetkého možného, čo sa dá britvou odrezať, bude otáčať žalúdok. Na druhej strane, námet sa dá podať rôzne - niekto má britvu ženu a také noci potom musia byť riadny horor. Tak či onak, nakoniec som bol prekvapený miernosťou celého predstavenia. Film sa viac sústreďuje na budovanie napätia a neustále hroziaceho vzájomného stretu, brutalita je samoúčelná len pri smrti matky a skôr som ju vnímal ako zvrátenú zábavu, čoho dobrým príkladom je zabitie vodiča v závere ako žánrový odkaz na podobné kúsky najmä z 80. rokov. ,,Šokujúca" pointa však akosi ušla môjmu chápaniu. (4827. hodnotenie, 442. komentár k filmu) ()

ledzepfan

Tohle jsem před něěěkolika lety náhodou chytil pozdě v noci na nějáké televizi, nic jsem o tom nevěděl a vůbec jsem netušil, že se právě seznamuju s jedním z prvních zástupců jakési nové vlny francouzských úchyláren..... A hned jsem se zamiloval..... Mám rád hluboké filmečky/umělecká díla, ale mám to štěstí, že jsem schopen naprosto nadšeně zhltnout i totálně prvoplánový zvrácený krváček natočený jen z čirého nadšení pro filmový šok a krvavé ujetosti všeho druhu... Jsem přesvědčený, že k těmhle filmům patří jistá dávka demence postav a nelogičnosti ve scénáři..tímhle se nezabývám..proto tyhle filmy točené nejsou... Jasně, když je něco dementní moc, tak už mě to prostě nasere ale taková ta lehká scénaristická obrna mi nevadí.. Třeba u tohodle filmu -i když je natočený kvalitně- by se dalo o promyšlenosti pointy s úspěchem pochybovat, ale kdo by se zrovna tady zabýval takovýma maličkostma jako je pointa :D :D žejo............V rámci (sub)žánru=75% ()

schizmo

Když jsem tuhle brutalitu viděl poprvé, sedl jsem si solidně na prdel. Skutečně, míra surovosti je zde vyhnaná hodně vysoko, záběry na prořízlé hrdlo a či oddělené končetiny nejsou žádná selanka. A tenkrát mi ani moc nevadila spousta nelogičností (které jsou však víceméně vždy problém samotného diváka :) a nevysvětlených souvislostí, které mi napodruhé vadili víc, než zmíněný hnus. Pokud jste však milovníky (samoúčelných???) hnojáren, budete nad tímhle plesat blažeností. Jinak na Francii celkem obstojná produkce i odvážnost, se kterou byl snímek pojat. ()

zdepapepa

Správná pakárna, gore horror který už jsem měl za mrtvý, 2 pěkný holčiny na farmě. Zdá se mi to jako by se Aja vysmíval všem těm rádoby-slasherům valícím se z Ameriky. Tady totiž (naštěstí) neexistuje něco jako MPAA či puritánství. Viva la France! Jedině škoda pokusu pozvednout toto na vyšší úroveň pointou, která postaví celý film vzhůru nohama (jak to už tady bylo řečeno), lekačky (díkybohu jich není zbytečně moc) fungují na výbornou, napětí je vskutku "haute". ()

ladko

Napínavý horor s pár pekne krvavými úmrtiami(aj keď jedna konkrétna smrť bola pritiahnutá za vlasy) a pointou, ktorú každý nerozdýcha(mne sa ale páčila-aspoň nejaké osvieženie na hororovom poli). Naviac tá pointa pozorného diváka napadne po piatich minútach filmu, ale vôbec to nevadí, lebo atmosféru to má výbornú a je to jeden z tých lepších hororov v poslednom období. ()

Kubick

Jak už název napovídá, nebude to podívaná pro každého diváka.. Ona to vlastně není podívaná pro většinu diváků. Naštěstí recept na "uvaření" tohoto drasťáku nebyl nijak náročný. Stačí se podívat trochu do historie béčkových hororů, něco z nich si ukradnout, přisypat trochu vlastní ne moc originální myšlenky a jako přílohu k tomu všemu děj zasadit do míst více než opuštěných. A je to.. Jednoduché, někdy i účelné, ale tady to moc nevyšlo. ()

Ozo

Tak já nevim, čtu tady komentáře, říkám si co to může bejt za blbej konec, že to tu zmiňuje skoro každej, kroutim hlavou a u toho stahuju, koukám na to a ono je to vážně blbý!!! Někdo tady napsal, že je to výbornej film, pokud ho vypnete zhruba patnáct minut před koncem - no a ten kdo to psal má pravdu. Takže - celkovej dojem čtyři hvězdy mínus fakt blbej konec rovná se tři hvězdy. Amen. ()

Kinopremiéry v květnu

Kinopremiéry v květnu

01.05.2006

Konečně je tu květen, filmovými fanoušky velice očekávaný měsíc. Do kin dorazí filmy, které bychom si rozhodně neměli nechat ujít. V první řadě se jedná o trojici velice silných blockubsterů. První z… (více)

Krev, duchové, strach… Aja

Krev, duchové, strach… Aja

26.11.2005

Mladý francouzský režisér Alexandre Aja se rozhodl vybudovat svoji kariéru na slasher hororu. Zatímco v našich kinech běží Noc s nabroušenou břitvou, v níž neznámý příchozí terorizuje jednu rodinu,… (více)

Remake Cravenovej klasiky

Remake Cravenovej klasiky

18.06.2005

27. júna sa začne produkcia pred niekoľkými mesiacmi ohláseného remaku kultového hororu Wesa Cravena, a tým nemám na mysli Nočnú moru v Elm Street, ale u nás o niečo menej známy THE HILLS HAVE EYES o… (více)